LK1DSC COURANT. DINGSDAG 23 JUI.ÏJ WNNKNLANDSCIIE BEIUGTEN. 1872. iN°. 17-2. We Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 f met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitscïlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl.Berlijn, Leipzig, Bresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne LEIDEN, 22 Julij. Gisteren (Zondag) bedroeg het aantal bezoekers van den akademie- tuin, niettegenstaande hel bekend was dat de Victoria regia dien dag niet bloeide, niet minder dan ruim 5100. Het café-chantant maakt tegenwoordig een onmisbaar bestanddeel der kermis uit. en dat het, goed ingerigt. in den smaak van liet publiek valt, bewijst bet drukke bezoek, dat gewoonlijk daaraan ten deel valt. Men mag verwachten dat de inrigting van den heer Th. van der Heemdie heden avond op de lluïne wordt geopend, in allen deele aan de verwachting zal beantwoorden. Hij heeft zich niet alleen hier reeds vroeger van eene gun stige zijde doen kennen, maar ook elders werd van zijn gezelschap met lioogen lof melding gemaakt. Van het orchest, dat onder de leiding staat van den heer Ch. Buziau, mag men zeker veel goeds verwachten. Het gezelschap van den heer Lourens, van Rotterdam, is, onder directie en medewerking van den heer Ed. Ramberg, op Zomerlust werkzaam. Ook dit gezelschap bestaat uit eene vereeniging van artisten. die. wat verschei denheid betreft, den bezoeker ten waarborg strekt dat aan aller smaak zal voldaan worden, en menig aangenaam uur hem zal verschaft worden. Het v. 's Gr. meldt: Naar men verzekert, is door de heeren baron Sloet vau de Becle en Wiggers van Kerchem te Leiden concessie gevraagd tot den aanleg van een spoorweg tusschen Leiden en Woerden. De directie van de tentoonstelling van huishoudelijke nijverheiddie van 28 Julij tot 1 November a. s. in liet Palais de lTndusterie te Parijs zal worden gehouden, heeft bepaald, dat een der zalen ter beschikking zal worden gesteld van de kunstenaars, wier werken op de onlangs gesloten tentoonstelling van schoone kunsten zijn toegelaten of niet toegelaten. Deze werken zullen bijeengebragt worden in eene zaal, welke den naam zal voeren van Salon der schoone kunsten. Er zijn ook afzonderlijke zalen bestemd voor bouwkunde, photographiën en historische of artislische ver zamelingen. Thans zijn vastgesteld de punten van beschrijving voor de 21,te alge- meene vergadering der vereeniging ter bevordering van fabriek- en hand werknijverheid in Nederland, welke zal gehouden worden te Zwolle, op Dingsdag en Woensdag 13 en 14 Augustus 1872. Omtrent de handelingen van de synode der herv. kerk meldt de Kerk. Cour. o. a. het volgende: Een belangrijk rapport over eene hoogst belang rijke zaak werd gelezen en terstond in behandeling genomen. Het betrof niets minder dan de afschaffing der tweede christelijke feestdagen en van den Ilemelsvaarlsdag. Elf adressen waren daarover ingekomen. De meeste hielden het verzoek in, dat de synode genoemde feestdagen, of misschien juister uitgedrukt, de godsdienstige viering er van, zou afschaffen. De andere waren van tegenovergestelden inhoud en strekking, en drongen kraehtig aan op het godsdienstig vieren van genoemde gedenkdagen, liet verzoek om afschaffing vond bij de gansche vergadering geen de minste sympathie. Integendeel sprak zjj met den diepsten ernst eener innige overtuiging haar afkeurend oordeel over dat verzoek uit, als geheel in strijd met de christelijke vrijheid en in strekking heilloos voor het christe lijk leven. Eene der belangrijkste en moeijcljjke werkzaamheden voor deze synode is de regeling der kosten van bestuur der Ned. herv. kerk of de quotisatie. Ten vorigen jare was deze zaak ter eerste instantie behandeld: nu kwam zij ter afdoening ter tafel. Na langdurige beschouwingen werd finaal gear resteerd het ontwerp van reglement op de kosten voor het bestuur der Nederlands'che hervormde kerk. Het wordt nu aan de stemming der pro vinciale kerkbesturen onderworpen, en kan, bij goedkeuring, in het begin des volgenden jaars in werking treden. Onder de nieuwe voorstellen tot wetsverandering behoorde het verzoek, om art. 43 van bet algemeen reglement zoo aan te vullen, dat voortaan aan de classicalc besturen al wat behoort lot hel combinerensplitsen en opheffen van gemeenten worde opgedragen. De synode keurde het voorstel goed. Minder gunstig was haar oordeel over een ander voorstel, strekkende om de gebruikelijke lidmaats-attestatiën af te schaffen en te doen vervangen ■door de