diensleljjken heer P. ran der .Meer, in leven hoofdonderwijzer der openbare school en secretaris van liet departement in genoemde gemeente. Het voor stel van het beslimr, om tot dat doel uil de departementale kas eene bij drage af te staanwerd bij acclamatie aangenomen. Alsnu overgaande tol de aan de orde gestelde benoemingenwerd voor de vervulling der vacature in het bestuur een viertal gevormd, bestaande uit de hh. J. Scelig, mr. M. d'Aumerie, mr. C. A. de Vassy en mr. M. 11. A. Lisman, waaruit, na eene eind-stemming tusschen de beide eerstgenoemdcn, ten slotte de heer .1. Seelig gekozen werd met 16 stemmen tegen 12, die op den heer mr. M. d'Aumerie werden uitgehragt. Vervolgens werden tol leden der commissie voor de leesbibliotheek, uit de door hh. commissarissen dier inrigting ingediende dubbeltallen, gekozen de hecren dr. C. C. J. Teerlink en A. J. Kluppel, en tot afgevaardigde tot de algcmecue vergadering der maatschappij benoemd de lieer 11. N. Veefkind, met den heer 4. A. van Dijk als plaatsvervanger. Deze beide heerenter vergadering aanwezig, verklaarden zich die benoeming wel te willen laten welgevallen. De punten ter beschrijving, die nu behandeld werden, leverden nog cenige discussie op. met dien uitslag dat bij eene der punten een voorstel van den heer J. A. van Dijk met algemecne stemmen werd aangenomen, en ook nopens de overige, overeenkomstig het prae-advies van het bestuur besloten werd. Van de 6 voorstellen, die ter alg. vergadering zullen behandeld wor den, zijn niet minder dan 3 (waarvan twee in verceniging met Itotterdam) door het departement Leiden ingediend. Eindelijk werd de aftredende bestuurder. dr. W. Scheller, door den voor zitter bedankt voor zijne aan het departement bewezeue diensten. Alvorens dit verslag te eindigen, kunnen wij niet nalaten te wijzen op het verblijdend verschijnseldat deze vergadering door een betrekkelijk groot aantal leden werd bijgewoondvooral als men in aanmerking neemt dat het tegenwoordig jaargetij en hel warme weder eerder uitlokt tot eene wandeling of een vertoeven in de heerlijke natuur met al hare bloemen pracht en geur, dan tol bijwoning eeuer vergadering in een besloten lokaal. Al» men bovendien bedenkt, dat zelfs in wintervergaderingen niet zelden nog geen 20 leden aanwezig zijn, dan mag het nu tegenwoordige getal van 29 leden, hoe sober ook op een aantal van 340. dat het departement op tiet oogeublik telt. betrekkelijk niet gering genoemd worden. Van harte hopen wij dat de opkomst ter vergadering van nu af moge toenemen en de leden, ook overeenkomstig hel door het bestuur herhaaldelijk geuit verzoek tot krachtdadige medewerking, nog sterker dan door voldoening hunner contributie, belangstelliug loouen in eene maatschappij, die naar haar beste vermogen, ook hier ter stede, tracht te behartigen en te bevorderen alles wat goed, edel en schoon te noemen is. Blijkens berigt van het Ncd. consulaat te Shangae zal daar tc lande de restitutie van regten op goederen, die weder uitgevoerd worden-, welke vroeger slechts voor één jaar werd toegestaan, in het vervolg, behoudens eenige nadere bepalingen of verordeningen, worden verleend voor een tijd vak van dertig maanden na den datum van invoer. -■ De heer Leeuw te Roermond, een beeldhouwer, door de koningen van NederlandBelgie en Pruissen gedecoreerdals eene hulde aan zijne ver diensten, houdt zich bezig met het vervaardigen eener buste van Thorbecke, waarvan afgietsels voor hel publiek zullen worden verkrijgbaar gesteld. Aan de Dcljtsche C. is medegedeeld het volgende schrijven uit Ruhrorl van 17 JunijDe bergwerkers hebben den 1"®° Junij verlangd 25 pCt. verhooging van loon en minder uren werken. Hierop in veertien dagen geen berigt bekomende, zouden zij den arbeid staken. Zalurdag den I5j'n stond in de Dnisb. en Ess. Zeil. het volgende: De directiën der verschillende mijnen erkennen geen sociaal comité en willligen de gestelde eischcn niet in. Onderleekend van wege 28 mijnen. Heden heb ben op nieuw 13 mijnen