de prinsen van Oranje. Alexander en Frederik deelnamen. Van twee tot vier ure had er muziekuitvoering in het Lange Voorhout plaatswaar de muziekcorpsen van de schutterij, onder directie van den heer Becht, en de hoornmuziek van hel 3' halt. van hel reg grenadiers en jagers, onder directie van den heer la Rondelle, zich deden hooren tot groot genoegen van de talrijke menigte, die zich gedurende de uitvoering in het Lange Voorhout bevond. Heden avond muziekuitvoering in het Boschzoowel aan de societeiistent, door het muziekcorps van het regem. grenadiers en jagers onder directie van den heer Dunklcr. als in den Zoöl. Bot. tuin door het park-harmonie-orchest, onder directie van den heer W. Slumpff: tent en tuin zullen smaakvol worden verlicht, waartoe cercpoorlen met gekroond naamcijfer zijn opgerigl. Ook elders, o. a. voor de departementen van alge meen bestuur, ziet men aanstalten maken voor eene illuminatie, hetzij door gas. hetzij met lampions. Te half elf ure zal er van wege het gemeente bestuur een prachtig vuurwerk in de Maliebaan worden afgestoken. Velen komen van alle zijden naar de residentie om de viering van het verjaarfeest der beminde vorstin bij te wonen, lloliandsche en Rijnspoorweg brengen met gewone en buitengewone treinen duizenden aandie den dag in de residentie willen doorbrengen. Op dezen vreugdedag wordt ook voldaan aan den innigen wcnscli van de edele vorstin, wier feest in geheel Nederland zal worden herdacht, want ook de behoeftigen in de gestichten, zoo oud als jong, worden onthaald en herinneren zich bijzonder haar, die de deugd der liefdadigheid zoo zeer be tracht cn het zich ten pligt stelt door persoonlijk onderzoek op de hoogte van de verpleging en den toestand der weczen en noodlijdenden te blijven. De minister van llosse, tijdelijk met het bestuur van het departement van binncnlaiidsche zaken belast, heeft gisteren als zoodanig audiëntie ver leend. Dit is de eerste audiëntie aan dat departement sedert den langen dnur der ongesteldheid van wijlen den minister Thorbecke. Naar men verneemt zou bij den raad van state aanhangig zijn een ontwerp-besluitbepalende het nieuwe maximum van het getal notarissen, n. a. van de laatste 10-jarige volkstelling. lieden heeft de commissie, belast niet hel afnemen van het examen voor ambtenaren oij de burgerlijke dienst in Ned.-Indiè, hare eerste verga dering alhier gehouden, onder liet voorzitterschap van dr. W. R. baron van Hoëvell, lid van den raad van state. Zaturdag heeft zich een aantal vrienden en vereerders van Thorbecke uit alle deelen des lands alhier 111 de zaal der Loge vereenigd. om te over wegen op welke wijze cene waardige hulde zou kunnen worden gebragt aan den overleden staatsman. In deze bijeenkomst is. op voorstel van den hoogleeraar Rijke, aan mr. W. H. Dullcrt. voorzitter der tweede kamer, de leiding der vergadering opgedragen. De vergadering had ten doel het daarslellen van eene centrale commissie voor het geheele rijk tot leiding van de zaak en benoemde daartoe de hee- ren: mr. D. van Akerlaken te Hoorn. nr. Atlema. agent van de Ned. bank te Leeuwarden, mr. II. J. Ankersinit Jr. te Deventer, J. II. van Beyma te-1 Aengwierden, S. Blaupot ten Gate te Groningen. mr. J. A. van der Bnrgli te 'sBosch, mr. E. Crcmers te 'silage, mr. J. K. Cornelis te Roermond. A. M. Dikkers te AlmeloJ. A. Dttymaer van Twist te Diepenveenmr. W. II. Dul- lert te Arnhem. mr. J.j Domela Nieuwenhuis te .AmsterdamDyserinck te Haarlem, van der Feltz te Assen, prof Frttin te Utrecht, J. A. A. Fransen van de Putte te Goes, mr. G. A. Fokker te Middelburg, prof. Gondsmit te Leiden, 11. Guljé te Breda, G. J. van Heek te Enschedé, mr. L. Hertzveld te Zwolle, generaal Knoop te 'silage. mr. W, van der Kaay te Alkmaar. mr. van Lier, notaris te Assen. David J. C. van Lcnnep te Amsterdam, mr. G. M. van der Linden te 'silage, generaal van Molken te 'silage. mr. van Meeuwen, substituut-officier van justitie te 's Bosch. mr. K. A. Meeusen te 'sllage, mr. \V. C. Mees Ie Amsterdam, J. B. A. Maxwills