LKI»N(li: V O it A A T. 1871 iDONDERDAG 11 JULIJ- STADS-BERICHTEN. BIN NE NL AN DSC IIË BEMETEN. 1 Ql. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5Q 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents Dc prijs der Advertcnliën is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. Advevtentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Adverteuticu te Hamburg, LubcckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Wecnen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETIIOUDERS'van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. J. C. Zaalberg Zoon, fabrikanten alhier, waarbij zij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie verzoeken om in hunne wollendekenfabriek in de Vestestraat, n". 22. een stoomwerktuig van (waalf paardenkrachlen te mogen doen plaatsen; b. Jacob Johannes Frans man, spekslager, daarbij verzoekende om het achterste gedeelle van zijne woning aan de Haarlemmerstraatn". 44, tot slachthuis te mogen inrich ten en daarin te plaatsen een fournuis, een rookhok en een varkenshok en c. Dirk van Nassou, schipper, houdende verzoek om zijne woning aan de Uilerstegrachl, n". 41, te mogen inrichten tot bergplaats van brand stoffen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n". 19), alsmede op art. 224 der Algemeene Politieverordening van 24 Oc tober 1867 Doen te weten, dal tol liet hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatie» de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 15deD Juli aanst. 's voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gebonden zullen worden zich tegen dc inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leibex, 10 Julij 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 Jnlij. De Staatscourant bevat het verslag aan "den minister van binnenl. zaken van de commissie van 1 Aug. 1871 tot uit. Julij 1872 heiast met het afnemen der natuurkundige examensvolgens art. 4 der wet van 1 Junij 1865. Het schriftelijk en mondeling examen in de vakken, vermeld in alin. 1 van art. 4 der wel, werd gehouden van 11 tot 14 Junij. Voor dit examen hadden zich 32 candidalen aangemeld; één daarvan is niet voor de commissie verschenen. Elf hunner waren reeds vroeger door de commissie geëxamineerd en toen in één of meer vakken onvoldoende bevonden; aan negen dezer kon thans bel diploma uilgercikt worden, dc beide anderen werden wegens onvoldoende kennis der Latijnschc taal afgewezen, 20 can didalen onderwierpen zich voor de eerste maal aan het examen en 9 heb ben blijken gegeven van voldoende kennis in al de vakken, waarover het examen loopt; de overigen bleken in één of meer vakken onvoldoende te zijn. Hel diploma is dus uitgereikt aan 18 candidalen. zijnde: J. C. Stoltz, G. A. Schmedee, W. 11. F. C. lleppener, 11. J. van RliijnW. Mcyboom, W. Stol, J. C. Th. Bast, W. Blaakhert, C. E. Paling, J. A. Wijnhoff. A. J. Prins, L. A. II. Jansen, A. D. van Steenbergen, A. J. Scverijn, A. E. Yer- mey, E. II. Bimmermann, J. Rentmeester, D. G. Bocrma. 22 candidate» hadden zich voor het natuurkundig examen aangemeld; onder hen waren er 12, die in de vorige zittingen der commissie voldoend examen in de vakken n—d afgelegd hadden9 waren voor één of meer vak ken van het eerste gedeelte voldoende bevonden; 1 had zich voor bet ge- heele examen opgegevenmaar zag reeds vóór bet begin van de werkzaam heden der commissie van zijn voornemen al; een ander, die vroeger in enkele vakkeu van bet eerste gedeelle te kort geschoten was, trok zich tijdens het examen terug. Dc uitslag was dat aan 15 van dc 20 overblij- venden het diploma kon uitgereikt worden. Hunne namen volgen hier in de orde, waarin bun het examen afgenomen werd: T. J. II. de Ligny, J. Visser, L. van Lier, A. A. Grondhout. J. A. Lodewijks, J. A. W. Vcrmey, J. A. C. Maier, M. K. Enthoven, P. Adriani, B. H. L. van Olst, G. Flobil, J. Spruyt, J. W. de Ivoff, J. Bijlevcld J. II. Perk. Aan het slot van het rapport drukt de commissie den werisch uit dat de candidatën, die aan eene commissie blijken van voldoende kennis in de vak ken a--d hebben gegeven, niet vcrpligt worden om, hij tekortkoming in de vakken evoor eene volgende commissie het examen in zijn geheelen omvang af te leggen. Zij gevoelt daarloe te meer vrjjheid, omdat de rege ring vroeger den eersten stap heeft gedaan op den hier aangewezen weg, door te bepalen dat zjj, die voor eene vroegere commissie blijken gegeven hebben van voldoende kennis in de vakkenvermeld in alin. 1 van art. 4 der bovengenoemde wet, tot het natuurkundig examen moeten toegelaten worden. Dc