PEK TELEGRAAF. geplaatst de heer Zubli, schoonzoon van een der heeren gedep. staleu, na melijk den heer van den Berch van Heemslede. Hij deed op grond hiervan het voorstel, de voordragt aan gedep. staten te renvoyeren, met uitnoodi- ging om haar alsnog in nadere overweging te willen nemen. Over dat punt had vervolgens cene zeer breedvoerige woordenwisseling plaats, waarbij van verschillende zijden een aantal beschouwingen werden ter sprake ge- bragt. Meenden de heer van den Berch van Heemstede en de overige leden van ged. staten dat ten deze geen stemming had plaats gehad, maar bloot het opmaken eener voordragt, waarmede de bedoelde bepalingen niet in strijd zou zijn, aan den anderen kant waren de voorsteller en zij, die zijn gevoelen ondersteunden, van oordeel, dat noch tot het resultaat der stem ming noch tot de voorbereiding daarvan, moglen medewerken of daarop invloed hebben leden van ged. staten, die in verwantschap slaan tot den betrokkene. Bij de verschillende mccningen. die in verband tot deze quaestie een en andermaal ontwikkeld werden, voegde zich nog een verschil van zienswijze omtrent de vraag van bevoegdheid, in hoever er voorts vrees bestond voor vernietiging door den koning van het eventueel te nemen besluit op de in gediende voordragt, een feil, dal men liefst wilde voorkomen. Verder de vraag of cene terugzending wel tot iets leiden zou, zoo ged. stalen hun gevoelen handhaafden: of het dus niet veeleer zaak was de quaestie nu voor goed te beslissen, of die beslissing wel lag binnen de grenzen der bevoegd heid der staten; voorts, of al of niet omtrent deze aangelegenheid bereids eene jurisprudentie bestaat enz. Ten slotte is een voorstel van den heer Gevers Deynoot. strekkende om de beslissing over dat van den heer Hoynck van Papendrecht te verdagen lol aanstaanden Vrijdag, verworpen met 53 tegen 13 stemmen. Het voorstel zelf is daarop aangenomen met 52 tegen ]3 slemuien, hebbende de lieer van den Berch van Heemstede zich ten deze builen stemming gehouden. De in de laatste dagen alhier voorgevallen ongelukken zijn gisteren wederom met één vermeerderd. Een Scheveninger namelijk die op den llelftscheu weg op een met. hooi beladen wagen zatviel daarvan af en kwam met zijn ligchaam op den disselboom van den wagen neder, zoodat hij oogcnblikkelijk een lijk was. BUITKiNLANDSCIIE HERIK 1 EN. E N Cr K Ij A V fci. LONDEN. 9 JuliJ In liet internationaal gevangenis-congres is breedvoerig gesproken over de deportatie als straf, waarover ook de Nederlandscbe heeren Pols, baron Mackay en van Bemmclen het woord hebben gevoerd. Over de verbetering van veroordeelde misdadigers heeft de minister Bruce eene belangrijke rede gehouden. Hij wees daarbij op zeer verblijdende resultaten. De geesselslraf, die mede ter sprake werd gebragt, vond alleen onder de Engelsche leden verdedigers; de vreemde leden waren tegen die straf. Op den North Eastern-Spoorwegtusschen Newcastle en Carlisle, is Vrijdag 11. een zandtrein, waaraan een wagen met 9 werklieden gehecht was, in botsing gekomen met een zwaren mijnwerkerstreinmet bet gevolg, dat de bovenbedoelde wagen geheel verbrijzeld is en dat van de 9 werklie den 4 om het leven gekomen zijn. Van de overigendie van den wagen gesprongen waren, heeft een den arm en een ander den enkel gebroken FRANKE ».I li. Naar men uil Parijs aan de Times meldt, hebben de Britsche, Ita- liaansche en Zwitsersche gezanten op de meest stellige wijze aan den minister van buitenl. zaken verklaarddat hunne regeringen niet konden toestem men in de wijziging der met Frankrijk gesloten handelstractalenen even min toegaven dat Frankrijk, op grond der bewoordingen van die Iractatcn, het regt zou hebben om een compensatieregt, in den zin waarin de Fran- sclic regering dat opvatte, in te voeren. Ook het Journ. des Déb. noemt de zekerheid van den