PER TELEGRAAF. 225 eerste lid der algemeene wel van 1822 door nieuwe bepalingen, aan de middelen tot fnuiking van den smokkelhandel nieuwe kracht en I klem te geven. Jl. Zaturdag avond sprong een persoon plotseling in het water van de Bierkade, om welke reden weet men niet. De werkman Hühnerwonende op de Schcdeldoekshaven alhier, dit bemerkende, aarzelde geen oogenblik zich geheel gekleed te water te begeven, ten einde den man, die reeds in de diepte was gezonken, te redden. Hij zag zijne menschlievende poging met eenen goeden uitslag bekroond. BÜITK.NLA i\ IS C m<: K K lil G i m ESiGELASID. LONDEN. 30 Junij. In het lagerhuis heeft de heer Robert Peel gevraagd wat de regering gedaan had ter bescherming van den regter Keogh, die eerstdaags zijn regterlijkcn omgang door Ierland moest gaan doen De heer Lawsondie hem zal ver gezellen, ontving de waarschuwing niet te reizen in dezelfde koets met Keogh, om geen gevaar Ie loopen dat ook hij zou worden doodgeschoten, en de echtgenoot van den regter had verscheidene brieven ontvangen met de schandelijkste bedreigingen. De heer Gladstone antwoordde, dal alle voorzorgen, welke door de autoriteiten in Ierland konden genomen worden zijn genomen ter bescherming van den regter Keogh, en dat alles was ge daan om de wet te handhaven en hen te strafTen, die haar overtraden. Den brief, toegeschreven aan lord Granard, had hij gelezen. Een lord lieute nant van een graafschap is een zóó hooggeplaatst ambtenaar, dat het niet aanging in antwoord op eene vraag te handelen over eene beschuldiging tegen hem ingebragt. Bovendien was de lijd nog niet gekomen, dat de regering haar meening kon zeggen over uitdrukkingen, door personen of partijen gebezigd in betrekking lot deze zeer ernstige aangelegenheid; eerst moesten de stukken, haar betredende, ter kennis zijn gebragt van het par lement en van het publiek. Aan de Londensche universiteit is de eerste prijs in de staathuishoud kunde behaald door mej. Eliza Orme. De studenten hebben haar eene ovatie gebragt. Te Carracas, in Zuid-Amerika, had onlangs eene verschrikkelijke gebeur tenis plaats. Een luchtreiziger, met name Rasworth. gaf sedert eenige dagen aan de inwoners der plaats het schouwspel van luchtreizen met eenen lucht bal toen hij de hand van eene Spaansche vrouw Angelina M vroeg en verkreeg. Dit huwelijk bragt lot de grootste wanhoop een jongen mulat, Daniel Figtialo. die verliefd was op het meisje, dat, niettegenstaande het verschil van ras, hem eenige hoop schijnt gegeven te hebben. Sedert den dag des huwelijks kende de wanhoop van den verlatene paal noch perk; hij liet gccne enkele opstijging voorbijgaan, hopende degene weêr te zien, die hem verlaten had. De gewenschte dag kwamAngelina was in de boot gestegen, en haar echtgenoot nam de laatste schikkingen, alvorens //alles los" te roepen. Op dit oogenblik sprong Daniel eensklaps naast de jonge vrouw, en sneed de laatste koord af, die den luchtbal vasthield; te midden der kreten van verwondering en schrik der volksmenigtewierp de mulat de zakken ballast over boord, waardoor de luchtbal pijlsnel in de hoogte steeg en weldra uit het gezigt verdween. Wat verder gebeurd is weet niemand. Maar een ander berigt meldt, dat op de I'ortugesche kust dezer dagen een luchtballon is neêrgevallenwaarin zich twee lijken be vonden, het eene van een mulat, het andere van eene jonge vrouw. Het hoofd van den man was verbrijzeld en het vleescli van zijnen regterschouder afge knaagd. Uit brieven bij de vrouw gevonden bleek, dat zij M... heette en te Carracas woonde. FKAlKIlvJ K. Het Journ. Off. beval een decreet van den president der republiek, voorafgegaan door een rapport van den minister van marine en koloniën waarbij aan de Fransche bezittingen in Indië zekere male van zeil bestuur wordt loegekend. Er worden te PondicheryChandernagor. KarikalYanaon en Mahé plaatselijke raden