PEK TEL EG HAAF. kingen tusschen Frankrijk en Engeland zou kunnen voortvloeijen. Boven dien wees hij op de stellig nadeelige gevolgen voor den handel van Engeland zoo er geen nieuw tractaat gesloten wierd, en gispte de regering dat zij scheen te meenen dat, wanneer eene vreemde natie hare voorwaarden niet wilde aannemen, het beter was in het geheel geen tractaat te sluiten. Van de zijde der regering werd daartegen aangevoerddat zij zich in het geheel niet halstarrig tegen elke onderhandeling met de Fransche regering verzet, en geweigerd had den financiëlen toestand van Frankrijk in het oog te houden. De regering was van den aanvang af gezind om aan Frankrijk de behulpzame hand te biedenmaar de voorstellen van den heer Thiers waren onaanneemlijkomdat zij allen cenen geest van teruggang en van belemmering ademden, in zeer onbestemde bewoordingen ingekleed waren en voortdurend als een soort ultimatum gesteld werden, met bedreiging dat anders het tractaat zou worden opgezegd. De heer Gladstone hield eene krachtige lofrede op de vrijzinnige handelsbegrippen en wees op de heilzame vruchten welke Frankrijk uit hel aannemen daarvan bij het handelstractaat van I860 reeds had geplukt. Juist in die vruchten zag hij den waarborg dat de gemeenschap tusschen de beide landen slechts zeer tijdelijk eenige schade zou ondervinden. De Fransche vrijhandelsmannen, verklaarde hij, waren thans door de opzegging van het tractaat van I860 in beweging ge komen, meer dan geschied zou'zijn wanneer het tractaat eenvoudig, onder voorwendsel van fiscale eischcn. gewijzigd ware en er in de daad een terug tred gedaan ware op den weg van handelsvrijheid. Daartoe mogt de lirit- sche regering niet medewerken: het eenige antwoord, waarmede zij Frank- rijks reactionaire voorstellen bejegenen mogt, kon zijn: neem uwe vrijheid terug, dan komen wij beiden op een zuiver standpunt. Volgens berigtcn uit Genève waren Vrijdag aldaar aangekomen: graaf Sclopis. de Italiaansche scheidsregter en voorzitter der vierschaar, de heer Stampfli, de Zwitsersche, baron Itajuba, de Braziliaansche, de heer Adams, de Amerikaansche, en sir Alex. Cockburn, de Engelsche scheidsregter, als mede de Engelsche en Amerikaansche agenten, lord Tenterden en de heer Bancroft Davis, met hunne raadslieden. De eerste zitting van het scheids- geregt op den volgenden dag duurde slechts een uur; de tweede zitting was op Maandag bepaald. Naar men berekent zal de katoenuitvoer dit jaar, dat is van Sept. 1871 lot Sept. 1872, het. verbazende cijfer bedragen van 6,479,000 balen. Noord-Amerika levert 3,225.000Oost-Indië 1,500,000; Brazilië, waar de uitvoer jaarlijks klimt, 550,000; Egypte 330,000 en uit andere landen 250,000 balen. FEAN ïi IB a J K. Een lid van de commissie, belast met het ontwerp van amnestie, heelt in eene der zittingen van deze commissie den minister Victor Lefranc ge vraagd of enkele vonnissen, overeenkomstig den geregelden loop van zaken, ten uitvoer gelegd zijn. Zonder den heer Henri Rochefort te noemenwas hij het, over wicn men inlichtingen verlangde. De minister heeft geant woord alsof er sprake was van den heer Rasloul. Piastouloud-geneesheer in het kwartier van Saint-Martin, is lid der Commune geweest. Hij werd in het bijzonder gedelegeerd voor de dienst der ambulances. Sedert zijne veroordeeling heeft hij, naar het schijnt, de gunst mogen verwerven, om als doctor te worden gebruikt in een der gevangenissen, waar hij geker kerd was. Dit is hetgeen de heer Victor Lefranc duidelijk gemaakt heeft. Daar de heer Rastoul noch vóór noch onder de Commune een staatkundige rol speelde, was hel geenszins op de hem bewezen goedheid, dat de com missie de aandacht van den minister wilde vestigen, maar op de voorreglcn. die de regering van zins zou zijn den lieer Rochelort in te willigen. De heer Lefranc, regtstreeks geïnterpelleerd aangaande dezenheeft geant woord, dat Rochefort