nooJiging met sjwt hebben ontvangen. Er worden namelijk 20 werklieden gevraagd legen een loon van ƒ35 a ƒ45 's weeks. Men schrijft nit Edam: Hebben Hoorn. Enkhuizen en Medemblik feestelijk herdacht liet heugelijk leiidat 300 jaren geleden die plaatsen de zijde kozen van den Prins van Oranjeook Edam hoopt den 27,tl'° dezer leest te vieren. Een uitvoerig en met zorg bewerkt programma is door de feestcommissie publiek gemaakt envolgens dit programmazal Edamwat de plegtige herdenking van de groole daden onzer vaderen betreft, bij ge noemde plaatsen niet behoeven achter te staan. Des morgens te 9 uren zullen de festiviteiten worden geopend met de uitvoering van een feestzang en het gebulder van het geschut. Een gecostumeerde optogt zal dan volgen. Volksspelen zullen plaats hebben, terwijl het geheel zal besloten worden door een vuurwerk, vervaardigd door den heer van der Brugh, kunstvuur- werkmaker van Z. M. den koning, en eene prachtige eleclrische verlichting door onzen stadgenoot P. van den Werf, met eene Bunsensche batterij van BO elementeniedere cel van 5 vierk. decimeters zinkoppervlakte. Tot op luistering van het geheel is door de feestcommissie het corps stalmuziek der Kon. N'ed. marine te Nieuwediep geëngageerd. Te Utrecht werd eergisteren-avond het 26e landhuishoudkundig congres geopend door den eere-voorzitter, den commissaris des konings in de provincie Utrecht, die in eene zeer gepaste toespraak den leden het welkom toeriep. Nadat de afdeelingen gevormd waren, begaven zich de leden naar Tivolï, alwaar een concert werd gegeven. Gisteren morgen kwamen de afdeelingen bijeen ter behandeling van de aan de orde gestelde, in het programma op genomen punten en van wat verder ter sprake werd gebragt, terwijl ten 12 ure de eerste algemeene vergadering gehouden werd die door den voor zitter. den heer Boer. met eene opwekkende toespraak geopend werd. In de Maliebaan werden de door de zorg van het hoofdbestuur van het genootschap voor landbouw en kruidkunde aangekondigde tentoonstellingen geopend. Zoowel de tentoonstelling van vee, in de daartoe door hare ruimte bijzonder geschikte Maliebaanals de met zorg geschikte tentoon stelling van bloemen, voortbrengselen der zuivelbereiding, landbouwwerk tuigen, enz., in de mede zeer doelmatige lokalen en terreinen van den heer Smit in Buitenkist, mogen als goed geslaagd worden beschouwd. Te Herwen. Gelderland, trof Zalurdag 11. een boerenkneeht het onge luk. den Aertsendijk met een kar beladen met steenen passerende, dat het paard, door te schrikken, met kar van den dijk geraakte en lusschen den dijk en eenen stevigen doornenheg te regt kwam. De man viel tnsschcn de doornenmet het hoofd omlaag legen een boomstamde eene voorpoot van het paard drukte zijn hals en de andere voorpoot zijn buik, terwijl de borst van het dier zijn midden beklemd hield, zoodat hij slikte vóór dat kar en paard konden worden verwijderd. Voor het prov. gereglshof in Overijssel stond Dingsdag 11. teregt G. ten Bouwhuis, vroeger aannemer te Deventer, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk, door, gefailleerd koopman zijnde ol oji hel punt staande dit te worden, onderscheidene roerende goederen of gelden, daarvan alkomstig, te hebben verduisterd. De advocaat-generaal requircerde veroordeeling tof 4 maanden eenzame opsluiting, waarna de verdediger van den beschuldigde, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk. tol zijne vrijspraak concludeerde. Het hof heeft hem veroordeeld tot drie maanden eenzame opsluiting. Naar men uit Zwollerkerspel meldt brengen de grasverpachtingen in die streek minder op dan in het vorige jaar. De oorzaak hiervan is niet, dat er minder opzit, dan in 1871, het tegendeel is waar; maar het is om dat de, hoeren, veel van hun groot vee verkocht hebbende, berekenen kun nen dat zij voor het weder aan te fokken jonge vee minder hooi zullen noodig hebben. Op het landgoed Overduin, van den lieer mr. de Jonge van Ellemeet, nabij Oostkapelle. bloeit thans eene Agave Jacquina; de stengel heeft reeds eene lengte van een meter. 