PER TELEGRAAF. üurgsrtijftc &tanb. IIolIaiHlsche Maatschappij van Landbonw. HOOIÜROOGER, STOOMPLOEG. STOOIIDORSCIIWERKTIJIG. l\L, OP DE BADHOEVE IN HAARLEMMERMEER, /Het is stellig waar, üat de Paus dezer dagen eenc voorloopig nog geheim te houden btille onderteekend heeft, waarbij hel regt van veto der katho lieke mogendheden bij de verkiezing van cenen Paus afgeschaft wordt." DVITSCHLAVD. Volgens de Nd. Allg. Zeil. is. daar de bisschop van Ermeland nog niet heeft geantwoord op de aanschrijving van den minister van eeredienst van 21 Mei, betredende de uitgevaardigde ex-communicatiënhem alsnu op nieuw cene aanschrijving toegezonden, inhoudende dal indien hij niet binnen eene week aan den geslelden eisch heeft voldaan, het ministerie weten zal wal het te doen heeft. De mijnwerkers in het district Essen hebben aan de direction der ko lenmijnen bekend gemaakt, dat wanneer het loon niet met 25 pCt. verhoogd en de werkdag niet. op 8 uren gesteld wordt, zij den IC1"'» dezer den arbeid zullen staken, of legen den 30 t',° zullen opzeggen, liet aantal werklieden, die zich hiertoe hebben aaneengesloten, bedroeg minstens 13000. De direc- tien zijn niet voornemens aan den eisch toe te geven. Men meldt nil Dresden: Alhier zijn aan den dierentuin te Amsterdam verkocht twee fraaije Javasche koningstijgers voor de som van ƒ3000. Is heL ieil op zieh zelf reeds merkwaardig van dien aankoop van Javasche tijgers in Duilschlaiidbestemd voor Amsterdamnog merkwaardiger is dal beide tijgers, een mannetje en een wijfje, beiden in Dresden geboren en opgekweekt zijn. De tijgers zijn, oischoon niet ouder dan 10 maanden, nagenoeg volwassen, volkomen gezond en beiden zeer fraaije exemplaren. Tegelijkertijd met deze tijgers neemt de reis naar Amsterdam aan hun voedster en pleegmoeder, een schoonc, witte jagthond. De liefde der zoog dieren tot de moeder is zoo grootdat toen onlangs het zomerhuis hier in den Dresdcner dierentuin werd opengesteld, beide tijgers volstandig weiger den hun winterwoning te verlaten, dan voorafgegaan en begeleid door die pleegmoeder, Dezer dagen is te Leipzig de beroemde collectie oude drukwerken, bijeenverzameld door den heer T. O. Weigel, in het openbaar verkocht. Bevoegde autoriteiten verzekeren, dat geen enkele openbare verzameling van dien aard op het vasteland van Europa zich met haar kon nieten en zij voegen er bij. dat het niet waarschijnlijk is, dat ooit een tweede, haar evenarende, bijcengebragt zal kunnen worden. Uit alle oorden der be schaafde wereld waren dan ook beminnaars van dergelijke zeldzaamheden, directeuren van openbare inrigtingen, enz., naar Leipzig gestroomd, om elkander die zeldzame voorwerpen te betwisten. De opbrengst van de gan- sche verzameling, tellende 533 nommers, is geweest 82000 th. Voor 50000 th. had de heer Weigel haar aan hel Germaansch museum indertijd i aangeboden, maar men vond dien eisch te hoog. Bij deze verkooping kwam o. a. een Ars moriendi ter tafel. Het was een hoogst zeldzaam exemplaar; i het cenig bekende van den eersten druk van dit geschrift, volgens de ken- i ners. Met gespannen aandacht gingen alle aanwezigen den loop na van den wedstrijd. Ieder bood er op en spoedig was hel bod lol over de 3000 th. gestegen. Allengs verwijderden zich nu de strijders van het terreinwaar om den prijs werd gedongentoen men over de 4000 th. was gekomen waren er slechts twee meer aan hel bod. namelijk de heer Essenwein, directeur van het Germaansch museum, en de heer Bead, een der directeu ren van het Britsche museum. Geen der heide strijders wilde voor zijn mededinger onderdoen; Duitschland stond tegenover Engeland in het harnas. Eene doodsche stilte