zelf verklaard had te zijn aangetast door eene hart kwaal, van zoodanigen aard, dat de zeereis hem doodelijk zou zijn; dat de j regering dientengevolge gemeend had dezen overtogt te moeten staken tot tjjd en wijle, dat eenige daartoe benoemde mannen der wetenschap hun j oordeel zouden gezegd hebben. Zoo dal oordeel de meening van den heer Rochefort bevestigt, voegde de minister er bij, dan zal Rochefort in Frank rijk blijven. In het tegenovergestelde geval zal de overtogt naar Nieuw- Caledonie plaats hebben. Het kruis van het Legioen van Eer is geschonken aan de heldin der Vogezen, mile Lix, die aan hel hoofd van 25 Iranc-tireurs menig Pruis- sischen achterblijver doodde en zelfs een officier der uhlanen gevangen nam; daarenboven heelt zij haar geheele vermogen opgeofferd aan het verzorgen der gewonden. Aan boord van het Spaansche schip Gradnyra, dat te Marseille aan de kade ligt, is de stoomketel gesprongen, liet getal slagtoflers van dit ongeval zou 55 bedragendooden en gekwetsten. SPANJE. Naar men uit Madrid meldt had de optreding van het nieuwe kabinet aldaar eene goede uitwerking gehad; niet alleen dat alles rustig was, maar ook de fondsen aan de beurs waren gestegen en de vrijwillige dienst neming legen de Carlisten was als met een nieuw leven bezield f den eer sten dag van het nieuwe ministerie namen er niet minder dan 2000 perso nen dienst. Dat de regering alle troepen uit Madrid naar de provinciën gezonden heeft, tot versterking van de burgerwacht in den strijd tegen de Carlistenwerd mede beschouwd als een bewijs dat zij op de goede gezind heid der burgerij vertrouwtmaar levens als een bewijs dat de laatste gun stige beriglen van hel vorige kabinet nopens den opstand niet geheel niet de waarheid overeenkwamen. Zorilla is te Madrid aangekomen en er met geestdrift ontvangen. Een dagblad van Madrid, dal niet op de hand der Carlisten is, meent te kunnen verzekeren, dat het aantal opstandelingen in Catalonië omstreeks 8000 bedraagten dat sommige der daar in hel veld zijnde benden eene sterkte van 1500 a 2000 man hebben. DlflPNCHLAlVO. De wet betreffende de Jezuïten-orde, zooals die. volgens de voorge stelde amendementen, in den rijksdag zal komen, is van den volgenden inhoud "Art. 1. De orde der Jezuïten, alsook alle daarmede verwante orden en congregatiën zijn binnen het gebied van het Duitsche rijk verboden. De oprigting van nederzettingen dezer genootschappen is verboden. De thans beslaande nederzettingen moeten binnen een door den bondsraad te bepalen termijn, uiterlijk binnen zes maanden, worden ontbonden. Art. 2. Leden van de Jezuïten-orde of een der daarmede verwante congregatiën kunnen, ingeval zij buitenlanders zijn, het Duitsche rjjk worden uitgewezen. Voor zoover zij het Duitsch indigenaat bezittenkan hun het verblijf binnen een gebied verboden, of kan hun een ander gebied tot verblijf aangewezen worden. Art. 3. De noodige voorschriften tot uitvoering dezer wet worden uitge vaardigd door den bondsraad. De lands-policie is belast met de uitvoering volgens die voorschriften. Bezwaren, betreffende de uitvoering der krach tens deze wet verordende maatregelen, moeten worden gerigt aan den bondsraad, die de aldoening daarvan kan opdragen aan eene door hem te benoemen commissie. De indiening van zoodanige bezwaren geelt geen regt tot schorsing der bedoelde maatregelen." Men wil weten dat het tabaks-monopolie in Elzas-Lotharingcn zal ver pacht worden aan eene vereeniging, aan het hoofd waarvan twee Berüjn- sehe bankiershuizen staan. In de hertogdommen Anhalt en Brunswijk mag het varkensvleesch niet worden verkocht, voor het na microscopisch onderzoek is verklaard vrij van trichinen te zijn. Van I Dec. 1871 tot 1 Junij 1872 zijn aldaar 22 varkens na dit onderzoek afgekeurd. Er wordt, thans op aangedrongen dien maatregel in geheel Pruisscn in te voeren. De koning van Beijercn heeft de buitengewone