PER TELEGRAAF. «-* {5T: 1ST ingediend, aangezien deze vermoedelijk omstreeks de helft der volgende maand op recès zal uiteengaan. Het blad meent voorts te welen, dat de leening in ée'ns drie milliard groot zal zijn en 5 pf'.t. rente zal dragen. De groote bankiersinstellingen te Parijs hebben onderling een syndicaat ge vormd, om aan de leening deel te nemen. Le Steele deelt mede dat het getal dergenendie bij request aan de nationale vergadering op de invoering der schoolpligtigheid hebben aange drongen thans reeds 847,761 bedraagt. Van deze adressanten wenschten er 318,265 de schoolpligtigheid met kosteloos en neutraal onderwijs, 383,391 kosteloos doch verpligt onderwijs, en 116,105 eenvoudig schoolpligtigheid. Twaalf leden der linkerzijde hebben deze adressen in de vergadering inge diend en ondersteuning van het verzoek toegezegd. De maarschalk Forey. bekend door zijne deelneming aan den coup d'élat en door zijne deelneming aan de gebeurtenissen in Mexico, is in 68-jarigen ouderdom overleden. In de synode der hervormde gemeenten is de beraadslaging voortgezet en ten einde gebragt over de door den heer Bois geformuleerde geloofsbe lijdenis. De heer Huizot heeft nogmaals op de aanneming aangedrongen. Men moest zich niet bekommeren omtrent mocijelijkheden van onderge schikt belang, alleen moest men zorgen aan de geloofsbelijdenis geen terug werkende kracht te gevenwant verkregen regten moesten gehandhaafd worden. In allen gevalle zou men van de eenvoudige ledematen der her vormde kerk geen verklaring kunnen eischen. Maar het was billijk dat zij, die in de kerk eenige betrekking uitoefenen, van den eenvoudigen kiezer aif tot den ouderling en leeraar toe, voortaan eene verklaring afleggen, dat zij instemmen met de fundamentele beginselen der kerk. Daarin was niet dè minste inbreuk op de vrijheid gelegen. De heer Bois verdedigde mede het door hem gedane voorstelmaar hij werd daarbij zonder ophouden in de rede gevallen Er ontstond zelf zoodanige verwarring dat de zitting moest geschorst worden. Nadat de orde hersteld was werd de discussie voortgezeten ten slotte de door den heer Bois geformuleerde geloofsbelijdenis met 61 tegen 45 stemmen aangenomen. Reeds is melding gemaakt van het springen van den stoomketel van het Spaansche schip (Sundayradat dezer dagen in de onmiddellijke nabij heid van Marseille plaats haden waarbij meer dan 40 menschen omkwamen. Men verneemt daaromtrent het volgende: Des morgens had er een digte nevel gehangen, waardoor de vaart der stoomboot eenigzins was vertraagd; ware dit niet het geval geweestdan zou het schip veilig in de haven van Marseille zijn aangekomen. De Guadayra, komende van Sevilla, had 58 passagiers en 26 man equipage aan boord. De passagiers, waaronder twee Italiaansche opera-gczelschappcnstonden op het dek, in afwachting dat zij land zouden zien. Plotseling wordt ieder door een geweldigen slag ver schrikt. Alles was in stoom gehuld, zoodat men letterlijk niets kon zien. De meerderheid der personen warenzwaar gewond en gebrandin het water geslingerd. Zij, die niet gekwetst waren, trachtten zich te redden, terwijl het schip zonk. Er werden een paar booten uitgezet, waarin on middellijk een tal van ongelukkigen heil zochten. Een andere boot zonk, De kapitein was een der eerste slagtoffers; hij was een uitmuntend zwem mer en had zich kunnen redden, zoo hij niet had getracht eene jonge vrouw aan den dood te ontrukken. Beiden verdwenen in de golven.' De ontplof fing werd natuurlijk verre gehoord en onmiddellijk togen bootjes naar de plaats des onheils. Ware dit niet geschied, het aantal stógtoflers zou nog grooter zijn geweest. Tien minuten na de ontploffing was de stoomboot in de diepte verdwenen. SP AST JTE. In beriglen uit Madrid wordt gezegd dat de toestand des lands in den laatsten tijd hoog ernstig was. Zeker mogt men het achten dat de opdragt der dictatuur aan Serrano het smeulende vuur van den opstand tot eene