vinden. De laeces, verzameld vólgens liet óernurslelsel. zouden locli wel ge lijk zijn aan die, verzameld op andere wijze. Uit zulk eene kleine proeve, als de te Amsterdam genomene, moest men geeue conclusion opmaken voor het geheel. De conelusie werd len slotte met algemeene stemmen aange nomen. In de tweede afdeeling. tuinbouw en veeteelt, werd o. a. gesproken over den nadeeligen invloed, door de strenge koude van den winter 1871/1872 aan houtgewas en andere planten hier te lande teweeg gebragt. Daaromtrent waren belangrijke opgaven ingekomen van de boomkweckers te Boskoop. Dat er zooveel planten door de vorst zijn doodgegaan, was niet een gevolg te achten van een buitengewoneu toestand, raaar van het invoeren in den laatsten tijd van een onnoemlijk getal nieuwe planten, die. daar men sedert de invoering tol dusver nog niet zoo een strenge vorst heeft gebad. nu eerst gebleken zijn niet daartegen bestand te zijn. Te Arnhem is Vrijdag en Zaturdag II. de bijeenkomst gehouden van de hoofd- en su bal terne-officieren der scliHlterij uit de verschillende provinciën des lands. Vrijdag hielden zij eene bijeenkomst in den foyer van den schouwburg: Zaturdag vereenigden zij zich in bel park van Musis Sacrum, alwaar zij door den burgemeester werden verwelkomd. Van deze plaats trokken zij naar den Galgenberg, tol het houden van den bepaalden schiet wedstrijd. ..V' - De kamer van koophandel en fabrieken Ie Uarlingen heeft een adres aan den minister van financiën gerigl. om ter tegemoetkoming aan de dure vlccscbprijzen en het daaruit gevolgd gemis van dierlijk voedsel, inzonder heid hij de mindere standen, krachtig aan te dringen op opheffing of ver mindering van het hoogc invoerregl van vleesch in luchtledige bussen of trommels uit andere wereldiieelenwaardoor ons land o. a. hij Engeland moet achterslaanwaar de consumlie niet znlke hinderpalen ondervindt. De kamer van koophandel en fabrieken le Mcppei heeft volle adhaesie aan dit adres geschonken. Tc YVijtgaard, in Friesland, had Donderdag 11. een treurig ongeval plaats. De leidekker de Bruin, bezig zijnde cenig werk le verrigten aan de spits van den toren der aldaar in aanbouw zijnde r. k. kerk. had het ongeluk door het breken van hel louw, waaraan de bak waarin hij zich bevond was bevestigdneder le stortenmet het gevolg dat hij op de plaats dood bleef liggen. De ongelukkige was pas 28 jaren oud, ongehuwd en stond algemeen bekend als een bekwaam en vlijtig werkman. Een jongen-, die den overledene in zijne werkzaamheden behulpzaam was en op den steiger stond, werd door den val van den hak langs zijn hoofd mede cenig- zins gewond en viel legen den muur van den toren. Gelukkig bleef hij nog op den steiger liggen. -- Te Breda is gevankelijk biunengebragl zekere Teunis Dominé, oud 27 jaren, mandenmaker, wonende te lvlundcri. als verdacht van op 18 JtitiijII. de houtzaagmolcnfabriek van den lieer van der Made aldaar in brand te hebben gestoken, waardoor die fabriek, benevens véle'andere gehouwen, in de asch zijn gelegd. Aan het Hbl. wordt gemeld: Ecnige dagen geleden reisde een lieer en dame van 's llage naar Brussel. In de laatstgenoemde plaats aangeko men, ontdekten zij dat het slot van hun reiskoffer opengebroken was en verscheiden voorwerpen, waaronder een shawl en eene mantille van groote waarde, daaruit ontvreemd waren. Een onderzoek door de directie der verschillende lijnen, waarover de koffer vervoerd was, heeft tot de ontdek king geleid, dal de diefstal op hel traject van den Grand-central Tilburg- Leuveu had plaats gebad. De conducteur en de remmer, die zich mede in den bagagewagen bevonden, zijn in hechtenis genomen. Bij den laatste zijn. bij ee.ie huiszoeking, verschillende gestolen voorwerpen gevonden. 's GRAVENHAGE. 