BUITENLANDSCHE BEUIGTEN. lidmaatschap der staatscommissie voor de zamenstelling van een wetboek van strafregt, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking be wezen dienstenen is benoemd tot lid dier staatscommissie de heer mr. J. J. Lokeraadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland. v Tot notaris te Amsterdam is benoemd de heer P. Greeve. cand.-nota ris aldaar, in de plaats van den heer F. Franke, op zijn verzoek als zoo danig eervol ontslagen. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Knijpe de heer C. A. Penning Jr.thans te Gennep, en te Ezinge de heer L. Wol vers, thans te Deinum. De heer J. Landré, tot dusver Nederl. vice-consHl, is benoemd tot con sul te Bayonne. De luitt. ter zee 2e kl. H. van Broekhuyzen en C. Yrcede zijn geplaatst respectivelijk in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis en aan boord van den monitor Heiligerlee. De eerste kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Vrijdag 7 Junij aanst.des avonds ten 8 ure. Door de commissie voor de examens van het middelbaar onderwijs zijn eergisteren toegestaan: acten voor de gymnastiek, aan mejufvrouwen H. C. Edauw van Amsterdam, M. M. Faro van Middelburg, L. J. Hendriks van Arnhem en 11. C. C. van Laar-Walter van Botterdam. Gisteren, twee acten voor boekhouden, aan de lih. J. Repelaar van Rotterdam en L Wirth van Rosenbach. Geweigerd zijneergistereneene acte voor het Duitsch en eene voor het Engelschen gistereneene voor de handelswetenschappen en eene voor het Fransch. - In eene Donderdag avond gehouden vergadering van het bestuur der Algemeene 's Gravenhaagsche Wcrklieden-Vereeniging zijn o. a. de adressen vastgesteld bij welke de vereeniging zich zal wenden tot den koning en tot den gemeenteraadten einde zoo mogelijk te bewerken dat de tarieven der loonen voor verschillende ambachtslieden zooals die voorkomen in de bestek ken bij aanbestedingen van rijks- en gemeentewege, worden verhoogd en meer in overeenstemming gebragt met den tegenwoordigen stand dier loonen bij de verschillende patroons. ElfiELAND. LONDEN31 Mei. Een congres van veldarbeiders, dat te Leamington gehouden werd en waarop de veldarbeiders van niet minder dan 18 graafschappen door afge vaardigden vertegenwoordigd waren, heelt geleid tot de oprigting van eene Unie van veldarbeiders, welke zich over alle deelen des lands zal uitstrek ken. Op de vergadering werden de noodige reglementaire -bepalingen voor de nieuwe vereeniging vastgesteld, en verder maatregelen besproken welke konden strekken tot verbetering van den toestand der veldarbeiders, zoo wel door loonsverhooging als door verbetering van woningen. Een. der aan genomen besluiten luidde aldus: //het congres keurt de cooperative vereeni- gingen in beginsel goed, verbindt zich om die beter bekend te maken bij de veldarbeiders, en zal zich beijveren de oprigting van winkelvereenigingenin ieder dorp te bevorderen.'' Te Rathgar, een nabij Dublin gelegen dorp, is in den avond van 27 Mei 11. weder een zoogenaamde agrarische moord gepleegd. Het slagtoffer was zekere mevrouw Harriett Neile, eene dame, die in Kingscounty eenig land bezat, hetwelk zij wenschte te verkoopen: zij had, in het belang, naar zij meende, van dien verkoop, onlangs aan eenige pachters de huur opgezegd. Op den genoemden avond, omstreeks 9 ure, werd aan haar huis gescheld, en opende zij, daar de dienstbode niet te huis was, de deur. Een manspersoon overhandigde haar daar een papier en schoot haartoen zij het inzagdoor het hartzoodat zij onmiddellijk dood was. --- Berigten uit de Kaapstad maken weder melding van belangrijke vond sten. Men houdt het er wel voor, dat de diamantvondsten voor het oogen- blik eenigzrns verminderd zijn, doch niet zoozeer omdat er in dezelfde grond- ruimte niet zoo vele diamanten zijn als vroeger., maar uithoofde op sommige punten, bijv. Dutoitspan, de claims voor het meerendeel zoo diep zijn (van 50 tol 80 voet)dat het meer tijds kost, die hoeveelheid gronds uit te delven. Dezer dagen werden te Port-Elisabeth op de veiling 1304 diamanten, we gende 2.737% karaten, te koop aangeboden, waarvan 1135, ter zwaarte van 2.357 3/i k.werden verkocht. De opkomst van koopers was grooter dan bij eene vorige gelegenheid, en er scheen meer kooplust dan gewoonlijk te be staan. Een groote steen, wegende 36§£ k.een weinig wankleurig, gold 5 7 s. 6 per karaat, de hoogste prijs bij die gelegenheid betaald. De ge middelde prijs op deze veiling was 34 s. per karaat. Tijdingen uit Japan bevestigen het berigt dat bij een besluit des keizers alle in Japan bestaande wetten tegen de Christenenwelke sedert meer dan drie eeuwen golden, zijn ingetrokken. De Buddhistische priesters hadden eene poging gedaan om tegenstand te bieden; zij trachtten den keizer tot eene intrekking van het besluit te dwingen. Een zeker getal geestelijken drong daartoe tol binnen het paleis door, met den toeleg om het hoofd dei- regering en zijne raadslieden vrees aan te jagen en hen aldus tot de door hen gewensclite intrekking over te halen. Doch de militaire wacht verzette zich moedig tegen de indringers, welke met al de gestrengheid der