vallen, als hare ontwikkeling; liij deelde mede dat de eerste gemeente uit 25000 réfugiés bestaan had en dat dezen steeds ondersteuning en bescher ming van de regerende vorsten hadden genoten. Een feestmaal volgde op de kerkelijke herdenking, die opgeluisterd werd door de tegenwoordigheid van den kroonprinsde ministers von Itzenplilz én Kalk en andere autoriteiten. Te Wiesbaden werd dezer dagen eene strafzaak behandelddie zeer veel opzien baarde. De pastoor Albert Diefenbach, te Hofheim, werd nl. beschuldigd van op 3 Maart jl.bij gelegenheid eencr godsdienstplegligheid op het kerkhof aldaar, o. a. te hebben gezegd: /'De nieuwe wet op het schooltoezigt vcronlchristelijkt de scholen. In geen school mag een crucifix meer worden geplaatst en er mag geen gebed meer worden gedaan. De onderwijzers worden uitsluitend gebezigd om de leerlingen af te rigten. llerodes heeft de kinderen te Bethlehem naar het ligchaam vermoord, thans worden de kinderen naar den geest vermoord." Op de tot hem gerigte vra gen verklaarde hijdat die woorden door hem niet waren gesproken. Een 5-tal getuigen, ter lereglzitling aanwezig, gaf onder eede te kennen dat hij die woorden wel degelijk had geuit. Op grond van het getuigenbewijs enz.werd door het openbaar ministerie geëischl eene vestingstraf gedurende eene maand. Na de pleidooijen te hebben gehoord, heeft de reglbank, na eene zeer langdurige beraadslaging, den beklaagde tot eene maand vesting straf veroordeeld. Te Petersburg is op 1 Junij de tweehonderdste verjaardag van reter den Groole's geboorte luisterrijk gevierd. Processiën trokken door de stra ten de keizer woonde eene pleglige kerkdienst en eene wapenschouwing van de troepen bijdes avonds had er een volksfeest plaatsen een regatta op de Neva. OOST-ISrilIE. BATAVIA, 8 Mei. Het plan om Batavia van eene goede haven te voorzien, is een stap verder gekomen. De regering heelt thans beslist dat er een haven zal zijn, en, indien het gerucht waarheid spreekt, is het de wil van den gou- vernenr-gcneraaldat zij binnen drie jaren gereed zal zijn. Nadere beriglen uit Soerakarta melden, dat behalve asch en zand in het regentschap Bojoladi. duizenden stukken puimsteen zijn nedergevallen waardoor menschcn en vee werden getroffen. Op de onderneming Parris zijn, behalve het molenhuis, nog 150 iulandsehe woningen ingestort,terwijl ook het pakhuis voor een gedeelte tegen den grond is geworpen. Vele andere landbouwondernemingen hebben mede door deze ramp schade geleden. Volgens officiële berigten uit Soerakarta, hebben bij de jongste uitbar sting van den Merapi 42 menschen het leven verloren, zijn 284 woningen ingestort en 300 runderen, schapen en paarden verbrand. Prins Mangkoe Negoro heeft ten behoeve der noodlijdenden onder de bevolking van zijn ge bied ƒ5000 beschikbaar gesteld. Naar men verneemt heerschen op Bali de kiridérpokken'op-eene schrik barende wijze. De resident van Kediri heeft bij eene advertentie in de Jav. Cour iemand gevraagd om binnen drie maanden den achterstand op zijn bureau bij te werken. Hij wil hem ƒ500 en een klerk geven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den referendaris bij het dep. van binnenl. bestuur E. Bosch; aan den assist.-resi- dent van Bondowoso jhr. D. F. van Alphen; aan den ls,cn commies ter algem. secretarie R. de Lannoy en aan den telegraphist 3e kl. B. II. Bommezijn. Ontslagen: op verzoek, eervol, de controleur lc kl. bij de landel. inkomsten en cultures J. W. A. van Soest; de ontvanger der in- en uitvoerregten te Balavia C. Knhr; de cipier van 's lands gevangenis te Samarang J. lveerse- rnaker; de predikant bij de evang. gemeente te Balavia P. L. de Gaay Fort man; de opzigler lc kl. bij het boschwezen op Java en Madura VV. F. Lapré; de klerk ter algem. secretarie F. J. A, Rant, en het lid van de wees- en boedelkamer te Banda J. P. van den Broeke. Benoemd: tot resident van Probolingo P. Severijn; lot assist.-resident van Kraksaan (Probolingo) F. G. van Delden; lot assist.-resident van Bhtar (Kediri), de secretaris der resi dentie Madura F. W. Voswinkel Dorselrn; tot hoofdonderwijzer aan de openb. lagere school te Neira (Banda) D. M. Kruseman; lot hoofdonderwijzer aan de openb. school te Toeban (Rembang) L. E. Boyer; tot controleur 3ekl. bij het binnenl. bestuur in het gouv. Celebes en onderhoorigheden D. W. Horst; tot ambtenaar ter beschikking bij het binnenl. bestuur in het gouv. Celebes en onderhoorigheden E. A. O. F. W. C. Gasinjet; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Amboina mr. 11. Deulz; tot assist.-resi dent van Bondowoso (Bezoeki) A. II. G. Blokzeyl; tot assist.