25 Junij. Door Z. M. js vergunning verleend aan L. E. baron van PallandtZr. M'. kamerheer, dienstdoende aan het hof van Z. lv. 11. prins Hendrik der Ne derlanden, tot het dragen der versierselen van kommandenr der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, cn aan den heer mr. J. II. van Wickevoorl Crommelinsecretaris van Z. K. H. prins Hendrik der Neder landen, tot het dragen der versierselen van ridder le kl. dier orde, hun door den groothertog van Saksen-Weiinar-Eisenach geschonken. "De lieer J. 11. de Boer, commies der posterijen van de 3e klasse, is uit j 's rijks dienst ontslagen. De luit. ter zee 2« kl. J. A. Willink lvetjendienende aan boord van het schroefstoomschip Citadel van Antwerpenwordt op non-activiteit ge steld en vervangen door den luit. ter zee 2C kl. II. C. A. L. Jansen; de luit. j ter zee 2° kl. G. G. Sterk wordt geplaatst aan boord van het wachtschip le Amsterdam. 11. K. H. prinses Marianne zal zich, ter bijwoning van de eerste steen- legging voor den Wiltemsloren aanstaanden Vrijdag ochtend ten 7 ure 50 min, j per Rijnspoor naar Dillenburg begeven. De examens van ambtenaren bij het ministerie van binnenlandsehe zaken, dingende naar de betrekking van commies cn adjunct-commies, zijn na het overlijden van liet vorig hoofd van dat departement, mr. Thorbecke, die aan den maatregel, genomen door den oud-minister Fockgeen gevolg gaf, thans wederom in hel leven geroepen. Zaturdag zijn zij onder presi dium van den inspecteur voor hel lager onderwijs dr. M. P. Lindo, in een der localen van het departement, onder de adjuiict-commiesen en eerste klerken, die zich daartoe hadden aangemeld, aangevangen, en gisteren en heden voortgezet. Het provinciaal gereglshof in Zuidhe-lland behandelde heden het hooger beroep/van een vonnis der reglhank le 's llage van den Meijl., waarbij C. v. d. S. van Monster en M. d. 11.. van's Gravesande tot 8 dagen ge^ vangenisstraf zijn veroordeeld, ter zake dat zij zich zouden schuldig gemaakt hebben aan het opzettelijk verbreken van afsluiting. Beide beklaagden hadden in den avond van 1 April te Monster baldadigheden gepleegd; de eerste door het paneel van eene deur stuk te trappen, de tweede door "ruilen te breken in eene hérberg. Mr. van Gigh, voor den bekl. v. d. S. optredende, zag be zwaar in de qnalificatie van in vereenigiug ie hebben gehandeld, geloofde dat beiden van elkander afgescheiden daden hadden gepleegd en concludeerde tot vrijspraak. Adv. gen. Terpstra meende, dat het vonnis moest orden bevestigt liet hot zal morgen ochtend uitspraak doen. N". 15 van de Modedeelingen der algemeene 's Gravenhaagsche Wcrklieden- Vcreeniging bevat een vertoog, handelende over de vraag: zijn verbruikers- vereenigingen nuttig voor den werkman? Voorts een staat van den handel in aardappelen, welke in den algeloopen winter is gedreven. Daaruit blijkt dat de uitgaven hebben heloopen 1115.15% en de ontvangsten ƒ7777.45, zoodat er een te kort was van 1837.70%. De onkosten van pakhuishuur enz. hebben bedragen ƒ349.64 en de onkosten van aflevering ƒ277.63 De som der vrachten cn der assurantie moet billijkerwijze bij den inkoopprijs der aardappelen worden gesteldzoodat er in het geheel voor ƒ8976.38 aan aard appelen is ingeslagen. Deze hoeveelheid is voor de som van 7765.95 verkocht zoodat daarop reeds ƒ1200 ongeveer le kort komt, wanneer men de kosten van opslag cn verkoop buiten rekening laat. Om dit zoo zeer ongunstig resultaat cenigerniate le verklaren, zullen later cenige ophelderingen wor den gegeven, die tevens bewijzen dat coöperatie lot verkoop van levens middelen niet zoo gemakkelijk is. BÏÏITËNLANOSCIÏB IMÏttlGTKN.' BELCtlE. Te Antwerpen zijn Vrijdag 11. twee gebouwen, het Weener koffijhuis en een daarnevens gelegen corsetten-magazijn, in de Lange Nieuwstraat, inge stort. De bewoners hebben zich nog bijtijds kunnen redden. Alleen werd een voorbijganger aan het been gewond. De oorzaak van hel gebeurde ligt in het wegnemen van een muur, waartoe men was overgegaan om de zaal van het koffijhuis te vergrooten. De schade voor de eigenaars is groot, uil- hoofde er in dit