's GUAVEM1AGE. 20 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den officier van gezondheid 2e kl. H. E. Korndörlier. van het 7'" reg. infanterie, tol het dragen der versier selen van de Pruissische Kroon-Orde 4e kl.. aan het herinneringslint met hel ltoode Kruis, hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruis- scn, geschonken. Door den minister van koloniëntijdelijk belast met het beheer van hel dep. van binnenl. zaken, zijn tot buitengewone leden der commissie tot het afnemen van het eind-examen der leerlingen van 's rijks veeartsenijschool voor dit jaar benoemd, de hh.: dr. W. Koster, hoogleeraar te Utrecht; dr. VV. M. 11. Slinger, hooglceraar te Groningen, en dr. II. van Cappellc, refe rendaris bij het ministerie van binnenl. zaken, te 'sGravenhage. Tot schoolopziener in hel eerste schooldistrict der provincie Groningen is benoemd de heer G. van Mtlligente Groningen. Aan den Oost-Indisehen ambtenaar C. P. F. van Bosstraeten, gewezen klerk op het kantoor van den adsistent-rrsident van Magetban (Madioen), thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Ter criminele teregtzitting van het prov. gereglshof in Zuidholland werd heden uitspraak gedaan in de zaak van den Leidschen winkelbediende en den timmermansknechtde eerste beschuldigd van diefstal van een zoo- genaamden hakvermoor. de tweede van mcdepligligheid aan dien diefstal. Het hof heeft beiden aan het hun ten laste gelegde schuldig verklaard en ieder lot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vervolgens deed hel hof ten correctionele uitspraak in het hooger beroep van den Rotterdamschen sjouwer B.beklaagd van mishandeling zijner oude wettige moeder, van een vonnis der regtbnnk te Rotterdam. Het hof heeft het beklaagde vonnis vernietigd en daar er geen overtuigend bewijs van de mishandeling was geleverd, den bekl. niet schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde en hem vrijgesproken. In hel lioiel de Bellevue alhier is aangekomen de luitenant Fred. Grant, zoon van Ulysses Grant, president van de Vereenigde Staten van Noord-Amerikamet gevolg. Heden heeft de heer Grant zich naar Amster dam begeven. BÜÏTËN LA NDSCIIË 13E RtG TN KXGEUAN». LONDEN. 19 Junij. De wet op de geheime slemuilbrenging heeft in het hoogerhuis vrij wat tegenkanting ondervonden en zij is in den loop der beraadslagingen zoodanig geamendeerd, dat hel hoofdbeginsel der wet veel heeft geleden. De regering gaf hierover in scherpe bewoordingen haar ongenoegen te kennen. De lord- kanselier sprak van den duidelijken toeleg der oppositie om elke bepaling van deze bill te amenderen en aldus de invoering der geheime stemming in 1872 eveneens te verhinderen als zij in 1870 gedaan had, en begreep wel dat het haar hinderde door deze stemming het monopolie van afbreken der bill verloren te hebben; wat de quaeslie zelve aanging, zeidc hij dat het hier eene vraag van détail gold, waarbij de politiek niet te pas kwam. Door verschillende lords werd tegen deze taal geprotesteerd, en op voorstel van den markies van Clanricarde las een der secretarissen van het huis de be paling uit het reglement van orde voor, waarbij het houden van personele, scherpe of beleedigende redevoeringen wordt verboden. In de hoofdstad is tusschen de timmermans- en metselaarsbazen en hunne werklieden geen vergelijk tot stand gekomen, zoodat de bazen be sloten hebben hunne werkplaatsen te sluiten. FR ANHRkJ H. Volgens den Parijschcn correspondent van de hul. Beigeis de com missie van drie leden der regterzijde van de nationale vergadering, die aan den president van de republiek de noodzakelijkheid van meer aansluiting aan de meerderheid zou gaan beloogen, door den heer Thiers ontvangen. De president moet echter op de vertoogen der afgevaardigden