laaije vlam zou aangeblazen hebben. Algemeen brengt men den koning wegens zijne vastberadenheid hulde; doch het gold voor hem te zijn of niet te zijn, want, zoo de republikeinsche partij thans de wapenen had opgevat, dan zou niemand zijne dynastie hebben kunnen redden. Wie weet of Ser rano zelf niet eenen opstand had willen uitlokken, om een voorwendsel te hebben voor een Alphonsistisch pronunciamento? De verklaring van de meerderheid der cortes, waarin zij eene voor waardelijke belofte van ondersteuning aan het nieuwe ministerie geeft, heeft blijkbaar geen ander doel dan om den koning af te schrikken van zijne toe stemming tot eene ontbinding der cortes te geven. De onderteekenaars zijn zeer beducht voor nieuwe algemeene verkiezingen, want zij gevoelen dat velen hunner niet herkozen zouden worden, nu het bewind, waaraan zij hunne verkiezing te danken hadden, afgetreden is. Zij herinneren te regt de bepaling der constitutie, volgens welke geene belastingen geheven mogen worden, die niet door de cortes toegestaan zijn, maar deze betuiging van trouw aan de constitutie klinkt zonderling in den mond van lieden die nog zoo kort geleden de schorsing der gewigtigste bepalingen van de con- stitulie, betreflende de grondwettelijke regten en vrijheden der burgers, van den koning verlangden. DUITSCIIL, ANI». De Nordd. Allg. Zeit. zegt: De termijn, aan den bisschop van Erme- land bij de bekende aanschrijving van 11 Junij gesteld, is afgeloopen. Maar gelijk de Spen. Zeit. berigt en aan ons bevestigd wordt, is het antwoord des bisschops binnen den gestelden termijn ontvangen Volgens de op de rijksbegrooting gebragt "voor den bouw van een kadetten-instituut, een zeer onaangenamen indruk op den keizer gemaakt. Naar men ver neemt, zal het plan, om dergelijke school nabij Lichterfelde te bouwen, toch doorgaan; de keizer heeft namelijk het stellige plan opgevat, om het ontwerp op eigen kosten le doen uitvoeren. De Duitsche commissie voor de Weener tentoonstelling bevindt zich in eene moeijelijke positie. Het aantal inzenders bedraagt over geheel Duitsch- land reeds meer dan 6000. Op zulk een groot aantal had men niet gerekend en het gevolg hiervan is, dat men voor de Duitsche industrie reeds nu zes maal meer ruimte noodig heeft dan er beschikbaar was gesteld. De com missie heeft te Weenen om meer ruimte verzocht, maar tot nog toe is zij daarin niet geslaagd. Er is reeds sprake van dat de commissie des noods afzonderlijke gebouwen, voor hare rekening, zal doen opslaan. Te Kirchheim-Bolanden, in den Beijerschen Paltz, is het gedenkteeken onthuld, opgerigt ter herinnering aan de aldaar op 14 Junij 1849 gesneu velde manschappenzij behoordenruim een compagnie sterktot de toen maals terugtrekkende vrijscharen. Achtervolgd door Pruissische troepen nestelden zij zich in den tuin en het park van het kasteelen bij de ver dediging van dit voor hen onhoudbare punt sneuvelde een groot gedeelte dier manschappen. Tot bijwoning dier stille plegtigheid waren, naar een zeer gematigde schatting, ongeveer 12000 personen zamengekomen. Alleen uit Maintzwaar de gesneuvelden voor het meerendeel te huis behoorden, woonde meer dan 1000 personen de plegtigheid bij. De berigten betreffende den stand der hop zijn in de laatste dagen zeer verbeterd. De warme, zonnige weersgesteldheid heeft het gewas, dat niet zeer gunstig stond, maar zoomin als andere veldvruchten in zuidelijk Duitschland door de koude heeft geleden, aanmerkelijk verbeterd. De stem ming aan de Beijersche markten was gedurende het eerste gedeelte der af geloopen week zeer levendig, ten gevolge van de sterke vraag en den ge ringen voorraad die nog aanwezig is. OOITENKIJ K. Dezer dagen is door de constitutionele partij van den rijksdag een ont werp van wet ter tafel gebragt. betreffende de verhooging van de jaarlijk- sche dotatie aan het keizerlijk huis, en wel om deze te brengen op een millioen florijnen. Door de commissie voor de financiën en door het huis is dit ontwerp met groote goedwilligheid aanbevolen. Door een orgaan der Dcak-partij wordt echter dit ontwerp lel bestreden-, hetgeen voor het overige niet strookt met de beleefdheid en onderdanigheid waarmede gewoonlijk de Magyaren het keizerlijk huis bejegenen en ook daardoor in de hoogerc kringen een slechten indruk maakt. Deutsche Allg. Zeit. heeft de verwerping van den post. 