IjDI DSCIE COURANT. 1872. MAANDAG 17 JUNIJ. GINNENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. N'°. 141. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DoitschlandOostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAA&ENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant behoort een BIJ FOEGSEL. LEIDEN, 15 Junij. Men meldt ons uit 'sHage: In cene heden onder voorzitterschap van den heer Dullert gehouden talrijke bijeenkomstmet het doel om een plan te vormen voor een nationaal huldeblijk aan Thorbecke en om eenheid te brengen in de verschillende voornemens, is eene commissie van 50 leden, uit alle oorden des lands, benoemd, die in eene algemeene vergadering, over veertien dagen te houden, een ontwerp zal indienen. Voor Leiden zijn tot leden dezer centrale commissie benoemd de hh.: prof. J. E. Goudsmit, prof. P. L. Rijke, mr. L. A. J. W. baron Sloet van deBecle en prof. S. Vissering. Het heeft H. M. de koningin behaagd, aan de Vrouwen-Vereeniging tot het uitdeelen van kleedercn aan arme weduwen en weezen en oude noodlijdenden te Valkenburg, te zenden een paar prachtige vazen, als prijs voor de loterijdie de vcreeniging zich voorstelt in het begin der maand September aanstaande te houden. Dat het loffelijk voorbeeld van medewerking door II. M. de koningin gegeven, ook hier ter slede navolging mogt vinden, zou der vereeniging zeker hoogst welkom zijn. Zij mag met genoegen terugzien op een tijdvak van 26 jaren, gedurende hetwelk hare pogingen tot ondersteuning van weduwen en weezen van alle gezindtenmet niet ongunsligen uitslag wer den bckioond. Dat nu en dan cene buitengewone bate noodzakelijk is om eene dergelijke vereeniging in stand te houden zal iedereen gaarne toestem men. Negen jaren geleden deed zij, door eene loterij, daartoe eene poging, en de gunstige uitslag deed haar ook nu dat middel beproeven. Zij ver trouwt in deze op veler medewerking, ook door het nemen van loten, ad één gulden verkrijgbaar gesteld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 95 tot 107 volwassen personen en 37 tot 54 kinderen. Men meldt ons: Sedert ongeveer drie weken wordt er water uil Delf land aan den Leidschendam doorgelaten. Het stoomgemaal, dat op den Teilingerbroekpolder is geplaatst tot droogmaking van dien polder, begint Maandag aanst. voor goed onafgebroken te werken. Ofschoon het water daarvan aan gene zjjde van den Leidschendam in den Vliet valt, laat Delf land dat ook afvoeren door de sluizen aan den Leidschendam. De water- verversching wordt alzoo hierdoor in en om Leiden bevorderd. De commissaris des konings in Zuidholland heeft, onder dagleekening van den 11dendezer aan de gemeentebesturen in deze provincie de volgende circulaire gerigl: "Krachtige maatregelen en doortastend handelen, hebben bijgedragen dal de longziekte onder het rundvee, thans het tijdperk barer hoogste ontwikkeling verre achter zich schijnt te hebben. Vertrouwd mag dan ook worden, dat deze geesel, welke, niet hel geringst in dit gewest, tal van jaren den veestapel zoo zwaar teisterde, weldra zal zijn onder drukt. Deze gegronde verwachting, in verband met het gunstig jaargetijde, doet hel mij wenschelijk achten dat hare bestrijding worde gecentraliseerd en dat art. 16 der wet van 20 Julij 1870 (Staatsbl. n°. 131), thans geheel worde toegepast in den geest, waarin het is ontworpen en waardoor de afwijking, daarbij toegestaan, met het oog op de vele ziektegevallen, welke zich waarschijnlijk zouden voordoen, en ook hebben voorgedaan, bij het in werking treden der wet, buiten werking kunnen worden gesteld. Met in trekking alzoo der voorschriften, gegeven bij de prov. bladen van 1871, n". 13 en 32, heb ik de eer u uit te noodigen in het vervolg, terstond na aangifte als bij art. 13 der aangehaalde wel bedoeld, van ieder geval van longziekte onder het rundvee, kennis te geven direct aan den heer districts- veearls J. A. Alcrs te 'sGravenhage, met opgave zoo naatiwkeurig mogelijk van de woonplaats der belanghebbenden. Voorloopig moet dus niet meer worden ingeroepen de hulp der districts-veearlsen-plaatsvervangers, noch die van geëxamineerde veeartsen. Bij persoonlijke verhindering tot over komst van den genoemden ambtenaar, zal door dezen terstond het ziekte- onderzoek worden opgedragen aan den substituut, aan wien hem dit, met het oog op locale omstandigheden als anderzins, het geschiktst zal toe schijnen. De thans meermalen geuitte klagten, omtrent het te lang ver tragen van het ziekteonderzoek zullennaar ik meenhierdoor worden op