laatste maanden van het vorige jaar in Zeeland veelvuldig voorkwamen, gaandeweg haar goedaardig karakter zouden verliezen, is gebleken gegrond te zijn geweest. Alleen in de maand Maart van dit jaar bezweken in Zeeland aan die ziekte 62 personen. Uit 22 gemeenten zijn beriglcn inge komen van epidemische verbreiding van mazelen, die in sommige gemeenten de sluiting van scholen gevorderd heelt. In vele gemeenten intusschen schenen zij reeds in de maand Maart hare grootste hoogte te hebben bereikt. In de vier maanden van haren duur bezweken niet minder dan 129 perso nen in 22 gemeenten. 's GRAVENllAGE. 7 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer E. W. Schutz,, te Alexandria, tot het dragen der versierselen van officier der orde van den Medjidié. Aan den heer F. H. Ter Horst is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Sneek. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Gouda de heer W. G. 11. Hoffmann, thans controleur werkzaam in de 3e afd. Am sterdam; te Bergen-op-Zoom de heer L. M. van Kosters, thans controleur te Gouda. Verplaatst zijn: de controleurs der directe belastingen M. G. Just de la Paisières van Gorinchem naar Gouda; J. H. van Assum, van Groenlo naar Gorinchem. Voorts zijn benoemdtot controleur der directe belastingen enz. te Groenlo F. A. J. A. van Galen, thans adj. controleur dier middelen te Leidentot adj. controleur te Leiden P. F. A. Rooseboomthans surnu merair werkzaam in de inspectie der directe belastingen te Amsterdam. De luit. ter zee 2e kl. II. 11. Bowles, dienende aan boord van den mo nitor Krokodil, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. A. van der Linden van den Heuvell. De luit. ter zee 2e kl. VV. .1. Slruick wordt toegevoegd aan den chef der hydrographie. Z. M. de koning heeft reeds heden namiddag ten half zes ure in bij zonder gehoor ontvangen den markies de Gabriac, buitengewoon gezant en gevolmagligd minister van de Fransche republiek bij hel Nederlandsche hof, en zulks ter overhandiging zijner geloofsbrieven 11e gezant werd met het gebruikelijk ceremonieel van het hotel Paulezalwaar hij lijdelijk zijn intrek heeft genomen, naar het kon. paleis geleid. Zal, gelijk bereids gemeld is, de begrafenis van den minister Tlior- becke zeer eenvoudig zijn op zich zelve, de stoet, die uil eigen beweging zich zal aansluiten om het stoffelijk overschot van den hooggevvaardeerden staatsman grafwaarts te begeleiden, zal, voor zoo ver hel zich nu reeds laat aanzien, bijzonder groot zijn. Reeds zijn, behalve een aantal vrienden en vereerders van den overledene, onderscheidene deputaliën en besturen van vereenigingen uit verschillende deelen des lands alhier aangekomen om de ter-aarde-bestelling bij te wonen. Zeer vele leden der beide kamers van de staten-generaal en van de hooge staatscollegiën zullen, naar wij verne men, zoo al niet en corps, dan toch bijna allen deel uitmaken van den stoet, die voorafgegaan zal worden door slechts enkele volgkoetsen, waarin de familieleden, de vertegenwoordigers van Z. M. den koning, de ministefs en enkele huisvrienden van den overledene zullen zijn gezeten. Twee Schicdamsche jongens, 18 en 15 jaren oud,stonden gisteren voor hel prov. gcregtshof in Zuidholland teregtbeschuldigd van diefstal van vee uit de weide. Zij hebben den 15<leD April jl. uit eene weide nabij Schiedam weggenomen een lam van een paar weken oud en 5 waard, dat door hen werd geslagt. De veldwachter, van den diefstal onderngt, arresteerde hen toen zij bezig waren het lam te nuttigen. Zij bekenden hunne schuld en gaven den honger ais de oorzaak van den diefstal op. Adv.