alleen geant woord hebben met de opmerking dat hem, vooral met liet oog op de han gende onderhandelingen met Duitschland, hel oogenblik al zeer slecht geko zen scheen om dergelijke teedere quaestiën te bespreken. Gelijk men weet heeft de commissie afgezien van verdere pogingen om haar doel te bereiken. De commissie der nationale vergadering heeft een besluit genomen ten aanzien van het voorstel van den heer de Pressensé c. s.betreflende het uitvaardigen cencr amnestie ten gunste van de meeste ter zake van den Parijschen opstand veroordeelde personen. Zij heeft met 9 stemmen tegen 4 besloten te concluderen tot verwerping van dit voorstel. Men wil weten dat er sprake is het voorzitterschap van den krijgs raad voor welken de zaak van den maarschalk Bazaine behandeld moet worden, aan den generaal graaf Schramm op te dragen, die, ofschoon 83 jaren tellende en dus nog zeven jaren ouder dan de admiraal de Tréhouart, wat physieke krachten aangaat, beter voor de bedoelde taak berekend is dan de genoemde vlootvoogd. Het voorloopig onderzoek in de zaak van den maarschalk is tijdelijk, ten gevolge zijner ongesteldheid, gestaakt. De thans vergaderde synode der hervormde kerk bestaat uit 108 leden. 49 predikanten en 59 Ieeken. De bijeenkomsten worden geopend met het lezen van een hoofdstuk uit den Bijbel door den voorzitter en door het uitspreken van een gebed, waartoe dagelijks door den voorzitter het een of ander lid der synode wordt uitgenoodigd. Zij worden door den voor zitter met een kort gebed besloten. De bijeenkomsten wordenbehalve door een groot aantal predikanten, ouderlingen en diakenen van Fransche prolestantsche gemeenten, die vrijen toegang hebben, ook door de verslag gevers van binnen- en buitenlandsche dagbladen en door een aanzienlijk aantal lecken bijgewoond. Ook vrouwen worden toegelaten. De bijeen komsten worden ook bijgewoond door gedelegeerden van buitenlandsche hervormde kerken, aan sommige van welke. o. a. aan die der nationale Schotsche kerk en aan die der Presbyteriaansche kerk van de Vereenigde Statenin verscheidene bijeenkomsten het woord is verleend om geluk- wenschen of adressen uit naam hunner lastgevers aan de synode mede te deelcn. De gravin d'Agoultin de letterkunde optredende onder den naam van Daniel Stern, die reeds vroeger de aandacht tot zich trok door hare "His- toire de la Revolution de Fcvricr", heeft bij Michel Levy het eerste deel van eene geschiedenis van de Nederlandsche republiek het licht doen zien. Het is het eerste werk over dit onderwerp hetwelk in Frankrijk verschijnt. Te Parijs heeft Vrijdag II. de door den gemeenteraad vastgestelde ver koop der staatsie- of gala-rijtuigen dier stad. ten getale van 32. plaats ge had. Ofschoon zij elk lusschen de 7000 en 8000 fr. gekost hebben en alle nog in den besten staat verkeerden, hebben zij door elkaar niet meer dan 300 a 350 fr. opgebragt. Zij zijn nagenoeg alle door een huurkoetsier ge kocht, die hen voor trouwgelegenheden wil bestemmen. De heer Balaine', chef van een der eerste handelshuizen te Marseille, werd dezer dagen het slagtoffer van het misbruik maken van het vertrou wen, dat hij stelde in een zijner associés, den heer Riggi, die plotseling verdwenen is, met zich nemende een bedrag van 120,000 fr. Vermoedelijk heeft Riggi zich naar Zwitserland begevendaar hij aan het spoorwegstation te Lyon gezien is geworden. SPANJE. Blijkens een door de republikeinsche partij uitgegeven manifest is het zeker dat het ministerie Zorilla van dien kant geene ondersteuning heeft te wachten. In dat manifest toch wordt gezegd dat die partij, na 20 ja ren pal te hebben gestaanzal blijven voortgaan het erfelijk gezag tegen te werken; zij is er zeker van dat de overwinning zal verbljjvcn aan hare beginselen, de eenige die Spanje kunnen redden van de regeringloosheid waarin zijne krachten verkwijnen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2