IjË!KSCIIE COURANT. DINGSDAG 18 JUNIJ. 187*2. A". 142. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 12.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 ccnls. Advertentlën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentlën (9 Hamburg, LubeckFrankfort a, M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne BI A'NE N LA N DSC HE B R IGTEN. LEIDEN, 17 Junij. De verjaardag van II. M. de koningin werd lieden naar gewoonte gevierd door het uitsteken van vlaggen, terwijl het carillon bij afwisseling zijne vrolijke klanken deed hooren. Door het garnizoen werd ecne parade gehouden op de Ruïne, waarbij hel corps officieren en dat der onderofficieren van de dd. schutterij waren vertegenwoordigd. Een tal van toeschouwers, door het lieflijke zomerweer uitgelokt, woonde dit militaire schouwspel bij. Wij vernemen dat door den raad van administratie der Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij aan den aannemer Jac. van der Kamp alhier is opge dragen de uitvoering van het vergrooten van hel stationsgebouw, locomoti- vcn bergplaats, met bijkomende werken, alsmede het bouwen van ecne woning op het station aan den Helder, ten behoeve van den Noordholland- schen staatsspoorweg, waarvan op den 20,l'n Mei 11. de aanbesteding heeft plaats gehad. Gisteren is in de r. k. kerken herdacht de 2G-jarige troonsbeklimming van Z. H. Paus Pius IX. Gisteren avond is aan den singel bij de voormalige Uijnsburgsche poort hel lijk van zekeren T., van beroep metselaar, uit het water gehaald. Waarschijnlijk is de man in beschonken toestand aldaar in hel water geraakt. Men meldt ons van den RijnkantDe koude Meidagen hebben nadeel gedaan aan de gras- en hooilanden, die voor dien tijd dan ook beter ston den. liet gevolg daarvan is dat de hooibouwwaarmede nu overal begon nen is, niet zóó voordeelig zal uitvallen dan aanvankelijk verwacht werd. Van den wintervoorraad is niet meer overig, zoodat er tegen den aan staanden winter wel een meer dan middelmatig hooigewin gewenscht wordt. Er kan echter nog met goed gevolg later genoeg hooi gewonnen worden, om voor den winter verzekerd te zijn, en als de zomer warm weder blijft geven is daarop alle kans. De heer mr. Groen van Prinsteren schrijft in de Ned. Gedachten: "Niemand zal het bevreemden dat ik, deelgenoot van den algemeenen rouw cenige dagen het stilzwijgen bewaard heb. Ook thans dit slechts. Sedert aan onzen eersten koning de regeerstaf ontviel, is Thorbeckc zijn opvolger geweest, door genie en veerkracht. Altijd facile princeps. Als opposant, meer nog dan als minister. Altijd, als hoofd der liberale partij, de aangewezen man. Altijd onmisbaar. In 1849, in 1862, maar ook in 1868, in 1870. Ook nu, bij zijn afsterven, te midden van onzen erbarmelijken toestand, on misbaar. In die onmisbaarheid zelve ligt de schaduwzijde zijner politiek. Eerbiedige schroom, in het beoordeelen van dergeljjk een staatsman, voegt iedereen. Mij vooral. Thorbecke was, in hetgeen ik voor Nederland en Oranje wenschclijk ge keurd heb, telkens mijn wederpartijder en overwinnaar. Doch ook aldus bleef van de vriendschap onzer jeugd een liefelijke weerglans. Minder dan ooit zal ik nu ontrouw zijn aan een betrekking, die ik, zelfs te midden van heftigen slrjjd, met weemoedigen dank gewaardeerd heb." Tc Zwolle heeft de kiesvereeniging Vrijheid en Orde, die zich als cen- traal-vereeniging wilde vestigen, ten einde te geraken tot het oprigten van een huldeblijk aan wijlen mr. Thorbecke, dat plan laten varen en besloten zich bij de algemeene poging, die daartoe zal worden aangewend, aan te sluiten. In den loop der maand April jl. zijn in den boedel van J. M. Varos- sieati, den 27 April jl. te Meusden overleden, vermist: 5 stuks certificaten N. W. S. ieder ad ƒ1000 2V2 pCt.adm. Ivetwich Voombergh en Borski, n°. 32424, 104923. 