LUIDSCUË COURANT. 1872. WOENSDAG 19 JGNIJ. V. 145. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De ftrijs der Courant is /ter vierendeel jaars 3.franco jt. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco ft. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor .'2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor üuitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeclc Frankfort a. M.t Eerlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne ST A DS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 12, le alin., der Verordening van 2 Juli 1866 (Gemeenteblad n\ 22) en art. 8. 2' alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n°. 25); Doen le weten, dat tot hel laten Inschrijven van nieuwe leer lingen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der 1* klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de lioommarkt voor die der 2" klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw in de Pie terskerkstraat; voor die der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Ilreê- straat en wel van den 10dfO tot en met den 22",'D Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan af kondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 6 Juni 1,872. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KISTSecretaris BN iN E MA ;M )SC 11E UIIIGTli N LEIDEN, 18 Junij. Z. M. heeft goedgevonden tot eersten luitenant bij het 4e reg. infanterie te benoemen den 2,ltn luit. A. A. baron Bcntiuckvan het corps. Aan de leden van de provinciale staten van Zuidholland zijn eenige stukken rondgedeeld, bestemd om in de zomervergadering van 1872 ter tafel te worden gebragt. Daaronder behooren; 1°. Rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van deze provin cie, over het dienstjaar 1870, met het daartoe betrekkelijk verslag van de gedeputeerde staten; 2". Begrooting der kosten van hel provinciaal bestuur van Zuidholland, voor zooveel het rijksbestuur is, voor het jaar 1873. met memorie van toelichting, en 3". Begrooting wegens enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor deze provincie, voor het dienst jaar 1873. De rekening over het jaar 1870 bedraagt in ontvangst 498,109.55% en in uitgaaf 483,755.34 en sluit mitsdien met een voordcelig saldo van ƒ14354.21. Op de eerst vermelde begrooling staat uitgetrokken: Jaarwedden van den commissaris des konings, van de leden van gedeputeerde staten, van den griffier der staten en van de ambtenaren en bedienden der prov. griffie ƒ51330. In het vorig jaar werden de jaarwedden der ambtenaren en be dienden ter prov. griffie uitgetrokken op een bedrag van ƒ31080. Thans wordt laatstgenoemd bedrag voldoende geacht voor de tegenwoordige be hoefte, in verhand met ccne vermindering van hel personeel d™t ambtenaren ter provinciale griffie. Zij zal in het vervolg niet meer uit zes maar uit vijf afdeelingen bestaan, en bovendien vervalt de splitsing der vierde afdeeling. Vermindering van personeel is daarvan het gevolg. Het personeel der ambte naren bestaat tegenwoordig uit 31 ambtenaren en 5 bedienden; volgens de nieuwe organisatie uil 26 ambtenaren en 4 bedienden. Ten gevolge van deze nieuwe organisatie, die door gedeputeerde staten vastgesteld en door den minister van staat en van binnenlandsche zaken is goedgekeurd, zijn door gedeputeerde staten eervol ontslagen 4 ambtenaren en 1 bediende en van de 4 buitengewone ambtenarenwelke laatsten in het vervolg niet meer zullen worden aangesteld, worden slechts 2 lot 2llrn klerk aangesteld, liet ontslag vqn deze 4 ambtenaren en 1 bediende, die volgens het kou. besluit van 24 Jung 1869 aanspraak op wachtgeld uit 's rijks kas hebben, maakt het mogelijk de jaarwedden van bijna al de overige ambtenaren le verlioo- gen, en aan eenigen liet maximum der jaarwedden toe te kennen, zooals dat voor iedere betrekking door den koning geregeld is. Bij de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten cn uitgaven voor de dienst 1873 worden de inkomsten en uitgaven geraamd op ƒ5.0.802.81 j Op 15' Julij zal te Leeuwarden de algemeene vergadering der maat- j] schappij lot Nul van den Javaan gehouden worden. Volgens het verschenen zesde jaarverslag is bet ledental verminderd lot 1680, terwijl ecne afdeeling opgehesen werd. De ontvangsten hadden de uitgaven met ƒ83.03 overtrof- len. De maatschappij verzond in Maart 3600 schoolprenten naar Java: een tweede plaat is onderbanden. Spoedig zullen ook schoolboeken worden uitgegeven. De Standaard deelt mede dal op de synode der Christ, geref. kerk. te Groningen gebonden, de volgende besluiten zijn genomen: Omtrent de genen, die uit andere kerkgenootschappen tot de christ. geref. gemeente overgaan, moeten de noodige bewijzen geleverd worden, om zekerheid te kunnen erlangen, dat zij en hunne kinderen met den christelijken doop gedoopt zijn, met de formule van Matth. 