te 'sllage, jhr. mr. P. van der Maesscn de Sombrell te Maastricht, L. l'incofTs te Rotter dam. F. Plate Sr. te Rotterdam, dr. J. Penn te Amsterdam, mr. August 1 Philips te Amsterdam, baron van Rhemen van Rhemenshuizen te Drummen, P. A. M. baron van Ryckevorssel van Rijsenbnrg te Utrecht, prof. Rijke te Leiden, mr. W. Siewerts van Rccsetna te Rotterdam, baron Sloet van de Beele te' Leiden. A. .1. B. Stoffels te Roermond, generaal van Swieten te 'sHage, G. T. Stork te Almelo, J. van Swinderen te 'sllage, prof. Tellc- gen te Groningen. Trostdorff, procureur te Rotterdam, mr. G. de Vries Az. te 'sllage, Viruly Verbrugge te Rotterdam, baron van Verschuer Sr. te Arn hem, prof. Vissering te Leiden, Winkeler Prins te Veendam en John C. Zim- mermann te Amsterdam De vergadering achtte hel wenschelijk dat plaatselijke commission voor betzelfde doeldie zich reeds gevestigd hebben of nog vormen zullenzich als sub-commission aan de centrale commissie aansluiten en met haar in betrekking stellendat plaatselijke sub-comtnissiën in alle deelen des rijks bijdragen verzamelen om de kosten te bestrijden van eene nationale hulde aan Thorbeetve's verdiensten jegens liet vaderland. De vergadering was voorts van oordeel dat over de keuze van het meest gepaste blijk van hulde zal worden beraadslaagd door de centrale commissie en dat hel voorstel van deze moet worden onderworpen aan de goedkeuring eener nader bijeen te roepen algemeene vergadering van belanghebbenden. De centrale commissie besloot daarna op 29 Junij a. s. bijeen te kouten tot vaststelling van een ontwerp. De commissie voor het middelbaar onderwijs kende Zaturdag toe: 1 acten van boekhouden aan de heeren II C. van Soest, van Amsterdam en A. J. Kikkert, van Haarlem. Geweigerd werden 1 acte voor Engelsch, Nederlandsch en Duitsch. Een candidaat voor Nederl. taal en letterkunde heelt zich teruggetrokken. De langdurige koele dagen met wind- cn regenhuijen hebben voor het fraaiste weder plaats gemaakt. De hitte is zelfs ecnigzins plotseling inge vallen. lieden morgen ten fï ure leekende de thermometer in de schaduw reeds 70 graden Falir. liet weder heeft gisteren eene overgroole menigte naar het Bosch en vooral ook naar Scheveningen doen Itenenstroomen, het saizoen mag nu aldaar met der daad geopend worden beschouwd. Hoewel het aantal zitplaatsen aan hel badhuis aanzienlijk is (3500 stoelen) was er letterlijk geen stoel meer te bekomen. Aan de table d'hote werd door ruim 200 personen deelgenomen. B IJ I TE N LA N l)SC I IE BK R KJ TEN. EWOELAIK». LONDEN. 16 Junij. Men klaagt er hier te lande algemeen over dat hel land door de Fran- sche bronzen pasmunt als overstroomd wordt. Een inzender aan de Times verklaart dat dit over geheel Engeland plaats heeft, en dat in Birmingham, Liverpool, Londen. Manchester, ja zelfs toi in Newcastle toe Fransche tien- centiinesslukken voor Engelsche pence worden uitgegeven en aangenomen; hij deelt tevens mede dat hij zich bij den kanselier van de schatkist daar over heeft beklaagd met verzoek om meer Engelsche koperen pasmunt te doen aanmunten. daar in het gebrek hieraan de reden van den omloop van het vreemde geld te zoeken was. De heer Lowe ontkende echter, in het doorjden inzender medegedeelde antwoord, dat hierin de reden van de aan wezigheid van het vreemde geld kon gelegen zijndaar toch tusschen 17 Dec. I860 cn 31 Dec. 1871 voor ruim één millioen aan Engelsche pasmunt was aangemuul; de kanselier voegde er bij dat er, naar zijne meening, voor de regering geene aanleiding was om zich in deze zaak te mengen, daar het in betaling aannemen van vreemde muntspeciën eene geheel vrij willige daad was. waartoe gcenerlei verpligling bestond. Naar men uit Dublin meldt beginnen de demonstration tegen den reg- ter Keogh te verminderen. Wel worden er nog meetings gehouden, waar Keogh in effigie wordt verbrand, maar dit trekt niet meer zooveel toe schouwers. Voor het fonds, gesticht met het oogmerk om kapitein Nolatt het verlies van den parlementszetel te