-resident van Panaroekan (Bezoeki) jhr. C. Gijselaar; tot subst.-officier van justitie bij den raad van justitie te Soerabaija mr. R. W. Craandijk; bij de statist, opname, opnemings-seclie Japara, met den rang van controleur 2C kl. bij de landel. inkomsten en cultures. O. A. Burnaby Laulier; tot hoofdcommies bij 's lands kas te Balavia H. Bos Otlen; tot inspecteur van financiën mr. F. Th. Pahud de Mortanges; tot secretaris der resid. Menado, de ambtenaar op non-acti viteit P. F. L. Kist. Werkzaam gesteld: bij het dep. van justitie, mp. M. IJ. C. van Oosterzee. Bij de algem. secretarie, bevorderd: tot lslcn commies F. C. M. Simonis; tot 2den commies, de 3e commies H. J. Hoog winkel; tot 3de" commies A. D. F. F. Boutmy. Goedgekeurddat door den raad van justitie te Padang (Sumatra's Westkust) is benoemd: tot buitengew. subst.- grifficr bij die regtbank mr. P. van der Poel; dat door den directeur van binnenl. bestuur, gedurende de maand Maart 1872. bij de landel. inkomsten en cultures zijn geplaatst: te Batavia, speciaal voor de afd. Buitenzorg A.C. Andreasin de Preanger Regentschappen A. E. van der Meulenin Rembang M. Stoll; in Pasocroean J. G. Meijer; in Bezoeki M. J. H. Lantzius; inBan- joewangi, speciaal voor de afd. Djembrana (Bali) mr. F. C. Valck: dat dooi den landraad te Tagal is benoemd: tot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank P. J. van Kraaijenoorddat door den landraad te Madjalengka (Cheribon) zijn benoemd: tot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank, buiten bezwaar van den lande, B. Smissaert en E. A. Engelbrecht; dat door den landraad te Paljitan (Madioen) is benoemd: tot buitengew. subst.-griffier bij die regtbank. buiten bezwaar van den lande, F. G. C. Mooijaart. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan de kaptt. der inf. E. I'. van der Swaagh en E. IleelC; aan den lsten luit. der inf. J. L. van Hamel, en aan den officier van gezondh. lc kl. J. Sem- melink. Ontslagen: eervol, uit de mil. dienst, de majoor der inf. J. A. Hafeli. Gesteld op non-activiteit, de generaal-majoor D. L. de Brabant. Hersteld in activiteit, de generaal-majoor op non-activiteit N. If. W. S. Whilton. Bevorderd: tot lst:n luit.-kwarticrm. bij de mil. adminislr., de 2de luit.-kwartierm. J. W. Evers; bij de mil. gencesk. dienst, tot officier van gezondh. 1° kl., de officieren van gezondh. 2« kl. J. B. Dumont en J. Semmclink. Departement van marine. Belast: met de waarneming der betrekking van 2den machinist bij de gouv.-marine, de machinist 3C kl. bij de Kon. Ned. marine A. W. van den Berge. Jaarlijksch Verslag van de Cereeniging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In het afgeloopen boekjaar zijn ontvangen: aan contributiën van de reeders, die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden: van 44 bomschuiten te Katwijk aan Zee a 3.— ƒ132. »9 Noordwijk aan Zee "3.27. 159. aan jaarlijksche bijdragen van 50 Cents of hoogcr 981.65 giften voor eens 1177.855 renten 1094.55 3413.055 De Verccniging heeft dit jaar ondersteund 107 weduwen, weezen en be jaarde personen, zijnde de nagelaten betrekkingen van de verongelukte bemanning der bomschuiten: de Industrie, de drie Gebroeders Zorg'en Vlijt. Vrouw Neeltje, Katwijks Welzijn, de AdrianaKatwijks Welva ren, de Jonge Dirk, de vier Gezusters, de drie GebroedersVictor Jacob de Hopende Visscher, Vrouw Jacob en Vrouw Johanna. Het aantal weduwen en weezen is in het afgeloopen jaar met acht per sonen vermeerderddoor de verongelukte visschers van de bomschuit Vrouw Johanna. Door de medewerking der Sub-Commissiën te Amsterdam, Rotterdam. Utrecht, 'sGravenhage, Haarlem en Gouda, is er ontvangen aan giften f 1177.855. De Vereeniging heeft uitgekeerd in dit boekjaar 3197.40; gedurende de zomermaanden voor elke weduwe ƒ1.25. voor elke bejaarde ƒ0.875 en voor elk kind ƒ0.25, en gedurende de wintermaanden voor elke we duwe ƒ1.50. voor elke bejaarde 1.10 en voor elk kind ƒ0.35 per week. Het kapitaal bestaat nu uit Nationale Werkelijke Schuld 2% pCt. ƒ31000 nominaal, belegd in de Leidsche Spaarbank2900.— a deposito6374.40 in kas bij de Commissie te Katwijk128.90 Noordwijk216.60 ff Penningmeester783.495 Sub-Commissiën562.345 De Vereeniging eindigt haar verslag met oprechte dankbetuiging aan de leden der Sub-Commissiën en aan allen die hare pogingen ondersteund heb ben, alsmede aan de Uilgevers der Leidsche Courant en het Leidsch Dag blad voor het gratis plaatsen der advertenliën De Vereeniging voornoemd, Leiden, 14 Juni 1872. SAMUEL LE POOLE, Voorzitter. A. VAN DRIEL, Secretaris. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6