AAL! A V ERTEfl Tl E N. PER TELEGRAAF. een jaar. welke in hunne studiën nog niet ver genoeg gevorderd waren, tot aan luin 23sle jaar een uitstel om hunne verpligting te volbrengen, tel kens voor een jaar, kon verleend worden aangenomen. Een voorstel van den bisschop Dupanloup om de aanspraak op zoodanig uitstel te verlceuen tot het 24e jaar, werd aangenomen. Een nieuw artikel, voorgesteld door den heer Target, waarbij de plaatsvervanging werd toegelaten tusschen bloed- en aanverwanten tot in den zesden graad, werd gedeeltelijk aange nomen; alleen voor broeders werd de plaatsvervanging toegelaten. Voorts werd met algemeene stemmen een door den bisschop Dupanloup voorgesteld artikel in de wet. opgenomen, waarbij aan de ministers van oorlog en marine het uitvaardigen van reglementen wordt opgedragen welke aan de militairen den tijd en de gelegenheid geven om hunne kerkelijke verpliglingen te vol brengen. De heer de Pressensé verlangde dat de soldaten niet gedwongen zouden worden tol kerkgaan of lol andere godsdienstige plegtig'neden, als deze met hunne overtuiging strijden. Zij moesten in dat opzigt geheel vrij blijven; anders zou de vrijheid van geweten niet geëerbiedigd worden, en zou men buitendien slechts de huichelarij, waarbij geen godsdienst gebaat kan zijn. in de hand werken. Hij verklaarde dat hij bij de derde lezing der wet een amendement in dien zou voorstellen. De zesde krijgsraad van Versailles heeft dezer dagen weder drie dood vonnissen uitgesproken, namelijk tegen zekeren Earlier, een hataillons-kom- mandant der gefedcrcerdendie zoowel aan den strijd tegen de troepen van het wettig bewind als aan bel in brand steken der dokken van la Villette, een werkzaam aandeel heeft genomen, en tegen zekeren Allred Denivelle en de marketentster Prévost, die wegens medepügtigheid aan een onder de Com mune en aan een hater eigene trawanten, zekeren graaf de Beaufortkapi tein van den staf der gefedereerden en adjudant van den kolonel Henry, gepleegden moord teregtstonden. S P A A J E. Ofschoon de officiële bcrigten er niets over zeggen, blijkt het dat de Carlisten in Catalonië nog vrij wal te beduiden hebben. De bende van Tristany vooral toont veel stoutmoedigheid; een zijner luitenants is Saballs, die nabij lloslalrich den postwagen van Arbucias heeft aangehouden. Na de officiële paketten te hebben geroofd, heeft Saballs aan den conducteur gelast den burgemeester van Arbucias te verzoeken de wapenen der vrijwil ligers te laten ophalen, daar hij die binnen weinige dagen zou komen op- eischen. Een ander aanvoerder, Dcrmudez, bevindt zich in de omstreken van Toledo en was vlak voor de muren van die stad op hetzelfde oogenbiik waarop de regering deed verklaren, dat zich in den geheelen omtrek gcene Carlisten meer bevonden. Volgens de dagbladen hebben de leiders van den opstand hunne taktiek gewijzigd, en schijnt hel thans in hun plan te lig gen zich niet meer aan kleine schermutselingen te wagenmaar hunne magt zooveel mogelijk te vereenigen om den Ebro over te irekken en zich meester te maken van Maestrazgo. ttUtTSCHLAVB, Naar men uit Berlijn aan de Köln. Zcit. meldt, heeft de minister van eeredienst bij een rescript van den 15jL'n, hetwelk in de eerste plaats aan de provinciale regering te Diisscldorf gcrigt is, gelast de leden van geeste lijke orden en congregatiën uit de volksschool te verwijderen. Waar ge- wigtige gronden voor het behouden van de tegenwoordige inrigting mogten pleiten, moet