LE1D8CIIE ISdlll COURANT. 1871 WOENSDAG 12 JUNI J. N#. 137. STADS-BERICHTEN. Ml N N EN L A NI iSCIlE HEBIGTKN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'gjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnttën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentien te HamburgLubeck Frankfort aM.BerlijnLeipzigDresdenBreslauKeulenSluttgartKienen, PraagBazel, Zurich«Sfe. GallenGeneve en Lausanne Ter Gemeente-Secretarie is tegen ƒ1.25 verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 22,tco April jl ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe stand der gemeente over 1871? terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke Verordeningen, hehoorende lot het Gemeente blad, tegen betaling van 10 Cents per vel. LEIDEN, 11 Jnnij. Men meldt ons uit 'sllage: Sedert gisteren zijn er geruchten in om loop omtrent de voorbereiding tot eene spoedige oplossing der ministeriele crisis. Er worden enkele namen genoemd, in verband tot eene reconstructie van het ministerie, met aanvulling van cenige nieuwe elementen. Met zekerheid verneemt men dat Z. M. de koning gisteren de presidenten der beide kamers achtervolgens ten gehoore heeft ontvangen. Aan de volgende mededeeling verleencn wij gaarne eene plaats: 1 Dadelijk nadat de heer mr. C. W. Hubreeht door zijne benoeming tot lid van gedeputeerde staten der provincie Zuidholland zijne betrekking van ■wethouder had nedergelcgd, werd een plan gevormd tot aanbieding van een bljjk van hoogachting door hen. die gedurende de jaren 1860—1872, dat hij het voorzitterschap der commissie van fabricage en van het bestuur der stedelijke gasfabriek bekleedde, dagelijks of op bepaalde lijden met hem in aanraking warenraadpleegdenbeheerden of bestuurdenaan zijn wil en bevelen gevolg gaven, of op verschillende wijze hem ten dienste stonden. Aan dat plan namen deel: de gemeente-architect, de rooimeesters, de direc teur en adjunct-directeur van het brandwezen, het collegie van brandmees ters, de Vereeniging Bouwkunst en vriendschap, de directeur der stedelijke gasfabriek en dc secretaris der commissie van fabricage. Eene commissie uil hun midden belastte zich met de taak om bij den heer van Kempente Voorschotente doen vervaardigen een gedenkstuk van hetgeen de aanbieders bezielt, om als blijk van hoogachting te worden aangeboden. Het bestaat in een zilveren beeld, voorstellende de Leidsche stedemaagd, wier linker hand rust op een zilveren schild, waarop het wapen der gemeente is afge beeld, en in wier regterhand met uitgestrekten arm een lauwerkrans wordt gehouden, terwijl aan haar regterzijde is geplaatst een zilveren afgeknotte kolom, waarop gegraveerd slaat: 1860--I872. Het alzoo keurig vervaar digd gedenkstuk is geplaatst op een zwartmarmeren voetstukbewerkt door den Leidschen steenhouwer Steyger. waartegen een zilveren plaat is beves tigd, waarop gegraveerd staan de titels der aanbieders van het stuk. De rouw, waarin dc lieer Hubreeht door het ongedacht en onverwacht overlij den van zijne algemeen geachte echtgenoote werd gedompeldheeft de aan bieding vertraagd, die eerst Zalurdag 8 Junij plaats had. De commissie daarmede belast, vervoegde zich, na vooraf haar wensch te hebben mede gedeeld, ten huize van den heer Iluhrecht, en had het lid, dat gedurende de laatste elf jaren het secretariaat der commissie van fabricage had waargeno men, verzocht haar tolk te zijn, die aanving met den heer Hubreeht te wijzen op het personeel, dat voor hem stond en hem voor den geest bragt zijne dagelijksche omgeving gedurende de laatst verloopen 12 jaren, waar door bij hem voorzeker gewaarwordingen en aandoeningen werden opge wekt, die zij konden gissen, maar niet zouden wagen te beschrijven. By hen kon nimmer worden uilgewischt de herinnering aan de aangename, de welwillende, de uitstekende verhouding, waarin zij tot hem gedurende dien tijd hadden gestaan, waardoor zij steeds hun taak en hun pligt met het meeste genoegen hadden vervuld. Maar juist daarom meenden zij zich te mo"en verhoovaardigen de meest bevoegde beoordeelaars te zijn van hetgeen de heer Hubreeht als wethouder had verrigt en hoe hij met ijver, trouw en vodrbeeldclooze welwillendheid en zeldzame waardeering van de diensten zijner inferieuren die betrekking had vervuld. En, wijzende op het ont hulde beeldboden zij hem dit gedenkstuk aan als uitdrukkende hun oordeel en de hulde die hem toekomt. Na eene stilte van eenige oogenblikken waarin aller oogen, waaruit menige traan welde, op het beeld gevestigd waren, vervolgde spreker aldus: «Voor «wy het plan vormden, dat spoedig en met eenstemmigheid geschiedde, was «er geen gedachte, veel