PER TELEGRAAF. Hij meende dat de civile oppassers liet gezag tegenover de veroordeelden misten lietwelk van militairen te wachten zou zijn, en veroordeelde ook het in het bagno toegepaste stelsel van disciplinaire straffenthans werd er alleen met stokslagen tot een maximum van vijftig gestraft met cachot en met inhouding van het ration wijn, terwijl pogingen om te ontsnappen gestraft werden met krom sluiten. Bij gelegenheid van de nationale inschrijving voor de bevrijding van het Fransehe grondgebied had de boekdrukkers-firma Mame, te Tours, voor een bedrag van 100,000 fr. deelgenomen. Nu die inschrijving niet doorgaat, heeft die firma deze gift beschikbaar gesteld voor het gemeentebestuur van Tours, ten einde aldaar nuttige instellingen op te rigten. Bij de in het Bois de Boulogne gehouden wedrennen is de groote prijs, 100,000 fr.gewonnen door het Engelschc paard Cremornedat ook bij de Derby-wedrennen den eersten prijs behaalde. Er werbij die gelegenheid voor meer dan een millioen aan weddenschappen omgezet. ZWlTSEltLlN». Verschillende maatschappijen] hebben medegedongen naar den belang rijken arbeid van het boren van den tunnel door den St. Gothard-. De inschrijvingen worden onderzocht, en eerst na verloop van eenige weken kan eene beslissing genomen worden. Inlusschen is men druk bezig met het doen van proefnemingen met boorwerktuigen van verschillenden aard, door inschrijvers voorgesteld. Onder deze bevindt zich een boorwerktuig van eene Engelsche maatschappij waarmede, volgens het beweren der maat schappij, het groote werk binnen den tijd van zes jaren voltooid zal kun nen worden. Nabij Goerbem is men thans bezig met proefboringen met dit werktuig, onder leiding van een der Engelsche aannemers, den heer Ger- wich, en den hoofdingenieur der spoorwegmaatschappij. Aan de hoogesehool te Ziirich bevinden zich thans onder het aantal ingeschreven studenten ongeveer 80 jonge dames, liet meerendeel studeert in de medicijnen en is uit Rusland afkomstig. Naar het schijnt, valt de eer, aan de bedoelde hoogesehool daardoor bewezen, niet bijzonder in den smaak der professoren en der studenten. SPASJE In een schrijven nit Bayonne aan de Londensche Times wordt een overzigt gegeven van een manifest, door den generaal de Bada openbaar ge maakt waarin hij de redenen opgeeft waarom hij het vaandel van den opstand heeft verlaten. Hij beklaagt zich over de verdeeldheid, welke onder de voornaamste Carlisten heerschte, over de woordbreuk van vele aanzien lijke leden zijner partij, welke beloofd hadden met hunne gewapende volge lingen op een zeker tijdstip op eene vooraf bepaalde plaats te zullen ver schijnen, en vooral over de trouweloosheid van vele hoofdofficieren en man schappen van hel Spaansche leger, wier toezeggingen van aansluiting men ontvangen had. De garnizoenen van Pampeluna. van Vittoria en van Bil bao hadden hunne ondersleuning beloofd, doch lieten niets van zich hoo- ren, terwijl verder de bevolkingen der provinciën, op welke men vast meende te mogen rekenen," bij voorbeeld van Guipuzcoa en vau Navarra, zich in daden, in levering van vrijwilligers, wapenen en geld, even karig hadden betoond als zij vroeger mild waren geweest met betuigingen en be loften. Uceds in de allereerste dagen van den opstand ondervond de opper bevelhebber der Carlisten teleurstellingen op elk gebied, en op grond daar van ontried hij don Carlos gevolg ie geven aan zijn voornemen om naar Spanje te komen, daar hij van de tegenwoordigheid van den pretendent te midden der verwarring, geenerlei nut doch velerlei gevaren voor den op stand vreesde. Hij vertrok opzettelijk naar Frankrijk om dezen raad bij den pretendent nog nader aan te dringen, doch de prins was reeds opreis; zij liepen elkander mis en, in Frankrijk komende, vernam de Rada dat don