LËIDSCBE C O UIIA X T. dwgsdag 4 jitoj. rinnenlandschb bkrïgten. 187*2. N\ 30. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel j a ars 3.—franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen X'jvan den Gemeenteraad 3.35franco p.p./ 3-85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor i 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. vAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cenls. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN "VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertenticn te HamburgLubeck t Frankfort a. M.Berlijn t LeipzigDresden BreslauKeulenStuttgartWeenen f PraagBazelZurichSt. GallenGeneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV". 25 blad 28) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 3 Junij. Door de Leidsche volkskeuken is gedurende het l9te kwartaal dezes jaars afgeleverd een aantal van 20567 portiën, waaronder 663 portiën vleesch. Gedurende de maand Mei zijn afgeleverd 4290 portiën, waaronder 178 portiën vleesch. Uct zesde voor-historisch congres zal van 22 tot 30 Augustus te Brus sel zitting houden. Het comité heeft buitenlandsche geleerden benoemd, aan wie de opdragt is gedaan deelnemers aan de werkzaamheden bijeen te bren gen. Voor Nederland zijn aangewezen de hh. mr. J. Dirks, advocaat te Leeuwarden; dr. C. Leemans, directeur van het museum van oudheden te Leiden: dr. L. S. P. Meyboom, pred. te Amslerdam: prof. VV. Moll, hoog leeraar te Amsterdam; dr. P. Schcltema, te Groningen; jhr. Six, te Amster dam, en P. J. Vermeulen, te Utrecht. In den avond van 10 Mei jl. is in de bus van het postkantoor le Does- borgh gestoken een brief, verzonden door J. V. Schattenkerk, commissionair in effecten aldaar, aan het adres van de heeren van Ranzouw en C». te Arnhem, inhoudende: 1 wissel van 300, aan de heeren van Ranzouw en C"., op de associatie-cassa te Amsterdam, gelrokken door J. V. Schattenkerk; 1 wissel van ƒ50, op M. J. Pierik te Amsterdam, getrokken door C. van Barneveld en Zonenen door J. V. Schattenkerk geëndosseerd aan van Ran zouw en C0.; 1 wissel van ƒ93.90, op J. Ingen te Amsterdam, getrokken door C. van Barneveld en Zonen en door J. V. Schattenkerk geëndosseerd aan van Ranzouw en C°. Deze brief, op welks adres de stempel van de firma J. V. Schattenkerk was afgedrukt, is niet aan de geadresseerden be zorgd. De officier van justitie te Zutphen verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Volgens het fad. zal het oponthoud dat het stoomschip de Prins ran Oranje te Aden heeft een 13-tal dagen duren. l)e kosten der reparatie zouden op 1000 zijn geraamd. Te Woerden vereenigden zich Vrijdag II. de hh. geestelijken van ver schillende gezindten, geneeskundigen en ambtenaren der gevangenis, om afscheid te nemen van den eervol ontslagen kommandant. den heer Creutz Lechleitncren hem, als een blijk van achting en toegenegenheid, een sier lijk geschenk in kristal en zilver aan te bicden. Door d'. T. J. Jansen Schoonhoven werd ccne toespraak namens allen gehouden Inzonderheid wees hij er op, met hoeveel zelfopoflering de toegesprokene steeds had ge ijverd en gewaakt voor het belang van beambten en gevangenen, hoe velen er door zijn ijver en zijne welwillendheid gelukkig waren geworden en hoe zeer zijn heengaan alhier door allen werd betreurd. De heer Creutz Lech- leilner, blijkbaar getroffen, heeft deze toespraak waardig beantwoord, onder dankzegging voor het hem aangeboden aandenken en voor de hartelijke en opregtc deelneming, welke hij van allen, die aan de gevangenis verbonden waren, bij het heengaan mogt ondervinden. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft de twee personen, die teregt stonden wegens het opgraven van twee aan ziekte gestorven runderen, ver oordeeld ieder tot eene boete van ƒ50. Te Rotterdam, op de Maas, nabij het Bolwerk, had gisteren avond een treurig voorval plaats. Een roeibootje, waarin twee 15-jarige jongens en «en 40-jarige heer, kantelde om, waardoor alle drie te water gingen. Slechts de twee jongens zijn door, de mannen eener stoomboot gered, terwijl de oude heer verdronken is. In de zitting van het prov. geregtshof van Noordbolland van Zalurdag 11. heelt de advocaat-generaal jhr. mr. C. 11. Backer zijn requisitoir genomen in zake E. Ras, weduwe van 1'. J. Kees, A. Geeven en P. van Tongeren, be schuldigd van het plegen van den op 5 December in zijne woning le Heem stede voorgevallen moord op P. J. Kees, arbeider aldaar. De spreker hield, tot toelichting van dat requisitoir, eene rede, die ruim 2% uur duurde, llij trachtte daarin aan te loonen, dal de schuld van de eerste en den tweeden beschuldigde aan het hun te laste gelegde bewezen was, door hunne volledige bekeiidtcnis, bevestigd door ten processe