IHJlfiÏNLVNl)SCHK KKKIGI kn. PER TELEGRAAF. die te Bath en Rilland d\ Hasselman. pred. te Heukelom; bij die te Oude- water ds. van Stipriaan Luïscius. pred. te Scherpenzeel; bij die Ie Domburg d\ Gunning J.iizn.pred. te Nuuspeet: bij die te Zelliem ds. van Rijsoort, pred. te Nieuw- en St. Jooslland; bij die te Amerongen d®. Barbas, pred. te Otlcrloo; bij die Ie Buitenpost d\ de Koe, pred. te Lienden; bij die te Ger- kesklooster d\ Post van Griethuyzen, bij die te Oldeschoot d\ Verkouw, pred. te Eibergen; bij die te Ooslerliesselen ds. Bcunk, pred. te Hoo- gersmilde. Door den jongsten brand te Amsterdam, op Oostenburg, zijn 40 ge zinnen van huisraad enz. beroofd geworden. De taxatie van de schade door den brand veroorzaakt loopt tusschen 1,400,000 en 2,000,000. Vrijdag namiddag sloeg de bliksem in ecne boerenwoning van de wed. Kater, te Barsingerhorn. liet buis is geheel afgebrand en van den inboedel niets gered. Gelukkig was alles verzekerd en kon men nog juist bij tijds een tachligjarigen grijsaard, die niet meer loepen kan, naar buiten dragen. Op korten afstand werd een hooirook mede door den bliksem in brand ge- s'.oken en eene koe doodelijk getroffen. Zaturdag middag zijn ten gevolge van het onweder. tusschen de ge meente de Bilt en Blaauwkapeltwee hooibergen in de asch gelegd. Ook zijn door den bliksem twee koeijenin eene weide nabij Utrecht, gedood. Door den gemeenteraad van Zwolle is met algenieene stemmen beslo ten. de gracht tot dusverre genaamd de Dijk, waarop hel huis, waarin Thorbecke geboren werd. gelegen is. voortaan te noemen: »Thorbeckegracht." Vrijdag 11., des morgens vroeg, is op een bank voor eene herberg aan den Teleringschen weg te Breda, in een van gaten voorzienen blikken trommel, een levend kindje van hel mannelijk geslacht gevonden, naar gis sing een paar dagen oud. liet was ongekleeddoch voorzien van een me daillon van den 11. Antonius. zekerlijk eene aanwijzing om het in hel r. k. geloof op te voeden, liet is onmiddellijk ter verpleging uitbesteed. 's GUAVENI1AGE15 Julij. Z. M. beeft aan 11 van Wijngaarden, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding eener vrouw uit het water aldaar, op 4 Jung ji.. toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855. alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer VV. Jlole, hoofdonderwij zer Ie Putten, en den heer C. C van Couwenberg. ambtenaar teralgcineenc rekenkamer, benoemd tol ridders der orde van de Eikenkroon. Aan den heer mr. F. .1. W. baron van Pallandt van Barl'iam is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Doesburg. Door Z. M. zijn benoemd: lot directeur van het postkantoor te Amers foort de heer C. Smit, thans commies der posterijen lc kl., tot commies der posterijen le kl. die der 2e kl. J. W. .1. IJssel de Schepper, tot commies 2C kl. die der 3" kl M. Vcllinga, tot commies 3e kl. K. J. Keizer, thans surnumerair; tot bewaarder der hypotheken enz. te Leeuwarden de .beer 11. Beekkerk, thans directeur der registratie in Friesland en Groningen; tot ontvanger der directe belastingen te lSladel de heer J. A. Bentinck, thans ontvanger te Nispen. Door Z. M. is een eervol ontslag verleend aan den lieer F. M. Luther, als officier van gezondheid 2de klasse, en aan den heer C. H W. Boers, als adsislent voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, en zijn benoemd bij het leger in Ned. Indiëde heer F, M. Luther, tot officier van gezondheid 2,lc kl.en de lieer C. II. W. Boers, tot 2,lc" luit.