liülOSCUf] COURANT. V. 148. 187^2. DINGSDAG 25 .11'NU De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voer ,'2.5.9, 't jaar», buiten de expeditiekosten. H/zonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Ouitsehland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubeckFrankfort a. M., BerlijnLeipzigDresden Bres/au, KeulenStuttgart, WeenenPraag, BazelZurich, St, Gallen, Geneve en Lausanne STADS- BERICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN Bepaalt, dat van aanstaanden Dinsdag-avond 25 dezer, na het vertrek van den laatsten spoortrein, tot Woensdag den 26s"a daaraanvolgende, 's namiddags te 3 urende passage voor rijtuigen en voetgangers over de Singelbrug aan de voorm. Rhijnsburgsc.he poort zal gesloten zijn, zoodat men van en naar het station den weg langs een der singels zal moeten volgen; Voorts, dat des avonds van iaatstgemelden dag, gedurende de illuminatie, de singel alléén in de richting van de voorm, Mare- naar de voorm. Rhijnsburgsche poort en stapvoets mag bereden wor den, terwijl over bedoelde singel-brug mede niet dan stapvoets mag worden gereden. Lf,ide>, 22 Juni 1872. De Burgemeester voornoemd v. d BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 2ls,,° dezer maand, invorderbaar verklaard kohier, voor de belasting op bet personeel, dienstjaar 11172 en 1873. hou dende aanslagen voor wijk 4. terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leides, 24 Juni 1872. v. d. BRANDELER. Ki V\K,M, VMtSültK MKHIUTKN. LEIDEN, 24 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn benoemdtot lid der commissie tot het ontwerpen en herzien der plaatselijke strafverordeningen, ter vervanging van den lieer mr. H. P. Tollens, de heermr. R. Tb. Bijleveld; tot leden van het bestuur van liet werkhuis de als zoodanig aftredende heeren D. A. Schrellen, A. C. Leembruggen en H. P. J. van Wensen. Inge volge hun verzoek zijn de hh. G. Aalbertsberg en R. Jesse Rz. gecontinueerd in hunne betrekking, de eerste als slads-heclmeester en de tweede als ge meente-apotheker. Door den heer du Ricu werd bij de laatste benoeming de vraag gesteld, of het noodig was die benoeming voor twee jaren te doen; de openstelling van liet nieuwe ziekenhuis toch zou in de zaak verandering kunnen brengen. De voorzitter zeide dat noch bij burg. en weth., noch bij curatoren der lioogeschool het voornemen bestond aan den apotheker in het ziekenhuis de betrekking van gemeente-apotheker op te dragen en dus heide betrekkingen te verccnigen. De apotheker in liet ziekenhuis zou nooit in staat zijn de recepten voor de slads-apotheek gereed te maken, en ook de faculteit had er zich sterk legen verklaard. De lieér Stoffels voegde hier nog bij. dat de vereeniging van beide betrekkingen moeijelijk zou kunnen plaats hebben, daar er toch jaarlijks in de slads-apolheck 4(000 recepten werden gereed gemaakt, voor alle oorden der stad. Achtereenvolgens werden daarna met algemeene stemmen aangenomen: suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 187], van het H. G. of arme wees- en kinderhuis; staat van af- en over schrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1871; suppletoire staat van de gemeente-begrooting, dienst 1871; voordragt tot de ondei'handsche verpach ting der tienden onder Leiderdorp; voordragt tot regeling der scheiding van de burgerregtciijke eigendommen tusschen Haarlem en Leiden gemeen, gele gen bij de Haarlemmertrekvaart en het jaagpad; voordragt tot wijziging van de artikelen 3 der verordening houdende reglement voor de gemeente- instellingen van middelbaar en liooger onderwijs; slaat van af- en over schrijving op de begrooling van het IsraClietisch armbestuur, dienst 1871; en staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1872. Eene gunstige beschikking werd genomen op het verzoek van commissaris sen der Naamlooze Vennootschap: Bierbrouwerij de Posthoorn en Azijnma- kerjj de twee Sleutels, om vergunning tot hel versmallen van den ingang der Duizenddraadsteeg; op dat van de wed. P. C. Mcriijn, om een keldergat te mogen maken in de stoep voor hare woning, en op dat van M. de Haas, om eervol ontslag als 2' hulponderwijzer. 