BUITENLANDSCllË IlKlilGTKN in dal jaar de uitgaven hebben beloopen ƒ107,003.44; 3\ dat bjj het slot van het jaar 1871 meer is uitgegeven dan ontvangen ƒ22,821.46. Er is een kapitaal van een millioen gulden op het grootboek der 2% pCt. nationale werkelijke schuld, als eigendom van hel fondsingeschreven. Volgens den op het einde van 1871 opgemaakten staat der baten en lasten van het afzon derlijk beheerd wordend fonds voor de lijfrenten en pensioenen, overtreffen de balen de lasten met ecne som van ƒ9206.78, waarvan de helit zal wor den aangewend om de voortdurende lijfrenten en weduwen-pensioenen, welke op den li,en November langer dan twee jaren hebben geloopen en waarvan de titularissen op den Is"" October vgn gezegd jaar in léven zijn, voor ééns met 23 pCt. van het bedrag der aan hen toegekende uitkeering te doen verhoogen. liet aantal contribuerende deelgenooten van het londs op ultimo December 1871 bedroeg 2889, waarvan 28i0 eene jaarlijksche bijdrage storten van ƒ10, 7 verhoogde contributie 15, 71 idem ƒ20 en 1 idem ƒ30, bijdragen. Op het gezegd tijdstip waren een aantal van 609 personen in het genot van jaarlijksche lijfrenten en pensioen, waarvan het bedrag klimt tot 22473. Tot gezegd tijdstip hebben 16 nog in leven zijnde deelgenooten bij het verlaten van de dienst, aan hunne echtgenooten weduwenpensioenen verzekerd. Tot den laat sten December 1871 heeft een getal van 58 deelgenooten van hunne uit het fonds aankomende gelden, een gezamenlijk bedrag van 24230 in het fonds laten rusten, ten einde daarvan jaarlijksche renten te genieten. In den loop van het jaar 1871 zijn aan 2110 gevezen militairen voorschotten op gagementen en pensioenen voor rekening van deze instelling verleend, lol een bedrag van ƒ265,934.40, terwijl op den 3lste" December 1871 in voorschotbetaling waren 2006 gepensioneerden, die in het genot waren van een gezamenlijk pensioenbe drag van ƒ260,952. Te Amsterdam is Dingsdag 11. de vergadering gehouden van afgevaar digden van de afdeelingen der maatschappij van weldadigheid. Blijkens het uitgebragtc verslagtoonen de uitkomsten der laatste jaren eene voortgaande verbetering aan en geven zij voldoenden grond om hel bestaan der maat schappij als verzekerd te beschouwen, ofschoon men nog geene vrijmoedig heid heeft om van een zelfstandig bestaan Ie spreken. Sinds 13 Sept. 1859 reeds streng gescheiden van de zoogenoemde rijks-bedelaarskoloniën, wordt de maatschappij evenwel door het publiek nog maar al te veel met deze verward en waardeert dit nog op ver na niet genoeg het heilzame van haren werkkring. Toch is ook hierin vooruitgang op te merken. Z M. de koning ging als gewoonlijk weêr voor door zijne belangstelling te toonen. en een lal van weldadige landgenoolen volgden zijn voorbeeld. Een onbekende, die reeds vroeger krachtdadige hulp bewees, gaf ook in het afgeloopen jaar, door eene gift van 10000, een schitterend bewijs, hoe hoog hij met de maatschappij is ingenomen. De vooruitziglcn voor 1872 zijn. wat den oogst betreft, gunstig. De industrie der koloniën breidt zich gaandeweg uit. Over het algemeen gal de bevolking reden tot tevredenheid. Op .31 Dec. 1871 bedroeg die bevolking, de ambtenaarsgezinnen daaronder begrepen, 2006 zielen. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten het aantal leeraren aan de hoogere burgerschool met éen te vermeerderen en aan te stellen: een leeraar voor de Fransche taal en letterkunde, een voor het lloogduitschen eentevens candidaat of doctor in de letterenvoor het Nederlandscli en de oude geschiedenis, allen op een wedde van ƒ1600. Deze drie leeraren zul len de plaatsen vervullenopengevallen door het eervol ontslag aan de hh. Susan en de Stoppelaar op hun verzoek verleend. Het prov. geregtshof in Friesland behandelde dezer dagen twee gevallen van mocdwilligen doodslag. Het eerste betrof een boerenknecht, die in den avond van 1 April in eene herberg in drift iemand met een kruidhoorn zoodanig op het hoofd sloeg, dat deze na weinige uren een lijk was. ünder aanneming van