ÏHoogere Burgerschool, DIITSCHLAXD. De wel betreffende de Jezuïten-orde is in den rijksdag met warmte verdedigd, maar niet minder hevig bestreden. Volgens den heer Gerstner zou de wet tot niets leiden. De Jezuïten zullen zich bij de grootc menigte, op wier onwetendheid zij steunen, als martelaars voordoen, en in het ge heim zal de orde nog krachtiger werkzaam blijven. Het Jezuïtisme moest wel met alle kracht worden bestreden, maar niet met zulke uitwendige middelen als werden voorgesteld. Wilde men het zeker treffendan moest men het treffen op dat gebied waar het steeds het ijverigst werkzaam is: dat van het onderwijs. De school uit de magt van geestelijken dwang ruk- i ken, dat was de ware weg tot oplossing der Jezuïlen-quaestie. De heer Hormann was voor krachtig handelen. Als warm katholiek was hij van I die noodzakelijkheid te meer overtuigd, nu er zoo bepaaldelijk op wordt gewerkt om aan het publick hel valsche denkbeeld in te prenten, dat de katholieke kerk en Jezuïten-orde eigenlijk één en hetzelfde is. Als er een maal eene wet tegen het Jezuïlcndom was uitgevaardigd, zou het volk zien dat de regering en de rijksdag niet tegen de kerk ijveren, maar tegen eene orde, die kerk en slaat wil overheerschen en den geest der liefde, des vredes en des ootmoeds uil de kerk verdrijft. Hoe langer men de Jezuïten duldde, hoe moeijelijkcr het zou vallen, zich die van den hals te schuiven. De heer Bebel hield de zaak voor eene comedie-verlooning. De Jezuïten moesten niet tot werktuigen gemaakt, maar tegengegaan worden; doch als de regering dit ernstig verlangde, dan moesten er andere middelen worden aangewend. Graaf Ballestrem had er hinder van dat zijne trouwe vrienden, de Jezuïtenzoo door het slijk werden gehaald. Welke bewijzen had men dat zij zoo gevaarlijk waren. Zij hadden altoos het hunne gedaan tot be vordering van rust en vrede, en velen die vroeger het ijverigst aan woelin gen hadden deelgenomen, waren nu degenen die het hardst tegen Jezuïten schreeuwen en hen onruststokers noemen. In plaats daarvan moesten zij liever bedenkenwelk een steun de regering bij de Jezuïten kon vinden tegenover de socialisten. Eigenlijk behoorde men den Jezuïten een votum van vertrouwen te geven, in plaats van legen hen eene wet uit te vaardi gen. die al het voorkomen had alsof zij door een policie-beambte, hoogstens door een wachtmeester van het Berlijnsche veiligheids-corps gemaakt was. Het door den heer Volk gedane voorsteldat door een 70-tal leden werd ondersteund, was van den volgenden inhoud: De rijksdag wenscht en ver wacht dat de rijkskanselier in de eerstvolgende zitting een wets-ontwerp zal indienen op de invoering van het verpligt birrgerlijk huwelijk en op overdragt der registers van den burgerlijken stand aan de burgerlijke overheid. Door den koning van Beijeren is last gegeventer herinnering van den zoo roemrijk geëindigden oorlog, in de Feldherrn-Halle te zijnen koste eene kolossale fresco schildering te vervaardigen. Deze schildering, die na tuurlijk eene belangrijke episode uit den jongsten krijg moet voorstellen, zal ongeveer een gcheelen wand der zaal beslaan. PEK TELEGHAAF. BERLIJN, 19 Junij. Nadat de rijksdag na derde lezing de Jezuïten-wct met 181 legen 93, en het voorstel van den heer Y'ölk, betreffende de in voering van het verpligt burgerlijk huwelijk en de overdragt der registers van den burgerlijken stand aan de burgerlijke overheid, met 151 tegen 100 stemmen had aangenomen, heeft de minister Delbrück de zitting namens den keizergesloten verklaard. BERLIJN, 19 Junij. Luidens officieel telegraphisch berigt hebben de Duitsche schroef korvetten Pineta en Gazelle den lldt» dezer tegenover de regering van Haïtidie weigerachtig bleef lot het verleenen van schadever goeding aan een Duitsch koopman, represailles genomen, door het prijsma- ken van twee korvetten. GENÈVE. 