opgerigt, aan welke het beheer der zuiver plaat selijke aangelegenheden, het ontwerpen der plaatselijke begrootingen en het geven van inlichtingen over alle met de plaatselijke omstandigheden in betrekking slaande onderwerpen, welke het koloniale bestuur hun vragen mogt, wordt opgedragen. De koloniale raad, te Pondichery gevestigd, be slist omtrent vervreemding en beheer van de koloniale eigendommen, te voeren regtsgedingenden aanleg van wegen en publieke werken, en is bevoegd alle maatregelen te nemen tot opbeuring en bevordering van land bouw. handel, nijverheid en scheepvaart. De leden dezer ligchamen worden door het algemeene stemregt, voor de helft door de Europeanen en hunne afstammelingen en voor de wederhelft door de inboorlingengekozen. In den kolonialen raad hebben, behalve zeven aldus gekozen leden, de vijf hoofdambtenaren van het gouvernement zitting en stem. In de nationale vergadering is door den rapporteur der commissie voor het budget van 1872 medegedeeld, dat de commissie eene bijeenkomst heeft gehad met de regering, om te beraadslagen over het ontwerp betredende de belasting op de inkomsten uit de roerende waardenzooals aandeelen in maatschappijendividentenrentenenz. De minister van financiën heeft aan de commissie medegedeeld, dat die belasting het cijfer van 15 millioen, gelijk zij gehoopt had, niet aan dc schatkist zou opbrengen. De commissie heeft daarop het voorstel omgewerkt en de belasting tot 3 pCt. verhoogd. De minister heelt daarop te kennen gegeven, dat de regering, ofschoon een ander stelsel voorstaande, zich nu niet tegen de voordragt zou verklaren. Uit Versailles wordt aan de Ind. Beige gemeld, dat de heer von Arnim het concept van het tractaat tusschen Duitschland en Frankrijk uit Berlijn heeft terug ontvangen en aan de Fransche regering medegedeeld liet heeft eenige, maar niet »eer belangrijke, wijzigingen ondergaan. De voornaamste is dat de departementen der Vogesen en der Ardennen die ontruimd moeslen worden na de betaling van het derde halve-milliardbezet zullen blijven tot dat het vierde halve-milliard betaald is. De Constitutionnel wil weten dat de ex-keizer Napoleon aan de Engel- sche regering heeft verzocht, zijn zoon op de artillerie-school te mogen plaatsen. La Gazette des Eanx laat uit Homburg, Wiesbaden, Schwalbach. Ems, Naubach en andere Duitsehe badplaatsen de lijsten komen der bad gasten en maakt al de daarop voorkomende namen van Franschen open baar, ten einde alle andere Fransche burgers af te schrikken, //die in de verzoeking mogten komen om het geld, dat zij aan de nationale inschrij ving onthouden hebben, aan de roulette-tafels der Üuitsche badplaatsen te gaan verdobbelen." SPANJE, De minister Zorilla heeft in eene circulaire aan de gouverneurs der pro vinciën het programma van de tegenwoordige regering blootgelegd. De rege ring, zegt bij, wordt voorgesteld als gevaarlijk voor de maatschappelijke orde, voor de godsdienst, voor den eigendom, voor het familieleven. Zij acht het beneden zich die aantijgingen te wederleggen. Het kabinet denkt er niet aan, en heeft er nooit aan gedacht, de avontuurlijke politiek te volgen, die men het ten laste legt. Het weet dat het land thans meer dan ooit behoefte heeft aan rust en het is vast besloten de natie niet in onrust of spanning te brengen door het aankondigen van nuttelooze en ontijdige hervormingen. Het zal strikt de staatsregeling in den geest, waarin zij ontworpen en vastgesteld is. uitvoeren. Het ministerie zal niet dulden dat art. 21 der staatsregeling, waarbij de vrijheid van geweten en de vrije uitoefening van alle eerediensten wordt gewaarborgd, verkort worde. Het zal door inkrimping der uilgaven en door het opsporen van nieuwe middelen, 'slands financiën trachten te herstellen. De verpligtingen van den slaat jegens zijne schuldeischers moet hij nakomen. Het bewind zal in overleg met