dusgenoemde bewijzen van lidmaatschap. Het meerendeel der leden was van gevoelen dat dit voorstel behoorde verworpen te worden. Een voorstel om de zittingen der hooge kerkvergadering voortaan in het open baar te houden, vond geene instemming. Evenmin kon de vergadering hare goedkeuring schenken aan het verzoekdoor een classikaal bestuur tot haar gerigt, dat bij art. 21 van het diakonie-reglement de bepaling mogt wor den toegevoegddal diakenen bij verhuring van onroerende goederen de toestemming des kerkeraads en de goedkeuring des classicalen besluurs be hoeven. De meerderheid der vergadering was van oordeel, aan dit verzoek geen gevolg te moeten gevenvoornamelijkom de bezwaren aan de uit voering verbonden, en om de inbreuk die gemaakt zou worden op de zelf standigheid der kerkeraden. Bij de Ned. herv. gemeente te Middelharnis is tot predikant beroepen d». Romijn, pred. te Hengelo; bij die te Houten d®. Verwey, pred. te Opheusden; bij die te Cats ds. J. van 't Hooft, pred. te 's Heerenhoekbij die te St. Maartensdijk d®. Noomen, pred. te Bruinisse. Het aantal candidaten tot de h. dienst bedroeg op 1 Julij 28, waaronder 6 voor de dienst bij de Waalsche gemeenten. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is aan d». G. Breunissen Troost, pred. te Wamel, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. In den nacht van 5 op 6 Julij jl.is in een kantoor aan de Boompjes te Rotterdam ontvreemdongeveer 60 papieren Saxische en Pruisische Tha- lerscheinen; 2 coupons van de Bergisch Markische Eisenbahn, elk groot 3t4 Thaler; 15 groschen Pruissische wissel-stempels, 2 bankbilletten, 1 4 40 en 1 a 25 en eenigc Nederlandsche muntbilletten en muntspeciën. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Van een landbouwer, wonende onder Vlaardinger-Ambacht, is in den nacht van Zaturdag op Zondag een paard uit de weide gestolen. Uit een stal, die op het erf van de boerenwoning staat, is ook een hoofdstel ont vreemd. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat beide diefstallen door een, iu dit handwerk volleerden deugniet zjjn bedreven. Zaturdag 13 Julij, meldt het IFeekbl. r. H., brak boven de Haarlem mermeer, Aalsmeer en omstreken eene onweersbui uit, welke vergezeld werd door zwaren hagelslag. Het gesneden liggende koolzaad heeft op en kele plaatsen ontzettend geleden en is daar voor het grootste gedeelte ver loren: de te veld staande vruchten zijn zwaar beschadigd; men begroot de schade aan de agurken te Aalsmeer alleen op duizenden guldens. Men meldt uil Gorinchem: Onder de jongelui, die dezer dagen aan ons gymnasium het diploma van voldoende bekwaamheid ter bijwoning van het hooger onderwijs ontvingen, bevond zich een achticnjarig jongeling, die verleden jaar op dezen tijd nog nooit iets aan de studie der oude talen had gedaan. Toen kon hij den toets van het vergelijkend examen voor de Ma rine niet doorstaan; nu werd hij met den eersten graad van het gymnasium naar de academie gepromoveerd. Te Edam had Zaturdag middag een treffend ongeluk plaats. Een jeug dig koetsier uit Hoorn, met paard en kar naar huis willende terugkeeren, bevond zich even builen deze stad, toen een kar met cenige honden be spannen hem inhaalde en in vliegende vaart voorbij snelde. Het paard, hierdoor schichtig geworden, sprong op zijde; de voerman sprong ijlings uit de kar in eene langs den weg zijnde moddersloot, doch kreeg paard en voertuig boven op zich. Hel ongelukkige gevolg hiervan was, dat er geen mogelijkheid tot redding bestond en de ongelukkige jammerlijk om het leven kwam. Door diakenen der herv. gemeente te Rhenen is van Z. M. den koniUg magliging ontvangen tot aanvaarding van een door dr. H. Menso, vroeger burgemeester dier gemeente, overleden 3 Maart jl.aan de diaconie gemaakt legaat, 'bestaande in een inschrijving op het grootboek Nat. Werk. Schuld, tot zoodanig bedrag, dat uit de rente daarvan eenige aan verschillende per sonen besproken levenslange nitkeeringenten gezamenlijke bedrage van ƒ1664 'sjaars, kunnen worden voldaan; zullende na het overlijden van ieder der ingestelde legatarissen, het aan elk hunner toegekende aandeel door de diaconie worden genotenwelke inschrijving zal geschieden op het 2pCt. grootboek, tot een bedrag van ƒ67300 nominaal. Te Deventer is door de kiesverecniging Nederland en Oranje tot can- didaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen de heer' Scbimmei- penninck van der Oije, te Arnhem.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1