19 Junij. De zitting van liet schcidsgercgt is andermaal, en wel tot aanstaanden Woensdag, verdaagd. Er wordt eene strikte geheim houding omtrent den stand der zaak in acht genomen. Er bestaan echter redenen om eene schikking waarschijnlijk te achten. ROME, 19 Junij. Er is een brief van den Paus aan kardinaal Antonelli openbaar gemaakt. De Paus verklaart het te betreuren, dat er bij de kamers binnen kort eene wet op de opheffing van godsdienstige corporation te Rome zal worden ingediend. Hij noemt die wet eene schending van de belangen der kerk, een aanslag op het internationaal regt van het geheele katholi cisme. Hij verklaart in geen vreemd land een verblijf te hebben gezocht, omdat hij het. uithoofde van godsdienstige belangen, niet raadzaam achtte de plaats te verlaten, waar zijn zetel is gevestigd. Hij acht eene botsing tussclien de beide magtcn te Rome onvermijdelijk en verklaart eene verzoe ning onmogelijk, omdat het Pausdom niet kan buigen voor overweldiging. De Paus draagt aan Antonelli op. dien staat van zaken aan de vertegen woordigers der vreemde mogendheden kenbaar te tnaken, onder protest tegen de aanranding, waarmede Pausdom en katholicisme bedreigd worden. LONDEN, 20 Jung. De prins van Wales heeft gisteren de landbouw tentoonstelling te Lyon geopenden werd daar met geestdrift ontvangen. Particuliere telegrammen in de dagbladen melden eensluidend dat de onder handelingen te Genève een gunsligen keer nemen en dat het tractaat van Washington geen gevaar loopt. Heden heeft de schorsing van het werk op de werven en bij de bouw ambachten een aanvang genomen; 20,000 arbeiders zijn zonder werk. PARIJS, 20 Junij. Thiers zal heden namiddag ten 2 ure de gedelegeerden van de fractièn der regterzijde ontvangen, die hem over Frankrijks binnen- landschen toestand komen onderhouden. GENEVE, 19 Junij. Na de heden gehouden zitting van het scheidsgeregt werd door den secretaris medegedeeld, dat de dagblad-correspondenten lot bijwoning van de debatten zullen toegelaten worden, zoodra een netelig punt beslist zal worden. MADRID, 20 Junjj. Dc minister van financiën heeft naar Louden de order gezonden om de buitenlandsche schuld te voldoen. Gelijke order is naar verschillende plaatsen gezonden. iaurgcvl ijfce &frsjtb Van 13 tot en niet 19 Junij 1872. BEVALLENH. E. Evers, geb. Molebeek, Z. E. van der Roeien, geb. Meuge, D. M. C. van Kerpel, geb. van Dijk, Z. M. van Haasteren, geb. Vink, Z. M. A. Oudshoorn, geb. Plantfeber, D. J M. llaan, geb. Caneman. D. M. Mul der, geb. Pret, Z. H. M. van der Burg, geb. van Ulden, Z. L. Moote, geb. Duyverman. D. C. Korenhof, geb. Buurman, C. van Riemen, geb. Kenbeek. I). M. S. van der Drift, geb. Kriek, Z. A van Leeuwen, geb. Wilschut, D. S. Tegelaar. geb. Bonte, Z. M. C. Clavan, geb. de Graaf, Z. M. A. Zuurdeeg, geb. Heeking, Z. J. T. M. Aniba. geb. Vos, Z. - P. Hees, geb, van Deutckom, D. S. Marsman, geb. Aller, D. J. Delfos, geb. Regeer. Z. P. Flamman, geb. van Dissel, Z. C. Neuteboom. geb. van der Klerk, Z. P. van Gijzen, geb. Klui vers, D. J. E. Spaanderman, geb. Boekwijt, Z. GEHUWD: N. L. Molenaar, jm. en C. C. Parmentier, jd. Mr. C. Rueb, jm. en C. J. van Outeren. jd. F. Singerling, jm. en J. Erades. jd. A.Frankhuizen.jm. en J. Buis, jd. T. de Jong, jm. en M. J. Buitendijk, jd. P. Jardin, wedr. en J. G. Hasselbach, wedr. J. W. Pippel, jm. en H. E. C. Haring, jd. OVERLEDEN: M. van Es. wed*. L. van Zijp, 79 j. P. G. Sonius, Z„ 9 m. I. Gijzeny. 