besloten niet toe tc geven. Daarop hebben al de bergwerkers in het district Essen, waaronder Borbeck, Ruhrort en Ober- hausen ook belmorenden arbeid gestaakt, een aantal van ongeveer 30000 man. Ongeregeldheden hebben nog niet plaats gehadmaar het is te be grijpen dat de militaire magt in den omtrek overal gereed gehouden wordt. Sedert gisteren zijn hier geen kolen meer aangevoerd. liet N. r. el. Dag deelt omtrent het Zondag 11. in de Oude Walenkerk j te Amsterdam gebeurde mede, dat het jonge mensch den predikant Perk ongeveer het volgende toevoegde: «Je profeste contre tout ce que voos aves dit. Voos méprisez Ie Christ, roos reniez le Christ. Tremblez! il tiendra roos jager" (lk protesteer tegen al hetgeen gij gezegd hebt. Gij veracht den Christus; gij verloochent den Christus. Beeft! Hij zal komen om u tc oordeelen), Toen de leeraar. na eenige oogenblikken naar die taal geluis- terd te hebben, zich bedaard verwijderde, rigtte hij zich tot de aanwezigen met de woorden: Ues frères doch verder was hij onverslaanbaar. Hel voorval had minder ontsteltenis dan wel verbazing opgewekt en eindigde daarmede dat een policie-agent en de beide dienstdoende ouderlingen den jongeling naar het nabijgelegen policie-bureau bragten. De gemeenteraad van Schiedam heeft lot leeraar voor het boekhouden en handelsrekenen aan de hoogere burgerschool benoemd de heer J. C. Mensing, te 's Gravenhage. Door den gemeenteraad van Deventer is tot leeraar in de F ranse he taal- en letterkunde aan de inrigtingen van hooger en middelbaar onderwijs aldaar benoemd de heer G. L. Nicoud. vroeger leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle, thans verblijf houdende tc Nizza. - Te Gouda zal het GUO-jarig bestaan dier stad niet op den 29"®° .lulij, maar op den 26*1®» dier maand worden gevierd. Het athenaeum illustre te Amsterdam heeft den 16'1"1 jl. een treffend verlies geleden door het overlijden van dr. 11. JhCobson, adsistent van den hoogleeraar Hertz en in het laatste jaar privaat-docent in de histologie. De typhus sleepte den jeugdigen geleerde, van wien men de schoonste ver- v. ichtingen koesterde, binnen weinige dagen ten grave. Toewijding aan de wetenschap, met terzijdestelling van eigen veiligheid, wordt als oorzaak van dit treurig sterfgeval genoemd. Uit Enkhuizen meldt men aan hel llbl.Heden (17 Junij)de gewone buizenzeildag, is hel stil en eenzaam aan onze zeehaven, doordien onze zes overgebleven haringbuizen onttakeld in de binnenhaven liggen, en niet meer uilvaren. Te vergeefs waren de krachtige pogingen en belangrijke gelde lijke opofferingen onzer reeders om dezen tak van nijverheid, waaraan vroeger voor geen gering deel de stad hare opkomst en bloei Ie danken had, uit zijn reeds lang kwijnenden toestand op tc heffen. (lp den weg van Apeldoorn naar WiessiT is Zondag avond een militair van het 8® reg. infanterie door een burger zoodanig aan het hoofd verwond, dat er gevaar voor zijn leven besLaal. De dader heeft het oogenblik geko zen, waarop hij met den militair alleen op den weg was, en zich toen uit de voeten gemaakt. De policie maakt zich sterk den dader wel te zul len ontdekken. Te Nijmegen heeft Zondag II. de heer 4. lloovkaas Herderschee, pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaar, zijne 25-jarige evangeliedienst, eerst le Kamperveen, daarna tc Edam, en gedurende de laatste 20 jaren le Nijme gen, herdacht. Van alle zijden ontving hij de strcelendsie bewijzen van achting en belangstelling. Naar men uit Breda meldt heeft de onlangs aldaar overleden lieer Nor- bert Smits de som van ƒ50000 gelegateerd aan de r. k. armen zijner ge boorteplaats Eindhoven, met bepaling dat er een zoogenaamd Kratershuis, ook ten dienste van oude mannen, zal worden opgerigt. 's GRAVENHAGE. 19 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend: aan jhr. 4. 