heerschte in de zaal. terwijl het eenc bod op het andere volgde en men weldra van 5000 tot 7000 th. was geklommen om een boekje maglig te wórden, bestaande uit 16 quarto bladen. Na zich een oogenblik te hebben bedacht zei de heer Esscwein: «nog 101' th.l" en als ware het een echo klonk door de zaal: "nog 100 th.l" liet was het bod van den heer Bead, maar het werd geuit zonder weifeling, met vaste slem. "Lebe wohl!" riep de heer Essenwein uit en men hoorde het, dat hij was aange daan, toen hij den strijd moest opgeven. MADBID, 16 Junij. De nieuwe minister van financiën heeft besloten een volledig financieel plan, dal bij kon. besluit goedgekeurd zal worden, in werking te brengen en den wezenlijken toestand der schatkist openhaar te maken. De directiën bij het departement van oorlog zullen weldra opge heven worden. Ook is er sprake van het plan. om het administratief be heer van het departement van oorlog bij het ministerie van financiën over te brengen Door die hervormingen zouden verscheidene milliocneu bezui nigd worden. LONDEN, 17 Junij De heer Bell, vertegenwoordiger te Madrid van de Engelsche houders van buitenlandsche fondsen, heeft per telegraaf berigt dat de Spaansclie regering weigert goed te keuren de ontworpen schikking bctreflende de coupon-betaling, en dc coupons voor hel volle bedrag in geld zal betalen. De correspondentie over de Alabama-zaak is openbaar gemaakt. PARIJS, 16 Junij. De reglerzijde heeft de heeren Girardin; Changarnier en d'Audilï'ret tot gedelegeerden gekozen om Thiers over de binnenlandsche politiek te onderhouden. Graaf von Arnim heeft gisteren een onderhoud met Thiers gehad. Men zegt dat voor de onderhandelingen over de ontruiming van hel grondgebied de basis gevonden is: nl. betaling van een millard in 1872, een in 1873 en een in 1874, en gelijktijdige ontruiming telkens van een deel van het grondge bied. dat door de Duitschers nog bezet is. BERLIJN, 16 Junij. De nat ionaal-liberalen hebben gisteren avond het be kende amendement der gedelegeerden (wet betreffende de jezuiienorde), wat de hoofdstrekking betreft, aangenomen. Dc nat ionaal-liberalen hebben het amendement reeds onderteekent, dat lieden ingediend zal worden. Het be vestigt zich dat ook zeer vele leden der vooruitgangspartij voor het amen dement zullen stemmen. 1 X G K Z 3 D K N. Wei-Edele Heer! Ik vond onlangs bij het doorbladeren der Kon.il- en Letterbode van 1802 D, li, bl. 232, het volgende stukje van prof. te Water. Ik meende het belangrijk genoeg het aan de vergetelheid te ontrukken, en verzoek er een plaatsje voor in uw dagblad. UEd. Dw. Dienaar. Leiden, Juni 1872. Dr. SCHOTEL. BEKKENEEL VAN BOERHAAVE. Weinige jaren geleden had ik het genoegen het kleine overschot van Hcr- mannns Boerhaave van nabij te beschouwen. Zijne nagelatene dochter, de weduwe van den grave de Thorns, overleden zijnde, en in 'tgraf bij haren vader zullende gelegd wordenwerd dit graf kort te voren geopend. Bij zekere gelegenheid kwam ik in de I'ielers-kerk dezer stad, ging bij het graf, voor het kostbare gedenkleeken aldaar ter eere van Boerhaave opge- rigt, en zag dc half verleerde beenderen van onzen Boerhaave. Alleen het •bekkeneel of de hersenpan was gaaf en ongeschonden. Door eerbied voor den Bataafschen Hippocrates bestuurdbleef ik zijn bekkeneel lang bezien. Was ik een geneeskundige geweest, ik zoude mogelijk in de verzoeking zijn gekomen om te beproeven, of ik het, voor groot geld, had kunnen magtig worden. Het juiste jaar en den dag, wanneer ik het graf geopend zag, zoude ik er zonder moeite kunnen bijvoegen, indien niet, bij de alge- mcene wapenstorm in de Nederlandsche kerkenook het wapen der