BUITEN E A N DSCIIE BE BIG T E N van liet hoofdbestuur leverde zeer veel bezwaar op. Het voorloopig hoofd bestuur is uitgenoodigd de zaken gaande te houden en eene stemming langs schrifteljjken weg door de afdeelingen te leiden. Te Wijk bij Duurstede is Zaturdag 11. den zoon eener weduwe een treurig ongeluk overkomen. Zich in gezelschap van kameraden naar zijn werk willende begeven, gevoelde hij zich onderweg niet wel (hij leed aan toevallen) en was genoodzaakt zich voor eenige oogenblikken neèr te zet ten. Terwijl zijne makkers hun weg vervolgden, is hij in de rivier gestort en verdronken. Den vorigcn dag was zijn broeder zoodanig door een slag van een paard getroffen dat zijn kakebeen geheel verbrijzeld werd. Te Ameide is Zondag II. een hevige brand uitgebarsten in het dijkma- gazijn van het hoogheemraadschap »De vijf hecrenlanden." Die brand nam zoo sterk toe, dat in een paar uren tijds het geheele magazijn en de daar aan gebouwde woning eene prooi der vlammen werden. Gelukkig dat er hoe genaamd geen wind was, daar in de nabijheid van den brand drie groote struiken hout en daarbij een korenmolen stonden. De oorzaak van den brand is onbekend. De arrond.-regtbank te Deventer heeft uitspraak gedaan in de zaak van d'. Mosselmans tegen prof. van Vloten. De heer van Vloten is schuldig ver klaard aan het hem ten laste gelegde feit en veroordeeld tot vijftien dagen cellulaire gevangenisstraf en ƒ300 boete, met bevel dat het vonnis zal wor den aangeplakt te Groningen, te Winschoten, te Deventer en te Blocmendaal. Tc 's llertogcnbosch werd Zaturdag 11., begeleid door de muziek van het 2e reg. huzaren en door zijne vroegere strijdmakkers, grafwaarts ge- bragt het stoffelijk overschot van den 90-jarigen J. N. de Die. oud-strijder van Waterloo. In 1801 reeds als huzaar bij het groote leger dienende, had hij met dat leger twaalf veldtogten medegemaakt, en o. a. den terugtogt over de Berezina volbragt; in 1815 was hij als rijdend artillerist bij Waterloo tegenwoordig, terwijl hij in 1830 in het park te Brussel deelnam aan den strjjd tegen den opstand. Te Neuzen is een infanterist-milicienuit Beetsterzwaagbij hel baden verdronken. 's GRAVENHAGE. 18 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den officier van gezondheid 1' ld. bjj de zcemagt dr. F. J. van Lcendt, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken, en aan den kapitein ter zee J. O. 11. Arntzenius. adju dant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, lot het dragen der ver sierselen van de Keiz. orde van (tsmanieh 3C kl hem door den Sultan van Turkije geschonken. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning-groothertog den heer J. G. Blumarchivaris van het secretariaat voor de Luxcmbtirgschc zaken al hier, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Aan den heer C. W. A. baron van Haersolle is, op Zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nieuwleusen. Als leden van het collegie voor de zeevisscherijen zijn op nieuw be noemd de hh. A. Hoogcndijk Jz. te Vlaardingen, A. E. Maas te Schcveningcn, en M. J. de Bont te Amsterdam. Aan den Oost-Indischen ambtenaar P. J. van Oosterhoul, laatstelijk letterzetter 1* kl. bij 'slands drukkerij te Batavia, thans met verlof hier te lande, is eervol ontslag uit 'slands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden aan den gepens kapitein der artillerie M. L. V. de Girard de Mieiet van Coehoorn den rang te verlcenen van majoor. Z. K. H. prins Fredcrik verliet heden middag ten 2 ure de residentie, ten einde zich via Berlijn, alwaar Z. K. 11. morgen ochtend zijn behuwd- broeder, den keizer-koning van Duitschland, hoopt te ontmoeten, naar zijne landgoederen in Silezie, doch voornamelijk naar Muskau te begeven. II. M. de koningin zal, naar men met zekerheid verneemt, Zondag 23 dezer, des morgens vroegtjjdig hare reis naar Muskau aanvaarden. 