4. de Geer van Oudegein en het Gein, te Utrecht, lot het dragen der versierselen van ridder der orde van Frans Joseph en van die der Kon lvroon-Orde 4* klasse, hem respcctivelijk door den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, en deii keizer van Duitsclilaudkoning van Pruissen, geschonken; aan den lieer 4. F. 11. Lommen, letterkundige, te Antwerpen, lot het dragen der versier selen van ridder der orde van Niclian Iftihar, hem door den Bey van Tunis geschonken, en aan den heer dr. 4. Th. Warlmann, arts te Arnhem, tot het dragen der versierselen van de Kroon-Orde 4' kl. met het Roode Kruis, hem door den keizer van üuitschland, koning van Pruissen, geschonken. Bij kon. besluit van 18 Junij zijn benoemd: tot commies der posterijen 1® kl.de hh. G. A. Abbema en F. 11. II. Doflcgnies, thans 2® kl.lot com mies 2' kl., de hh. \V. C. Bijl de Yroe, 4. >1. 4. Bast. L. Koekens. C. van der Veen en I'. Polvliel, thans 3* KL; lot commies 3' kl de hh. F. 11. de Meester. 11. 4. Maliieu, 11. A. lloxel, A. van Raab van Canstein, II. Arnt- zenius. 4. A. II. A. lansen, \V. G. Kruseman en W. E. Carp, thans sur numerair. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der artillerie van het leger in Oost-Indië, lot 2"° luit,, den kadel B. 4. Mensing, van de kon. militaire akademie; bij het wapen der infanterie: tot l"> luitenant bij hel 5® reg. de 2® luitt. F. C. Geselschap en VV. 'F. L. Roskes, beiden van het corps; bij het 8® reg., den 2®n luit. 4. 4. L. Geel. van het corps. De officieren van administratie 2® kl. L. F. C. Seelking en C. 4. La- gaay worden geplaatst, respectivelijk aan boord van het schroefsloomschip Citadel ran Antwerpen en het ramscllip Schorpioen. De leden der vereeniging van het «Zilveren Kruis", waarvan Z. K. II. prins Frederik beschermheer is, hebben gisteren avond door eene bijeen komst in eene der zalen van het Noorderkoflijhnis. alhier, de herinnering aan de roemrijke feiten van 1813—15 en de vernieuwing der banden van Nederland en Oranje wederom levendig gehouden. Bil! T NLA.N DSC I i i- li KIG T K N ENGELAND. LONDEN. 18 Junij. De officiële correspondentie betreffende hel scheidsgercgl te Geneve heeft thans het licht gezien. Zij bestaat uit drie en zeventig depêches en andere medcdeelingengewisseld tusschen de Brilsche en Amerikaansche regerin gen, en aanduidende den loop der onderhandelingen van 29 April jl. af tot den 11'"° van deze maand. Te Boston heeft op 17 Junij liet groote muziekfeest een aanvang ge nomen. De heer Banks hield eene feestrede. De kooren bestaan uit 16000 en hel orchcst uit 1500 medewerkenden. De toehoorders worden op 30000 geschat. Gilmore en Strauss zijn met de directie belast. FKANHR JtJ K. De pressie die de meerderheid van de nationale vergadering op den president wil uitoefenen, wordt door le Siècle afgekeurd. De laatst gehou den verkiezingen hebben bewezen, zegt dit blad, dat Frankrijk meer en meer republikeinsch blijkt le zijn. en de meerderheid der nationale verga dering al minder en m'inder naar waarheid het land vertegenwoordigt. De heer Thiers ziet dat wel in en de meerderheid even goedmaar de meer derheid wil hel niet zien en dringt er nu op aan, dal de president zich, in plaats van naar de wenschen der natie tc vragen, aan hen aansluitc, met andere woorden, dat hij vrienden uit haar midden tot ministers benoeme. liet blad waarschuwt de meerderheid. Wal zult gij doenvraagt helwan neer de heer Thiers, door al uwe plagerijen ongeduldig geworden, zijn ont slag neemt Zijl gij dan in staat een ander in zijne plaats tc stellen Eu wanneer hij, wat wel te verwachten is, uwe raadgevingen afwijst en niet van ministers verwisselen wil, zult gij u daarbij ncdcrleggenof wel zult gij eene stelselmatige oppositie tegen den president voeren En herinnerenée- dat de lieer Thiers juist thans bezig is inet de moeijelijke en gèwigtige onderhandelingen over de spoedige ontruiming van het Kransche grondgebied, vraagt het blad: «maar welk oordeel zou dan de natie wel vellen over eene meerderheid, welke met opzet de dierbaarste belangen des lands ten offer brengt aan hare spijtigheid?"

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2