ïe Rotterdam ij eergisteren avond de stuurman van een iu de Scheep-' makershaven liggend Engelse!) schoenerschipdie in beschonken toestand op het dek was gaan liggen slapen, bij zijn ontwaken, waarschijnlijk nog door den drank beneveld, door eene opening der verschansing in het water gevallen. Ofschoon spoedig gered door het volk van een in de nabijheid liggenden schoener en geneeskundig behandeld, mogt het niet gelukken den man in het leven te behouden. Het prov. geregtshof in Noordholland heelt het vonnis bevestigd van de arrond.-regtbank te Amsterdam van 21 Maart 11., waarbij B. L. Paerl is vrijgesproken van de tegen hem gedane aanklagt van het opriglen en houden eener bij de wet niet toegelaten loterij. Deze gold het bekende verkrijgbaar stellen van premielolcn in de Oostenrijksche staats-lolerij-leening voor ééne trekking door uitgifte van een certificaat, waarbij de heer Paert zich verbond aan toonder van hel certificaat, tegen overgaai daarvan, uit te betalen hel netto bedrag van den prijs, die in gemelde trekking op het daarin vermelde nommer vallen mogt. Te Amsterdam is Zondag 11. in dc voormiddag-godsdienstoelening bij de Waalsche gemeente de van Breda beroepen predikant d®. M. A. Perk bevestigd door zijn ambtgenoot d'. H. Yalès, mei eene leerrede naar aan leiding van Matth. 5 vs 14. Des avonds aanvaardde dc bevestigde zijne be diening; hij had tot tekst zijner intreerede gekozen Bom. 1 vs. 15. Te Zulphen, in een oud huis, gelegen op hei Rijkenhage, dat in de 17e eeuw tot een klooster behoorde, hetwelk met een soortgelijk gebouw op Oude Wand in gemeenscha)) stond, heeft men in eene ruime kanier, waar het versleten behangsel werd afgescheurdonder drie of vier lagen papier eene prachtige, nog goed geconserveerde «tapisserie des Gobrlins" ontdekt. Aan de eigenares zou men reeds eene som van ƒ5000 voor dit kostbaar voortbrengsel van kunstnijverheid geboden hebben. Men meldt uit Zevenwoldenin Friesland: De wolproductie was dit Ij jaar zeer voordeelig; de prijzen varieerden van ƒ1.60 a ƒ1.80 per kilo. Het vee is razend duur en de vette runderen zijn grootendeeis verkocht. Het graven in de hooge en het baggeren in de lage veenen spoedt ten einde. Het verlangen naar dc nieuwe turf is groot, omdat de oude korte geheel en de oude lange turf bijna is afgescheept. In de veenderij te Appelscha zijn in dc laatste vier weken niet minder dan 2400 schepen met langen turf bevracht. Met het eikscbillen is men druk bezig en de hoeveelheid schors, die dit jaar geproduceerd wordt, is inderdaad belangrijk. De prijs is per 65 kilo 3 a ƒ4. Het eiken zoogenaamd Geldersch hout is zeer duur en wordt betaald met ƒ4 a 5 de 1000. In dit artikel is ontzettend veel altrekvooral naar Holland. De oorzaak van dezen sterken aftrek schijnt gelegen te zijn in het feit, dat in den zachten winter 1871/72 in plaats van steenkool veel kagchelhout is gebruikt. De heer mr. J. P. Amersfoordt bespreekt in het IV. r. d. Dng de hoe danigheid der mest, volgens Liernur's stelsel te Amsterdam verzamelden de kosten van haar vervoer. Hij zegt o. a. het volgende: De hoedanigheid der mest is goed: ik heb er twee bunders grasland mede bemest, het gras is er uitmuntend op gegroeid. Indien echter de pachter aan de stad den geboden prijs zal betalen0.65% per 150 kilogram, en "net vervoer naar de Badhoeve te water en per as behoorlijk zal betaald wordenen de hoog noodige hoeveelheid Lieriuirs mest wordt op het land gebragt, dan kost die bemesting minstens ƒ120 per bunder; daar nu het grasland om Amsterdam, bij openbare verpachting, zelden meer dan 100 opbrengst, zoo is er verlies. Nu is bij deze kosten nog niet berekend de groote som, die Amsterdam dagelijks uitgeeft, om Liemurs mest met stoom- op te pompen en in cenen tender te rijden naar het taphuis, de mest daar nog eens op te pompen in den tapkctel, en de mest dan weder in de vaten te tappen. Tot dit werk worden dagelijks twee, dikwijls vier paarden ge bruikt, met minstens vier