verzachtende omstandigheden werd hij veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 2 jaren, in eenzame opsluiting te onder gaan. In het tweede geval gold het een koopman te Noordwolde, die in een twist zijn stiefvader een schop tegen den buik gaf, met het gevolg, dat hij eenige dagen later overleed. Hij werd veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf. Nabij Sneck, op een klein meertje, de Brekker genaamd, viel dezer dagen de 1 P-jarige zoon van een schipper uit Zwartsluis over boord en zonk onmiddellijk in de diepte, onder het oog van zijnen vader, die toen alleen op het vaartuig overbleef. Eenigen tijd later werd liet lijk opgevischt. Naar men verneemt was de verongelukte de laatste van acht kinderen, die de vader door den dood verloor. Te Groningen had Zaturdag 11. het twaalfjarig dochtertje van den tim merman Edzard, aan het Zuiderdiep. het ongeluk in genoemd diep te val len. Dit onheil werd opgemerkt door den betrekkelijk kleinen hond van een lurfkoopmanwelk dier het kind nasprong en aanstonds pogingen aan wendde om liet aan het dreigend gevaar te ontrukken. Dit mogt den hond dan ook in zooverre gelukken, dat hij met zijn last bijna een zich op die hoogte bevindenden trap bereikte. Toen evenwel begaven hem de krachten; hij werd nu echter in zijne poging tot redding bijgestaan door een juist van de inspectie terugkeerenden artillerist. Het kind en de hond hieven dus behouden. Zondag morgen is het Russisch oorlogschip sllmaz wederom uit Vlissin gen vertrokken. Vrijdag avond werd aan boord een prachtig bal georgani seerd, waarop de officieren der land- en zeemagt, benevens verschillende burger autoriteiten met familie uit Vlissingen waren genoodigd. Het schip was keurig met groen en vlaggen versierd en schitterend verlicht en het dek, waar zich de muziek van de Almaz deed hooren, was door fonteinen, bloemen, vlaggen en groen in eene keurige danszaal herschapen; een souper en verlichting van het schip besloot het schitterend feest. Zaterdag werd aan de Russische officieren eene rijpartij door Walcheren en een lunch te j Middelburg aangeboden. 's GRAVENHAGE. f» Junij Z. M. de koning-groothertog heelt benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon den heer A. Thiers, president van de Fransche republiek. Door Z. M. is aan den heer F. A. C. Dumontier, med. cliir. et art. obst. doctor, gepens. dirigerend officier van gezondheid en chef van de ge neeskundige dienst in de kolonie Suriname, pracliserend geneesheer te 's Gravenhagevergunning verleend tot het dragen der versierselen van de Kou. Kroon-Orde 3e kl., met het Roode Kruis op een wit veld te dragen aan het herinneringsbandhem door den keizer van Duitschlandkoning van Pruissengeschonken. Tot comthïes ter inspectie der directe belastingen te Eindhoven, is benoemd de heer G. J. J. Greidanus, thans surnumair bij de administratie derzelfde middelen. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair der posterijende heeren: P. A. Gelpke, wonende te 's Bosch; A. J. A. B": Mulert, van Breda; J. B. van Lennepvan KolhamD. H. van de Werk, van Zalt-Bommel; J, A. K. van Hasselt, van Brie le; W. 1. Borgerhott'Muldervan Harlingen; E. H. Trakranen, van Arnhem; A. C. P. Th. Hollingerus Pijpers, van Breda; 11. Helling, van Alkmaar; U. Feenslra, van llcerenveenG. Brueli, van 's Gravenhage; H. Makkes, van Meppel; P. M. Galans, van Groningen; L. H. Stolk, van Arnhem en N. J. van Aken, van Gorinchem. Door den Nederl. consul-generaal te Odessa is de heer H. Silberstein aangesteld tot zijnen vice-consul aldaar. Z. M. heeft benoemd: tot 2e luit. bij het wapen der infanterie. Bij het le reg.de sergeanten G. E. A. R. Kempers, J. Buddingh, E. van Rijs- sen, J. H van Epen, D. L. Hooghamer, N C. U. Masman, J. W. C. Wolter- heek, J. C. F. Schmitz en A. M. Braskamp. Bij het 2e reg.. de sergeanten J. S. Wernas, J. W. C. Moorrees, F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, P. T. Lambert en V. A. II. Hanckar. Bij het 3e reg.de sergeanten A. W. Pitlo, C. H. S. Gelderman, D. F. H. Ilelbach, F. Hammacher, D. de