wet zijn gestraft. I II V V li K t.l 15. Bij de behandeling der legerwet in de nationale vergadering heeft de generaal Billot, lid der commissie van rapporteurs, die wet verdedigd tégen de aanmerkingen van den bisschop van Orleans en den hertog van Aumale. Tegen den bisschop voerde hij aan, dat de belangen van wetenschap en ge leerdheid zwaar behoorden te wegenmaar dat boven deze het edelste en grootste beginsel stond, de opoffering voor het vaderland. Op dit beginsel was het gelieele wets-ontwerp gebouwd; het ging uit van dit standpunt: ieder burger is verpligt zijn land te dienen, op het oogenblik van gevaar moet hij naar de grenzen snellen, en daar met genoegzame militaire kennis toegerust verschijnen om zijn land te kunnen verdedigen. De toelating van vrijwillige verbindtenissen voor één jaar achtte hij eene voldoende oplossing van de bezwaren der geleerdheid en wetenschap. Hij verduidelijkte ook de door den hertog van Aumale aangevallen bepaling, dat de dienslpligtigen die lezen noch schrijven konden, een jaar langer dan de anderen onder de wapenen zouden worden gehouden. Dit was, zeide hij, geene straf, maar eene toepassing van het beginsel dat het leger de school der natie moet zijn. De budgetcommissie heeft haar rapport over de herziening van het be lastingstelsel bij de nationale vergadering ingediend. De invoering van een invoerregt op de grondstoffen wordt daarin afgekeurddeels op grond van de gewigtige bezwaren, welke daartegen bestaan, en omdat het niet kan geheven worden zonder moeijelijke diplomatieke onderhandelingen, deels omdat de opbrengst in geenen deele zoo zeker is als de toestand der schat kist vordert. De commissie geeft daarin op nieuw de vraag in overweging, of het tekort op het budget niet. door eene belasting op de inkomsten zou te dekken zijn. Le Soir meldt dat de onderhandelingen tusschen den heer Thiers en graal von Arnim, over de ontruiming van de zes Fransche gewesten door de Duitsche troepen, ijverig worden voortgezet, en tot dusver een gunstigen loop nemen. De quaestien die zich echter daarbij voordoen, zijn van zoo gewigtigen aard, dat het nog maanden kan duren, alvorens men tot eene schikking komt. Le Siècle deelt mede dat de regering, ter gemoetkoming aan de dooi de Britsche regering ingebragte bezwarenbesloten heeft aan alle veroor deelden tot verbanning bij hunne uitleiding over de Fransche grenzeneene geldsom ter hand te stellen, waardoor zij in slaat worden gesteld om ge durende eene week in hun onderhoud te voorzien. Dezer dagen is te Parijs in de kerk van St. Louis des Invalides het huwelijk gesloten van den kommandant van het Hotel der invalidenden generaal Sumpt, wien in den slag bij Fröschweiler door een kanonskogel de beide handen zijn weggeschoten, en eene dochter van den Parijschen geneesheer Pelletan. Den kommandant heeft men zijne weggeschoten han den door een paar, grootendeels uit ijzer bestaande ledematen vervangen, die tot op zekere hoogte zijn geleden verlies herstellen en hem o. a. in staat stellen zijnen naam te teekenen. SPANJE. Men verneemt dat de Carlistische aanvoerder Avala en de pastoor Sierra, benevens vijf andere aanzienlijke Carlisten, reeds te Bayonne zijn aangekomen met passendoor Serrano onderteekend. Vele officieren en soldaten der Carlisten hebben over de Fransche grenzen de wijk genomen. Men betreurt het dat de maarschalk Serrano den raad der plaatselijke auto riteiten te Bilbao niet heeft gevolgd, en verwacht dat de hertog de la Torre, wanneer hij verneemt hoe men te Madrid over de overeenkomst denkt, zelf zal inzien dat zij niet kan gehandhaafd worden en dienovereenkomstig hande len' zal. El Tiempo vermeldt het gerucht dat, dc maarschalk, den indruk vernemende welke de overeenkomst alom heeft gemaakt, zijn ontslag heeft gevraagd als opperbevelhebber van het Noorderlegcr. DUITSCHLAND. Het peetgeschenk van den kroonprins en kroonprinses van Italië aan het kind van den kroonprins van Pruissen bestaat uiteene gouden konink lijke zoogenaamde St. Adelheidskrocnrijk met paarlen en robijnen ver sierd; een halsketting van graauwe paarlen, doorwerkt met robijnen; een breed gouden hoofdsiersel met verschillende edelgesteenten; een paar oor bellen, zijnde twee groote peervormige paarlen met goud en robijnen inge legd. Al deze voorwerpen zijn vervaardigd in den stijl der 10de eeuw ol zoogenaamden Ravenna-stijl. liet kistje waarin zij geborgen worden, moet een waar prachtwerk van Romeinsche kunst zijn. rUOGKAMini VAN MUZIEKVITVOE1UNGEN. Zomerzorg. Dingsdag 4 Junij, des avonds ten hall zeven ure, direc tie II. Völlmab. lc Afd. 1. Hochzeitmarsch uit de Sommernachtstraum Mendelssohn2. Ouverture van de opéra //La Corbeillc d'Qrange, Aubcr; 3. Am schonen llhein gedenk' icb dein, Walzer, Keler üéla; 4. La Chasse de Fessy, Dunkier; 5. Fantaisie sur Le Petit Faust, Ilervé. 2eAfd. 6. Ouver ture: «Nachliagcr in Granada", Kreutzer; 7. Cavatine uit de opéra «Fiorina", Pedrotli; 8. Friihlings ErwachenLied oline Worte. E. Bach; 9. Fantaisie op moliven van de opéra //Zampa", Ilanssens; JO. L'insouciante, Polka, Mahillon. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 6