eergisteren te Delft overleden looneelspeler A. Peters had den ouderdom van 60 jaren bereikt. In zijne jeugd was hij werkzaam ter boek drukkerij van den heer Breeman te Amsterdam; het bezoeken in 1828 van den schouwburg deed bij hem de lust ontwaken het tooneel te betreden. De begaafde van 's Gravenweert koos hemwegens zjjneu aanleg en natuur gaven, uil een aantal jongelingen als kweekeling tot opleiding in de tooneel- speelknnstvan wege het genootschap voor uiterlijke welsprekendheid te Amsterdam. Spoedig legde hij reeds proeven zijner vorderingen af. Ook anderen, o. a. de heer Withuys, toonden hem hunne belangstelling, doorhem in te wijden in de hoogere eischen der kunst. In Februarij 1832 trad hij voor het eerst, als liefhebber, in den Amslerdatnschen schouwburg op, en vervulde de rol van de Bie in de Jacoba van Bcjeren van J. de Marre. Ofschoon hij aan het publiek vrij wel voldeed, werd hij door commissarissen niet terstond aangenomen. Dit had eerst later plaats. Nadat zjj, na her haald optreden, overtuigd waren geworden van zijn veelbelovend talent, besloten zij dit ook dienstbaar te maken aan den zang, voor hel opvoeren van opera's, en zelfs debuteerde Peters ook in dat opzigt als hertog in de opera Camilla van Paër, doch hij gevoelde dat dit zijne roeping niet was. Tot het treurspel voelde lijj zich getrokken en hij blonk daarin, evenals in het blijspel, by toeneming uil, zoowel te Amsterdam als in dc resi dentie. Zijn schoonste tjjd was die, waarin hij zoo waardiglijk ten tooneele werd bijgestaan door zijne kunstvriendin mevr. Narct-Ivoning. Zij inspi reerden elkander en ontleenden van elkander nieuwe inzigten en vormen. Na haren dood behaalde hjj nog veel zegepralen, maar hij miste veelal die sympathie met anderen, waardoor een afgerond schoon geheel wordt verkre gen. Hij had met vele tegenspoeden en teleurstellingen te worstelen, die voor hem het leven veel van zijne aangename zijde berooiden en in de verte dc kiemen legden van de kwaal, welke zijne laatste dagen verduisterde. Men zag zijne krachten voortdurend afnemen en voor het laatst trad hij in den algeloopen winter te Amsterdam op, in denzelfden schouwburg waar hjj vroeger de toejuiching afdwong; hoewel men hem met edelmoedigheid bejegende, gevoelde men, wat men in Peters verloren had. Op eene, voor den kun stenaar vereerende wijze werd het lijden zijner laatste dagen verzacht door de deelneming van den koning en andere leden der kon. familie. Gisteren is te Sneek de 95® algemeene vergadering en het congres der Nederl. maatschappij tot bevordering van nijverheid geopend. Bestuurders en afgevaardigden werden ontvangen in de sociëteit de Harmonie, alwaar de voorzitter van het dep. Sneek hen het welkom toeriep. Hij gaf te ken nen dat het een gewaagd stuk was van het vergelen stedeke om de maat schappij te ontvangen, maar het departement was krachtig geholpen door de geheele burgerij, die zich zou beijveren den afgevaardigden bet verblijf aangenaam te maken. De voorzitter der maatschappijde heer Vrotik, sprak eene hartelijke dankbetuiging uit voor de verrassende ontvangst reeds op den eersten dag ondervonden. Een 25-tal jonge jufvrouwen zongen daarop een welkomslied, en boden vervolgens, als product barer nijverheid, den voorzitter eene sierlijk bewerkte banier aan, waarop in zilveren letters de naam der maatschappij met het jaartal 1872 en bet woord //Sneek" waren geborduurd. Voor dit geschenk betuigde de voorzitter in hartelijke bewoor dingen zijnen dank. Hel schroefstoomschip le kl. van Galen in aanbouw op 's rjjks werf te Amsterdam, is gisteren met goed gevolg le water gebragt. In de vorige week is een melkschippervarende tussclien Delft en Rotterdam, door zijn hond aangevallen en op vreeselijke wijze gehelen. Om aan de woéde van het dier te ontkomen is de man in het water gespron gen. De hond is afgemaakt. -- Te Gouda heeft de schuttersraad uitspraak gedaan in de zaak van den schutter If. J. B.die bij gelegenheid vgn de inspectie op 17 Junij jl. de bevelen van den kommandant niet had gehoorzaamd, en na den afloop der inspectie dien officier had gedreigd. Overeenkomstig de conclusie van den auditeur, heelt de schuttersraad in deze feiten gezien verzet tegen den meerdere door woorden en daden, en H. J. B. uit de schutterij weggezon den, met verwjjzing, ouder goedkeuring van het plaatselijk bestuur,-iu een geldboete van ƒ50 'sjaars gedurende zijn nog overigen diensttijd. Betreffende den te Utrecht geplcegden diefstal van effecten ineldt het

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1