11. K. II. prinses Marianne begaf zich dezen morgen naar Amsterdam en keerde heden middag van daar terug. Naar men aan het Dgbl. tan 's Grar. meldt, zullen de kroonprins en kroonprinses van Italië binnen kort zich naar Scheveningen begeven om daar eenigeu tijd verblijf te houden. Voor deze vorstelijke gasten wordt bet pavilloen van Z. K. 11. prins Frederik gerestaureerd. De heer M'. W. F. Rochnssen. buitengewoon gezant en gcvolmagtigd minister van Z. M. den koning der Nederlanden bij het Dnitsch keizerrijk, is in de residentie aangekomen. Wederom versierde een prachtige krans heden 18 Junij, den gedenkdag van Waterloo, het voetstuk van het standbeeld van koning Willem II op liet Buitenhof, ter eere van den held en van onze dapperen van J815. Ten G ure gisteren middag had ten koninklijke paleize alhier het gala-diner plaats, dat door Hll. MM. den koning en de koningin. IIII. KK. HH. de prinsen van Oranje, Alexander en Frederik werd bijgewoond en waaraan verder deelnamen de groot-officieren en eenige verdere leden van het huis des konings en der koningin, alle ministers, de president van de eerste kamer, de grootmeester van Randwijck en grootmeesteresse douai rière van der Oudermeulcn, beiden behoorende tot het huis der koningin, vele hofdames en de adjudanten van de prinsen. Eene receptie ging het diner vooraf. Z. M. de koning in groot generaals-uniform leidde, gevolgd door de prinsen enz.. II. M. de koningin, die een wit satijn kleed droeg, de zaal binnen Gedurende het diner werd door de stafaiuziek van het reg. grenadiers en jagers een zestal muziekstukken, van componisten als Auber, Donizetti, Dunkier, Adam, uitgevoerd. In de societeitstent in het Bosch werden door het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers en in den Kon. Zoöl. Bot. tuin door het Park- orchest van den heer Stumpff, van Amsterdam, muzitk uitgevoerd. Beide corpsen hebben bijzonder voldaan en leverden een keurig programma. Bij herhaling gaf het publiek blijken van goedkeuring. Des avonds werden tent en tuin smaakvol geïllumineerd me! cerebogensterren en kroonenwaarin het naamcijfer van H. M. de koningin prijkte. En niet liet minst verwier ven vaderlandsche stukken grooten bijval. Ten lialf elf uur werd eeu begin gemaakt met het afsteken van bet vuur werk in de Maliebaan. Eene onnoemelijke menigte had zicli reeds den gan- schen avond op dal uitgestrekte veld. waarop militaire muziek werd ge speeld, verzameld. In eene net ingerigte en geïllumineerde tribune hadden onderscheidene ministers en hooge staatsambtenaren, de diplomatie en bet gemeentebestuur en eenige genoodigden plaats genomen. Tegen dat het vuur werk zou ontstoken wordenverplaatsten zich de veelvuldige bezoekers der Zool. Bot. tuin, zoomede die der groote societeitstent in bet Bosch, in digte rijen mede naar het Malieveld, dat dan ook als het ware bezaaid was met toeschouwers uit allerlei rang en stand. Het vuurwerk zelf, door den heer J. F. llendrickx vervaardigd, was rijk aan afwisseling en fraaije stukken. Er werden tien nommers afgestoken die allen uitermate voldeden. Eerst eene groote zon ol molen, vervolgens Ghiuescbe corbeilles, dubbele molens, eene groote pyramide en onderscheidene andere stukken in de schoonste kleuren, drie paauwenstaarten en eene groote keizerskroon werden bij korte tusschenpozen afgestoken en door het publiek luide toegejuicht, terwijl een en ander werd afgewisseld door fraaije vuurpijlen, zwermpotten enz., zoomede door eene Bcngaalschc verlichting in alle kleuren van het gansche uitgestrekt terrein, hetgeen een schoon effect maakte. Alles werd echter overtroffen door het slotstuk: eene zoogenaamde are de triomplic, gewijd aan 11. M. de koningin, een van kleurenpracht tintelenden tempel, in welks bovengedeelte met blinkend sterrenlicht uitkwam het «leve de koningin", waarhoven het vorstelijk| wapen met nationale vlaggen omzet. Iedereen was opgetogen over het prachtig effect van dit kolossale kunst stuk, dat, toen liet schijnbaar bijna uitgebluscht was. in verbinding