I/EID8CIIE COURANT. 1872. V. 139. VRIJDAG 14 JUNIJ ST ADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCMK BERIGTKN. De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar roor 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advcrtentiën te Hamburg, Ijubtck Frankfort a. hl.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, IVeenen, Praag, Bazel, Zürich, St. ftallenGeneve en Lausanne BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, doen Ie welen, dat liet kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1872 is goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 10d™ Juni jl.en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 Juni 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidhollandvan den 2lrt"1 Augustus 1831 Provinciaalbladn". 110), Doeu te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den jsttn dier maand, n». 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 16de° dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 Juni 1872. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, ontvangen hebbende eene ciroulaire Van den Commissaris des Konings in de Provincie Znidhol- land, van den 17dc0 Jannarij jl. {Provinciaal-Blad n°. 8)houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den lGden November 1820, n". 81door de Districts com missie tot aanmoediging en ondersteuning vim den Gewapenden Dienst in de Ne derlanden zal worden gehoudendoen Ie welen datingevolge het verlangen van gemeldo Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, daor daartoe gemachtigde personen, tnet geslotene bussen, op Maandag en Dinsdagderi 17d™ en 18de" Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervar, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onhe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersleuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder regtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten cri infirmen van den gedenkwaanligen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen hecrscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was, onder vinden het steeds, dat ten hunnen hehoeve een blijvend liefdewerk is gesticht strijders van den Belgischen veldtochthandhavers onzer macht in Oost-en West- Indische bezittingen, veteranen van 40jarigen dienst, genieten nu reedsof heb ben althans het vooruitzicht Ie genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, tot ondeisteuning van hunnen gehrekkigen ouderdom. De Nëderlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds beslaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk Ie verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal hlijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, sleehts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd honden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geeft ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht! Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden, 13 Juni 1872. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Junij. Aan den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden werd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. Het Staatsblad n\ 54 bevat het kon. besluit van 6 Junij jl.nopens de invoering van een nieuw model van postzegels van 5, 10, 15, 20, 25 en 50 cents, alsmede van een nieuw soort van postzegels ter waarde van ƒ2.50. Daarbij wordt bepaald: Voor de frankering van brieven en andere voorwerpen van binnenlandschen oorsprong en bestemming, alsmede van die voor de koloniën en het buitenland, zal een nieuw model van postzegels worden ingevoerd, eene waarde vertegenwoordigende van 5, 10, 15, 20, 25 en 50 cents, en zulks ter vervanging der postzegels van dat bedrag, die bij ons besluit van 4 Sept. 1867 werden in het leven geroepen. Dc nieuwe postzegels worden door onzen minister van financiën in gebruik gesteld, zoodra de voorraad der zegels volgens het bestaande model zal zijn verbruikt. Er wordt mede eeu nieuw soort van postzegels ingevoerd ter waarde van ƒ2.50. Deze zegels zullen, te rekenen van 1 Julij 1872, op dc postkantoren verkrijgbaar zijn. De hierboven vermelde postzegels dragen onze beeldtenis en het opschrift "Nederland", benevens de aanduiding der geldswaarde. De verschillende soorten zijn in kleur onderling van elkander onderscheiden. De postzegels van ƒ2.50 zijn daarenboven van grootere af meting dan de andere soorten. 's Lands middelen over de vijf eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 33,129,380.80, zijnde 2,744,323.89 meer dau in hetzelfde tijdvak van 1871. De raming bedroeg 30,976.804.00. Door mgr. den bisschop van Haarlem is heden het nieuw voltooide ge deelte van liet klein-scminarie te Voorhout ingewijd. Een aantal daartoe uitgenoodigde priesters, oud-studenten van het seminarie, woonden de pleg- tigheid bij. Te Groningen loopt het gerucht, dat den hooglecraar B. D. H. Telte- gen voor eenige dagen de portefeuille van financiën zou zijn aangeboden, maar dat hij daarvoor heeft bedankt. In de Tijd leest menUit Rome wordt aan den l'arijschen l'nicers ge schreven, dat Z. M. de koning der Nederlanden, in een eigenhandig schrjj- ven aan Z. II. den Pausdezen met zijn 80en verjaardag zou geluk gewenscht en bij die gelegenheid zijn leedwezen betuigd hebben, ten gevolge van het votum der tweede kamer, zjjuen vertegenwoordiger bjj den IL Stoel te heb ben moeten terugroepen. Dezer dagen ontving de Vcreeniging tot uitkecring van een jaargeld aan emeritus-predikanten, onder bestuur van dr. Römer, pred. te Deil, van iemand die onbekend vvenscht te blijvende som van ƒ4000 inschr. in het grootb. N. W. S. 2% pCt. Naar men uit Boskoop meldt beloven de aardbeziën eene ruime op brengst; wel was door de vroegere nachtvorsten de pluk vertraagd gewor den, maar de planten stonden goed. Eergisteren zijn van Rotterdam dc eerste partijtjes Geldcrsche kersen naar Engeland verzonden. Te Velsen had eergisteren een jongenwerkzaam bij het metselwerk van de groote zeesluizen aan het Noordzeekanaal, bet ongeluk van de stel ling van eene aanmerkelijke hoogte te vallen, met het gevolg dat er breuk van de scliedclbeenderen plaats had. Er bestaat zeer weinig hoop op het behoud van zijn leveu. Voor de vacature van predikant bij de Ned. herv. gemeente te Arn hem is het volgende twaalftal gevormd: dd. Couvée, te Barneveld; Creutz- berg, te Vlissingen; van der Flier, te Heemstede; Hogcrzeil, te Driebergen; van lieerde, te Oudewater; lluct, te Dirksland; Bryce, te 'sGravenhage; Schouw Sanlvoort, te Leiderdorp, Swaan, te Maarssen; Talma, te Harlin- gen; Nahuyste Zeist; Vermeer, te Zwolle; de beide laatsten met het lot tegen Lindonk, te Ooslerbeek. Bij dc behandeling der zaak van dr. van Vloten en d'. Mosscltnans van Groningen, voor de arrond.-regtbank te Deventer, was dc heer van Vloten niet verschenen, doch de heer Mosselmans wel. Voor den laatste trad als pleiter op de heer Modderman, advocaat te Groningen, terwijl door den be klaagde, naar men zegt, de heer Pliilipsoa, advocaat te Zwolle, belast ea aanwezig was om den loop der zaak te volgen. liet openbaar ministerie werd waargenomen door den heer C. A. Marchant Jr.substituut-officier vau justitie. De eerste getuige, de lieer Reuvecamp, verklaarde dat de heer van Violen was de redacteur van het Weekblad en tevens de schrijver van den bekenden brief. Op de vraag van den president der regtbank of hij, de drukker, ziclt ook belast had met de verzending van de exemplaren van het blad aan de vrienden en bekenden van den heer Mosselmans. antwoordde hij ontkennend, doch voegde cr bij, dat dc heer van Vloten gewoonlijk eenige exemplaren ter zijner beschikking kreeg. De overige getuigen, dc hh. Uittippen en Sybrandi, emcr. predd., en van der Vlugt makelaar te

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1