-gen. mr. van Maanen rcqtiireerde voor beiden van 20 maanden tot 5 jaren gevangenisstraf voor den eerste en opsluiting in een verbeterhuis voor den tweede. Ook waren nog drie Schiedamsche jongenswaarvan een ook in de reeds mede gedeelde zaak was betrokken, voor het hof ter verantwoording ge roepen als beschuldigd van twee diefstallen van kippen in den vroegen ochtend van 29 Febr. jl. te zanten en in vereeniging gepleegd. De eerste bij een koffijhuishouder door inklimming en de tweede bij diens buurman met binnenbraak. De kippen werden te Delft aan de man gebragt voor ƒ3.25. Ook in deze zaak zouden honger en ledigheid als oorzaken van den diefstal kunnen worden beschouwd. De ciseh van advocaat-generaal mr. van Maanen strekte tot hunne veroordeeling van zes maanden lot vijf jaren ge vangenisstraf. Burg. en wclh. hebben den gemeenteraad aangeboden eene algemeene begrooling der kosten van den aanleg der duinwaterleiding, waarop de volgende posten zijn uitgetrokken: Kanalen in de duinen 265,000, re servoirs 287,000, pompwerktuigen en toebehooren 190,000, buizennet ƒ364.415, voor het leggen en onderhoud 147,585, grachldoorgangen ƒ46000. afsluiters ƒ78000. te zanten ƒ636,000. Werken van hijzonderen aard. als: het maken van losplaatsen, verwijding der sprank, het maken eener nieuwe brug. "liet verleggen van het jaagpad ƒ38000, aanleg van een keiweg naar de reservoirs en het bereiden van een weg voor de hoofdbuis naar Scheve- ningen ƒ80000. te zamen ƒ118,000; personeel en benoodigdheden ƒ75900, onteigening, memorie en onvoorziene zaken /69000. Totaal ƒ1,640,000. Burg. en wetb. hebben den raad voorgesteld het cijfer van ƒ1,640,000 aan te nemen als grondslag der financiële plannen. Nopens het adres van leden der algenteenc 's Gravenhaagsche werklie- deit-vereenigingwaarbij óf een subsidie van ƒ20000, óf een renteloos voor schot van 40000 werd gevraagd ter oprigting eener tweede brood- en meelfabriek, hebben burg. en weth.uit het oogpunt van berekeningen van financiëlen aard en ook omdat het niet op den weg van het gemeentebe stuur ligt louter industriële ondernemingen Ie steunenbezwaar gemaakt tegen des adressanten verzoek en daarom den gemeenteraad voorgesteld op het adres afwijzend te beschikken. In de eergisteren alhier gehouden 42sle algemeene vergadering van de Vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen, is o. a. het volgende bepaald: zoodra aan een definitief ministerie de teugels der lands-rege- ring zouden zijn toevertrouwd, niet nieuwen ijver en zonder ophouden aan te dringen 1°. op de vervulling der stellige toezegging van de regering van 1862 om het invoerregt op granen wederom te doen vervallen, nu be wezen is dat de invoerregtennaar het tarief van 1862, aan de schatkist niet slechts even zoo veel opbrengen als in 1861maar zelfs nog 1 millioen gulden of 25 pCt. meer; 2°. op de afschaffing der patentbelasting en van den zeepaccijns, als zijnde thans zoo algemeen veroordeeld, dat zij langer niet wel in werking kunnen blijven. In beginsel heeft de vergadering erkend de noodzakelijkheid eener regelmatige markt en notering van bin- nenlandsche industriële waarden en aan twee leden opgedragen ter volgende algemeene vergadering een uitgewerkt voorstel in te dienen omtrent de wijze en middelen van uitvoering. Door de commissie, belast met de examens voor het middelbaar onder wijs, zijn gisteren toegestaan: eene acte voor staathuishoudkunde, statistiek en staatsinstellingen, aan G. C. R. Hoetink, van Zutphen; eene acte voor aardrijkskunde aan S. J. W. Brugmans. van Groningen; eene acte voor Hoogd. taal en letterkunde aan J. A. 11. Jansen, van Zwolle; eene acte voor Nedcrl. taal en letterkunde aan P. Kat Pz.van Enumatil. Geweigerd wer den eene acte voor Fransche taal en eene voor Nederl. taal en letterkunde. Gisteren avond, ongeveer 8 ure, zijn 2 a 300 kinderen van de ge meentescholen, die een togtje naar Rotterdam hebben gedaan, uiterst vol daan en zeer opgeruimd per Ilollandsch spoor alhier teruggekeerd. Het denkbeeld tot dezen uilslap was uitgegaan van de afdeeling 'sGravenhage van het Nederlandsch schoolverbond, en men kan gerust zeggen, dat het schoolfeest uitmuntend is geslaagd. De kinderen hebben te Rotterdam ge wandeld, de gedenkteekenen ter eere van Tollens en van Hogendorp bezig- tigd, de diergaarde bezocht enz. en werden bij herhaling op chocolade, krenlebrood en andere ververschingen onthaald. BUI