V. D. nog' Jai niet alleen aan vele eflegtcn de coupons van 1872 ontbreken maar dat bij de Hollandsche ellecten volstrekt geene coupons zjjn; de stel len coupons daarvan zijn allen bij een bankier gedeponeerd. Verder wijst men er op. dat de aandeelen van de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij allen op naam zijn. zoodat de dieven ook daarmede niets kunnen aanvangen. Te Harderwijk zal bij gelegenheid van het examen en de promotie der leerlingen aan het .gymnasium, den I8,len Julij aanslaande, het 500-jarig bestaan van genoemde inrigting plegtig worden herdacht in cenc feestrede, die gehouden zal worden door den rector <lr. F. G. 15. van Rlceck van Rijsewijk. Onder Elburg waren Maandag namiddag twee landlieden tijdens een onweder op een veld werkzaam, toen eensklaps de een, 20 jarenoud, door den bliksem gedood werdde andere viel bewusteloos neder en was als verlamd; deze echter zal wel spoedig herstellen. liit Dalfsen schrijft men: De eerste nieuwe rogge is hier gemaaid, de opbrengst is buitengewoon terwijl de deugdzaamheid geroemd wordt. Te Kampen werd in cene gisteren gehouden zitting van den gemeente raad beraadslaagd over het al of niet oprigten cener stedelijke gasfabriek. De debatten werden bij die gelegenheid van zoo hevigen aard dat de voor zitter de vergadering moest sluiten. Tc Middelburg mogt dezer dagen de heer J. van Meerendonk, een 73- jarig manhet genoegen smaken een meisje te reddendat van ecne in het dok liggende stoomboot in het water was gevallen en in levensgevaar ver keerde. De heer M. werd reeds vroeger, wegens de vele menschenlevens door hem gered, tot broeder der orde van den Ned. Leeuw benoemd. Rapport betreffende de superintendentie ran het II. G. of arme wees- en kinderhuis. (Slot). Het resultaat van dat nader overleg bij den kerkeraad werd spoedig me degedeeld. Gecommitteerden gaven schriftelijk aan de raads-commissie ken nis dal zij den kerkeraad hadden geraadpleegd over een ultimatum van financiële voorwaarden, waarop hij het beheer over het weeshuis zou wen- schen over te nemen, en dat deze daaromtrent het volgende besluit had genomen. «De kerkeraad der Nederduitsch hervormde gemeente te Leiden, nader ge raadpleegd door zijne gecommitteerden in zake van het weeshuis, over den «aard en de strekking van zijne vraag te dier zake aan het gemeente-be- «sluur gedaan, erkent dat het heilige geest- of arme- wees- en kinderhuis, «sedert de hervorming bestemd tot opneming en verpleging der weezen die «tot de Nederduitsch hervormde gemeente te Leiden behooren. was eene «instelling van weldadigheid door de burgerlijke overheid geregeld en van «harentwege bestuurd; ais van meening, dat sedert de invoering der wet regelende het armbe- «stuur, zoodanige instelling behoort te zijn eene instelling eener kerkelijke «gemeente, bestemd voor de armen eener bepaalde godsdienstige gezindte «en van wege die kerkelijke gemeente geregeld en bestuurd, omdat volgens «artikel 20 van die wet die armenzorg moet worden overgelaten aan de ker- «kelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid; «en verbindt zich om die instelling voortaan te onderhouden, te behecren «en te bestureu als cene instelling der kerkelijke gemeente, zonder ooit het «burgerlijk bestuur te belaslen met de verpleging van of de zorg over weezen «lot die gemeente bchoorende, «mits dan ook die instelling met hare lasten en lusten ontheven worde «van het gezag der burgerlijke overheid, en overgedragen aan de Neder- «duitsch hervormde gemeente te Leidén." Dc raadscommissie was van mecning dat in deze missive de hoofdquaestie niet werd aangeroerd, zoodat zij niet kon weten of de kerkeraad van het subsidie geheel afzag, of wel omgekeerd, dat men daaraan meende te moeten vasthouden. Zij vroeg daarom nadere inlichtingen aan gecommitteerden omtrent de beteekenis van het besluit door den kerkeraad genomen. «Ligt", schreef zij. «in de woorden, dat dc kerkeraad zich verbindt de verzorging van alle weezen voor zijne rekening te nemen, mits hel weeshuis met zijne «lasten en lusten ontheven worde van het gezag der burgerlijke overheid en