BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 Junij óbTH/V°. 3H9. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in het loopende jaar 1872 kunnen worden aangesteld elf adspi- rant-verificateurs voor de active dienst der directe belastingen, in- en uit gaande regten en accijnsen; dat in de maand Augustus 1872 op nader vast te stellen plaats en dagen zal worden afgenomen het vergelijkend examen, bedoeld brj art. 8 van het kon. besluit van 20 Mei 1869; en dat de ver zoekschriften om toelating tot dat examen vóór of uiterlijk op den 258len Julij a. s. bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen, voorzien van de vereischte stukken. Voorts heeft genoemde minister bekend gemaakt dat in den loop van dit jaar 60 commiesen der 4de klasse der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen kunnen worden aangesteld, op eene bezoldiging van ƒ420 'sjaars; dat in de maand Julij aanst. op nader vast te stellen plaats en tijd een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die be trekking; dat voor die betrekking, ingevolge art. 9 van het besluit van 20 Mei 1869, kunnen in aanmerking komen zij die een gezond ligchaamsge- stel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaren oud en voldoende ervaren zijn in het lezen, schrijven en de eerste gronden der rekenkunde; dat voor gepasporteerde onder-officieren, die minstens 12 jaren militaire dienst hebben, het maximum van leeftijd op 34 jaar. en voor ge pasporteerde onder-officieren of andere militairen, die minstens 6 jaren mili- i j taire dienst hebben, op 30 jaar is bepaald; en dat de verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek vóór den laatsten Junij aanst. bij het. dep. van financiën moeten zijn ingekomendesverkiezende door tusschen- komst van de controleurs der directe belastingen, bij wie ook nadere in- j lichtingen te bekomen zijn omtrent de vereischte stukken, welke bij die verzoekschriften moeten worden overgelegd. Van de tentoonstelling van vruchten, bloemen en planten, die door het departement Arnhem der Nederl. maatschappij ter bevordering van nij verheid van 3—7 October aanst. in Musis Sacrum te Arnhem zal gehouden worden is thans het programma verschenen. Blijkens dat programma zul len vruchten de hoofdzaak bij deze tentoonstelling zijn. De inzending en mededinging staat vrij aan kweekers en liefhebbersook uit het buiten land; ook handelaars in vruchten worden toegelateu. De prijzen bestaan in eene tweede gouden medailleeene zilveren medaille en eene bronzen me daille, allen geslagen op den stempel der maatschappij. Voor eenige inzen dingen wordt geld bij de medailles uitgeloofd, staande het den met goud bekroonde vrij de daarvoor uitgetrokken som, in plaats der medaille, te kiezen. Opgaaf van inzending moet geschieden uiterlijk op 23 September. De inzending moet vrachtvrij plaats hebben den 30,ltn September. Door de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland zal dit j jaar eene algemcene vergadering gehouden worden te Arnhem, op Vrijdag 21 en Zaturdag 22 Junij, bij welke gelegenheid een schietwedstrijd met j Snider-achterlaadgeweren en met het pistool plaats zal vinden op de schiet baan aan den Apeldoornschen weg. Te Utrecht is eergisteren de Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging definitief geconstitueerd. Het bestuur bestaat uit de hh. J. W. SchubartR. MijsbergD. RagayJ. Wolbers en M. Brink- greve. Dat bestuur zal trachten middelen te beramen om tot de uitgave van een weekblad te geraken. Te Amsterdam is gisteren de algemeene vergadering gehouden van aan deelhouders in de stoomvaart-maatschappij Nederland. Uit het verslag bleek dat de winst- en verlies-rekening over 1871 sloot met een nadeelig saldo, voor meer dan de helft nog voortvloeijende uit de ramp aan de IP'illem III j overkomen. De liquidatie dezer zaak had vele moeijelijkheden opgeleverd. Het bestuur betreurde het dat dit, naar het vertrouwde, exceptionele ver- i lies niet terstond in de rekening door de reizen der andere stoomschepen is j goedgemaakt; maar het kon thans nog slechts eene uil- en thuisreize ver antwoorden, niet voltooide reizen werden op het volgende jaar overgeboekt, j en die eene reis sloot met een nadeelig saldo van ƒ9104.02 Deze uit komst zou ontmoedigend zijnindien men verzuimde de omstandigheid in het oog te houden, waaronder die eerste reis was geschied. Uitvracht en passage ondervonden nog de nawerking van de ramp, die het eerste schip had getroffen, en op de terugreis werd door het breken der schroefbladen een oponthoud van 25 dagen te Port-Saïd en Gibraltar ondervonden, dat