graven de Thoms naar elders verplaatst was. De hoogl. Gall is van begrip, dal de grootste bekwaamheden huisvesten onder een hersenpan, welke zeer rond en meer gebogen is. Een van beide moet waar zijn, of de stelregel is niet algemeen, of Boerhaave was niet met zulke bekwaamheden begaafd, als aan hem door alle menschen van gezonde hersenen in de geheele wereld toegekend worden, want zijn bekkencel was meer dan gewoon platen langwerpig rond. Het laatste kan men uit zijne geschilderde en gedrukte beeldlcnissen bespeuren het eerste was hier kennelijk uit dc aandachtige beschouwing van zijn bekkeneel, waartoe ik. bij de bovengemelde gelegen heid de zeldzame aanleiding kreeg. Op 't zien van 't kleine overschot van Boerhaave, noodigde ik, door genoegen opgetogen, twee of drie heeren. zich toen ook in de genoemde kerk bevindende, uit om met mij het gebeente van Boerhaave te bezigtigen. Een van hen, opmerkzamer dan ik en de overigen, en een groot liefhebber der ontleedkunde, bepaalde zijne aandacht bij de ongewone en platte gedaante van 't bekkeneelwaaronder zooveel versland en oordeel besloten was geweest. De herdenking van ons ge sprek was oorzaak van deze aanteekening, welke weinig of geen belang zou hebben, indien zij onzen Boerhaave niet betrof. ONDERTROUWDP. van Leeuwen, jm. 20 j. en E. van Veen, jd. 20 j. R. van der Walle, jm. 25 j. en G. Blansjaar, jd. 21 j, E. Vermond, jm. 26 j. en J. van der Velden, jd. 26 j. L. Sterk, jm. 29 j. en M. C. de Beunje.jd. 48 j. - J. A. den Dopper, jm. 27 j. en H. Mulder, jd. 23 j. J. G. Stikkelman. wedr. 46 j. en J. Bo- 1 termans, wede. 31 j. WERKING van een op Donderdag 4 Julij 18?2, toebehooiiende aan den heei1 Mr. JACOB PAULUS AMERSFOORDT. Des voormiddags van lO—IX «re. Werking van een Stoomwerktuig, drijvende een DorschwcrkluigWan molenHaverpletterBoonenbreker, StroosnijderMangelkncuzer, Hout zaag, enz. Bezigtiging der Paardenstallen van COTTAM C».Ramlatnmerenenz. Des voormiddags van IS tot 's namiddags 2 uur. Werking met MaaiwerktuigenHooischudders, Hooiharkcn. Klaverrniter, Oogslkarren en den Hooidrooger vau GIBBS. Dit laatste kort geleden voor hel eerst in Nederland ingevoerde werktuig verandert versch gras In droog hooi, binnen tien minuten tijds. Werking met den Stoomploeg met Grondwoelder, Ondergrondsploeg en Stoom egge. Zooals die in 1872 sedert 10 jaren op de Badhoeve hebben gewerkt. Beschrijvingen van een en ander zullen op het terrein verkrijgbaar zijn. Door beleefde aanbieding van den Heer Mr. J. P. AMERSFOORDT. welk aanbod door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw onder dankbetuiging is aangenomen, wordt een en ander kosteloos ter be zigtiging gesteld van de Leden der Hollandsche en andere Maatschappijen van Landbouw in Nederland met hunne vrouwen, op vertoon van bun Bewijs van Lidmaatschap. WEGWIJZE» NAAR DE BADHOEVE, Van AMSTERDAM met rijtuigen, o. a. verkrijgbaar aan de Stations der Hol landsche- en Rhijn-Spoorwegenen bij Mr. KOORNDUK, aan den "Laatsten Stuiver", Lcidsche Bosch; afstand langs Overtoom en Slooterweg 7000 meiers straatweg. Van HAARLEM met rijtuigen o. a. van het Spoorweg-Station; van uit de Schalkwijkerpoorl langs Zomervaart, Ringvaart, Fort de Liede, Spaarn- wouderweg en Slooterweg; afstand 9000 meters grindweg. Van het Station HALFWEG met rijtuigen van Mr. HOOGLAND; afstand 5500 meters grindweg. NB. Rijtuigen worden op het terrein niet toegelatendaarvoor is stalling te vinden in de önmiddelijke nabijheid der Badhoeve. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, A. H. VAN DER BOON MESOfl, Voorzitter. P. F. L. WALDECK, Secretaris.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3