overgedragen aan de Nederduitsch hervormde gemeente te Leiden" opge sloten, dat de kerk van het bekende afloopend subsidie afziet, of wel be doelen de aangehaalde woorden omgekeerddal men het behoud van dat subsidie in zjjn geheel tot cene conditio sine qua non van de overdragt maakt." Door gecommitteerden werd het volgende geantwoord; «De bedoeling van den kerkeraad is dat noch de kerk van het afloopend subsidie afziet, noch het behoud van dit subsidie in zijn geheel ecne conditio sine qua non van de overdragt is. Immers met het oog op de wettelijke voorschriften, be treffende hel verleeuen van subsidie uit de gemeentekas aan instellingen van weldadigheid, is het hurgerljjke bestuur onbevoegd zich tot het laatste, het bestuur der instellingen van weldadigheid tot hel eerste te verbinden. Geen subsidie wordt verleend dan voor een jaar en nadat telkens de daar omtrent bestaande voorschriften zijn opgevolgd. Daar wij nu gemagtigd zijn noch cm hel geheel subsidie prijs te geven, waaraan wij hel belanghebbend bestuur of zijne opvolgers niet kunnen binden, noch om op hel behoud daarvan in zijn geheel aan te dringen, waarvan wij gcene voorwaarde bij de burgerlijke overheid mogen maken, zijn wij gereed tot eene bijeenkomst, die welligt de laatste en de vruchtbaarste zal zijn. «Er was", zegt de raadscommissie verder in haar rapport, «eene derde en laatste conferentie noodig om nadere inlichtingen te ontvangen omtrent de eigenlijke bedoelingen van den kerkeraad. Op deze conferentie werd ons medegedeeld; dal de kerkeraad bereid was den bestaanden fcitelijken toe- I stand te erkennen en zich daarbij neer te leggen; dat hij gaarne genoegen nam met de wijze van overdragt door ons aanbevolen, maar dat wat het subsidie betrof hij niets anders kon verklaren dat dit I». «dat zoodra de overdragt had plaats gehad de kerkeraad de leden «zijner gemeente zuude uitnoodigen door vrijwillige bijdragen iu bet ondcr- «houd van bet weeshuis ie voorzien, en dat men van het alloopend subsidie «niet meer zoude vragen dan noodig was om het verschil te dekken, dat. «tusschen de opbrengst dier vrijwillige bijdragen en het eenmaal door den «raad bepaalde alloopend subsidie mogl overblijven; 2°. «dat de kerkeraad, zonder dat hij echter tc dien aanzien ecne be- «paalde verbindtenis wilde aangaan, zieli sterk maakte om, wanneer een- «maal de termijn voor het alloopend subsidie gesteld zoude zijn verstreken, «althans onder normale omstandigheden, geheel uit eigen middelen in de «verpleging van alle arme weezen. tol zijne kerk behoorende, te voorzien." Wij hebben deze voorstellen bestreden en bestrijden ze nog uit volle over tuiging. In plaats van de stellige verklaring, waarop wij hadden aange drongen ontvingen wij eene hij uitstek onbestemde mededeeling. Van vrij willige bijdragen in mindering van het afloopcnd subsidie verwachten wij weinig of niets; vooreerst omdat het eigenbelang van den kerkeraad zoude medebrengen werkelijk aan de gemeentekas te vragen wat uwe vergadering mogt beloven daaruit casu quo nog tijdelijk le zullen verstrekken; en ten andere omdat de ervaring overal leert, dal particulieren lot geen vrijwil lige bijdragen bereid zijn. wanneer zij weten dal de gemeentekas het ont brekende aanvult. Elke zoodanige bijdrage wordt toch in dat geval een geschenk aan de gemeentekas, en geen wonder dat men weinig neiging gevoelt lot het doen van zulk een geschenk De gecommitteerden uit den kerkeraad meenden, dat wij de zaken Ie donker inzagen. Zij voor zich verwachtten van de vrijwillige bijdragen veel meer, maar moesten toch het anlwoord schuldig blijven op onze vraag: hoe dan die verwachting te rij men was met de verklaring, dat men van geen twintig, zelfs van geen tien pCt. der afloopende bijdrage uit de gemeentekas stellig afstand konde doen? De geruststellende verklaring w as dus met dc gedragslijnwelke men wenschle le volgen, in strijd. Immers die gedragslijn bewees dat men althans aanvankelijk, van particulieren weinig of niets verwachtte; en waarom zou dan de burgerlijke gemeente de toekomst gunstiger inzien dan dc kerkeraad zelf? Maar er is