BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag d7 Junij Ó4Ó. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Te Rotterdam is gisteren de derde algemeene vergadering geopend van het Nederlandsch schoolverbondmet eene toepasselijke rede van den voor zitter mr. W. J. van Weideren, baron Rengers. 38 afdeclingen waren ter vergadering tegenwoordig. Door den algemeenen secretarisden heer D. Har- ting, werd een uitvoerig verslag uitgebragt over den toestand van het school verbond en zijne werkzaamheden gedurende het jaar 1871. Met leedwezen wees hij daarin op de vermindering van het aantal afdeelingendat ook op het ledental een ongunstigcn invloed had uitgeoefend. Het getal leden mogt echter nog gerekend worden op 8500, ongeveer evenveel als twee jaren geleden, doch ruim 800 minder dan in het vorige jaar. Onder de leden bevonden zich 486 vrouwen. Op de gedane vragen tot het verkrijgen eener statistiek omtrent het schoolverzuim, waren de antwoorden van dien aard geweest dat er geen belangrijke resultaten uit zijn af te leiden. De eenige slotsom, uit het geleverde op te maken, scheen deze te zijn, dat ook daar door weder bevestigd wordt, dat het volstrekte schoolverzuim, ofschoon nog altoos te groot, ten onzent toch van minder beteekenis is; dat het betrekkelijk schoolverzuim in het afgeloopen jaar op een groot aantal plaat sen met uitnemend gevolg bestreden werd en daardoor zeer is afgenomen, maar dat nog schier overal het te vroeg verlaten der school het groote kwaad is, waardoor aan de gezegende werking van ons volksonderwijs afbreuk wordt gedaan. Rij de behandeling der verschillende aan de orde gestelde onderwerpen werd de uit 8 punten beslaande conclusie van het rapport der commissie, in zake het onderwijs van kinderen die in fabrieken arbeiden, goedgekeurd, alsmede het slot van het rapport, strekkende het hoofdbestuur te magtigen zich tot de hooge regering te wenden met het verzoek den fabriekarbeid van kinderen te regelen bij de wet, zoo mogelijk overeenkomstig de begin selen in het rapport der commissie aangegeven. liet voorstel der afdeeling Goudaom bij de hooge regering alle mogelijke pogingen in het werk te stellen ter verkrijging eener wet waarbij leerpligtigheid wordt voorgeschre ven, werd na uitvoerige en hoogslbelangrijke beraadslagingen verworpen met 54 tegen 9 stemmen. De meening van het hoofdbestuur in deze quaestie wasdat het schoolverbond zich tol taak had gesteld het goede doel door zedelijke middelen na te strevendaarmede was het niet ongelukkig geweest en er bestond geen reden om nu reeds van stelsel te veranderen. Rij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is tot predikant beroepen d8. E. A. G. van Hoogcnhuyze, pred. te Steenwijk. Men meldt uit Leeuwarden: Een groot gedeelte van het kader onder officieren en korporaals der dienstdoende schutterij alhier (43 personen) maakte Donderdag, even als ten vorigen jare, een uitstapje naar het Oranje woud, toen per spoortrein, nu met rijtuigen. Eenige muziekanten vergezel den den stoet tot opluistering. Van Heerenveen, de eigenlijke plaats van bestemming, ging de reis, te voet. naar hel Oranjewoud, terwijl de muziek zich nu en dan liet hooren. In het woud gekomen werd den heer mr. J. Bieruma Oosting, burgemeester van Leeuwarden, tijdelijk daar op zijne bui tenplaats aanwezigeene kleine ovatie gebragt. liet woud werd vervolgens doorgewandeld om eindelijk in het Meer bij Hcerenveen een paar uren te passeren met schijfschieten enz. 's Middags ten 5 ure vereenigde men zich te Heerenveen aan een broederlijken dischwaarna menop gelijke wijze als 'smorgens, huiswaarts keerde. 's GRAVENI1AGE. 15 Junij. Z. M. de koning en, Z. K. H. prins Alexander keeren heden namiddag ten 6 ure uit Luxemburg in de residentie terug. Aanstaanden Maandag, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin, is er ten 6 ure gala-diner ten liove. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin zal er in den kon. zool. tuin een groot concert met illuminatie worden gegeven. Het orchest van den heer W. Stumpff, van Amsterdam, zal zich alsdan doen hooren. De pauze zal plaats hebben gedurende het afsteken van het vuur werk van wege de gemeente in het Malieveld. Den 25,ten Mei jl. stond voor het prov. geregtshof in Zuidholland in hooger beroep teregt zekere W. B.sjouwer te Rotterdambeklaagd van in den avond van den 2,ltn Maart jl., op deerlijke wijze zijne oude wettige moeder te hebben mishandeld, door haar bij de keel te grijpen, op het hoofd slagen toe te brengen en eindelijk op den grond te werpen. Bij vonnis der Rotterdamsche rcglbank werd hij veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf benevens eene geldboete van ƒ8. Bij arrest van 1 Junij werd, op ver zoek van bekl.door het hof een nieuw getuigenverhoor bevolen. Ter teregt- zilling van gisteren had dit verhoor plaats. Twee getuigen verklaarden de mishandeling te hebben gezien, terwijl twee getuigen a décharge nieis daar van hadden vernomendan eene alleen een noodkreet. Bekl. zelf bleef bij zijne vroegere opgave. Hij was onschuldig, en had zijne moeder nooit een hand of vinger aangeraakt. Advocaat-generaal mr. van Maanen persisteerde bij zijn requisitoir den 25sten Mei genomen, strekkende tot bevestiging van het gewezen vonnis. Mr. van Buren Jr.van Rotterdambeweerde op ver schillende gronden dat bekl. aan het hem ten laste gelegde niet schuldig was en verzocht diens vrijspraak. De uitspraak is bepaald op den 20slcn dezer. Voor het middelbaar onderwijs zijn toegestaan: eene acte voor de gym nastiek aan C. A. M. van Ries, van Deventer; eene acte voor aardrijkskunde aan P. G. Roodhuyzen, van Oosterbeek. Drie acten voor gymnastiek wer den geweigerd. In de gisteren gehouden vergadering van de afdeeling 's Gravenhage en omstreken van de Boll, maatschappij van landbouw, is o. a. medegedeeld, dat de afdeeling op dit oogenblik ongeveer 1300 leden telt. Onder de ver dere mededeelingen behoorde die, dat de longziekte en de longblaar onder het vee weder zeer zijn toegenomen, en dat het bestuur der afdeeling zich bij vernieuwing heeft gewend tot het hoofdbestuur, ten einde dit bij de hooge regering maatregelen uitlokke om de inenting zooveel mogelijk te bevorderen, door welken voorbehoedenden maatregel, blijkens de ondervin ding, veel gunstiger uilkomst is te verwachten voor het behoud van den veestapel dan door de enkele afmaking. In verband met deze zaak isook in het belang der gezondheid, door het bestuur aangeprezen de melk niet versch te gebruiken, maar gekookt. ENeEKAND. LONDEN. 14 Junij. Het lagerhuis heeft bij tweede lezing zich vereenigd met de wet waarbij verboden wordt het bezigen van kinderen beneden den achtjarigen leeftijd tot alle landbouw werkzaamheden; het bezigen van kinderen van 8 tot 10 jaren tot zoodanig werk wordt eerst toegestaan wanneer zij in de laatst afgeloopen twaalf maanden 250 dagen de school hebben bezocht, terwijl een bezoek der school gedurende 150 dagen in de laatste twaalf maanden wordt vereischt voor het te werk stellen van kinderen van tien tot twaalf jaren, die dan zonder onderwijs gedurende 18 achtereenvolgende maanden landbouwwerk mogen verrigten. De beruchte Roger Tichborne is dezer dagen te Southampton als een vorst binnengehaald. Eene verbazende menigte heette hem aan het spoor wegstation welkom. Uit verscheiden huizen wapperden vlaggen, en in de straten die hij doortrok, gezeten iri een met vier schimmels bespannen rij tuig, verdrongen zich tallooze toeschouwers. Des avonds bragt een muziek corps hem in zijn hotel eene serenade. Marguerite Dixblancs, de moordenares van mevrouw Riel in l'ark- lanc, is schuldig bevonden aan moord zonder voorbedachten rade. De jury beveelt haar bijzonder