hen zoeken te handelenin zoover het hunne belangen betreft. Een der hervormingen, die het bewind zich dadelijk ten doel stelt, is dc instelling der juryen eene andere de organisatie van het leger en de marine op grondslagen, die van de strijdmagt een wezenlijk nationale instelling maken. De eerste voorwaarde daarvan is de afschaffing der conscriptie. Volgens de Esp. Nouv. hebben eenige groote kapitalisten, op zeer voor- deelige voorwaarden, fondsen ter beschikking der schatkist gesteld. DITITSCHL/AIV». Naar men verneemt is bij paardenhandelaars te Leipzig eene aanvrage ingekomen van de Fransche regering lot de levering van 21000 cavalerie- paarden. Te Keulen heeft Donderdag de wijding plaats gehad van de vier klok ken. die gegoten zijn uit de 22 Fransche kanonnen, door den keizer aan den Dom aldaar geschonken. Een luchtstroom heeft aan een koopman te Hamburg de volgende kostbare part gespeeld. Deze ontving nl. een brief met geldswaarde en opende die terwijl hij in de nabijheid van een geopend venster stond; de togt maakte zich van den ganschen inhoud van den brief meester, en voerde al «Té bankbilletten in de nabij gelegen gracht. De aangewende pogingen om de verloren papieren weder terug te krijgen, zijn vruchteloos geweest. Te Elberfeldalwaar de vleeschhouwers dezer dagen den prijs van het vleesch aanzienlijk verhoogd hadden, zijn de meeste ingezetenen overeenge komen zich van alle vleeschprijzen te onthouden, tot dat de prijs van het vleesch weder billijk zal zijn gesteld. LONDEN, 1 Julij. Dc Times bevat den tekst van het tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten tractaat. PARIJS, 30 Junij. In het Journ. Off. van heden is afgekondigd de wet betreffende de belasting op de papieren van waarde. PARIJS, 1 Julij. Heden zal de minister de Rémusat het met Duitschland gesloten tractaat aan de nationale vergadering voorleggen. De heer Goulard, minister van flnanciëiizal het sluiten eener leening voorstellen. DORTMUND, 30 Junij Heden werd hier de groote vergadering van werk lieden gehouden. Het werkstakings-comilé voor Dortmund legde zijn man daat neder, en de vergadering besloot met algemeene stemmen lot hervatting van het werk op morgen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Met genoegen kunnen wij UEd. weder een nieuw blijk van erkentelijkheid meldent. w. dat onze goede meester Petrus Ramakers heden ochtend zijn personeel, op zijne kosten, in de gelegenheid heeft gesteld de werken bij Holland op zijn smalst te bezigtigenonder directie van M. van Deventer oudsten knecht. Deze vermelding doen wij ter navolging voor anderen bazen, opdat de knecht toch iets builen bezwaar van zijne verdiende pen ningen kunne zien. Met de plaatsing in uw veel gelezen blad zult UEd. ons zeer verpligten. UEd. Dw. Dienaar, Leiden, 1 Julij 1872 S. RAZET. ümrqcrfijfcc Jsslanö. ONDERTROUWD; II. Veilbrief, jm. 23 j. en A. van der Vliet, jd. 25 j. J. Bur ger. jm. 29 j. en N. Ruyteubeek, jd. 33 j. G. Dekker, jm. 19 j. en C. L. M. G. Veldhorst, jd. 22 j. C. G. Roukens.jm. 31 j. en jkvr. F. G. W. van der Does dc Bye, jd. 23 j. J. Roosendaal, jm. 23 j. en S du Mortier, jd. 20 j. 11. H. P. Snel, jm. 31 j. en E. de Gunst, jd. 25 j. VV. van den Wijngaard, jm. 23 j. en J. ,1. Leugering, jd. 21 j. P. Erades, jm. 20 j. en J. van den Berg, jd. 22 j. J. Mark, jm. 34 j. en A. Jansen, jd. 34 j. - S. Vallentgoed. jm. 29 j. en N. Landweer, jd. 22 j. G. Hansen, jm. 27 j. en J. Oosthoek, jd. 24 j. (•citonden Vcrkoopinj; van onroerende goederen, in hel Heeren-Logement aan den Burg. Zaturdag 29 Junij. Notaris Mr. -A. J. Wijnstroom. Eene van ouds bekende Kieederbleekerij, genaam: //Het lam in 'tgroen even buiten de voormalige Koepoort, onder de gemeente Soelerwottde, wijk F, nos. 48, Sectie A, n". 9.'>3, 950. 957, 958, 2304 en 23l>5. Kooper T. Boekée. 3320.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3