heer Thiers dat de onderhandelingen een goeden uitslag zullen hebbeneene hersenschim daar de verschillende regeringen reeds te Parijs hebbern laten verklarendat zij in geenc verandering der tarieven zullen bcwillrgen.cn tegenover de uitlegging van den heer Thiers de bedoeling der tractalen eveneens opvat ten als de heer Buflet en de commissie voor de tarieven uit de nationale vergadering. De commissie, belast inel hel onderzoek van het wets-ontwerp van den heer Jules Simon betreffende het lager onderwijs, heeft de resultaten van haren arbeid het licht doen zien. Zij heeft eigenlijk een geheel nieuw voorstel, een tegen-ontwerp, bij de kamer ingediend. In hare voordragt is het beginsel van verpligt onderwijs, dat de minister voorop stelde, niet overgenomen. Het ontwerp stelt o. a. voor, de onderwijzers aan de open bare gemeenteschool te laten benoemen door eene schoolcommissie, waarin de maire en de pastoor regtens zitting zullen hebben, terwijl de overige leden benoemd zullen worden door de huisvaders en huismoeders. Zaturdag morgen hebben weder twee ter dood veroordeelde Commu nisten, Frangois Bandoin en Jean Rouilhac, hunne straf ondergaan. De eerste was schuldig verklaard aan het in brand steken der St. Eloysius-kerk in de rue de Neuilly en aan den moord van een Parijsch burger, Herron genaamd. Rouilhac's veroordeeling was het gevolg van den door hem aan den apotheker Dubois uit de wijk der Bulle-aux-Caiiles gepleegden moord. Beiden zijn in hoogst opgewonden toestand geexecuteerd geworden, en de bijstand van een priester werd door hen afgewezen. Hun laatste kreet was: "leve de Commune Door de krijgsraden, met de behandeling van het reglsgeding van den Parijsehen opstand ielast, zjjn dezer dagen weder' 5 doodvonnissen uit gesproken. Naar men verneemt zal ftochefort op vrije voeten gesteld worden; de straf waartoe hij veroordeeld was. zou veranderd zjjn in verbanning. Door de synode der hervormde kerken is liet voorstel van den heer Cambcfort, waarbij het geloofsformulier, zooals het door de vergadering was aangenomen, verbindend wordt verklaard voor de aanstaande predi kanten, en in zoover verbindend voor de reeds bestaande leeraren, dat zij de verklaring moeten afleggen, van den kansel nooit het geloofsformulier te zullen bestrijden, aangenomen. BITIT§CULJlNO. Sommige bladen declen reeds mede dat in den ministerraad is besloten den bisschop van Ermeland in zijn ambt en zijne bezoldiging te schorsen lot dat bij onbewimpeld erkent dat de Pruissische staatswetten ook door hem gehoorzaamd moeten worden. De Köln. Zeit. meent dit berigt, op hoe stelligen toon het ook medegedeeld wordt, voor ongegrond te moeten hou den. Het is niet waarschijnlijk dat vóór den herfst zulke afdoende maat- regejen zullen genomen worden. Te Frankfort is eene vergadering van papierfabriekanten uil alle oor den van DuiLschland, en ook uit Oostenrijk en Zwitserland, gehouden. De vergadering is o. a. tot het besluit gekomen dat de prijs van het papier eerlang verhoogd zal moeten wordendaar de productiekosten sedert Decem ber jl. minstens 10 pCt verhoogd zijn. De minister van eeredienst en onderwijs in Beijeren heeft bepaald, dat het onderwijs in de geschiedenis op de gymnasia voortaan niet meer als eene confessionele aangelegenheid zal worden beschouwd, maar aan katho lieken, protestanten en Israëlieten gemeenschappelijk zal worden onderwezen. Ür. Junker, te Weenenis door de Japansehe regering benoemd tot directeur der geneeskundige school, die te Miako naar hel model der Leip- ziger clinische school zal worden opgerigt. VERSAILLES, 9 Julij. De vergadering heeft het voorstel van den heer Clapier. strekkende om den uitvoer van in Frankrijk vervaardigde goederen te belasten, verworpen. Door een der leden is voorgesteld het hellen van een per mille van de opbrengst van