werklieden. Hun getal moet bij sneeuw en slecht weder aanmerkelijk vermeerderd worden en dan worden de kosten nog i veel grooter. Indien Amsterdam (even als Edinbnrg) op cenen berg lag, zoude het den rioolmest, door eigen zwaarte naar dc laagte kunnen laten loopen, het wei land zoude met rioolwater kunnen worden besproeid, zonder dat dit stoom, paarden of menschenkracht behoefde te kosten. Wclligt zegt iemand, al zuchtende, dit is het geval niet! Hem moet ik verzoeken eens een blik te slaan op de walerstaatskaart van Nederland. Ilij kan daar vinden dat dc gebouwen der Bouwkas en bet Zaagmolenspad, liggen minstens 1.50 m. boven den Buitenvelderschen polder, zoodat, bij eenig doordenken, de mest, die thans op zoo kostbare wijze vervoerd werdvanzelve op het weiland van dien polder had kunnen loopen, door eigene zwaarte, waar die mest uitnemende werking zoude hebben kunnen doen. Dit geval van den Buiten velderschen polder, die 1320 bunders groot is, en dus nog al mest kan ge bruiken, herhaalt zich bij alle de polders die Amsterdam omringen. Daar heen behoort, naar mijne meening, het Amsterdamsch rioolwater te worden geleid, door ijzeren buizen, gelijk aan die welke het zuivere water uit de duinen naar Amsterdam voeren. Deze wijze van vervoer is de eenig mo gelijke, vooral nu het mij blijkt, uit eene opgave van prof. Gunning, dat de Amstcrdamsche Lieriuirs mest gemiddeld slechts 0.4 ten honderd stikstof bevat, zoodat ik om een halvcn ton mest op mijn land te brengen 99% tonnen water vervoeren moet, hetgeen op andere wijze dan bcvlocijiug door eigen zwaarte, te duur uitkomt. Ik heb gemeend de aandacht mijner landgenootcn op deze zaak te moe ten vestigen, daar dit belang niet alleen voor Amsterdam geldt, maar ook andere steden, Leiden, Utrecht, Delft, 's llage, Haarlem, Gouda enz. wel zoo hoog boven de omringende polders liggen, dat zij met goed gevolg, op de wei-, bouw- en moeslanden dier polders, hunne faecale sloffen zouden kunnen loozcii. 's GRAVENHAGG. II Juiiij. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan S. Wag ner, wachtmeester hij het rog. veld-artillerie,' w egens de redding van een kind uit het water te Alphen a/d. Rijn op 13 April jl.verleend de bronzen me daille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuig schrift. en aan 11. M. Pol. te Kouduni, gemeente llemelumer Oldephaert en Noordwolde, wegens de redding van in het water gevallen personen in 1847, 1851 en laatstelijk in 1871, de zilveren medaille, ingesteld bij bedoeld be sluit, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein ter zee A. R. Blom- mendal. chef der hydrographie. tot liet dragen der versierselen van officier der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken. De luit, ter zee lc kl. E. B. Bonn, uil O I. teruggekeerd, is op noii- aclivitcil gesteld. -- De kapitein der artillerie 11. C. F. Simon, werkzaam bij de kon. mil. akadeniie, wordt met 1 September a. s. eervol uit zijne betrekking bij dc akademie ontheven en overgeplaatst bij het 1= reg. vest. art. In dc zitting van de eerste kamer van heden zijn al de aan de orde gestelde onderwerpen, schier zonder discussie, met algemeenc stemmen aan genomen; dat nopens de Anisterdamsche kanaalmaatschappij met 31 tegen 3 stemmen. De minister van oorlog heeft schriftelijk geantwoord op het verslag nopens zijne begrooting. Hij deelt niet de meening dat voor leger-organisatie bij de wet eene grondwetsherziening noodig is. Omtrent het verpligt kerkgaan der militairen was het den minister aangenaam dat er leden waren die zich tegen eiken dwang verklaarden. Intusschen was het zijn plan geweest de circulaire, gerigt aan de militaire autoriteiten, wat deu zin eu de bedoeling betreft, nader toe te lichten. Nog is aangenomen eene gewijzigde conclusie op het adres van den aka- demischen senaat der Groningsche hoogesclioolbij welke conclusie de kamer bet geven van dispensation bedenkelijk acht, eu de meening uitdrukt dat daaruit te meer blijkt de behoefte aan eene wet op het liooger onderwijs. Deze conclusie werd aangenomen met 17 tegen 15 stemmen. De kamer is vervolgens op recès gescheiden. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft lieden uitspraak gedaan op het appel van hel vonnis der reglbank te Rotterdamwaarbij dc brander F., van de branderij «Nooit gedacht", o.a. is aansprakelijk gesteld voor de boelen, zijnen knechts opgelegd wegens den ongedekten vervoer van gedis tilleerd. Het hof heeft liet bestreden vonnis vernietigd en op nieuw regl- doende. de geinlimeerde, dc administratie der belasting, niet ontvankelijk verklaard in hare strafvordering tegen den beklaagde ingesteldmet vcroor- dceling der kosten op het hoogcr beroep gevallen. Voor het middelbaar onderwijs zijn gisteren toegestaan twee acien voor boekhouden, aan J. E. Lightenbergh, van Rotterdam, en J. G. van Lee. van Amsterdam. Geweigerd werden: eene acte voor Engclsch, eene voor Nederlandse!) en eene voor de Duitsche taal. Door het bestuur van de afdeeling 's Gravenhage der Nederl. Gustaaf- Adolf-Vereeniging is bekend gemaakt, dat een onzer sladgcnoolen de belang rijke som van 10000 aan de afdeeling heeft geschonken. BUIT EN I A i\ DSC 11K BKHIGTEN. K TV E .1 Ni li. LONDEN. 10 Juiiij. Bij de bankiersfirma Coutts is de inschrijving opengesteld voor een fonds tot leniging van den nood, die het gevolg is van dc jongste uitbar sting van den Vesuvius. FSANKRIJR. Blijkens het meer uitvoerig verslag van de zitting der nationale verga dering van Zaturdag, heeft de heer Thiers, bij zijne verdediging van den vijfjarigen diensttijd, als zijne meening ook uiteengezet dat de kracht van 's lands verdediging moest gezocht worden in een goed georganiseerd en goed gedisciplineerd leger, zonder dat er van eene volkswapening groote dingen te verwachten waren. Zulk een leger nu, was, naar zijn oordeiI alleen te verkrijgen door een langen diensttijd. In Pruisscn mogt men er in slagen eenen burger binnen drie jaren tot eenen soldaat te herscheppen, maar bij de Pruissische natie waren de begrippen van onderdanigheid en van hiërarchie veel meer ontwikkeld; bij den Franschen volksaard zou het ge heel onmogelijk blijken. En nog veel minder mogelijk was het binnen twee jaren, overeenkomstig de behoeften, goede onderofficieren te vormen. Alle krijgskundigen toch hadden der regering medegedeelddat om een goeden onderofficier te vormen er drie jaren noodig waren, en dat het leger hen. wanneer zjj eenmaal gevormd warenwel twee jaren lang behouden mogt om van die vorming nul te trekken. 11c natuur der dingen, zeide de heer Thiers, heeft aan iederen mensch eenen eigenaardigen werkkring bestemd, waarvoor eene eigenaardige opleiding en een bijzondere aanleg vercischt worden. Ook met de krijgsdienst is dit bet geval: men vormt geen soldaten iu eenen korten tijd. Ook in dat vak wordt oefening, studie en vooral een natuurlijke aanleg vereischt welke niet in iederen mensch gelegd zijn. Eerst oefening maakt den soldaat; eerst een oudsoldaat is een goed soldaat. In de legers van Napoleon vormden de ondsoldaten de kernhet leger van den Rijn bestond hoofdzakelijk uit ondsoldaten, en toen dc keizer de lan ding iu Engeland in den zin had, vormde hij nabij Boulogne een legerkamp, waarin alleen geoefende officierenonderofficieren en manschappen verzameld werden, waarvan geen enkele niet tien of twaalf dienstjaren telde en niet aan verschillende veldtogten had deel genomen. Dezelfde beginselen be hoorden ook thans nog in het oog te worden gehouden zoo men een goed leger vormen wilde; want, gelijk de eerste keizer reeds gezegd had, in de krijgskunst werd niets nieuw behalve de wapenen. Allerminst hechtte hij aan het zoogenaamde nieuwe beginsel van volkswapening en van territoriale iegerindccling. - liet tweede met gedeporteerden naar Nieuw-Caledonie bestemde stoom- transporlrchip la Guerrière, heeft op hel eiland Ais. hij la Rochelle, 270

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2