Ij KID 8 CII IS COURANT. 1872. ZATURDAG J 5 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents, Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door UAASENSTEIN VOGLEB, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, LubeckFrankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, PraagBazel, Zurich, St. Gallen, Genève en Lausanne Td&t&vsgti&tlhe? N\ 140. schoolgebouw op de STA DS-BER I CHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 12, 1° alin.der Verordening van 2 Juli I860 (Gemeenteblad n». 22) en art. 8. 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n\ 25); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1'klassevoor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in het lioommarkt voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de lireê- straat; en wel van den KM1™ tot en met den 22,l,n Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt biervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leioen, 6 Juni 1872. v. o. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN doenteNvelen, dat bij de op heden plaats gehad hebbende uitloting van zeven obligatiën, ieder groot 1000, behoorende tot de geldleening van 45000. aangegaan ingevolge raadsbesluit van den 20",D April 1871, goedgekeurd door de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland den 25"™ April daaraanvolgende, G. S. n». 24, zijn uitgetrokken de n°». 36, 20, 38, 34, 35, 28 en 22, die op den 1"™ Augustus aanst. aflosbaar zijn gesteld. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Lemen, 14 Juni 1872, E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dek Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des konings in de Provincie Zuidliol- land, van den 17J™ Jantiarij jl. (Provinciaal-Blad n®. 8)houdende nitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksclie Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majcstcits dispositie, van den KM™ November 1820, n°. 81, door de Districts com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Ne derlanden zal worden gebondendoen te weten datingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, dour daartoe gemachtigde personen, met geslolene bussen, op Maandag en Dinsdagden I71*™ en 18d™ Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onhe- krouipene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zou zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van ile opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder reglgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tol instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en inflrmcn van den gedenkwaardigen en hcslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat hij velen hcerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was, onder vinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingenveteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gehrekkigen ouderdom. De Nedcrlandschesoldaat wete liet, dat, zoo hij werkelijk in en door den diëtist infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, hoven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar hel Nedcrlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te vcrleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan liet werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, liet doen zien, dat deze roepstem niet te ver» geefs ook tot Lcidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Leiden13 Juni 1872. E. KIST, Secretaris. INNEN LAiNDSGllE BKHIGTKtN. LEIDEN, 14 Junjj. Aan het liierarisch-malhematisch gedeelte van bet natuurkundig examen, op II, 12, 13 en 14 dezer alhier gebonden, is door 31 candidaten deel genomen. Aan 18 hunner is bet diploma uitgereikt, zijnde de hh. J. C. Slollz, G. A. Schnredes, W. H. F. C. Heppener, II. J. van Rhijn, W. Mey- boom, VV. Stol, J. C. Th. Bast, W. Blaakhert, C. E. Paling, J. A. Wijn hof!', A. J. Prins, L. A. H. Jansen, A. D. van Steenbergen, A. J. Severijn A. E. Vermey, E. II. Bimmermann, J. Rentmeester, D. G. Roerma. Op Zatnrdag a. s. zal een aanvang gemaakt worden met het eigenlijk natuur kundig examen, waarvoor zich 21 candidaten aangemeld hebben. Van wege het ministerie van financiën wordt aan belanghebbenden be- rigt, dat de toezending aan bijzondere personen van billetlen ter aankon diging van voorgenomen bestedingen ten behoeve van den rijkstelegraaph, voortaan niet meer regtstreeks van wege het dep. van financiënmaar door tusschenkomsl van het in hunne woonplaats gevestigde rijkslelegraapb- kantoor zal plaats hebben. Logementhouders, kasteleins, enz., woonachtig in gemeenten, waar zich een zoodanig kantoor niet bevindt en die tot heden voor de toezending dezer billetten in aanmerking kwamen, kunnen zichvoor zoover zij ook in het vervolg deze stukken wenschen te ontvan gen, aanmelden bij den directeur van het naastbijgelegen rijkstelegraaph- kanloor en met dezen ambtenaar overeenkomen omtrent de wjjze, waarop de overmaking voortaanzonder kosten voor het rijkzal geschieden. Met de toezending dezer aankondiging-billetten aan gemeentebesturen en verdere autoriteiten wordt op den tot heden gcbruikelijken voet voortgegaan. Tegen het midden der maand September aanst. zal te Gent een groote internationale schietwedstrijd plaats hebben, waartoe de Nederlandse!» schutterijen en scherpschuttcrsvereenigingen door den raad en de burgerwacht dier gemeente worden uitgenoodigd. liet gemeentebestuur zal aan degenen, die zich daartoe mogtcn aanmeldenin tijds mcdcdeeling doen zoo van de juiste dagteekening van den aanvang en het einde van den wedstrjjd, als van alle noodige inlichtingen omtrent reis, huisvesting enz. Wij ontvingen dezer dagen ter aankondiging Insulinde, Nieuwsblad gewijd aan Nederlandsch Oost-lndiè Dit blad verschijnt tweemaal 'smaands bij de nitgevers J. H. A. Wansleven Zoon te Zutphen en kost 75 cents per drie maanden franco per post. Dat er behoefte aan een dergelijk blad bestaat gelooven wij gaarne. Wel geeft de M. tot nut van den Javaan eeu tweemaandelijksch blad uit dat bet publiek op de hoogte brengt van Indische loestandenmaar dit bespreekt uil den aard der zaak minder de dagelijks voorkomende gebeurtenissen en houdt zich meer met afgetrokken beschou wingen bezig. Insulinde is een nieuwsblad zonder meer, maar daarom voor allen die betrekkingen in lndië hebben van belang. De gewone Indische cou ranten zijn voor het groot publiek te hoog in prijs, dan dat ieder zich een dier bladen kan aanschaffen; door dit nieuwe orgaan wordt iedereen, die 75 ets. per kwartaal betalen kan, in staat gesteld kennis te nemen van het belangrijkste Indische nieuws. Door de staals-commissie voor de geneeskundige examens, te Amster dam, zijn tot arts bevorderd de heeren L. P. J. Berends, roed. doctorandus, geb. te Nijmegen; A. Sleeswijk, med. doet., geboren te Amsterdam, assis tent-geneesheer in het binnen-gasthuis, en W L. Leltmann, med. doet.geb. te Amslerdam. Door de boekhandelaren Egtnond en Heuvelink te Arnhem, is bet pros pectus uitgegeven eener levensbeschrijving van Thorbecke door E. J. Kiehl. Ten opzigtc van het nationaal zendingsfeest, dat op 3 Jttlij te Wolf- hezen zal plaats hebbenmeldt de Standaard: Tot niet gering leedwezen van velen, zal de ontworpen feesllrein van den Helder en de verdere plaat sen langs den llollandschen spoorweg niet rijden. Dit staat in verband met eene uitspraak van tien hoogen raad over eene tariefs-quaestie tnsschen de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1