hoogleeraren Bach (voorstander der onfeilbaarheidsleer) en Friedrich (oud-katholiek) bij de uni versiteit te Miinchen, tot gewone hoogleeraren benoemd; terwijl de buiten gewone hoogleeraar Silbernagel (voorstander der onleilbaarheidslcer) belast is met het doceren der kerkgeschiedenis. BERLIJN, 17 Junij. De rijksdag heeft bij tweede lezing aangenomen, na eene discussie van zeven uren, het wets-ontwerp op de Jezuïten-orde, zoo als dit geamendeerd is overeenkomstig de voorstellen van de conservatieve en liberale partijen. Bij hoofdelijke stemming verklaarden zich 183 leden er vóór en 101 er tegen. De bondsraad heeft de wets-ontwerpen betreffende den Luxembtirgscheii spoorweg aangenomen. LONDEN, 17 Junij. De heer Hugesscn zeide in het lagerhuis, in ant woord aan den heer Cochrane, dat Canada geweigerd heeft, maar dat de eilanden Prince-Edward en Ncw-Foundland toegestaan hebben de vergunning, door de Verecnigde Staten gevraagd, om voorloopig, tijdens den vischtijd. gebruik te maken van de voorregten, toegekend aan die staten bij het trdetaat van Washington. De heer Gladstone zeide, in antwoord aan den heer Bouvcrie Cecil, dat het berigt, wat Engeland betreft, dal de commissarissen te Geneve argu menten hebben ingediend, onjuist is. Engeland vraagt verdaging der arbi trage en liet heeft die vraag gedaan, rekenende op de verklaring van den heer Fish, dat de arbiters de zaak kunnen verdagen op hun eigen gezag, en dat, als Engeland de verdaging voorstelt, Amerika daarin zal toestemmen. De lieer Fish had, hoewel hij toestemde in de verdaging, wanneer de argu menten werden aangeboden, niet gezegd, dat Amerika niet zou toestemmen ingeval de argumenten met werden ingediend. De heer Gladstone voegde er bij, dat eene nieuwe verdaging voor 24 uren mogelijk was. en dat hij kon zeggen, dat hij geen andere mededeelingen had te doen. In het hoo- gerhnis verklaarde lord Granville, in antwoord aan den heer Cazirnseven eens, dat Engclands commissarissen geen argumenten hebben ingediend. LONDEN, 17 Junij. 'n het hoogerhiiis is, in weerwil van het verzet der regering, met 102 tegen 91 stemmen, op de wet betreffende de geheime stemming een amendement aangenomenheirekking hebbende op de teekens op stembriefjes. PARIJS, 17 Junij. Nationale vergadering. Voortgezette beraadslaging over de legcrwet. 2 van art. 42 wordt aangenomen: deze houdt in de bepaling, dat na verloop van zes maanden de soldaten, die onderwijs ge noten hebbenkunnen naar huis gezonden worden. Daarna volgde de aan neming van art. 42 in het geheel. BERLIJN, 17 Junij. Uit goede bron wordt berigt dat reeds toebereidselen worden gemaakt voor het bezoek van den keizer van Oosienrjjk, die van 5 tot II September hier zal doorbrengen. BERLIJN. 18 Junij. De Spen. '/.iet. meldt dat in het district Dortmund de mijnwerkers eene arbeidstaking begonnen hebben; 12,000 hielden op te werken zonder voorafgegane kennisgeving. GENEVE, 17 Junij. Het scheidsgeregt heeft heden eene tweede zitting ge houden en zal Woensdag weder bijeenkomen. NEW-YORK, 17 Junij. Van wege het landbouw-departement is bekend gemaakt dat de katoenoogst 13 pCl. boven de raming zal opleveren en dat h de hoedanigheid der plant bijna middelmatig is. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden den 10'le™ Junij 1872. 4 wegens het rijden in verboden rigting. 3 wegens het laten op straat van een ongemuilbanden hond, tijdens dit door burg. en weth. verboden was. 1 wegens het op straat laten losloopen van een trekhond. 2 wegens het rijden met ongemuilbande honden. 3 wegens het pleijen met centen op de openbare straal. 1 wegens het ongedekt dragen van vuur over de straat. 3 wegens het werpen van vuilnis in gemeente-water. 3 wegens het verrigten builen de daargeslelde waterplaatsen (urinoirs) van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn (vrijgesproken).

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3