Carlos reeds in Spanje was aangekomen. Deze gevoelde zich van zijne zijde teleurgesteld dat hij, in Spanje gekomen en terstond den treurigen toestand der opstandelingen bemerkende, den man niet aantrof van wiens hulp en raad hij zoo veel verwachtte. De Rada was echter niet te bewegen terug te keeren; zijn gezondheidstoestand gaf hem een voorwendsel om ont slag te vragen als opperbevelhebber, doch in eene met don Carlos gehouden bijeenkomst erkende hij, dat dit voorwendsel niet de ware reden was, maar dat het gebrek aan krijgstucht onder de opstandelingen, de gebleken on trouw van zoo velen op wie hij meende te mogen rekenen en de gebrekkige organisatie van den geheelen opstand, hem noopten zich terug te trekken van eenen post waaraan zoo veel verantwoordelijkheid verbonden was, ter wijl hij, door zijne vele teleurstellingen alle belangstelling verloren heb bende, onmogelijk den opstand zou kunnen redden van de dreigende nederlaag, lir ITSCH Ï„A.\ I». Te Karlsruhe is een nieuw werk van Joh. Brahms voor koor en orkest voor de eerste maal opgevoerd: een vTriumflied" in drie afdeelingen; de tekst is ontleend aan de Openbaring van Johannes. De verslaggever der Augsb. Allg. Zeit. noemt dit werk //een der meest grootsche muziekale scheppingen, welke hem bekend zijn." BERLIJN, 11 Junij. De Kreuzzeit. meldt, dat de keizer van Oostenrijk in de eerste week van de maand September een bezoek aan ons hof bren gen en eenige dagen hier vertoeven zal. LONDEN, 11 Junij. In het lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, dat hij, aan de vele geruchten een einde willende maken, ter kennis van het huis bragt, dat er lussehen Engeland en Amerika geen verschil bestaat omtrent het doel, dat men wenscht te bereiken, maar de tijd ontbreekt om de vervallen-verklaring van het tractaat te voorkomen. Omtrent de onder handelingen betreflende de vordering van vergoeding voor indirecte schade kon hij nog geen resultaat mededeelen. Wat de verdaging der arbitrage aangaat, zoo zal de regering zorg dragen dat hare positie gehandhaafd wordt. Indien de zaak der indirecte schade niet vóór 15 dezer geschikt mogt worden, dan zal de regering de daarover gewisselde stukken overleg- 1 gen. In antwoord op eene vraag van den heer Osborne, gaf de heer Glad stone te kennen, dat Engeland voorstellen zal de arbitrage acht maanden uit te stellen, aangezien de Amerikaansche senaat en hel Engelsche parle ment alsdan weer bijeen zullen zijn. De heer Disraeli en verscheidene andere leden vielen de regering hevig aan. De heer Gladstone antwoordde hun en voegde er bij dat de regering niet voornemens was het scheidsreglelijk hof te Genève de quaestie belrefifende de vergoeding wegens regtstreeksche schade te laten behandelen, alvorens die omtrent de indirecte schade voldoende geregeld was. In het hoogerhuis heeft lord Granville eene soortgelijke verklaring afgelegd als de heer Gladstone in het lagerhuis. Lord Granville voegde er bijdat de agenten, die Engeland vertegenwoordigen, morgen naar Genève zullen vertrekken, voorzien van beslissende instrucliën. Lords Cairns, Grey.Marl- bourgh en Derby gispten de handelingen van de regering zeer. BERLIJN, 11 Junij. In de zitting van den bondsraad van heden is een wets-ontwerp goedgekeurd, waarbij aan de leden der Jezuïten-orde, met de daaraan verwante broederschappen, ook als zij het üuitsche regt van ver blijf bezitten, door de policie op elk gebied van den bond het verblijf kan worden ontzegd. De noodige verordeningen lot uitvoering dezer bepaling gaan van den bondsraad uit. VERSAILLES, 1! Junij. In de nationale vergadering zijn alle amende menten op art. 37 der Iegerwet ingetrokken of verworpen. Het artikel zelf. waarbij de werkelijke diensttijd bepaald wordt op vijf jaren, de dienst bij de reserve op vier jaren, die