-kwar- tiermeester. Z. M. de koning is in den afgeloopen nacht omstreeks 2 ure per rijnspoor, incognito, naar Zwitserland vertrokken. Z. M. zal naar wij verne men, ongeveer twee maanden in Zwitserland verblijven. Z. K. H. prins Frederik is Zaturdag avond ten 8 ure uit Muskau op zijn buitenverblijf liet huis de Paauw teruggekeerd. Aanstaanden Woensdag I verlaat Z. K. 11. wederom de residentie, ten einde den volgenden dag (Don derdag) de doopplegtigheid van I1D. kleinzoon te Ncuwied bij te wonen. Aanstaanden Dingsdag komt bij den gemeenteraad alhier in behande ling het in de zitting van 1! Junij jl. ingekomen adres van den heer Outs- lioorn, architect le Amsterdam, daarbij verzoekende tien hectaren duingroud aan de noordoostzijde van het gemeentebadhuis te Scheveningen in erf pacht te bekomen, ten einde daarop een aantal villa's te bouwen, liet verzoek is door burgemeester en wethouders en ook voor de commissie voor de plaatselijke werken niet zonder ingenomenheid ontvangen, en het dagelijksch bestuur heeft daarom den raad in overweging gegeven het ver zoek van den heer Outshoorn toe te staan, onder voorwaarden die voor den erfpachter niet onvoordeelig zijn en waarbij voor den hier gevraagden grond geen te liooge eisclien zijn gesteld. Gisteren heeft het comité ter zake van de geloofsvervolgingen der Israëlilen in Rumenie alhier zijne eerste huishoudelijke vergadering gehouden en is tot voorzitter daarvan benoemd mr. 11. II. Tels. te Rotterdam, en tot secretaris mr. J. A. Levy, te Amsterdam. Het comité heeft, alvorens met zijne werkzaamheden een aanvang te maken, besloten zich een tiental heeren van andere gezindheden te assumeren. ES« E i. A BS. LONDEN. 14 Julij. De heer John Bright heeft van zijne vrienden en vereerders in het district der pottenbakkerijen van Staffordshire een kostbaar geschenk ont vangenbestaande in een met fraai snijwerk versierd kabinet, hetwelk eene sehoone verzameling aardewerk behelst. Dit geschenk is den heer Bright in zijne woning te Rochdale ter hand gesteld door eene deputatie, aan welke hij in eene uitvoerige toespraak zijnen dank betuigd beeft. Bij die toespraak wees hij op de gunstige resultaten, die het volgen eener liberale staatkunde voor liet land bad opgeleverd. Uit Aden is alhier het volgende telegram ontvangen: Stanley is hier aangekomen en vertrekt lieden per Fransche stoomboot met Livingstones zoon naar Suez. Hij heeft brieven van Livingstone aan de regering en aan vrienden bij zich. Hij had Livingstone ongesteld gevondqn, maar was stellig voornemens verderop te gaan en niet terug te keerem voordat hij zijn werk geheel voltooid zal hebben. FR IIÏKK k.I K. In de nationale vergadering is door den heer Baze, rapporteur der commissie, welke belast was met bet opmaken eener lijst van 33caudidaten voor den raad van state, de voordragt ingediend. Die voordragt heeft eene zeer conservatieve kleur. Daarop komen o. a. voor de hh. Odilon Barrot, de Parieuoud-minister, president van den raad van state, Hérold, de Chateaurenardgevolmagtigd minister bij de Zwitsersche regeringFerdinand de Lasteyrie, ond-algcvaardigde. Fernand de Montesquiou, prefect, van Meurthe-et-Moselle. en Pascal, prefect vpn het dep. der Rhone. De president der republiek heeft eene bijeenkomst gehad met eenige gemagtigden der Fransche bankom zich met hen te verslaan over de facultative uitgifte van 400 millioen aan bankbillelten, ten einde zoo noodig de ongelegenheden op de geldmarkt te voorkomen, die van de nieuwe lecning het gevolg zouden kunnen zijn. De bisschop van Orleans heeft aan de geestelijkheid in zijn diocese een herderlijken brief toegezonden, houdende afkondiging van de leerstellingen, die door hel Vaticaansch concilie zijn aangenomen. Hij brengt in herinne ring, dat, zoo hij indertijd aanvankelijk tegen de opportuniteit der definitie van het onfeilbaarheidsdogma het woord heeft gevoerd, hij niettemin altoos hel dogma zeil toegedaan was. Dezer dagen werd in den gemeenteraad te Parijs gesproken over de voortdurende onveiligheid in de hoofdstad. De prefect van policie heeft thans in een brief iu de liépubl. franc, verklaard, dat men de openbare meening niet moet verontrusten, maar dat het waar is, dat de aanvallen legen sol daten nog steeds talrijker zijn dan in vorige jarenen dal hij de waarheid le kort