LEIDSCHE COURANT. DINGSDAG 2 JULIJ. 1871 .V, 154. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50 met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiëo te Hamburg, LubeckFrankfort a. hl., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Woensdag 3 Juli 1872, des avonds te half zeven. Onderwerpen:. 1®. Benoeming van een tweeden hulponderwijzer der 4ie klasse aan de openbare lagere school n". 1 voor minvermogenden. (122). 2°. Benoeming van eene tweede lutlponderwijzeres der klasse aan dc openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lste klasse, voor meisjes. (123). 3®: Verzoek van Mej. A. M. II. Boshart, om eervol ontslag als hulpondcr- wijzeres der 3® klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der llte klasse, voor meisjes. (127). 4®. Verzoek van P. A. Biegman, om eervol ontslag als tweede hulponder wijzer der 3,Jc klasse aan de openbare lagere school n®. 1 voor min vermogenden. (124). 5». Verzoeken van J. J. Maastricht, Th. M. Cornelissen en N. van Rossen, tot het doen leggen van stoepen. (125). 6®. Verzoek van F. Daniels, om een duiker te mogen leggen door dc Kui- persteeg naar den Ouden Rijn. (126). 7". Voorstel van den heer J. M. E. Dercksen, tot vermindering van den prijs van het gas, door de gemeente aan instellingen en particulieren te leveren. (120 en 120"). BINNENLANDSCHË BËRIGTEiN. LEIDEN, 1 Julij. Ten raadhuize had beden de aanbesteding plaats van het voltooijen der voornaamste verwwerken aan de nieuwe-stads-zaal alhier. Aannemer van dit werk werd A. KoorenhofF, huisverwer alhier, voor de som van ƒ844. In het roomsch-katholijke wees- en oudeliedenhuis alhier werd heden feest gevierd. De binnenvader en moeder, de heer J. C. Lutcener en zijne echtgenoote mej. C. du Henmogten gedachtenis, vieren van de vijf-en-twin- tigjarige vervulling hunner betrekking tot dat gesticht. Mogten zij zich gedurende dat tijdvak, door de wijze waarop zij zich van hunne dikwerf moeijelijke taak kwetende onverdeelde hoogachting van heeren regenten en vrouwen regentessen verwerven, niet minder waren steeds de kinderen en ouden van dagen, in het gesticht verpleegd, vervuld van erkentelijkheid voor de goede behandeling en dc trouwe zorgen die zij hunnentwege mogten ondervinden, waardoor voor velen het gemis van heigeen het dierbaarste is op aarde zoo troostrijk werd vergoed. Geen wonder dan ook dat deze dag voor allen in den waren zin des woords een feestdag was. Het feest werd des morgens ten 7 ure geopend door den opgang van al de in het huis aanwezige personen naar de kerk, om met den vader cn de moeder Gode hunnen dank te brengen. Ten 8 ure had het ontbijt plaats en na afloop daarvan werden door de kinderen en de oude lieden aan den vader cn de moeder zeer fraaijc geschenken aangeboden, uit hunne spaarpennin gen bekostigd, waardoor zij een hartelijk bewijs gaven van waardering van het voorregt hun te beurt gevallen. Van half 10 tot half 12 ure stond het gesticht voor iedereen open, en talrijk was de menigte die daarvan gebruik maakte om te zien hoe de weezen zich beijverd hadden de verschillende zalen en binnenplaatsen feestelijk te tooijen. Overal waren bloemen, groen, vlaggen en wimpels op sierlijke wijze aangebragt; vooral was dit het geval in de eigenlijk gezegde feestzaal, alwaar regenten en regentessen zouden bijeenkomen, en op de binnenplaats alwaar de spelen zouden plaats hebben. Tegen 12 ure kwamen regenten en regentessen met hunne familiën ia de feestzaal bijeen, alwaar ook al de bewoners van het gesticht eene plaats innamen. De president hield aldaar eene waardige toespraak tot de jubila rissen om hen geluk te wenschcii met liet feest dat zij thans mogten vie ren en hulde te brengen aan hun op zoo verdienstelijke wijze verrigt dienstbe toon gedurende 25 jaren. Namens het bestuur werd aan de jubilarissen een keurig aandenken aan dezen dag ter hand gesteld. Door de weeskinderen werd vervolgens op gevoelige wijze eene feestcantate uitgevoerd. Deze plcg- tigheid maakte op allen een diepen indruk, vooral op de jubilarissen, die die zeer getroffen waren. Ten 2 ure werd een keurig middagmaal ge houden en ten 4 ure namen de verschillende spelen een aanvang. Die spelen bestonden voor de meisjes bij afwisseling in de roulette, lottospel enz. om prjjzen, voor de jongens in kegelspel en inastkiimmen om prijzen; voor de kleine kinderen was mede, wat uitspanning betreft, gezorgd, liet behoeft niet gezegd