LEIDSCflE 01) RAM. 1872. VRIJDAG 28 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f'i.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DnitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HomburgLubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, 1Veenen, Praag, Bazel, Ziirieh, St, Gallen, Geneoe en Lausanne N 151. STADS-BERICHTE1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24>,tl1 October 1867: Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, is be noemd lot Raad der gebuurte n*. 15 of n°. 2 van wijk V. de heer LEENÜERT OOSTVEEN, in plaats van den lieer Daniel Johannes Pabmentier, die uit deze gebuurte verhuisd is. En wordt deze door plaatsing in de Leidschc Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 Juni 1872, E. KIST, Secretaris. BI .MN K N LA AI >SC W BKBIGTKM. LEIDEN, 27 Junij. De buitcn-societeit Amicitia had gisteren avond weder een feestelijk aanzien. Bij gelegenheid van de plegtigheid van den dag, de onthulling van het standbeeld van Boerhaave, had aldaar een concert plaats door het park- harmonie-orchest uit Amsterdam, onder directie van den heer W. StumpfT, en van wege het gemeentebestuur was, in verband met de verlichting van den tuin, langs deu singel en op het water eene illuminatie aangebragt, waarvan men ook nu weder een gunstig effect had mogen verwachten. Ditmaal echter werd die verwachting door den wind teleurgesteld, want de illuminatie kon als mislukt beschouwd worden. Alleen de gasverlichting, rondom Boerhaave's standbeeld, bleef in den vinnigen strijd met den wind een krachligen tegenstand bieden, liet park-orchest handhaafde zijnen ge- vestigden roem en ouder de heerlijke toonen der muziek bleven de leden met hunne dames, te midden waarvan de ter algemeene vergadering afgevaardigde leden der maatschappij lot bevordering der geneeskunst zich meerendeels bevonden, tot zeer laat bijeen. Bij den gloed van de verlich ting van den tuin met Bengaalsch vuur, die nu en dan plaats had, leverde het geheel een fraai gezigt op. Tot [aanvulling van het gisteren door ons gegeven verslag van de onthul ling van het standbeeld van Boerhaave, diene, dat de hh. mr. C. H. van Rhemen van Rhemensliuizen en mr. C. II. baron van Pallandt die plegtig heid bijwoonden als nakomelingen van Boerhaave. Als zoodanig waren ook daarbij tegenwoordig de hh. baron Schimmclpenninck van der Oye en mr. A. H. van Wickevoort Crommelin, gisteren door ons niet vernoemd. In de gisteren door de classis van Leiden gehouden vergadering zijn benoemd: lot praeses d®. Joh. Drost, pred. te Leiden, en tot leden d'. Schouw Sandvoort, pred. te Leiderdorp, en L. van der Plas, ouderling te Katwijk. Tot secundus van den praeses is benoemd d'. Dolder, pred. te Kage, en tot secundi der genoemde leden d®. Nonhebei, pred. te Leimuiden, en C. H. de Bruin, ouderling te Ilazerswoude. Ter aanvulling van leden zijn benoemd: d®. van Herwerden, pred. te Lisse, d\ Hulsman, pred. te Hazerswoude, en d®. Blaauwpred. te Ter-Aar. Volgens berigt uit Alexandria zijn van het stoomschip Prins van Oranje in het Suez-kanaal drie schroefbladen gebrokenhetwelk eenig oponthoud te Port-Saïd zal veroorzaken. De Conrad is Aden gepasseerd. In het Decent. H eekbl. wordt door den heer dr. van Vloten medege deeld dat hij te Brussel een woousteê zal gaan zoeken, doch dal hij, alvo rens hiertoe over te gaanhet in zake d®. Mosselmans door de arrondisse- ments-regtbank te Deventer uitgesproken vonnis aan het oordeel van een ander regtsligcliaam zal onderwerpenen de daartoe vereisehte voorberei dende stappen zal doen. Met dit laatste halQaarsche weekblad-nommer zal de heer van Vloten de pen daarin voor goed neêrleggen en zal er voortaan te Deventer niets anders van hem ter perse worden gelegd, dan hetgeen er in uitgave bij den beer ter Gunne van hem verschijnt. De uitgever van het weekblad berigt, dat hij eene nieuwe redactie heelt gevonden. De rigting, door den vorigen redacteur gevolgdzal eveneens door zijn opvolger wor den gevolgd. Bij de eergisteren te Amsterdam gehouden verkooping van schilderijen nagelalen door wijlen mevr. de wed. Voorhelm Schneevoogt, zijn o. a. de volgende prjjzen besteed: B. C. Koekkoek, een landschap in Duitschland, 69(10dezelfde, landschap, /422: A Galante, een Zwitsersch landschap. ƒ1250, H. Leys, inval in Gent, ƒ910; Eug. Verboeckhoven, weide met vee. 1 /5f0; F. Willems, binnenvertrek, ƒ410; C. Liesle. landschap, ƒ355; H. Koekkoek, stil water, ƒ320; dezelfde, schipbreuk, 160; J. H. Koekkoek, zeegezigt, 