ANT. 1871 DONDERDAG 18 JUEÏJ. Ne. 168. RINNENl. \NDSCMK IIP.HGTEN <i_—- •-* Pe Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'j jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Ituitschland. Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLEU, Expeditie-Kantoor ran Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. Al.Berlijn, Leipzig, Dresden. Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. (lallen, Geneve en Lausanne sar.w-nTKicesszmr- -aggstrr IRIDEN. 17 Jnlij. Wij vernemen dat eerstdaags zal vcrscliijnen een geschiedkundisc roman van den lieer J. M. E Ucrcksen. uit de jaren 1671 en 1672, de laatste levensjaren der de Witten. In dezen roman schelst de auteur wat vóór Iwee honderd jaren gedaan, gevvenscht en verwezenlijkt werd, en wel in het eerste deel het gildcwezen met zijne eigenaardige bezwaren, maar tevens grooten socialen grondslag, in het tweede de worsteling van het Nederlandsche volk tegen overmoedige regenten en in het derde de zege praal van dat volk onder het wapperen der Oranjevlag. Door de commissie voor de oprigling van liet gedenktecken le stich ten op het kerkhof der lierv. gemeente te Ginneken, boven hel graf der Nederlandsche militairen, gesneuveld bij de verdediging der citadel van Ant werpen in 1832, worden ontwerpen voor dat gedenktecken gevraagd. Er zullen twee prijzen zijn. De voorwaarden der mededinging zijn verkrijgbaar bjj den boekhandelaar J. M. van 't Haaff, te 's Gravenhage. Men schrijft ons het volgende: Het Wijkt hoe langer hoe meer dat dit jaar onder een der vruchtbare jaren behoort gerangschikt te worden, daar men telkens de duidelijkste bewijzen van vroegtijdige ontwikkeling, voor- spocdigen groei, zoo geen overvloed, dan toch een goed en ruim gewas of een te verwachten voordceiigen oogst, ontwaart. Inzonderheid staan de granen overal zeer schoon op den akker, en, hetzij men het oog laat gaan over tarwe of roggegerst of haverde zwellende aren buigen op den stengel met zware korrels beladen, en geven bet vooruitzigl op eene voor- deelige inzameling. Hoewel de vroege aardappelen op ecnige plaatsen veel door nachtvorst hebben geleden, zoodat hel beschot niet voordeelig is, is de rooijing toch over liet algemeen voldoende en de aftrek van aardappelen, tegen vaste prijzen, steeds gewild. De late aardappelen staan zeer gunstig, doch zij zijn hier en daar niet vrij van ziekte, die echter in het vorige jaar om dezen lijd reeds erg licerschte. De teelt van aardappelen is ook dit jaar weder toegenomen. Het koolzaaddat reeds vroeg in de lente bloeide, heelt omtrent liet zetten der peulen de verwachting geenszins beschaamd, daar ook hiervan bij de eerlang te beginnen dorsching een goede uitslag kan verwacht worden. Met de vlasteelt is het evenzeer goed gesteld, daar het vlas. in Junij ruimschoots gebloeid hebbende, nu, digt bewassen, zware stengels heeft gevormd, die, eerlang voor de sikkel vallende, een goed ge win beloven. Omtrent den hooibouw gaf de maand Mei geen gunstige ver wachting, doch de daarop volgende schoone zomerdagen hebben allen twijfel deswege weggenomen. Er wordt overal veel en best hooi gewonnen, ter wijl nog steeds met den hooibouw wordt voortgegaan: daarbij komt dat liet aan gras op de weilanden niet heeft ontbroken. Door elkander genomen zal de opbrengst van boomvruchten dit jaar middelmatig zijn. Immers een klein getal vruchten blijkt nu maar gezet te hebben, gerekend naar de bloesemswaarmede sommige boomen als overladen waren. Op open plaat sen inzonderheid is het met de peren- en appel-met de perziken- en abri- kozenboomen niet voordeelig gesteld; op ingesloten plaatsen staat het daar mede beter. Morellen zijn er in menigte, moerbeziën weinig, kersen zijn er veel gepinkt. Doch gelukkig hij, die in het bezit is van een kersen-boom gaard en daarvan de vruchten geniet: de meeste kersen locli gaan naar het buitenland en hier blijft tegen hooge prijzen slechts weinig verkrijgbaar. Boonen en erwten, verschillende koolsoorten, peen, uijen en meerandere producten laten nagenoeg niets te wenschen over, terwijl de met moes groenten als opgevulde schuiten van eene ruime opbrengst getuigen. De seringen bloeiden dit jaar in April en thans dragen de dahlia's reeds bloe men; ook meer andere bloemgewassen zijn in bloei, waarvoor anders Augustus of September de tijd is. De heer W. Grijskamp, pastoor te Akersloot, overleden zijnde, is op gevolgd door den heer J. II. Muller, pastoor te Oude Schild op Texel. Tot pastoor te Oude Schild is benoemd de heer H. P. Zeegers, kapellaan te Alphen, en lot kapellaan te Alphen de heer G. II. Rengs, assistent le Akersloot. Het stoomschip Prins Hendrik is in