LEÜ8CHE WOENSDAG 10 JUL I J. 187*2. jV. m. th Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant 'is per vierendeel fours ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen vn den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.—, iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Daitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck Frankfort a, M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Brcslau, KeulenStuttgart, IFeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij, deze Courant wordt verzonden IV". 30 (blad 34) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den achtsten dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1872 en 1873, houdende aanslagen voor wijk 4, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leibex, 9 Juli 1872. v. d. BUANDELER. ttl.NAENLANDSLIP BKR IGTEN. LEIDEN, 9 Julij. Even als in hel jaar te voren, is de statistiek van handel en scheep vaart des koningrijks over 1871 in twee gedeelten gesplitst, waarvan het eerste thans het licht ziet. Dit omvat de arlikelsgewijze staten van den in-, uit- en doorvoer afzonderlijk. De algemeene uitkomsten der statistiek over J87I doen een aanmcrkelijken vooruitgang van den liandel ontwaren. De algemeene invoer bedroeg ceiie waarde van ƒ785,480,145; de invoer tot verbruik ƒ586,764,272; de algemeene uitvoer ƒ649,477,523; de uitvoer uit het vrije verkeer ƒ460,481,827; en de doorvoer 188,995,690. Vergeleken met 1870, is de algemeene invoer toegenomen met bijna 20 pCt.; de invoer tot verbruik met ruim 15% pCt.de algemeene uitvoer met bjjna20}i pCt.; de uitvoer uit het vrije verkeer met ruim 15 pCt.en de doorvoer met bijna 35 pCt. De minister van financiën heeft bjj resolutie van den leD Julij jl.met het oog op onnaauwkeurigheden, die dikwijls in de statistieke opgaven om trent den in-uit- en doorvoer worden aangetroffen en die het bewijs ople veren dat aan de zamenslelling dier opgaven niet door alle ontvangers de noodige zorg wordt besteedeene circulaire uitgevaardigdwaarin aan alle ontvangers voor zooveel noodig ernstig wordt aanbevolen om zich zeiven en hunne bedienden goed vertrouwd te makeu met de voorschriften omtrent de zamenslelling der bovenbedoelde statistieke opgaven en dus te zorgen dat bij de opmaking dier opgaven vooral niet minder naauwkeurigheid worde be tracht dan bjj hunne overige werkzaamheden. Bij weder ontdekking van fouten, waarover de ontvangers zich niet voldoende kunnen veraniwoorden, zal voorlaan onvoorwaardelijk geldboete worden toegepast. De controleurs moeten bij het bezoeken der kantoren procfsgewjjs nagaan of aan het sta tistieke werk wel de vercischtc zorg wordt besteed. Heden middag is van een meisje van 13 jaar, Marianne Overdijk ge naamd, die vuur" overbragt in het gebouw tot Nut van 't Algemeen, de kleeding door eene onvoorziene omstandigheid in brand geraakt. Hoewel er spoedig hulp werd verleend en de timmerman Brakel het meisje terstond onder water heeft gehouden en daardoor de brandende kleedercu bluschte, heeft het meisje echter nog ernstige brandwonden aan den rugde binnen vlakte van de dijbeenen en de hand bekomen. Door de hh. Ledeboer en Grasstek werd geneeskundige hulp verleend, waarna het kind naar het Caecilia-gaslhuis is overgebragt. Aan het dep. van marine te 'sHage zal op 18 Julij aanst. de aanbe steding plaats hebben van 5000 meter blaauwe baai. De beroemde looneelspelerdc heer Anton Peters, is gisteren te Delft overleden. -- Wegens het eervol ontslag, aan den heer dr. Salverda als hooglecraar en reclor-magnificus der Groningschc boogesehool verleend, is het rectoraat over genoemde boogesehool opgedragen aan den hooglecraar dr. S. Rosenstcin. Naar men verneemt, meldt liet V. D., is aan de gezellen vandedruk- kerjj van de i\. Rott. Cour.die 14 dagen geleden het verzoek aan de di rectie rigtten, om des Zondags niet meer te arbeiden, als antwoord daarop te kennen gegeven, dat aan hun weuseh niet geheel kan voldaan worden, maar dat zij voortaan, in plaats van op twee van dc drie Zondagenslechts op één van de drie zouden moeten werkenterwjjl nog cenige andere bepa lingen ten hunnen gunste gemaakt werden. Te Rotterdam is Zaturdag hacht op een kantoor aan de Boompjes, door inklimming en binnenbraak, eene som van ongeveer ƒ300 ontvreemd. Door de arrond.