daaromtrent berigt aan den minister worden gegeven. Ook wordt bevolen dat binnen drie maanden aan den minister rapport moet worden gedaan aangaande de uitvoering van zijne bevelen. Volgens de Augsb. Allg. Zeil. zullen weldra ook op den aartsbisschop van Keulen disciplinaire maatregelen worden toegepast. De aanleiding daar toe moet zijn het openlijk uitvaardigen van excommunieatiën. Zoo ook heeft het openbaar ministerie ecne vervolging ingesteld legen den heer Rcinstad- ter, godsdienstleeraar aan het gymnasium Ie Neuss. Dezer dagen heeft hij', bij gelegenheid eener godsdienstoefening, o. a. deze uitdrukking gebezigd: "De wereldlijke magt heeft de kerk steeds vervolgd, en zich daarbij betoond ecne getrouwe volgeling van den opperste der vorsten, van Satan." Naar men uit Essen meldt hebben de werkliedendie den arbeid in de mijnen hebben gestaakt, hunnen kameraden in een paar nabijgelegen mijnen gelast insgelijks hel werk te staken, onder bedreiging dat er anders maat regelen tegen hen zullen worden genomen. Bij een hevigen brand, welke te Hamburg op 21 dezer des avonds om streeks 11 uren is uitgebarsten, is de branderij van de hh. Nagel C".op den Steinwardcr in de Norder-Elbstrassc, geheel vernietigd; verscheidene daar nabij staande gebouwen zijn mede zwaar beschadigd. Naar men ver neemt is de brand ontslaan in eene sloomhoutzagcrijgelegen in de onmid dellijke nabijheid der branderij. De schade wordt op 529.000 mark banco begroot. De branderij was voor 350,000 m. b. verzekerd bij de Maagden burger brandassurantiemaalschappij. welke de reis des keizers naar Berlijn zoo duidelijk getuigenis geeftgeen vijandige beteekenis heeft tegen Rusland. LONDEN, 24 Junij In het lageihuis gaf de heer Enfield den heer Coch rane ten antwoord, dat de Porte. naar het scheen, den onderkoning van Egypte ophelderingen had gevraagd omtrent dc verhooging der tollen in het kanaal van Suez. GENEVE, 24 Junij. De zitting van het seheidsgeregt, legen Woensdag aangekondigd, zal morgen plaats hebben. De leden, die nit Geneve afwe zig zijnzijn per telegraaph geroepen. LONDEN, 25 Junij. In het kristallen paleis werd gisteren door de con servatieven een feestmaal gehouden, waarbij een talrijk en uitgelezen publiek tegenwoordig was. Disraeli hield eene lange toespraak, waarin hij de po litiek. gedurende dertig jaren door de liberale partij gevolgdten ecncnmalc afkeurde en voor de behoudende partij 's lands vertrouwen vroeg. PARIJS, 24 Junij. Nationale vergadering te Versailles. De lieer Goulard minister van financiën, geeft een overzigt van den toestand van 'stands geldmiddelen. De minister verklaart zich tegen de belastingen door de be- grootingscommissie voorgesteld. De regering was van meening dat aan de grondstoffen gevraagd moet worden een aanmerkelijk gedeelte voor de hulp bronnen welke het land behoeft; 170 millioen zou de regering willen heffen van de grondstoffen. De tarief-commissie is van oordeel dat dc grondstoffen 98 millioen kunnen opleveren; de regering neemt dit cijfer aan, doch doet opmerken dat over slechts 33 millioen dadelijk beschikt zal kunnen worden ter ooizake van de handels-traclaten. De regering stelt voor: het heffen van een tiende verbooging van het zout en van vijftien opcenten op vier belastingen; dus doende hoopt zij 98 millioen te verkrijgen. In antwoord op eene vraag van den heer Dupert doet Thiers de verzoe ningsgezindheid der regering uitkomen, daar zij. in de financiële quaestie. voor een