min vrees voor het verlies, dat u getroffen heeft, «en wij hadden gehoopt bij de aanbieding de edele vrouw aan uwe zijde te «zien, om haar onze hulde te brengen, omdat wij innig overtuigd zijn welken «onberekenbaren invloed huisselyk en echtelijk geluk hebben op de vervul ling van maatschappelijke pligtcn en ook van openbare betrekkingen, en in «dit opzigt ook de invloed van mevr. Hubreeht hoog moet worden gewaar- «deerd. Moge dan ook dit gedenkstuk de nagedachtenis der onvergetelijke «echtgenoote vereeren, die gedurende de tweede helft der 25-jarige huwelyks- «vereeniging velen en ook onze gemeente ten zegen was. En als eenmaal de «tijd zal gekomen zijndat gijals wij u welligt reeds zijn voorgegaan «deze aarde verlaatmoge dan door uwe tijdige beschikking dit gedenkstuk «eene plaats vinden in het stedeiijk museum van voorwerpen van oudheid- »en geschiedkundige waarde [eene gemeente-instelling, waarloc de Lakenhal «in 1871 en 72 onder 'smans bestuur werd ingcrigl]opdat tijdgenoot en «nageslacht, stadgenoot, landgenoot en vreemdeling daarin eene aanwijzing «vinde, hoe hetgeen op het gebied der openbare werken, en wat daarmede «in verband slaat, in de twaalf jaren van uw wethouderschap tot stand kwam «en verrigt werd, voor een aanzienlijk deel is te danken aan de voorbeel- «digc en navolgenswaardige verhouding, die bestond tusschen den wethouder «en zijn ambtenaar, ook als een leerzaam voorbeeld voor superieuren en «inferieuren." Met aandoening en hartelijke, gevoelvolle woorden en handdrukken be antwoordde de heer Hubreeht die toespraakmet eene welsprekendheid, die uit het hart voortvloeide, betuigde hij zijn dank voor de eer en het genoe gen hem bewezen, met de verzekering dat hjj blijven zou wat hij geweest was, want dat de baud ook daardoor hechter was geworden die hem aan zijne geliefde geboortestad Leiden verbond. Voor den duur der zomerdienst zijn de telcgraaphkantoren der Hol- landsche IJzeren spoorwegmaatschappij open als volgt: Alkmaar, Amster dam, Delft, 'sGravenhage, Haarlem, den Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam van 7 ure voor- tot 10% ure namiddags; de overige kantoren van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. In de vergadering der kon. akademie van wetenschappen, afd. taal- en letterkunde, te Amsterdam. Maandag 11. gehouden, had deplegtigeontvangst plaats der nieuwbenoemde leden. dr. J. P. N. Land, mr. C. Vosmaer en dr. J. G. de Hoop Scheller. Na hen met een kort woord verwelkomd te heb ben, sprak de voorzitter, de hoogleeraar C. W. Opzoomer, ecue sierlijke redevoering uit naar aanleiding van het verscheiden des grijzen staatsmans. een van wiens laatste regeringsdaden de bekrachtiging hunner benoeming was geweest. Spreker schelste in kernachtige taal de zeldzame verdiensten van Thorbecke en wees tevens, ten bewijze dat zijne diepe vereering voor den ontslapen meester geen blinde parlijdrilt is, op diens gebreken en poli tieke misslagen. Thorbecke had een slecht oog op menschenhij beschouwde zelfstandigheid vaak als tegenkanting. Toen hij na den val van het minis terie-Heemskerkmet de zamenslelling van een nieuw kabinet werd belast, beging hij eene fout, door daarin zelf geen zitting te nemen, eene fout t,e grooter, daar hij lid der kamer bleef uitmaken. Zijn derde ministerie is het minst eervolle, minst vruchtbare tijdperk geweest. Doch onder den indruk van het verlies, vraagt men alleen hoeveel men heeft verloren. En wat betreft de uitspraak van Antonius, dat het kwaad blijft en het goede te loor gaat; dit moge van Caesar hebben gegolden, hier moge het tegenover gestelde waarheid zijn. Spreker besloot zijne rede, die in druk zal ver schijnen. aldus: De akademie van wetenschappen, tot wier gebied ook staatkunde en reglsgelccrdheid behoorenis aan dc nagedachtenis van Thor becke opregte eerbied en dankbare hulde schuldig. (Hbl.) Door de synode der Christ, geref. kerk, die te Groningen is gehouden, werd besloten tot de oprigting van een gymnasium, dat aan de theologische school zal verbonden worden. Naar men uit Dclfshaven meldt zijn door den heer N. van der Straal te Rotterdam, uit de nalatenschap en op verlangen van zijn overleden broeder C. L. van der Straalaan het kerkelijk bestuur der hervormde ge- mcenle aldaar ten geschenke aangeboden een aantal bebouwde panden, de aanzienlijke waarde van ruim ƒ50000 vertegenwoordigende, zoo tot oprig ting en onderhoud van een aldaar ontbrekend weeshuis als tot vrjje woning van predikantenenz. Ook dc diaconie-armen dier gezindte mogen zich in eene gift van ƒ1000 uit die nalatenschap verheugen.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1