-regtbank te Brielle is de veldwachter J. B., van Koren dijk, bij vonnis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf in eenzame op sluiting te ondergaanen ontzetting van de regten in art. 8 der wet van 29 Jiinij 1854 vermeld, voor den lijd van vijf jaren, en zulks ter zake van liet zich schuldig maken, zonder daartoe eenig regt te hebben, en zonder dat er eenige aanleiding toe bestond, aan het, builen de gemeente, arres teren van iemand, door welke daad van willekeurinbreuk was geschied op de persoonlijke vrijheid van een burger. Te Hellevoelsluis had Vrijdag ll. het volgende ongeluk plaats: Terwjjl de stoombaggermolen daar werkzaam was, passeerde de stoomboot Ariadne met zulk een snelheiddal de mandie aan den slinger stondzoodanfg werd getroffen dat zijn linker arm werd verbrijzeld en een amputatie moést plaats hebben. De gemeente-geneesheer liet den patiënt 'onmiddellijk naar de gemeentc-zickeninrigting transporteren, doch ontving daar, tot zijne verba-'] zing, tot tweemalen de aanzegging van den burgemeester, dat die than niet mogt worden opgenomen vóórdat er bewijzen waren overgelegd voor 'de kosten van opneming enz. Gelukkig dat de bekwame geneesheer Albers en de officier van gezondheid 1' kl. Klugc zich daardoor niet uil het veld lieten slaan en voortgingen met de amputatie, anders ware dc man welligt door bloedverlies bezweken. Men meldt uil AssenNiettegenstaande alle aangewende moèitë vah het gemeentebestuur, om te dezer stede telken jare, bepaaldelijk in dè maanden Junjj en Juljj, eene wolmarkt te doen houden,zoo lieeft dié zaak, door de verkeerde oude gewoonte en sleur der landlieden schipbreuk geleden. Immers, de landlieden verkoopen de wol reeds vooraf aait huis, waarvhh ten bewijze kan dienen, dat in de laatste dagen p. m. 10000 KG. Wol door Drentsche landlieden alhier is afgeleverd. Te Franeker is dezer dagen een gezin door het gebruiken van karne melk gekookt in koperen vaatwerk, ongesteld geworden. De vrouw is reeds overleden. Uit Breda meldt men aali de N. R. V. dat Zondag avond de reizigers met den laatsten trein van Bergen-op-Zoom haar Breda, en omgekeerd, aan een zeer groot gevaar zijn onlsnapt. De beide treinen waren op het punt om in volle vaart tegen elkander aan te rijden, doch door de machinisten, die het gevaar zagen aankomenwerd alles in het werk gesteld om te stoppen, hetwelk dan ook gelukte. Angst en schrik onder de passagiers waren onbeschrijfelijk, daar de conducteurs langs de loopplank alle ramen der rijtuigen kwamen sluiten en men niets hoorde dan een oorverdoovënd gefluit en gesis van den met alle kracht ontsnappenden stoom. Zoover met) weet, zijn er geen ongelukken gebeurd. Rapport betreffende de Superintendentie van het B. G. of arme icees- en kinderhuis. (Vervolg). Op het schriftelijk overleg, waarvan de uitkomsten zijn medegedeeld, volgde eene tweede conferentie van de raadscommissie inet gecommitteerden van den kerkeraad. Als grondslag der zamenspreking stelde de commissie deze drie vragen: 1". Is de kerkeraad bereid zich bij de verdere onderhan delingen omtrent eene overdfagt van de sitpeiiritendentie te stellen op het feitelijk standpunt, dat de burgerlijke gemeente liet weeshuis beheert, en dus alle beschouwingen over een vermeend regt van de kerk op dit beheer geheel ter zijde te laten? 2". Zoo ja, is ef dan een middel te vinden om die zuiver burgerlijke instelling van weldadigheid tot eene kerkelijke te ma ken? 3°. Welke voorwaarden zou de burgerlijke gemeente aan deoverdragt van superintcndentic, gesteld dat die mogelijk ware, moeten verbinden? Omtrent den uitslag der zamenspreking over deze punten deelt het rap port o. a. mede: *Ad Wanneer beide partijen konden goedvonden te verklaren, dat het weeshuis eigenlijk is eene kerkelijke instelling van weldadigheid, zou den alle juridieke bezwaren van zeiven Zijn opgeheven en de óverdragt op de meest eenvoudige wijze kunnen plaats hebben. Men had dan slechts met gemeen overlég aan het weeshuis op de lijst der instellingen van weldadig heid, in deze gemeente bestaande, eene andere plaats lè geven en té ver klaren dat het behoorde tót de instellingenbedoeld bij litt of J), maar niet tot die bedoeld bjj lilt. A van artikel 2 der armenwet, en alle béiwit-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1