geheven, althans indien de veehouders tijdig aangifte van de ziektegevallen doen en niet, gelijk vele malen het geval schijnt, eerst dan aan hunne wettelijke verpligtingen voldoen, wanneer alle hoop op herstel der zieke runderen wordt opgegeven en men, door de aangifte, allern beoogt zich voor eventnële verliezen zooveel mogelijk schadeloos te stellen." In de groole vergadering der Rcmonstrantsche broederschap, van4—6 Junij te Amsterdam gehouden, werd, na zeer uitvoerige doch kalme en waardige discussiën, besloten het Remonstrantsch seminarium naar Leiden over te plaatsen en, onder voorbehoud van de goedkeuring der regering, de voorbereiding van dien maatregel aan het college van professor en cura toren in vereeniging met de commissie tot de zaken der broederschap cp te dragen. Aan den hoogleeraar dr. J. Tideman werd, op zijn verzoek, reeds vóór het genoemd besluit gedaan, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend, op grond van 42-jarige dienst bij de broederschap en toenemend ligchamelijk beletsel. Dit ontslag gaat in met den aanvang van 1873. [N. 11. C.) Volgens ontvangen berigten is het stoomschip Prins tan Oranje den 14'le" Junij 'savonds van Aden vertrokken, na nieuwe schroefbladen aan gezet te hebben. Hel stoomschip Prins Hendrik is te Port-Saïd aangekomen. Op voordragt van het Kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht, zijn aan de Nederlandsche scheepsgezagvoerdcrs C. J. Bax, G. A. Trappen, P. C. Roziers, J. R. Luink, H. C. Haacke en J. R. Brouwer de gouden me daille door het te Parijs gevestigde genootschap "Association scientifique" toe gekend, wegens de beste geleverde scheepsjournalen. Het op Dingsdag en Woensdag te Medemblik gevierde 3le eeuwfeest van de overgang der stad lot de zijde van den Prins van Oranje, is zeer gelukkig geslaagd. De deelneming was algemeen. De geschiedkundig-zin nebeeldige optogt, bij die gelegenheid gehouden, droeg aller goedkeuring weg, Te Zwolle was op de Dingsdag 11. aldaar gehouden tentoonstelling van vee o. a. een stier, welke het gewigt had van 3000 halve kilo's. Dit kolos sale dier, door den heer Peters uit Pannerden aangebragt, was van zuiver Engelsch ras, zeer laag op de poolen, zwaar van nek, breed van rug en evenredig fraai gevormd. Den eigenaar werd er te vergeefs lot 2500 voor geboden, üok was er eene koe te zien, die ruim 70 oort of 18 kan melk per dag gaf. Dat is, berekend legen 12 cent per kan. voor ƒ2.16. Zie verder het Bijvoegsel.) LONDEN, 14 Junij. In bet lagerhuis kondigde de heer Odonnaghue aan, dat hij eene resolutie zou voorstellen ter afkeuring van het door den regler lveogh gevelde vonnis. De heer Gladstone antwoordde den heer Horsman, dat de stukken, welke de regering eerstdaags zal overleggen, de geheele correspondentie met Amerika over hel tractaat gevoerd, zullen behelzen, maar geene betrekking zullen hebben op de verklaring van den heer Northcote betreffende de verantwoordelijkheid der Engelsche commissarissen. Op eene tweede vraag van den beer Horsman antwoordde de heer Gladstone, dat de Engelsche commissarissen geen eukele mededeeling aan de regering hebben gedaan dan alleen betredende de zekerheid, dat omtrent de uitsluiting der indirecte eischen de Engelsche en Amerikaansche commissarissen eenstemmig waren. De heer Corrance viel de regering hevig aanvooral omdat zij de belangen van Canada en de Brittannische gewesten in Amerika niet behartigd had. De heer Gladstone protesteerde tegen dit verwjjt. Hij herhaalde tevens de verklaring, dat Engelands regering van meening is dat de verdaging der arbitrage niet zou behoeven op te houden de behandeling van andere vraag stukken, die in het tractaat liggen opgesloten. In het hoogerhuis beeft lord Granville overgelegd de correspondentie over het tractaat van Washington en het supplementaire artikelzooals dit door de regering der Vereenigde Staten werd gewijzigd. BERLIJN. 14 Junij. In den rijksdag is heden de beraadslaging aange vangen over de eerste lezing van liet ontwerp betreffende de Jezuïten-orde. De heer Fricdberg. bondscommissaris, verklaarde dat de wet eene voorloo- pige noodwet is tegenover de voor den staat gevaarlijke rigling van de Jezuïten-orde. De wet is niet gerigt tegen de katholieke kerk; zij wil deze volstrekt niet met de Jezuïten-orde vereenzelvigen Dc bonds commissaris noemde voorts de Liguoreanende Frères Ignorantinszoomede twee orden der broeders van de Christelijke scholen, congregatiën, die aan de Jeziiïïen-ordc verwant zijn.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1