nog meer. Zclls voor lateren tijd, dat, wil zeggen voor den lijd die zal aanbreken als het alloopend subsidie eenmaal geheel vervallen is, zal de gemeenteraad bij eene schikking als nu wordt voorgesteldniet tegen wederinvoering der bijdragen uit de gemeentekas gewaarborgd zijn. Het is waar de burgerlijke gemeente blijft altijd vrij subsidie te weigeren, en niet onwaarschijnlijk zou zij van die vrijheid ge bruik maken; maar dan stelt zij zich weder bloot aan het gevaar, dat de kerk zich aan de verpleging van een deel der arme w eezen onttrekt. Is het zoo ondenkbaar, dat onder die bedreiging dc gemeenteraad later weder doen zalwat hij veel liever zoude nalaten Wij eindigden alzoo met de verklaring, dat wij geen vrijheid vonden dc voorstellen onzer medegecommitteerden, zooals zij daar lagen, bij den ge meenteraad te ondersteunen. Mogt dc kerkeraad later op zijn voorstel wil len terugkomen en werkelijk uilvoering gevende aan hel plan om een eigen weeshuis tc stichten, daartoe het zij dan eenige kapitalen bijeenbrengen, hel zij althans zich cene zekere som aan jaarlijksche contribiitien waarhar. gen, dan zoude een nieuw verzoek om overdragt van het weeshuis welligt een gunstiger onthaal vinden dan nu waarschijnlijk is. Indien de kerk, wijzende op die kapitalen of inkomsten, konde aanloonen, dat een deel van het afloopend subsidie, nu aan het weeshuis toegedacht, voldoende zoude wezen om haar in staat te stellen alle verplegingskosten van arme weezen voor hare rekening tc nemen, dan zoude de gemeenteraad misschien, onder die bepaalde omstandigheden, vrijheid kunnen vinden ie doen wal hjj, althans naar onze bescheiden meening, nu niet zonder onvoorzigligheid zoude kunnen verrigten." De eindconclusie van het rapport der commissie aan den gemeenteraad is dc volgende; «Op grond van het bovenstaande nemen wij alzoo de vrijheid aan uwe vergadering voor te stellen: om onder toezending van een exem plaar van dit rapport aan den kerkeraad der Nederduitsch hervormde ge meente alhier, aan dat collegie te schrijvendat zij, gehoord het verslag van hare gecommitteerden en gelet op hetgeen die gecommitteerden omtrent de voorsteilen van den kerkeraad aangaande eene overdragt. van de superin tendentie over het heilige geest weeshuis mededeelden, geen termen heeft gevonden op die voorstellen, zooals zij daar liggen, gunstig te beschikken, maar dat, mogl de kerkeraad het noodig achten nadere voorstellen te doen. in strekking overeenkomende met die welke aan het slot van het rapport der gecommitteerden vermeld worden, zij genegen zijn zal die voorstellen in ernstige overweging te nemen." 's GRAVENHAGE. 10 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer H. Reincke, koopman te Ratavia, tijdelijk in Nederland verblijf houdende, tot het aannemen der versierselen van ridder 2® kl. van dc Herlogelijk-Saksischc Ernestinischc Huisorde, hem door den hertog van Saksen-Cobnrg-Gotha geschonken. De officier van gezondheid 2' kl. J. M. II. G. Theunissen, van het per soneel van de geneeskundige dienst -der fandmagt, is in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het leger in Oost-Indie. Z. K. H. de prins van Oranje heeft heden namiddag ten 1 ure de leden van het nieuw opgetreden ministerie ten gehoore ontvangen. In de gisteren gehouden zitting van de provinciale staten stelde dc voorzitter voor de benoeming van een griffier mede aan de orde le stellen legen Vrijdag aanst. De heer Hoynck van I'apendrecht achtte zich echter verpligt aan heeren gedep. stalen de bepaalde tweeledige vraag te riglen: 1". of de voordragt voor de benoeming van een griffier is opgemaakt in eene voltallige vergadering van het collegie. en 2". of alle leden van het collegie tol dat opmaken hadden medegewerkt. Op beide vragen door den voorzitter een toestemmend antwoord gegeven zijndemeende de heer Hoynck dal de ingediende vuordragt niet kon geacht worden te zijn in overeen stemming met den geest en de letter der prov. wet. immers met art. 85 iu verband mei art. 73, vermits als eerste candidaat op de voordr&gt is

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2