T EN LA SN DSC IIE B E BIGT E N EXGELAN». LONDEN, 6 Junij. De beraadslagingen in het hoogerhuis over de motie van graaf Russell, in zake de Alabama-eischen. zijn zeer levendig geweest. Zijn voorstel strekte om de koningin te verzoekendat zij de noodige bevelen mogt geven opdat de regering zich van alle handelingen voor het scheidsgeregt te Genève onthouden zou zoolang de eischen, wier beoordeeling naar het oordeel der Engelsclie regering niet binnen de bevoegdheid van het scheidsgeregt lag, niet zouden zijn ingetrokken. Volgens zijne meening zou eene krachtige afwijzing van alle indirecte eischen geene andere dan goede gevolgen gehad, en aan de overzijde van den Oceaan geen anderen dan een goeden indruk gemaakt hebben. Om deze bewering te staven, beriep hij zich op de oplos sing der Trent-quaeslie. Ilij had destijds als minister van buitenlaudsche zakenna raadpleging met de regtsgeleerden der Kroon eene beleefde doch in zeer stellige bewoordingen vervatte nota aan de regering der Veree- nigde Staten ingediend, en de voldoening was binnen een paar dagen ge volgd. En in stede van de gevoeligheid en verbittering in Amerika op te wekkenhetgeen de tegenwoordige ministers zoo zeer schenen te vreezen, had men aan de overzijde van den Oceaan algemeen de krachtige en dap pere houding van de Britsche regering goedgekeurd. Had de regering zich dus van het scheidsgeregt teruggetrokken zoodra de Amerikaansche me morie. was bekend geworden, dan zou voorzeker het scheidsgeregt te Genève niet zijn doorgegaan, maar er bestond in dat geval geen twijfel of de Ame rikaansche regering zou bereid zijn gevonden om een nieuw traclaat te sluiten, waarbij niet in onduidelijke termen en in halve tot misverstand aanleiding gevende woorden, zoo als bij het tractaat van Washington, maar duidelijk en verstaanbaar werd uitgedruktwaarover het scheidsgeregt zou te oordeelen hebben. Van regeringswege werd legen het door graaf Russell gestelde voorbeeld der krachtige houding van het Britsche ministerie in de Trenl-quaestieaangevoerd, dat eene dergelijke politiek eene gevaarlijke po litiek was; bedreigingen waren, vooral wanneer men niet bij magte is die te vervullen, niet de verstandigste vorm van onderhandeling, en men zonde in eencn zeer moeijelijken toestand verkeerd hebben, wanneer de Amerikaansche regering van hare zijde bij magte geweest was de uitle vering der heeren Mason en Slidell te vragen, en op voldoening aan die aanvrage door bedreigingen aan ie dringen. Er bestond geen gevaar voor eene behandeling der indirecte eischen door het scheidsgeregt wanneer, hetzij door eene gemeenschappelijke nota, hetzij door de overlegging van een supplementair tractaat, de beide regeringen verklaarden, dat zij die eischen niet aan het oordeel van het scheidsgeregt onderwierpen dewijl zij bij nader overleg hel scheidsgeregt niet voor bevoegd hielden om daarvan kennis te nemen. Door de motie aan te nemen, zeidc lord Granville, zoudt gij eene groot'e verantwoordelijkheid op u laden. Ik vertrouw dat gij ti niet zult laten medeslepen door praatjes over moedig en dapper handelen Ik voor mij heb er nooit eenigen moed in gezien om, bedaard Ie huis zit tende, eene taal te bezigen welke dit land aan de rampen van den oorlog kan blootstellen. De beste politiek voor dit land is, zoo vastberaden en zoo kalm mogelijk te blijvengeen jota op te geven waar het de waardig heid en de eer des lauds geldt, maar van den anderen kant, en dit geldt zoowel de regering als het parlement, zich zoo veel mogelijk te onthouden van uitdrukkingen en besluiten welke verbittering opwekken. Den 10I,D dezer moet op den Theems een roeivvedslryd plaats hebben tusschen Engelsclie en Amerikaansche liefhebbers. i D FRANKRIJ K. j Van de leden der commissie van rapporteurs over het budget voor 1873 behooren er li tot de linker- en 19 tot de regterzijde der nationale verga dering. 23 der verkozenen zijn aanhangers van het vrijhandelsstelsel en

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2