verkoopingen. Op verzoek van Thiers wordt de stemming hierover aangehouden tol morgen. NASSAU, 9 Junij. De onthulling van het standbeeld van von Slein, die lieden plaats had, werd bijgewoond door den keizer, de keizerin en den kroonprins. De Amerikaansche gezant, de heer Bancroft, hield eene rede voering. waarin hij deed uitkomen hoe von Stein het denkbeeld der Duitsche eenheid had in het leven geroepen. ROME, 9 Julij. Het officiële blad bevat eene circulaire van den minister president, waarin deze doet uitkomen dat hel voor alle burgers een heilige pligl is aan de verkiezingen deel te nemen. De Italianen moeten, zegt hij, aan Europa het bewijs leveren dat er een ontzagwekkende meerderheid bestaat gereed tot elk offer om het regt der natie te verdedigen tegen de partij, welke onder het voorwendsel van godsdienst het voor altoos verloren wereldlijk gezag zou willen veroveren. NEW-YORK, 9 Julij. De democratische nationale conventie is heden mid dag te Baltimore bijeengekomen. Gedelegeerden van alle stalen zijn tegen woordig. De heer üoolitlle, gewezen lid van den senaat, is tot voorzitter gekozen. Eene groote geestdrift openbaart zicb voor Horace Greeley als candiilaat voor het presidentschap der Vereenigde Stalen. De oppositie tegen dezen candidaat was niet aanmerkelijk, maar toch nog al scherp. Morgen ochtend ten 10 ure houdt de conventie eene tweede zitting. tturgcrlijfcc ftSattb. Tan 4 tot cn met ÏO Juli m<2. BEVALLEN: E. van den Heuvel, geb. van Went, -- C. P. Sala.geb. Knaa- pen. D M. M. Mieog, geb. Hendriks, D. A. Prins, geb. Schotveld, D. - J. van der Westen, geb. Kalmeijer. D. Ch. van Rijzen, geb. van der Weyden. Z. H. S. C. Wachtels, geb. Gersom, D. M. van der Klis. geb. Segaar, D. A. üude- jans, geb. Heemskerk, Z. -- G. den Os. geb. van den Ouweelcn, D. J. G. Brem- mer, geb. Fasbender, Z. J. Ilanno, geb. Leget, Z.M. van den Heuvel, geb Panhuizen, Z. S. J. Ch. Leget, geb. Zaalberg, D. H. Koevoet, geb. van Weerlee. I). M. I. van Teylingen, geb. Swinkels. S. C. Timp, geb. den Ouden, D. J. Staliinga. geb. Jongmans. C. Mulié, geb. van Geer, D. M. Prins, geb. Coliensius. tweel. D. en D. Ch. T. van Beek, geb. Lettering, D. G. Guldemond, geb. van Slaveren, D. - J. de Vlaam, geb. Overduin, I). L. M. van Hcusden, geb. Slegtcnhorst, D. L. Carton, geb. Boogers, D. - A. Pison, geb. Meijer, Z. M. Bey, geb. de Tombe. Z. C. Hakkaart, geb. van Zijp, GEHUWD: J. Roosendaal, jrn. en S. du Mortier, jd. J. Mark, jm. en A. A. Jansen, jd. -- P. Erades, jin. en J. van den Berg. jd. W. van den Wijngaard, jm. en J. J. Leugering. jd. 11. Veylbrief, jm. en A. van der Vliet, jd. J. Burger, jm. en N. Ruylenbeek, jd. G. Dekker, jm. en C. L. M. G. Veldhorst, jd. D. H. P. Snel. jm. en E. de Gunst. jd. OVERLEDEN: M. Steyger, D.3 m. W. Kwaadgras, 49 j. H. Kanbier. 39 j. P. M. Wobbe, Z.. 7 m. P. J. den Haan. Z„ 19 j. E. J. J. Quaadgras. wede. P. van der Ark. 74 j. W. H. Rabeling. wed'. J. Mulder, 73 j. M. van der Glas. D.. 8 m. S. P. van Nobelen. geb. van Stadcn. 52 j. J. W. Neuteboom, D.. 2 m. C. Flippo, Z., 2 m. M. L. van der Lelie. D., 5 m. - - S. van der Leek, D., 5 m. M. van der Steen. geb. Rietbergen, D. levenl. C. M Hemerik, geb. Kol let, 75 j. J. de Graaf, Z., 2 m. P. Quant, 74 j. J. C. Hanselaar, D„ 14 m. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Op Donderdag II Julij, des avonds te half acht, door het corps Muziekanten van de Leidsehe dd. Schutterijonder directie van den Kapelmeester J. K. H. Muller. l'Afd. 1. Marsch, 11 iitilling;2. Ouver ture: "Egmond", Beethoven; 3. «Friihlingslicder", Walzer. GuiigT; 4. Diver tissement: "Lohengrin", Wagner. 1' Aid. 5. Ouverture: «I.es dianiants de la Couronne", Auber; 0. «Les Poreherons", Polka, Strauss; 7. Fantasie: «Martha", Flotow; 3. «Les MontenégrinsGalop, Kühner.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3