deel van hare oorspronkelijke voorstellen terugkomt om nieuwe voorstellen te doen. Hij vraagt 2<)0 millioen, ten einde het evenwigt op de begrooting te verzekeren. Hij dringt er op aan, dat de discussiën onver- L wijld geopend worden, want eene verdaging zou het crediet doodenen op het crediet toch heeft het land zijne hoop gevestigd. Hij geeft aan de vergadering den raad de discussie over de belasting aan te vangen, in afwachting van het rapport der commissie over de ontwerpen. Dienovereenkomstig wordt besloten. I AG E7.0NDEN. Twee bescheiden Vragen. 1°. Voor wie zal Woensdag avond de illuminatie aan den Singel in haar geheel zichtbaar wezen 2". Wie zullen de kosten dier illuminatie helpen dragen? Iemand die door vragen wijs wil worden. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Op Donderdag 27 Junij, des 's avonds te half acht, door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. H. Muller. le Afd. 1. Marsch, J. K. H. Mul ler; 2. Ouverture: "II Conté d'Essex", Mcreadante; 3. Antilopen-Polka, Gung'l; 4. Lieder: a. «Der Wanderer", b. "Slkndchen", Schubert. 2' Afd.: 5. Ouverture: "Prinz Etigen". Schmidt; 6. "An der schonen blauen Donau", VValzcr, Strauss: 7. Eantaisie: "Fra Diavolo", Auber; 8. "Froh und heiier Galop. Faust. Ondertrouwd: Leiden, 24 Junij. Eenige kennisgeving. Receptie Maandag 8 Julij. G. ROORDA en C. C. SURINGAR. Heden overleed te Koudekerk onze geliefde Vader en behuwd-Vader de Heer P1ETER PETRIin den ouderdom van bijna 80 jaren. Leiden, 24 Juni 1872. J. PETRI. Eenige kennisgeving. N. PETRI, van Kuïk. Voor de belangstelling, van zoovelen ondervonden bij de ziekte mijner vrouw, betuig ik. ook namens haar, onzen dank. 25 Juni 1872. W. T. WERST. De Ondergeteekendc berigt aan zijne geëerde Begunstigers en Stadgenooten dat hij zijne Vleesclihouwerij VERPLAATST heeft van de Haarlemmerstraat naar de Hoogewoerd hoek Rijnstraat; zich op nieuw aanbevelende. Met achting, UEd. Dw. Dienaar, Leiden, 26 Juni 1872. P. VAN BEEK. BERLIJN, 24 Junij. Volgens de Nat. Zeil. beval het antwoord van den bisschop van Ermcland aan de regering geen onvoorwaardelijke onderwer ping aan de wetten des lands. De bisschop verklaart dat hij die wetten slechts gehoorzamen kan voor zoover zij niet strijden tegen de wel van God. Wat nu dc wet van God voorschrijft, dit zou de katholieke kerk uit le maken hebben. Ook schrijft, volgens hem, de wet van God de ex communicatie voor; en deze kan dc bisschop dus, trots dc Pruissische staats- wettenniet intrekken. WEENEN, 24 Junij. Het Neues Fremdenblatt meldt dat aartshertog Wilhelm, volgens opdragt des keizers, zich naar het Russische hof begeven zal, om de militaire oefeningen bij te wonen, welke daar zullen gehouden worden, liet blad zegt dat in de politieke kringen deze reis wordt be schouwd als een leeken dat de sjoede verstandhouding met Duilschland, van De JOH ANN IIOFF'che Malz-Pommade is geen geheim middel; hare krachtige werking: de hoofdhuid te verfrisschenhet uitvallen der haren direct te beletten, de groeikracht der haren te bevorderen resp. le hernieuwen, is scheikundig bewezen en tal van gebruikers reeds danken aan deze Pomade een vol en gezond haartooisel herkregen le hebben. Per Flacon a 70 Cents en 1verkrijgbaar in JOHANN HOFF's Centraal-Dépót, Bloemmarkl bij de Stilsteeg. 157, te Amsterdam. Te Leiden, bij K. BLOKH E. NOORDIJK en .N. K. SWEMER; te Alphc» aid liijn. bij M. NAGTEGAAL.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3