28: 19. Er zal een gymnasium opgcrigt worden, verbonden aan de theologische school te Kampen. Daar voor zal uitgeschreven worden cene rcnleloozc lecning van ten minste ƒ109,000, in aandeelen van 100, met jaarlijksehe aflossing van 2 pCt. Aan dit gymnasium zal benoemd worden een docent, die nu reeds aan de thcol. school, hoofdzakelijk in de literarische vakken ouderwijs zal geven, en later definitief bij het gymnasium in functie zal treden. Als zoodanig is benoemd d'. A. Stckelee. predikant te Zaamslag. Er wordt ecne commissie zamengesteldbestaande uit 5 leeraars van weerszijden der op de synode te Middelburg vereenigde gemeenten, om de synodale besluiten der beide ker ken na te zien, daaruit le verwijderen wat voor de tegenwoordige toestan den minder geschikt is en aan de synode een zamenstel van synodale ver ordeningen aan te bieden, dat voor de gcheele, nu vereenigde kerk regts- geldigheid zal hebben. Die commissie is reeds werkzaam. Verworpen is, althans voorloopig, liet voorstel om een leerstoel op te riglen voor de zen ding. Besloten is eene zendings-comraissie te benoemen, zoodat de curatoren der thcol. school niet meer als zendings-commissie zullen werkzaam zijn. D'. Bonet-Maury, pred. bij de Waalsche gemeente te Dordrecht, heeft het beroep naar Beauvais, in Frankrijk, aangenomen. Naar men verneemt, meldt de N. R. C., heeft Zondag een rumoer plaats gehad in de Oude Walenkerk te Amsterdam. Volgens gerucht moet de zaak zich volgenderwijze hebben toegedragen. Verleden Zondag had de nieuw beroepen predikant der waalsch-bervormde gemeente, de lieer Perk. zijne intrede als zoodanig gedaan. Zondag trad hij in genoemd kerkgebouw voor de gemeente op. Toen hij den zegen had uitgesproken en de gemeente zich wilde verwijderen, stond een jong mensch op, die den prediker, waar schijnlijk met het oog op zijne leer, een »prenez garde!" toeschreeuwde. Ten einde daarvoor gehoor te erlangenmoet het jonge mensch den orga nist door een »sus" roepen hebben genoopt het orgel le doen zwijgen. Er ontstond natuurlijk eene groote confusie. De heer Perk bleef bedaard, keerde den zich opwerpciiden spreker den rug toe en verliet den predikstoel. De spreker riglte nu iict woord tol de gemeente, doeh werd door een paar ouderlingen aangegrepen en naar de policie gebragt. De commissaris van policie moet echter hebben verklaard, dal de zaak niet strafreglelijk ver volgd kan worden, omdat de godsdienstoefening reeds was afgeloopcn eu geen stoornis gedurende de godsdienstoefening heeft plaats gehad. Te Utrecht is Zondag 11. de eerste algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering der koepokinenting, lie vergadering werd geleid door den heer Lubach, uit Kampen, en bijgewoond door een twintigtal afgevaardigden. Zij was hoofdzakelijk gewijd aan de vaststelling van liet reglement. In het eerst verspreide reglement waren eenige wijzigingen gebragt, die hoofdzakelijk de redactie betroflèn. Ook op de vergadering werden daarin nog wijzigingen aangebragt. die door de toe zending van het definitief reglement weldra aan de leden zullen bekend worden, liet voornaamste uit de discussiën is, dat duidelijk werd uitge sproken, en in het artikel betreffende de zamcnstelling van het bestuur dui delijk geformuleerd, dal het keken-element bij de vereeniging het hcer- schende moet zijn. Het moet eene volkszaak, niet de zaak der geneeskun digen zijn. Daarom zal liet bestuur slechts uil 3 geneeskundigen en 6 lei keu moeten bestaan. Verder is uitgemaakt, dat het reglement zich niet verzet tegen het opnemen van vrouwen, als leden van afdeelingen, cn is de con tributie verlaagd, met dien verstande, dat de verlaging zal ingaan, zoodra er 000 leden zijn. De volgende algemeene vergadering zal te Rotierdal» gehouden worden, waar de zetel der vereeniging gevestigd is. De keuze

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1