's GRAVENHAGE22 Junij. Z. M. heeft den 2en luit. bij de dd. schutterij te Leiden J. Leur Jr. eervol ontslagen, en tot burgemeester der gemeente Loos duinen benoemd den heer G. N. de Voogd Jr. BERLIJN, 21 Junij. Blijkens den Reichs-Anz. is de directeurEkert, der gevangenis te Bruchsal, benoemd lot keizerlijk Duitsch afgevaardigde naar de internationale conferentie te Londen over de gevangenissen. Beijeren heeft benoemd den directeur Hess en den procureur Petersen. PARIJS, 21 Junij. Het is tusschen Thiers en de fractiën der regterzijdc tot eene scheuring gekomen. Dit feit heeft een diepen indruk gemaakt. Men verzekert dat de minister Larcy zal aftreden. BERLIJN, 21 Junij. De Spen. Zeit. zegt uit eene goede bron vernomen te hebben, dat de Paus reeds in 1870 de bul heelt onderteekend. krachtens welke onmiddellijk na zijn overlijden de te Rome aanwezige kardinalen tot de keuze van een opvolger moeten overgaan. Het blad gelooft dat de Jezuïten zich voor dat geval de keuze hebben verzekerd, maar acht het tevens waarschijnlijk, dat de geldigheid van zulk eene niet kanonieke ver kiezing van buiten af betwist zal worden. LONDEN, 22 Junij. De doodstraf over Marguerite Dixblancs uitgespro ken is veranderd in gevangenisstraf, wier duur door de koningin bepaald kan worden. LONDEN. 22 Junij. Het bestuur van de Cobden-club heeft besloten dat, met het oog op de ernstige gebeurtenissen met betrekking tot de bandels- vrijheid op het vasteland en in Amerika, er noodzakelijkheid bestaat tot het houden eener internationale conferentie in het volgende jaar te Londen. Volgens berigt uit Genèvc zou de zitting van het scheidsgeregt aanstaan den Maandag op nieuw voor vier weken geschorst worden. PARIJS, 21 Junij. Al de ministers hebben gisteren ochtend hun ontslag bij Thiers ingediend, ten einde hem onbeperkte vrijheid van handelen te laten tegenover de gedelegeerden der regterzijde, doch allen trokken's avonds hun verzoek weder in, de heer de Larcy uitgezonderd, wiens eindbesluit nog niet bekend was. lieden ochtend heeft Thiers een onderhoud met von Arnim gehad. PROGRAMMA VAM MUZIEKUITVOERINGEN. Musi* Sacrum. -- Op Zondag 23 Junij, des namiddags te half twee, door het corps Muziekanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. H. Muller. Ie Afd. 1. llerminen-MarschRfith- ling; 2. Ouverture: «Dichter und Bauer", Suppé; 3. «Bon jour". Quadrille, Zikoff; 4. Souvenir de «Czaar und Zimmcrmann", Lortzing. 2' Afd. 5. Con cert-Ouverture. Tit'l; 6. «Chère amie". Valse, Musgrave; 7. Fantaisie: «II Trovatore", Vcrdi; 8. «II corricolo", Galop, de Crau. PRIJZEN DER OLIE. Amsterdam 21 Junij. Raapolie op 6 w. 42% cont. /4l{i. Lijnolie, op 6 w. 42% cont. ƒ41 TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. Wintertarwe Zomer Winterrogge Zomer Gerst Chevalier Zware haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Stieren Kalfkocien Vettekoeien Varekoeien Kalveren (vette) (magere) Lammeren'"«f? -. i vette jarige magere Varkens J vette Biggen I l!,e qualiteit vat (Grasboter) j 2l,e Yi (Scheiboter) j ls,c per kil. (Grasboter) (2de (Scheiboter) Turf Haardbr. l"c soort Turf (grauwe) Lange zwarte Boter mijzen Laagste Hoogste 12 hectol. 15 15 15 17 ]0 stuks 66 44 40 70 18 470 94 1040 I 42 208 10330 kilog. 1.25 0.25 15 9000 36000 d. heet. 21.— 28.— 13.— 57.- 52.— 1.42% 1.30 0.20% 0.22% Ter markt waren aangebracht 173 runderen, 1249 lammeren. 88 kalveren, 589 schapen en Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRARRE

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6