te worden dat aan al deze spelen door de kinderen met geestdrift werd deelgenomen en dat er eene algemcene vrolijkheid, lol opgewondenheid toe, heerschte. Heden avond ten 8 ure zal tot besluit der feestviering door de jongens in de feestzaal opgevoerd worden het blijspel «Wie zal de schoonzoon zijn", cn na afloop daarvan zullen de binnenplaat sen geïllumineerd worden. Het moet gezegd worden dat zjj die met de organisatie van het feest belast zijn geweestzich goed van deze taak hebben gekweten. Eene betere inrigting van het geheel was moeijclijk denkbaar. Moge de band lusschen vader en moeder en de weezenop wcderkecrige liefde gegrond, nog langen tijd in wezen blijven. Het liefdegesticht op de Oude Vest, hoek Bakkcrsleeg, vierde heden zijn 25-jarig bestaan. Dc eerste beginselen dezer instelling waren op kleine schaal ingcrigt, maar spoedig verkreeg zij eene groote uitgebreidheid. Eenige zusters begonnen met 10 a 12 kinderen te onderwijzen, maar dat getal nam binnen weinig tijds zoo toe, dat men genoodzaakt was uitbrei ding aan de localiteit te geven, en gaandeweg is het getal kinderen zoo vermeerderd dat er tegenwoordig ruim een 1000 lal onderwijs ontvangt. De kinderen komen reeds in hunne prilste jeugd onder de leiding der zusters en wel op de bewaarschoolen doorloopcn daarna de verschillende klassen der school, om die, toegerust met de voor een meisje onontbeerlijke ken nis, te verlaten. Door de zusters, die de leiding der school op zich hebben genomenworden tijd en krachten geheel aan de opvoeding der jeugd ge wijd. Woensdag aanst. zal„ naar wij vernemenhet 25-jarig bestaan van het gesticht door de kinderen feestelijk worden gevierd. De heer J. L. A. Desertinc, thans nog regent van het gesticht,, is de eenige der bh. regenten die 25 jaren onafgebroken hunne zorgen daaraan hebben mogen wijden. Voor hem was dus deze dag mede een dag van dankbare herinnering. Van goederhand vernemen wij het volgende: De gevangenis voor vrou welijke veroordeelden te Woerden zal, zooals reeds bekend is, worden ingerigt tot magazijn van kleeding en andere militaire benoodigdheden, daar Woerden, als zijnde een centraal punt, daarvoor zeer geschikt wordt ge acht. Tot hoofdambtenaren bij eene dergelijke inrigting, als zijnde van civielen aardworden gewoonlijk gepensioneerde militairen benoemd. Onder de personen daartoe aan den minister voorgedragen, komt ook voor de met pensioen ontslagen kapitein Janssen, voor de betrekking van adjunct-maga- zijnmecsler en wel met cumulatie van het aan hem toegekende pensioen. Voor dergelijke cumulatie wordt echter de goedkeuring vereischt van den koning cn Z. M. moet bij die gelegenheid aan den minister hebben te ken nen gegeven, niet met die voordragt te kunnen instemmen. De volgende namen worden genoemd van de mannen die het nieuwe ministerie zuilen uitmaken. Voor het ministerie van binnenl. zaken, mr. G. de Vries-, buitenl. zaken. mr. Gericke van Ilcrwijncn; koloniën, de heer Fransen van de Dutte; financiën, mr. van Bosse; justitie, mr. Jolles; oor log, generaal-majoor Wcitzel; marine, kapt.-luit. Brocx. De heer mr. de Vries zou echter voor zijne aanvaarding van binnenl. zaken als voorwaarde, hebben gesteld, dat, daar dit ministerie van te grooten omvang was, van. de regering het voorstel zou uitgaan, om eene portefeuille voor onderwijs, of openbare werken in het leven te roepen. Krachtens liet kon. besluit van 11 Mei 1872 treden de bepalingen der wet van 12 April 1872 omtrent de navolgende onderwerpen op den lslc" Julij in werking. Dag- en weekbladen. Zij zijn onderworpen aan het volgende tarief: voor elk nommer met of zonder bijvoegsels, te zamen het gewigt van 25 gram men niet te boven gaande y2 cent; bij zwaarder gewigt 1 cent. Voor bijvoegsels welke afzonderlijk worden verzondenis mede naar male van het gewigt hetzelfde port van y3 of 1 cent verschuldigd. Briefwisseling lusschen het rjjk en zijne koloniën. De ongefrankeerde brieven uit Nederland naar zijne koloniën en omgekeerd, waarvan de ver zending regtstrccks over zee geschiedt, zijn voor hel vervolg, onverschillig, hun gewigt, aan een verhoogd port van 10 cents onderworpen. Bij, ontoe reikende frankering gelden dezelfde bepalingen als ten aanzien der binnen- landsche briefwisseling zijn vastgesteld. Op de gedrukte stukken en de monsters of stalen van koopwaren, welke ongcfrankeerd ter post zijn Ue-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1