in de genade van de kroon aan. In de Vereenigde Stalen was bij het begin der zitting van liet congres door den president eene boodschap ingezonden, waarbij werd gewezen op de kwellingen en ontberingenwaaraan landverhuizers op de zeereis en bij hunne aankomst in de Vereenigde Staten bloot staan, en voorgesteld werd door eene nationale wetgeving voor goed een einde aan dat euvel te maken. Tevens werd beloofd dat nader eene speciale boodschap over dat onderwerp zou worden aangeboden, zoodra de resultaten van het te dier zake inge stelde onderzoek bekend zouden zijn. Dit is nu geschied. Bij eene bood schap van 14 Mei heeft de president aan de beide huizen alle opgaven mede gedeeld welke aangaande de behandeling der landverhuizers uit officiële bron nen bij de regering ontvangen zijnen tevens de uitvaardiging van wetten .aanbevolen, in de eerste plaats om aan de landverhuizers aan boord der schepen die ruimte en gemakken welke voor hunne gezondheid en, gerief noodig zijn te verzekeren, en in de tweede plaats om de landverhuizers bij .hunne aankomst in de Amcrikaansehe havens te besehermen tegen de be driegers, die altijd gereed staan om hen te berooven van hel weinige het welk zij hebben kunnen medebrengen. FRANKRIJK. De dagbladen houden zich meest allen bezig met beschouwingen over de naauwe aansluiting die tot stand schijnt gekomen te zijn tusschen Italië en Ouitschland, Natuurlijk zijn er die daarin aanleiding vinden Italië van groote ondankbaarheid te beschuldigen; anderen daarentegen beschouwen de zaak uit een ander oogpunt. Italië, meenen zij, kan in de omstandig heden waarin hel zich bevindt, moeijclijk anders handelen, en de goede verstandhouding met Duitschland heeft niets vijandigs legen Frankrijkindien men er dal niet met geweld in wil zoeken. Daarenboven de woelingen der clcricalen in Frankrijk en de bekende gezindheid van den heer Thiers ten opzigle van Italië, zijn niet van dien aard, om Italië tot zich te trekken. De synode der herv. kerken heeft de quacslie omtrent haar karakter en hare bevoegdheid, in den geest der orthodoxe partij beslist. De Temps deelt mede, dat het aantal handteekeoingen onder de peti tiën ten gunste der invoering van het verpligt onderwijs, niet minder dan een millioen is. DUITSCHLAND. De Pruissische minister van oorlog heeft bepaald, jdal de manschappen die verklaren lot de oud-katholieken te behooren, niet tegen hun wil ge noodzaakt mogen worden de katholieke godsdienstoefeningen bij te wonen, maar dat hunne vrije uren zooveel mogeljjk naar die der oud-katholieke godsdienstoefeningen moeten worden geregeld. Op last der regering heeft de veldproost Namszanowski de bisschop pelijke insignia, het ambtszegel en den gelieelen kerkdijken inventaris, hem in der tijd op kosten van den staat verstrekt, uitgeleverd. Het kruis en den ring heeft hij behouden, als zijnde zijn eigendom. Naar men uit Straatsburg meldt, bedroeg hef aantal der aan de met 1 Mei geopende universiteit ingeschreven studenten in het begin dezer maand 207, benevens 50 anderen die de collegiën bijwonen zonder als studenten ingeschreven te zijn. De meeste studenten zijn uit de Rhijngewesten en Noord-Duilschland, 60 uit Elzas-Lotharingen. De Duitsche juristendag zal van 29 tot 31 Augustus te Frankfort plaats hebben. Daarop zal o. a. een voorstel gedaan worden om te geraken lot de invoering van een gemeenschappelijk wisselregt voor alle Europesche staten en Noord-Arnerika. De Fransche gereformeerde gemeente te Herlijn vierde den li"16" Junij het feest van haar 200-jarig bestaan. Dc kerk was feestelijk versierd en met het zingen van een psalmdoor de weezen uitgevoerdbegon de gods dienstige plegtigheid. De predikant Fournier behandelde, naar aanleiding van Psalm 126 vs. 3, zoowel den zegen, die der gemeente was te beurt ge-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5