bij het territoriale leger op vijf en bij de reserve van dat leger op zes jaren, is daarop aangenomen. BAYONNE, 11 Junij. De Carlislische afgevaardigden Uniceta en Ochoa zijn aan de Spaansche grenzen gearresteerd, en zullen te Bourges geïnter neerd worden. Men zegt, dat het Spaansche gouvernement hunne uitzetting uit Frankrijk zal vragen. WIESBADEN, 12 Junij. De regtbank veroordeelde den geestelijke Dieven- bachvan Hofheim, wegens misbruik van den kansel, tot eene maand ves tingstraf. MADRID, 11 Junij. De kamer van afgevaardigden heeft met 78 stemmen legen 22 het eerste artikel van het ontwerp betreffende de vlottende schuld aangenomen. I 'S Cr! t<: 9» E X. Een bewoner van bet Rapenburg vestigt er de aandacht der bevoegde autoriteiten op, dat in de laatste dagen uit het grachtwater gassen en dam pen opstijgen, die, ongerekend de minder aangename wijze waarop daardoor de reukorganen worden geprikkeld, op den algemeenen gezondheidstoestand eene hoogst verderfelijke uitwerking moeten uitoefenen. Terwijl in het vorige jaar het gemeentebestuur, door in tijds de meest gepaste maatregelen omtrent spuijing en doorvloeijing te nemen, op vaderlijke en fijn gevoelige wijze zorgde voor de neuzen der Leidsche burgers en de daaraan verheelde Iigchamen, schijnt men thans die destijds zoo gewaardeerde zorgen overbodig te achten. Burgerlijke Jètaub» Van 6 tot en met 13 Juni} 1873. BEVALLEND. Holswilder, geb. Kluivers, Z. S. C. La Bree, gcb. Borgerding, ,D. A. M. Flippo, geb. Kehl, D. J. Ruitenbeek, geb. Miloo, Z. L. van Gelde- 'ren, geb. van der Klei, Z. A. G. de Graad, geb. Giebels, D. A. M. Faesscl. geb. Ilamb, D. J. Planjc, geb. van Leeuwen, Z. G. C. G. Lagerwerf!', geb. Sandt van Nooten, D E. de Calavon, geb. van Klaveren, Z. L. Duk, geb. Ouwer- kerk, D. J. C. Lorenz, geb. Walder, Z. W. Metscher, geb. Brittijn, Z. M. Cli. Leget, geb. Eradus, D. E. Ladan, geb. van der Togt, Z. J. Buitendijk, geb. Zaalberg, Z. - A. Leune, geb. van Gaaien, Z. A. van Halderen, geb. van Strcyen, D. J. C. van Deventer, geb. van der Kolk, Z. E. Schneider, geb. Zandvliet, D. - L. S. Fortuyn Harreman, geb, Marty, D. -- S. E. Kromwijk, geb. Poptie, Z. J. Carlier, geb. van der Waals, D. S. E. Moutioort geb. Kelderman, Z. M. P. Nicola, geb. Boet, Z. Ch. Melet, geb. Teljeur, Z. I. Ch. van Santen, geb. Pabst, Z. N. van Biljouw, geb. Dilmar, Z. GEHUWD: K. de Moeu, jm. en M. Menzel, jd.Mr. 1. Everts, jm. en M. A. Kranlz, jd. A. Ju, jm. en M. Slavleu, jd. J. P. N. Andree, wedr. en S. van der Swart, wede. D. van Benlen, jm. en II. P. M. Tegelaar, jd. OVERLEDEN: G. T. Weisenfeld, wede. C. Wubbe,33j. L. Rijgersveer, Z., 3 vv. C. A. Schramp, geb. Termeer, 32 j. S. van der Wilk, geb. van der Mem. 50 j. R. Smid. geb. Sluiter, Z. Ievenl. J. L. van Leeuwen, D„ 22 j. M. Hey- man, geb. van Luyn. 82 j. H. C. J. C. Lagerwerf!, D., 2 d. H. van Strater. D., 20 j. H. Prins, 41 j. - C. F. Koreman, wed". C. van Leeuwen, 67 j. W. Riet bergen, 55 j. M. van der Lof, D., 5 j. A. van Polanen, 49 j. AKADEMIE-MIEEWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCHOOL. Den !2den Junij de heer A. J. L. Nijpels. geboren te Maastricht, in de reglen, met stellingen. ADV EltlLVf IKV Ondertrouwd: C. VAN DER LINDEN, van Bodegraven en Soetemieeh, 12 Juni 1872. A. S. VAN BEEK. Eenige kennisgeving. Getrouwd: Mr. I. EVERTS Btlz. Advocaat te Arnhem. en Leiden, 12 Juni 1872. M. A. KRANTZ. De Heer en Mevrouw EVERTS KRANTZ beluigen bij deze, ook namens wederzijdsche familie, hunnen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. De Heer en Mevrouw HAMAKER BROOSHOOFT betuigen hunnen har- lelijken dank voor de deelneming, ondervonden bij de geboorte van hun nen Zoon. Visites worden afgewacht op Maandag en Dingsdag 17 en 18 Junij.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 3