den voormiddag van den 16',cn te Batavia aangekomen. Alles was wel. Wij vernemen, meldt de Delftsche C., dat door Z. K. K prins Hen drik der Nederlandenter gelegenheid van de plegtige teraardebestelling van wijlen II. D. gemalin, ten behoeve van de algemeenc armen dezer gemeente eene som van ƒ1000. en aan de Ned. lierv. kerken een bedrag van ƒ300 is geschonken. Te Rotterdam werd gisteren de jaarvergadering van het Nederlandsch zendelinggenootschap in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente door den voorzitter, d5. W. Francken Az.op de gebruikelijke wijze geopend. Eene talrijke opkomst van bestuurders en afgevaardigden uit alle deelen des lands kon van de belangstelling getuigen. Eenige voorstellen kwamen ter tafel, die ter overweging in handen werden gesteld van commissiën, en waarop nader zal worden teruggekomen. De secretaris deed mededecling van de bijdragen, in 1871 voor de instandhouding der seholen in de Mina- hassa ontvangenen gaf verder ecnige inlichtingen omtrent den stand van zaken betrekkelijk de zending, die het genootschap in Bola&ng Mongondou, een aan de Minahassa grenzend rijkje, wenscht te beginnen. De commissie voor de belangen van het zendelinghnis en de permanente commissie voor de bevordering van de belangen des gcnoolschaps hier le lande braglen hare gewone jaarlijksche rapporten uitwaarna de zitting tot den volgenden dag werd verdaagd. Te Haarlem bad Zondag II. de 42,le algemeene vergadering plaats van het genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiën en hoogere burgerscholen. De vergadering werd geleid door dp. F. llalbertsma, rector van het gymnasium aldaar. Van het bestuur was overigens alleen de heer J. II. Meijer, van Deventer, tegenwoordig, waarom de heer dr. G. J. Dozy zich welwillend met de waarneming van het secretariaat belastte. De toe stand der vereeniging bleek bevredigend te zijnterwijl zich weder eenige nieuwe leden aansloten. De hecren d'. A. Ekker, afgetreden rector te Utrecht, en A. J. van Pesch, hooglecraar te Delft, werden tot honoraire leden benoemd. Als plaats van zamenkomst voor het volgende jaar werd Zalt-Rommef en als voorzitter voor het ingetreden genootschaps jaar de heer dr. E. Epkema verkozen. Een voorstel van 8 leden om voortaan alle dis cussion te doen vervallen, omdat deze de bevordering van den gezelligen geest eerder benadeelen dan in de hand werken, werd met meerderheid van stemmen verworpen. fff C.) In eene door de kiesvcrcenigiug Burgerpligi te Rotterdam gehouden vergadering zijn, voor de keuze van een lid voor de tweede kamer, op de j voorloopige candidaten-lijst gebragt de hh. O. van Rees. oud-raad van Indie. mr. P. P. van Rosse, oud-minister, en L. Pincoffs, lid van den gemeenteraad en der prov. staten. Te Deventer is door de kiesvereeniging Vrijheid en Orde als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld de heer mr. P. Rlussé van Oud-AIb!as. ond-minister. Het provinciaal gereglshof in Noordholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. Hennink, van Wieringen, die te regt stond wegens het in S een kofïijluiis te Helder toebrengen eener verwonding aan het regter oog door middel van een pistoolschot. Het hof heeft hem veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar en geldboete van ƒ8, subsidiair een j dag cellulaire gevangenisstraf. De Standaard meldt dat door den brand le Amsterdam 54 huisgezin nen, met 144 kinderen, in meerder of minder schade hebben geleden. Hier van waren 25 gezinnen niet geassureerd. Van deze Iaatslen hebben er 9 alles verloren, 10 bijna alles, en konden slechts 6 een gedeelte van hun zeer beschadigden inboedel redden. Onder de geassureerde gezinnen zijn er 13, wier inboedel geheel verbrand is; de overigen hebben niets dan eeü klein gedeelte van hun inboedel kunnen redden. Het stedelijk muziekcorps te Kampen heeft op het te Gent gehouden internationaal concours van muziekcorpsen eene gouden medaille behaald. Zaturdag nacht ontlastte zich boven de gemeente Baambrugge een lievig onweder, waarbij de bliksem is geslagen in de een jaar geleden rtieiivv gebouwde boerenhofstede van den heer de G. Verschrikkelijke verwoestin gen werden hierin aangerigt. Geen deel van het voorhuis is onbeschadigd gebleven. In het huisvertrek, op de beide voorkamers, in den kelder, op den zolder, overal zijn de uitwerkselen van den bliksem zigtbaar. O. a. is de schoorsteen van boven tot beneden opgescheurd en uiteengeslagen. In de voorkamer is hel behangsel voor een groot deel vernieldop den zolder CCtt dakspar geheel in splinters geslagen, terwijl vele voorwerpen beschadigd Of

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1