135549, 153017, 86171. De officier van justitie te 's Bosch verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Zaturdag had te Vlaardingcn een comisch-lragisch voorval plaats. Bij gelegenheid van de aldaar plaats hebbende kermis had cene vrouw met een oliekoeken-kraampje op haar dringend verzoek eene plaats gekregen, waal lij echter voor de passerende voertuigen niet geheel veilig was. Des mid dags komt een zwaar beladen wagen aanrijden en de koetsier, door het afloopend terrein niet bij magte zijn voertuig juist teriglen, werpt eensklaps met zijn wagen de gehcelc oliekoeken-inrigting omver, waardoor het gebak wijd en zijd over de straat heen vloog, tot niet geringe vreugde der straat jeugd, die in een oogwenk al wat nog eetbaar was gebleven deed ver dwijnen. liet ongelukkige vrouwtje was echter door de kokende olie deerlijk gebranden liet kraampje met de baktoestcllen geheel vernield. Aan bet Kralingsche Veer zouden Zaturdag II. twee jongelieden een vaartuig, dat in de Maas op sleeptouw was gebragldoor middel van een haak van den wal verwijderd houden, toen de haak uitschoot en de beide jongelingen in de rivier vielen, waar deze. door stroom en diepgang, voor drenkelingen zeer gevaarlijk is. De veerschipper L. van Vliet, bijgestaan door A. Dekker, hel gevaar ziende, had hel genoegen spoedig een der jon gelingen te redden; doch de tweede zonk in de diepte weg. Van Vliet, geen gevaar schromende, sprong in de rivier en had. eerst toen hij voor de tweede maal was ondergedoken, de voldoening, ook dezen drenkeling van den dood te redden. Men schrijft uil de legerplaats in de Wiesselsche heide: De troepen zijn in de legerplaats aangekomen, alwaar men bepaald hel doen van schietoefeningen op het oog heeft. De legerplaats Wiessel is minder dan de Millingsche heide geschikt voor kamperende troepende klaglen daarover zullen dan ook wel niet uitblijven. Van burgerlenten voor officieren is er maar eene op het terrein toegelatenbuiten het terrein zijn er twee voor manschap pen opgeslagen. De aanvoer van levensbehoeften cn andere artikelen is ook schaarschhoewel het terrein maar ruim een uur van Apeldoorn is gelegen. De aangelegde schietbanen zijn uitmuntend. Te Deventer is een hulponderwijzer, met den rang van hoofdonderwij zer aan de armenschool aldaar, wegens het toepassen van ligchamelijke straffendoor burgemeester en wethouders voor zes weken geschorst in zijne betrekking, met verlies van twee derden zijner jaarwedde. Hij had reeds vroeger voor hetzelfde feit eene ernstige vermaning gekregen van de plaat selijke schoolcommissie. Onder Tubbergen had een sedert 6 weken gehuwd echtpaar, om welke reden weet men niet, tegenzin in elkander gekregen; op den jongen man moet, zooals verhaald wordt, op zijne legerstede een schot gelost zijn, zonder kwade gevolgen. Wie de dader is, is onbekend; de vrouw is in verzekerde bewaring genomen, doch drie dagen later weder op vrije voeten gesteld. De predikanten Rattsman uit Berlijn, Mcyeringh uit Lengerich (Hano ver) en Woliers uit Ueemsen (Ilanover) zullen voor de Duitsche maaijers en hooijers, die zich tegenwoordig in grooten getale in Friesland bevinden, in de hervormde kerken te Woudsend, Weidum, Sneek. Bolsward cn Dclftstra- linizen godsdienstoefeningen houden. De gemeenteraad van Heusden heeft besloten tot het instellen eener jaarmarkt van paarden, runderen, varkens, laken, linnen enz., te houden op den 20!l,;D September, of zoo 20 September op Zondag valt, op den 19'1"1 September. 's GRAVENHAGE, 17 Junij. Bij de algemeene rekenkamer zijn bevorderd: tot referendaris de hh. J. C. A. Jansen, thans hoofd-ambtenanr met den personelen titel van refe rendaris, en C. M. van Vliet, thans hoofd-commies; tot adjunct-commies, de heer 11. W. J. Lignac, thans eerste klerk. Tot ontvanger der directe belastingen te Assen is benoemd de heer W. Meilink, thans te Velp. Z. M. de koning en Z. K. II. prins Alexander zijn eergisteren namiddag teil 6 ure uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd. Z. K. II. de Prins van Oranje, met Hü. adjudant jhp. de Koek, was ter ontvangst van Z. M. aan het station aanwezig. De 54e verjaardag van Neèrlands geliefde koningin wordt heden met bijzondere plegtigheid in deze residentie gevierd. Reeds vroeg in den morgen wapperde 's lands vlag van vele openbare en bijzondere gebouwen. Het klokkenspel deed zich gedurende den geheclcn dag bij afwisseling hooren. Tegen den middag werd eene groote parade van de bezetting der hofstad gehouden. Bij 11. M. de koningin was er des middags receptie op het huis ten Bosch en des namiddags ten 6 ure gala-diner aldaarwaaraan 1111. KK. UJI.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1