zou doen, als hij niet erkende, dal nog niet die kalmte bereikt is, welke hij verwacht had en alle weldenkendeu verlangen. Aan de prefectuur van policie en aan het ministerie van binnenland- schc zaken houdt men zich bezig met het vormen van twee cscadrons rust bewaarders te Parijs, welke 's nachts patrouille-dienst te paard zullen doen. Vroeger heeft men reeds policie-agenten te paard gehad, maar uithoofde die dienst niet aan het doel beantwoordde, heeft men haar laten vervallen. Volgens berigt nit Alexandria heeft aldaar eene botsing plaats gehad tusschen den Amerikaanschen consul-generaal, kolonel Butler, met zijn secretaris Wadley, en de officieren, die uit hel leger der Zuidelijken over gingen in de dienst van den onderkoning, de generaals Loving, Reynolds en majoor Campbell. Pistoolschoten werden gewisseld en Campbell werd gewond. De Amerikaansche consul-generaal houdt vol, dat het een over legde moordaanslag was op zijn persoon. niITSCULAND. Volgens eene officiële opgave bedragen de inkomsten uil hel tol dus ver betaalde van de oorlogsschadevergoeding en uit de oorlogscontributiën 041,200,000 rijksdaalders, en de uitgaven 307,200,000 rijksdaalders, zoodat er ter verdeeling tusschen den voormaligen Noord-Duitschen Bond en de Zuid-Duitsche staten 334 millioen overblijven. Naar den maatstaf, onlangs door den rijksdag wettelijk vastgesteld, ontvangen daarvan de Noord-Duil- sche Bond 267,178,923 rd.Beijeren 36,731,470 rd.; Wurlemberg 10.849,260 rd.Baden 9,350,470 rd. en Zuid-Hessen 4.631,877 rd. De bondsraad heeft den rijkskanselier verzocht deze bedragen aan de afzonderlijke staten uit te betalen, op afrekening van de definitief aan hen toekomende aandeelen. Iu hel officiële Pruissische schoolblad wordt medegedeeld, dat de 39-jarige hoofdonderwijzer eener school van 60 kinderen, in het distriet Posenreeds sedert elf jaren geheel blind is en toch zijne betrekking zoo voortreffelijk vervult, dat zijne school door alle bevoegde beoordeelaars aan andere onderwijzers als een model wordt aangeprezen. Hij heeft een hoogst bekwamen hulponderwijzer, maar toch onderwijst hij dagelijks zeil en er heerscht niet slechts op de school eene voorbeeldige orde. maar bij heeft zich ook in zoodanige male de liefde zijner leerlingen verworven, dat men het zou betreuren als hij wegens zijne blindheid op pensioen werd gesteld. Te Dresden zijn dezer dagen een aantal Jezuïlen uit Duitschland door- gereisd, om zich te Praag te vestigen, alwaar er reeds 70 waren aangeko men. Zij hebben aldaar het gewezen St. Anna-klooster met een belendend gebouw aangekocht. Naar het f/'estph. Volksblait meldt, hebben de Jezuïlen te Paderborn hunne roerende en onroerende goederen in het openbaar doen veilen. De ingezetenen van Paderborn hebben van die gelegenheid vlijtig gebruik ge maakt, zegt het blad, om aan de verbannen leden dier orde bewijzen van genegenheid en dankbaarheid te geven Voorwerpen van zeer geringe waarde werden lot prijzen verkocht, welke bij dergelijke gelegenheden zelden wor den besteed. De strijd tusschen oud- en nieuw-katholiek is thans tot EIzas-Lolha- ringen doorgedrongen. Te Melz heeft op Zondag 7 Julij de militaire geeste lijke in de hoofdkerk van den kansel afgekondigd, dat de bisschop hem heeft verboden aan het hoogaltaar de mis te celebreren en dat daarom, op last der militaire autoriteit, in liet midden der kerk een veldallaar was geplaatst ten behoeve der godsdienstoefeningen voor het garnizoen. De bisschop zal tegen den maatregel van het militair bestuur protesterenmaar waarschijnlijk te vergeefs, aangezien de kerk staatseigendom is. LONDEN, 14 Julij. Het parlement zal waarschijnlijk tot 6 Augustus a. s. geprorogeet'd worden. LONDEN. 14 Julij. In de berigten uit Guatemala wordt o.a. medege deeld, dat het gouvernement aldaar een besluit heeft uitgevaardigd tot ver-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2