4e kl.aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor jongens. Afwjjzend werd beschikt op hel verzoek van J. Piu c. s.om cenige ondersteuning uit de gemeentekas ten behoeve van hunnen vader Jan Plu. Door den voorzitter werd medegedeeld dat was ingekomen eene missive van de hh. Knijff eu Kaptijn, houdende kennisgeving dat zij het subsidie van 100,000, ten behoeve van den spoorweg Leiden—Utrecht, aanna men. Ook deelde de voorzitter mede datten gevolge van het aannemen van de betrekkin? van w ethouder door den lieer Lezwijnde heer Stoffels het voorzitterschap van de commissie van fabricage op zich had genomen; de heer de Fremery bleef tijdelijk werkzaam als commissaris der gasfabriek eu hij, voorzitter, had het presidium aanvaard van de commissie voor oud heidkunde enz. De hh. A. lleynsius. C. J. Leembruggen, W. Pleyle en L. W. E. Rati- wenboff, eene poging willende doen tot verbetering der woningen voor de arbeiders- en de lagere burgerklasse in deze gemeente, hebben het plan ontworpen tot oprigling ccner naamlooze vennootschap »de Leidsche Bouw- verecniging", en bij circulaire de ingezetenen uitgenoodigd door het nemen van een of meer aandeelcn van hunne belangstelling in deze zaak te doen blijken. De aard en het doel der vennootschap wordt in de circulaire vol- «enderwijze omschreven «Dat zeer vele woningen in onze stad, die door de arbeidersklasse wor den bewoond, uit een hygiënisch oogpunt zelfs aan de matigste eischen niet voldoenis reeds lang eene bekende zaak en de resultaten van het onder zoek der "Vereeniging tot verbetering der volksgezondheid" hebben aange toond dat de toestand dringend verbetering eischt. Het bleek overtuigend, dal het meerendcel van onze stadgenootendie tot de arbeiders- en de lagere burgerklassen belmoren, huisvesting moeten vinden in vochtige wo ningen. Bovendien werd aangetoonddat vele dier woningen ook wat het onderhoud en den toestand der riolen betreft te wenschen overlaten. Al deze nadeelige invloeden moeten zonder twijfel schadelijk op de volksgezond heid in het algemeen inwerken en de sterile in onze stadinzonderheid b[j het hcerschcn van epidemiëndoen toenemen. De ondergetcekenden willen trachten door het oprigten der bedoelde naamlooze vennootschap in dien treurigen en voor de algemeene gezondheid in onze stad nadeeligen toestand verbetering te brengen. Het aanvankelijk tot een bedrag van ƒ20000 bijeen le brengen kapitaal zal moeten strekken tot aankoop van woningen, die aan het bestuur der vennootschap zullen voorkomen, zonder geheele slooping, door opheffing van de gebreken ter bewoning geschikt te kunnen worden gemaakt, met het doel om die op voldoende wijze verbeterde woningen tegen billijken prijs te verhuren of le verkoopen alsmede tot aankoop van grond ten einde dien met nieuwe, hoogst eenvoudige, doch doelmatig ingerigte woningen te bebouwen, welke eveneens zullen worden verhuurd of verkocht. Volgens de hierbij gevoegde ontwerp-statuten stellen de ondergeleeken- den, ten einde de deelneming in deze, naar hunne meening. nuliige zaak zoo algemeen mogelijk te maken, voor het kapitaal der vennootschap bijeen le brengen in aandeelcn van ƒ100, waarop na de oprigling 20 zal waf- den gestort, terwijl de verdere stortingen eerst later zullen volgen en niet zullen worden ingevorderd dan nadat minstens eene maand te voren daarvan aan de aandeelhouders zal zijn kennis gegeven." Ongetwijfeld zal dit plan hij velen sympathie vinden. Wanneer men in de gelegenheid is geweest op vele punten der stad een blik te slaan ip de woningen, zal men de behoefte aan verbetering ten volle toestemmen. Nu eenige mannen uit ons midden de hand aan den ploeg slaan, verdient hunne poging, meer dan sympathie, t. w. krachtige ondersteuning. Hoe men, wat betreft de uitvoering dezer wensclielijke zaak. in sommige op- zigten moge verschillen, de eerste schrede op dit terrein gezet mag niet met onverschilligheid bejegend worden. Hll. ontwerpers wenschen wjj den besten uitslag toe op het door hen genomen initiatief, waartoe, onzes in ziens, moed noodig was. Door den heer J. R. van der Keilen, graveur aan 's rijks munt le Utrecht, is eene medaille gegraveerd ter herinnering aan de onthulling van het standbeeld van Bacrliaave. Deze medaille, die van de bekwame hand van den vervaardiger getuigt, is in zilver en in brons verkrijgbaar. De generaal-majoor Weitzel, bevelhebber in de de 4'militaire afdceling

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1