61 j. K. H. van den Hoek, Z., 3 m. H. W. Blöte, Z., 3 m. M. van Luin, D., 2 j. J. M. van Iperen. geb. Koppeschaar, 51 j. A. F. Kraaneveld. Z., 14 m. - W. Meijeringh, 51 j. -- C. Rijsbergen, D.. 2 j. D. Kerkvliet, wed". A. du Pree. 73 j. C. van Kampen, D„ 19 j. S. de Zwijger, geb. Frankhuizen, Z. levenl. J. S. L. de Graaf, wede. J. G. Cornet, 50 j. A. M. E. van Dissel, D., 5 m. E. Blikman. D.. 5 m. - A. P. C. van Leeuwen, Z.. 5 j. E. Steiger. I)., 9 m. G. H. Ballego, Z., 3 j. L. Koreman, D., 1 m. J. Tronwee, D.. 3 m. -- A. K. M. Kosters, D., 7 m. P. van der Veer, 72 j. J. Tegelaar, 45 j. F. Heus, Z., 3 m. J. M. Brecdeveld, D., 3 m. OPGAVE VAV BRIE VEV, welke in dc tweede helft der maand Mei door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Pijke, te Amersfoort; W. Visser, C. de Rente, D. v. d. Heide, Paulez, P. v. Rooijen, W. Kroneman, W. E. Hilling li, wed. Wetter, allen te Amsterdam; Smulders, te Arnhem; mej. S. Parker, geb. Hommes, te Assen: II. Vossekurjl, te Bodegraven; mevr. Huet. te Charlois; Dupont, te Deventer; B. v. d. Veen, te Dokkum; R. van Dorp. F. Knotten, beiden te 'sGravenliage; W. H. Schollen, C. Visser, voor W. F. Loeber, beiden te Haarlem; K. Scholten, te Muiden; W. Kellendonk, te llerveid; Gelpke, mej. A. Harderwijk. J. J. van lleusdenZandbergen, allen te Rotterdam; J. Dtimorlier, C. v. d. Meulen, beiden te Utrecht; W. L. Bastings, teVenlo. wed. B. A. Hoelen, te Zandvoort; K. v. d. Voord, te Zevenhuizen: W. Beijer (niet vermeld). AHADE1IIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE HOOGESC1IOOL. Den 20"tn Junij de heer J. Nieuwenhuyzen Kruseman. geboren te Haar lem. in de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akade- misch proefschriftaantrekking door luchttrillingen veroorzaakt. AS) VEUTEAITIÊN. Getrouwd: M'. P. GRATAMA en Leiden, 20 Juni 1872. J. A. DOZY. De Heer en Mevrouw GRATAMA DOZY betuigen hun dankook namens hunne wederzijdsclie betrekkingenvoor de vele bewijzen van belangstelling ter gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Leiden, 20 Juni 1872. Heden overleed, na een smartelijk lijden, ten gevolge van ontijdige verlos sing van eene Dochter, mijne geliefde Echtgenoote, in den nog jeugdigen ouderdom van 32 jarenmij nalatende drie kinderen te jong om hun zwaar verlies te beseffen. Leiden, 19 Juni 1872. J. BEKOOY. Heden overleed ten mijnen huize, mijn geliefde jongste Kleinzoon LAM- BERTUS BONNERMAN, in den aanvalligen leeftjjd van zes maanden en zes dagen; slechts vjjf maanden mogt hij zijne lieve moeder overleven. Leiden, 19 Juni 1872. Wed. J. A. KNEBEL, Rest. Eenige kennisgeving. De Ondergeteekenden bedankenook namens hunne wedcrzijdsche betrek kingen voor de bewijzen van deelneming in hun smartelijk verlies. C. J. VERMEULEN. Leiden en Koudekerk, 19 Junij 1872. W. C. BLANKEN. De Directeur der Iloogere Bnrgersehool geeft aan belanghebbenden kennis, dat de Toelatings Examens voor den nieuwen cursus in het laatst van Augustus zullen worden afgenomen. Hij verzoekt echter nu reeds op gave te mogen ontvangen van de namen der jongelingen, die den nieuwen cursus wenschen te volgen en wel vóór 30 Juni aanst. Tol het inschrijven zal hij dagelijks tot op den genoemden datum, des morgens van half cgen tot half tien uren, zitting houden in hel gebouw op de l'ielerskerkgracht. De Directeur der Hoogere Burgerschool, D. DE LÜOS,

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3