met andere daarachter en naast aangebragle toestellen, een ware kanonnade van lichtgevende kogels in alle kleuren, vuurpijlen, zwermen, lichlkroonen enz. over eene groolc uitgestrektheid uitwierp, zoodat een groot deel der toeschouwers zeiven zich te midden van een vuurregen bevond. Algemeen was men opgetogen over dit kunststuk, waarmede deze feestavond voor het groote publiek besloten werd, dat in vrolijke, opgewekte stemming, na nog een blik geslagen te hebben op de met gas of lampions verlichte rijks-gebonwen, huiswaarts keerde, of wat de vele vreemde bezoekers betrof, plaats in de extra-spoortreinen trachtte te bekomen, die even na middernacht van hier vertrokken. In den Zoöl. tuin was hel derde deel van het keurig programma van den heer Stumpff' aangehouden tot na afloop van het vuur werk, zoodat de tuin, tegen half elf ure in aller jjl verlaten, opnieuw door de bezoekers letterlijk overvuld werd, om daar nog tot ruim één uur zicli te verlustigen in menig uitgezocht nommer van gewaardeerde componisten. Alles had zoowel hier als elders in of bij de stad er toe bijgedragen om dezen, ook door schoon weder begunstigden avond regt genotrijk temaken. Het getal der in den afgeloopen nacht ten half een ure per extra-trein van den Hollandsehen spoorweg naar Leiden vervoerde personen die bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin herwaarts waren gekomen, bedroeg C00 en dat naar Rotterdam, Schiedam en Delft 1400. Door de treinen van den Rijnspoorweg werden gisteren uit Gouda, Rotter dam en de lusschen liggende stations ongeveer 1500 personen in de resi dentie aangebragtwaarvan 300 gisteren nacht ten half 1 ure met den extra- trein vertrokken. Aan den Zoöl. tuin werden 580 entrees, door stadgenooten, niet-leden en vreemdelingen, legen ƒ1 de persoon, genomen. In liet geheel werd de tuin door ruim 5000 personen bezocht. De dag of liever de avond van gisteren is alhier niet zonder een onge val gepasseerd. Een meisje, dat met haren vader naar hel vuurwerk was gaan zienmoetnaar men verneemt, een brandende huls op liet aangezigt gekregen hebben, waardoor het zware brandwonden heeft bekomen en thans in zorgvollen toestand verkeert. Door de commissie van het middelbaar onderwijs zijn gisteren toege staan eene acte van bekwaamheid voor schoonschrijven aan A. J. Kikkert, van Haarlem. Geweigerd werden: eene acte voor Engclscli, eene voor boek houden en eene voor geschiedenis. Een candidaal voor Dmtsche taal- en letterkunde heeft zich teruggetrokken. Hiermede is het examen afgeloopen. BELGIË Hit Brussel wordt aan den Précurseur gemeld, dat de pauselijke nun tius weldra met hel ministerie zal in onderhandeling treden over de oprig- ting van nieuwe bisschoppelijke zetels in België. Als plaatsen waar nog dergelijke zetels worden gewenscht, noemt men Brussel, Antwerpen, Ton geren en St. Hubert. EKGELAN». LONDEN17 Junij. In het lagerhuis is dezer dagen ook de opzegging van het handels- tractaat met Frankrijk ter sprake gebragt. De heer Graves, van Liverpool, veroordeelde de Fransche regering in zeer sterke bewoordingenmaar keurde even zeer de houding van het Brilsche kabinet af, hetwelk voor de opzeg ging van het tractaat verantwoordelijk was, om de noodelooze hardnekkig heid waarmede het geweigerd had hel oor te leenen aan Frankrijks voor stellen om in het tractaat eenige wijziging te brengen. Alleen lettende op de bekende en in de nationale vergadering geuite protectionistische neigingen van den heer Thiers, had de regering, zoo als uit de stukken bleek, geen oog willen hebben voor de financiële behoeften van Frankrijk, voor de on verbiddelijke noodzakelijkheid om 's lands inkomsten te verhoogen, niette genstaande lord Lyons in zijne depêches aan graaf Granville daarop wel degelijk de aandacht vestigde, even als op de politieke gevolgen der1 opzegging van het tractaat, waaruit a! ligt verkoeling der goede betrek-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2