vergoeden, ondanks alle moeite om het publiek lot bijdragen aan te sporen, is nog slechts 1550 ingekomen. De meeste inschrijvers zijn priesters en leden van kerkelijke broeder schappen. FRANKRIJK. Naar men verneemt is in eene bijeenkomst van een 40-tal leden van de regterzijde der nationale vergadering besloten een offtcieusen slap Ie doen bij den heer Thiers, ten einde haar de bezwaren mede te deelen die er bestaan tegen de door hem gevolgde staatkunde, die ongetwijfeld naar het radicalisme moet voeren. Bjaldien dit niet mogt baten, dan zou de regering in de kamer worden geïnterpelleerd. Men schijnt den heer Thiers te willen overhalen aan enkelen zijner ministers, die de regterzijde moetje- lijk kan dulden, o. a. aan de hit. Dufaure en Jules Simon, ontslag te geven. In de zitting van de synode der herv. kerk van 14 Junij heeft de heer Coqtterel hel liberale beginsel verdedigd. Hij betreurde het, dat de pro testanten, tegenover twee veroveringziekc vijanden: het katholicisme cn hef atheïsme, over dogmatiek zijn gaan twisten. Het liberalisme beslaat cn heeft te allen tijde bestaan in den boezem der kerk. Het is geen partij van louter negatie, liet heeft een geloof, getuige de bij de synode ingeko men stukken; getuige ook het aantal zijner liefdadige werken, die niet onderdoen voor die der orthodoxe partij. De liberalen zijn talrijk in de synode, en nog talrijker in de kerk. In weerwil van dit alles wil men echter eenheid van geloofsbegrippen vaststellenvergetende dal de verschei denheid een goddelijk regt is, dat zij in den aard der dingen en in den menschelijken geest ligt, even als in de gansche geschiedenis der christe lijke kerk cn ook in de heilige boeken. Door cenige orthodoxe leden zooals de lilt. Dhombres. Bastie. Robertv en anderen, werd te kennen ge geven. dat ook zij vrijheid en verscheidenheid wilden, maar geen volstrekte tegenstrijdigheid. En tusschen het aannemen der christelijke traditie en het loochenen der wonderen, was hel verschil zóó groot, zóó radicaal, dat de verscheidenheid hier ophoudt. Het zijn twee verschillende godsdiensten. Met de gelijkheid van regten voor deze beide riglingen zou de vrijheid der orthodoxe partij worden onderdrukt; want haar geweien zou door de ne gatie harer tegenstanders onophoudelijk diep beleedigd worden. De liberalen moesten dan maar eene bijzondere kerk stichten, zonder dogma en zonder wonderen, llet was hun regt en hun pligt. De Jardin Mabille is geheel verwoest, ten gevolge van eene vechtpartij tusschen Fransche en Engelsche heerendie aan het twisten geraakten over den triomf van hel paard Cremorne bij den laatsten wedloop. De heeren takelden elkander goed toe, zoowel met hun vuisten, als met stoelen en zoo genaamde ploertendooders" De poücie zag het schouwspel eerst bedaard aan. Toen het echter te grof werd, mengde zij zich eindelijk in den strijd en nam eenige belhamels gevangen. SPANJE. Berigten uitMadrid stellen den staat van zaken nog als weinig bemoe digend voor. Het is nog niet zeker of Zorilla zich aan het hoofd van het kabinet zal stellen en de republikeinsche partij zou zich reeds tegen hem verklaard hebben. Intusschen blijven de woelingen der Garlisten aanhouden; talrijk zijn de benden die zich op verschillende plaatsen des lands vertoo- nenen de troepen schijnen met weinig succes legen die benden te ageren. ITALIË. De minister van buitenl. zaken heeft het noodig geacht aan de vreemde kabinetten eenige opheldering te geven omtrent de beteekenis van de reis van den kroonprins naar Berlijn. Hij zegt dat die ongetwijfeld een bewijs is van de tusschen Italië en Duitschland bestaande goede betrekkingen: maar dat, vermits deze goede betrekkingen geen ander doel hebben dan de instandhoudina van den vrede, zij aan niemand reden tot ongerustheid kun nen geven, dan misschen aan diegenen welke het voornemen koesteren om den Europeschen vrede te storen. Het Weener iVene Tagb/nlt deelt het volgende berigt uit Rome mede:

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2