Ronde Bresser en F. J. G. Wirlz. Bij het 5' reg.. de sergeanten K. M. van Pesch, A. F. Balabréga, E. K 11. A. Hamming, J. Bruining, M. Sterkenburg (van het 4' reg.), G. A. Herklots, H. C. Verniers van der Locff, H. A. Muller, R. J. van Zwol en N. II. J. Richelle (van het 4' reg.). Bij het 6* reg., de ser geanten 11. C. A. Neeteson, J. Bruce, F. J. G. ten Raa. P. X. Olivier en D. P. A. Markesleyn (van het 4' reg.). Bij het 7' reg., de sergeanten A. C. H. Alma (van het 4' reg.), P. J. van Lookercn Campagne, A. M. Klerk de Reus, H. J. Camerliugh en J. D. van der Vijver. Tot 2' luit. bij het wapen der cavalerie. Bij het 2* reg. huzaren: den wachtmeester-titulair J. R. van den Berg. Bij het 3e reg. huzarenden wachtmeester-titulair L. Vos. Tot 2' luit. bij het wapen der artillerie. Bij het l,u>reg. vesting-artillerie: den sergeant J. I'. de Graaff. Bij het 2reg. vesting-artillerie: den sergeant J. W. Opstellen. Bij het 3' reg. vesting-artillerie: den sergeant P. G. de Bruynvan het corps. De minister van oorlog heeft o. a. goedgevonden: op non-activiteit te stellen: op zijne aanvrage en in afwachting van nadere beschikking, den lsUn luit. jhr. C. van der Wijck, van het 3' reg. vest, art.; in active dienst te herstellen: bij het 4' reg. huzaren, den paardenarts 2e kl. op non-activi- teil J. G. S. Arntz; definitief werkzaam te stellen: bij het dep. van oorlog: den kapitein F. A. V. W. H. van Tuerenhout, van den staf der inf., tot dusverre werkzaam bij de kon. mil. akademie, en bij gemeld departement gedetacheerd; te detacheren: bij het dep. van oorlog: de 1« luitt. F. E. M. A. Abel, van het 6e. en A. C. Alma, van het 1' reg. inf.; bij het koloniaal werfdepot: den kapitein F. F. van der Werff, van het 6' reg. inf.; bij dc topographische inrigting: den l,ten luit. jhr. 11. Laman Trip, van den gene- ralen staf, en bij de art. stapel- en constructie-magazijnen: den 2d'° luit. J. van Blijenburgh, van het 2' reg. vest. art., en te bepalen: dat de kapitein H. Eland en de I' luit. W. Badon Ghijben, beideu van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs. en bestemd om 1" Sept. e. k. bij de kon. mil. akademie le worden gedetacheerd, die beslemming niet zullen volgen. De luit. ter zee 2' kl. H. O. Feith en de adelborst lc kl. H. van der Sande worden respectively geplaatst aan boord van het wachtschip te Am sterdam en le Hellevoetsluis. Naar men verneemt zal het stoffelijk overschot van den heer mr. J. R. Thorbecke overmorgen. Zaturdag, des ochtends ten elf ure, op de alge- meene burgerlijke begraafplaats, de rustplaats van zijne gade, worden ter aarde besteld. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene zal die treu rige plegtigheid op dc meest eenvoudige wijze plaats hebben. Men verneemt ook dat de vrienden en vereerders van den overledene be sloten hebben den lijkstoet te voet te volgen. De commissie voor het middelbaar onderwijs heeft gisteren: voor de wiskunde K. I. opgeroepen vijf candidaten; een is niet opgekomen en twee werden afgewezen. Toegelaten zijn de hh. M. Beens, van Amsterdam, en W. A. Reuhl, van Breukelen. Voor het regtlijnig teekenen is een candidaat toegelaten, de heer W. Nicolaï, van Veldhoven. Nog werden toegestaan: eene acte voor Nederl. taal- en letterkunde aan C. Honingh, van Amster dam; eene acte voor aardrijkskunde aan W. F. II. Wunderlich, van'sllage; eene acte voor Fransche taal- en letterkunde aan A. de Prez, van Amster dam, en eene ac e voor boekhouden aan J. H. Warneke, van 's Gravenhage. Geweigerd zijneene acte voor boekhouden en ecne voor de Duitsche taal. FRANkRIJR. Art. 37 der, wet op de legerorganisalie, betreffende de recrutering, geelt in de nationale vergadering slof tot levendige debatten. Het artikel luidt als volgt: Elke Franschman, die niet onbekwaam voor de dienst wordt verklaard, maakt deel uit: gedurende 5 jaren van het active leger; 4 jaren van de reserve van hel active leger: 5 jaren van het territoriale

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2