geval van de uilkeering van verzekerings-geldcn geen sprake kan zijn. ENGE Ij A X LONDEN24 Junij. Weldra zal in het lagerhuis eene wetsvoordragt behandeld worden lot belere regeling van den arbeid in de mijnen. De voordragt heeft voorname lijk ten doel het voorkomen van ontploffingen en andere ongelukkenwelke jaarlijks znlk een aantal meiischeulevens kosten, en het trapsgewijze legen- gaan van hel bezigen van vrouwen cn kinderen voor zvvareu arbeid in de mijnen. Omtrent de uitwerking van het onweder, dat den 18'"° hier te lande heeft gewoed, melden de dagbladen nog het volgende: Te Nottingham werd een gepensioneerd officier, die onder een boom zat te rusten, gedood; op de kust van Northumberland werd de mast van een der schepen van de Schotsche visschersvloot getrotlenwaardoor één matroos dadelijk gedood, twee anderen gewond werden; bij Bradford werd een onbekend man gedood en ook de zoon van een rijken pachter te Mowthorne; boven Liverpool was het ouweder hel hevigst. Twee schepen werden in de rivier door den bliksem getroffen en een daarvan, de Memphis, met eene lading van 60 balen katoen, was in een oogcublik verbrand; te Halifax werd nog een man gedood. De Economist gaat, met het oog op de Fransthc leeuing die le wach ten is, nog eens den staat na der Fransclie financiën sedert den oorlog. Die oorlog heelt Frankrijk hel dubbel van de oorlogsschatting gekost, waarmede de vermeerdering der te betalen rente overeenstemt. Deze was 22 millioen voor den oorlog en is thans minstens 42 millioen De be- groolingen van 1872 cn 1873 sluiten met een aanzienlijk balig saldo, alsof de vermeerdering der belastingen slechts moest dienen tot aflossing.-maar er bestaat hoegenaamd geen zekerheiddat de oude en nieuwe belastingen niet ver beneden de raming zullen blijven en dat de rente van den zwaren schulden last door de jaarlijkschc inkomsten zal kunnen gedekt worden. FRAWKRUK. Men verwacht van de regterzijde der nationale vergadering vooreerst geene bepaalde vijandelijke slappen tegen de regering. In de dagbladen wordt gezegd dat de slechte indruk, welken de uilslag der bijeenkomst bij de af gevaardigden had gemaakt, reeds aan het afnemen is, en dat de spanning, die in de laatste dagen inde nationale vergadering heerschle. begon te wijken, liet Jonrn. des Déb.. hetwelk vroeger den stap der regterzijde niet ongun stig beoordeelde, waagt thans de onderstelling dal de afgevaardigden zeiven waarschijnlijk reeds berouw gevoelen over hunne onderneming. Alleen wan neer de publieke opinie hen had gesteund, zou er eenig gunstig gevolg van dien slap te wachten zijn geweest, zegt liet, en betoogt voorts dat de ver kiezingen in de drie departementen, waardoor le Versailles zulk een schrik ontstaan was, loch eigenlijk niet zoo veel te beteekenen hebben. Wel is waar kunnen de conscrvativen met die verkiezingen niet zeer ingenomen zijn, maar de verlfozenc Candida ten, al werden zij dan ook door de radi calen gesteund, kunnen zeiven bezwaarlijk als radicalen worden beschouwd, daar hunne maatschappelijke positie en hun fortuin hen tot even krachtige voorstanders der goede orde moeten maken als de conservativen zeiven. De heer de Larcy, minister van finaneiën, is bij zijn besluit om af le treden blijven volharden. Dc heet' Thiers heeft hem niet tot andere gedach ten kunnen brengen. Men wil weten dat de regering zal voorstellen eene belasting op het zout, opbrengende 30 millioen; eene op de ruwstokerijen len bedrage van 30 millioenbenevens I opcenten op ieder van de vier grondslagen der directe belasting, tot een bedrag van 50 millioen. Hierbij eene belasting van 10 millioen op de grondstoffen vaststellende, zouden de 120 millioen tot dekking van het tekort gevonden zijn. l ij de voortzetting der beraadslagingen over de wet op de legerorga- nisatie, is het artikel waarhij wordt bepaald dat aan dc vrijwilligers voor

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2