245; F. Hengsbach, Zwitsersch landschap, f640; J. H. van Grootveld, kaarslicht, ƒ255; A. Hulk, woelend water, ƒ108; F. Haseleer jong meisje, ƒ101; H. J. Burgersde herstellende zieke300dezelfde jong meisje in een bosch, ƒ200; Eug. de Block, boerenbmnenvertrek, ƒ205. In de gisteren te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad bragt de heer Muller de zaak van het hooger onderwijs aldaar ter sprake. Nu de minister Thorbecke aan het vaderland was ontvallen, vreesde hjj, dat het voorstel betreffende eene nieuwe wet op dat onderwerp nog lang zou uitblijven. Inmiddels kon de quaestie tan het Athenaeum Illustre al meer en meer gepraejudicieerd worden. Zoo zou b. v. het remonstrantsche seminarium vermoedelijk naar Leiden worden overgeplaatst. Ten aanzien van het door zooveel meerdere studenten bezochte doopsgezinde seminarium was een reeds bij het algemeen bestuur goedgekeurd voorstel aanhangig, om het verpligt studeeren aldaar af te schaffen. Werd dat voorstel wet, dan kon dit de financiële positie van eenige hooglceraren bepaald onhoud baar maken, wegens vermindering der college-gelden. In verband met de niet ruime bezoldigingen van een deel hunner, eischtc die zaak voorziening, terwjjl ook de behandeling der quaestie in het algemeen wenscheljjk scheen. ■Hjj vroeg derhalve, wat de wethouder voor hel hooger ondcrwjjs in deze dacht te doen? Deze antwoordde dat, als de nood drong, hjj eene partiële voorziening, b. v. in de tractemenlenin overweging zou nemen; maar dat hij meende dat de raad overigens de vraag der uitbreiding of opheffing van het Athenaeum of van het verzoek om eene rijks hoogeschool eerst in ver band met eene nieuwe wet op het hooger onderwijs wilde behandeld zien en besloten had die behandeling niet te praejudiciëren. Te Amsterdam was eergisteren aan de Vijzelgracht een 3-jarig knaapje, dat door zijne grootouders werd opgevoed, met steentjes aan den walkant spelende, in liet water geraakt. Daar zijn niet veel oudere makker, in plaats van hulp in te roepen, het ongeval in zijne min of meer verwij derde woning ging mededeelen, werd het kind te laat vermist en eerst na ongeveer een half uur met een dreg opgehaaldzoodat de middelen der we tenschap, hoe spoedig ook toegepast,, vruchteloos waren. Ter opsporing van de plaats, meldt het llbl.waar de drenkeling gezonken was, werd o. a. een middel gebruikt, waarvan men blijkbaar de beleekenis niet begreep. Men liet namelijk een brandend kaarsje op het water drijven, in het vaste geloof, dat de plek waar het stil zou houdende plaats was waar men de gezonkene moest zoeken. Dit middel heeft echter een geheel andere bedoe ling, die in het gegeven geval niet van toepassing kon zijn. Wanneer name lijk een op het water drijvende kaars plotseling wordt uitgedoofd, ontstaat er vermoeden dat onder de plek waar dit geschiedde, zich een ligchaam in staat van ontbinding bevindt, waarvan de gassen de verbranding doen op houden. Het middel kan dus, met hoop op goeden uitslag, alleen dan aan gewend worden wanneer een drenkeling reeds eenige dagen vermist wordt en het lijk tot ontbinding is overgegaan. In onze grachten, waariii zoovele stoffen in staat van ontbinding verkeerenzou ook iit dat geval de kans van welslagen niet zeer groot zijn. Door het prov. geregtshof in Overijssel is R. van den Berg. gewezen veldwachter der gemeente Delden, ter zake van als openbaar beambte te hebben gepleegd feitelijkheden tegen de eerbaarheid van iemand der vrouwe lijke kunne boven de 15 jaren, met gewelddadigheid uitgevoerd, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar. I Uit Hoiwerd meldt men dat de gezondheidstoestand der ingezetenen van het naburige eiland Ameland in de laatste dagen vrij wat beter is ge worden. De slerlte is er niet'meer zoo groot, ofschoon voor en na nog enkele kinderen, ten gevolge van mazelen en kinkhoeststerven. Ook onder de volwassenen moeten door de eerstgenoemde ziekte nog al eenigen zijn aangetast. Men vleit zich daar dat nu spoedig, ter voorziennig in de ge neeskundige dienst, een geneeskundige voor die gemeente zal worden benoemd. Te Groningen had Maandag 11. de vergadering plaats van de leden ♦an het hoofd-departement van het Doofstommen-instituut aldaar. Bljjkcns het bij die gelegenheid uitgebragt verslag zjjn bij den aanvang van het school - jaar 20 nieuwe kweekelingen geplaatst: 6 uit Noordhoilaud. 3 uit Zuidhol- I land, 3 uit Gelderland. 3 uit Overijssel, 2 uit Groningen. 1 uit Noordbr»-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1