van elders gebleken omstandigheden. '8 liet grootste deel der rede was verder gewijd aan eene uiteenzetting der verschillende tegen den derden beschuldigde aan te voeren aanwijzingen. Spreker verdeelde die in drie groepen, door hem ontleend: 1". aan de han delingen van den beschuldigde, zijne gezegden en zijn zwijgen op 5 Decem ber 11.2°. aan zijne houding voor de justitie bij gelegenheid van het onder zoek. 3". aan zijne houding ter teregtzitting van het hol. Spreker meende dat de jeugdige leeftijd van den beschuldigde Geeven, in verband met den blijkbaar op lieni door vrouw Kees geoefenden invloedaanleiding kon geven om ten zijnen aanzien eene ecnigzins mindere straf toe te passen. Hij requi- reerde aller schuldigverklaring ter zakë van moord, de veroordecling van vrouw Kees en van P. van Tongeren tot eene levenslange tuchthuisstraf, van Geeven lot eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Door het gemeentebestuur van Amsterdam worden gegadigden opgeroe pen naar de betrekking van kommandant van de brandweer aldaar, aan welke betrekking eene jaarwedde is verbonden van 3000 ais minimum en ƒ3500 als maximum. Volgens de IV. Amh. C. was het tussschen Amsterdam en Moerdijk vermiste postpakket verzonden met een trein der Rijnspoorwegmaatschappij, op welken de post niet was toevertrouwd aan een beambte der kon. Ned. posterijmaar aan een bediende van de firma van Gend Loos. Die bediende is voortvlugiig, zoodat zware vermoedens op hem rusten. Vrijdag 11. werd le Utrecht de algemeene vergadering gehouden der Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs, onder voorzitting van den heer mr. J. de Neufville. De penningmeester, de heer P. van Eik, gaf een overzigt van den slaat der financiën, die steeds tot helpen roept. De behoeften zijn tot ƒ32.000 's jaars gestegen. Maar ook de zëgen ontbreekt niet. Op 1 April jl. was de rcntelooze leening van 100 mille volteekcnd, 25 aandeclen a ƒ500 waren geschonken, ruim ƒ3000 aan Aprilgaven waren ontvangen. De rekening werd met dankzegging goedgekeurd. De eere-voorzilter, de heer mr. G. Groen van Prinsterer, dit jaar moelende aftredenwerd met algemeene stemmen op meu v benoemd. Tot de behandeling der voorstellen overgaande, werd het beginsel om een inspecteur le benoemen, na langdurige discussie gehandhaafd. Hel voorstel om op plaatsen, waar geene christelijke school bestaat, maar waar zich eenige belangstelling openbaartzich een hoofdonderwijzer te doen vestigen', werd na vrij uitvoerige bespreking vooralsnog ontraden. Dat om openbare voordragten te houden werd geacht tol den werkkring der hulpverecnigin- gen te behooren. Een voorstel, om betrekkelijk art. 194 der grondwet de bezwaren der vergaderiug aan den koning kenbaar te makenwerd verde digd en heslreden. Was onder de ingekomen stukken een brief van den heer J. Voorhoeve Hn., inhoudende de aankondiging van de oprigting van een anti-schoolwetverbond, voorgelezen, de heer Husen diende als motie van orde in om afwachtende den lcop, dien ook dit verbond nemen zal, voor alsnog geen besluit ten opzigte van dit voorstel te nemen en over te gaan lot de orde van den dag. Deze motie werd aangenomen met 34 tegen 12 stemmen. De vragen, betrekking hebbende op de vaccine en de bonding der bijzondere onderwijzers tegenover reglementen in deze zaak, werden aan het geweten der betrokken personen ter beantwoording overgelaten. Men meldt uit Arnhem aan het Hbl.: Er is sprake van een grootsch plan in de nabijheid onzer stad: niets meer of minder dan eene vergraving van den Rijn hoven Malburgen tot aan de Klingelbeekom dan het langs de stad stroomende gedeelte als binnenwater te gebruiken en voor overbrug ging ter bevordering der gemeenschap van den regteroever met. den linker, tot communicatie met een ander gedeelte der stad, hetwelk als van zelf aan laatsigenocmde zijde verrijzen zou en waarvan het begin reeds aanwezig is in eene reeks van woningen hij de aldaar aangelegde scheepstimmerwerf en stoomzaagmolen. Hel gevaar van ijsgang weegt in deze zeer zwaar, maar bij het vooruitzigt van een spoorweg tnssclien Nijmegen en hier laat het zich denken, dat dit bezwaar wel zou kunnen worden weggenomen. lp ieder geval is er veel kapitaal voor noodig en kan het gemeentebestuur niet zoo bijzonder veel bijdragen, en toch weder wel, wanneer het bcsluitep kon eene aanzienlijke oppervlakte weiland, juist waar dc doorgraving zou plaats hebben, af te staan. Wanneer dan ondernemende particulieren mede werkten, zou er van Arnhem een stad kunnen groeijen van geheel eenigen aard. Dat de uitvoering van het plan iets schoons zou vormen, kan reeds blijken uil een enkelen blik van het Halburgscl.e veer en daarboven op de

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1