de j kosten heeft verzwaard. De volgende reizen hadden betere uitkomsten opge- leverd. De rekeningen van drie uit- en thuis-reizen wezen als gemiddeld bedrag der bruto-verdiensten 264.000 per reis aan. De vergadering be rustte in de mcdedeelingen van het bestuur en hield zich verder bezig met de herziening der statuten. Uit Hellevoetsluis meldt men dat Woensdag morgen de matroos ie kl. Kaan, op het: torenschip de Tijger, het slagtoffer zijner onvoorzigtigheid is geworden, door zich te wagen tusschen een kanonstuk en den wand des torens, op het oogenblik dat men met dat kanon aan het exerceren was en het vooruitbragtwaardoor hij derwijze beklemd raakte dat hij bijna onmid dellijk dood was. Door genoemden monitor is gisteren bij het uitvaren der Kil van Dordreeht, ten gevolge van den sterken stroom, een bovenlandsche aak aangevaren, waardóór dat vaartuig zonk. Men heeft het later nog naar de scheepshel ling kunnen brengen. Door het prov. geregtshof in Noordholland is gisteren het getuigen verhoor voortgezet en ten einde gebragt in zake den te Heemstede gepleeg- den moord. De drie beschuldigden zijn daarop nader verhoord. De weduwe Kees en A. Geeven hebben de feiten tot in de kleinste bijzonderheden be vestigd; van Tongeren bleef alle schuld ontkennen, zonder echter op eene I eenigzins voldoende wijze de tegenstrijdigheden in zijne eigene verklaringen te kunnen ophelderen. Na de pauze werd nog een, op verzoek van den verdediger van van Tongerengedagvaarde getuige gehoord. Heden zal de advocaat-generaal zijn requisitoir nemen. De pleidooijen zjjh bepaald op Dingsdag aanst. Drie ingezetenen van Zaandam hebben zich tot den gemeenteraad aldaar gewend, met het verzoek om meisjes tot de lessen der hoogere burgerschool te willen toelaten. Door den gemeenteraad van Utrecht is, overeenkomstig het voorstel van burg. en weth.op het aan den raad ingediend request van de heeren Knijff en Kaptijn, om voor den spoorweg Leiden—Utrecht een hoogere dan de toegezegde inschrijving te nemen, besloten afwijzend te beschikkenmaar de gedane toezegging gestand te doen. Maandag 11. vernamen de twee gebroeders H. te Utrecht, dat er aan de Bilt eene koe en te Zeist een aan ziekte gestorven varken te koop waren. Toen een der broeders aan de Bilt kwam bemerkte hijdat zijn broeder hem reeds voor geweest, en de koe reeds verkocht was. Om niet alles te missenzette hij het op een loopenen ging in één draf naar Zeist. Onge veer op de plaats waar het doode varken lagzonk hij inéén en was een lijk. Eenige maanden geleden, in den nacht van 12 op 13 Januarij jl.had op het postkantoor te Harderwijk een stoute diefstal plaats, gepleegd door inbraak, van p. m. ƒ500 klinkende munt. De dief of dieven wisten zich steeds schuil te houden, zoodat velen in den waan verkeerden, dat de dief stal vergeten was, en de dader er van wel nooit zou worden achterhaald. Thans, ruim 5 maanden later, is zekere G. N, metselaarsknecht, aangehou den, die door buitengewone uitgaven en verteringen de aandacht der policie had opgewekt. Dat hij van 3 a 4 gulden 's weeks een veeren bed had ge kocht, punch dronk, enz., schijnt zeker, nogtans blijft de beschuldigde hardnekkig bij zijn bewerendat hij zulks van zijne spaarpenningen deed. Onder in den vloer heeft de policie een trommeltjeinhoudende ongeveer f 60, gevonden. De verdachte is naar Arnhem getransporteerd. Naar men uit Arnhem meldt is het water van den Rijn weder geval len en blijft de val aanhouden. De uiterwaarden langs den IJssel hebben wel veel door het hooge water geledenmaar men is voor overstrooming bewaard gebleven. Men meldt uit Leeuwarden: Voor de door de provincie Friesland uit geschreven geldleening ad ƒ109,000, a 5 pCt.. ter bestrijding van buiten gewone uitgaven voor het dienstjaar 1872, is bij de opening der briefjes gebleken dat was ingeschreven voor niet minder dan ƒ373,000. Aangeno men zijn de inschrijvingen van de heeren: P. KoumansSmeding, te Leeuwar den, ad ƒ10000 a 100% pCt.; A. Bloembergen Az., aldaar, ad ƒ42000 a 100% en ƒ10000 a 100% pCt.; GebrsGratamaaldaar, ad ƒ2000 a 100% pCt. en ƒ45000 a 100% pCt. Door 7 gegadigden was op de leening in geschreven. Sedert eenige [dagen bevindt zich in het dok te Vlissingen het Russisch oorlogschip Almaz, waarvan de bemanning behoort tot de divisie van de Russische vloot, waarvan Z. K. H. prins Hendrik bevelhebber is, bemand met ongeveer 200 koppen, terugkeerende van eene reis rondom de wereld en laatstelijk van China. Maandag morgen is met alle militaire eer bewijzen het lijk ter aarde besteld van een onderofficier der bemanning, die in het hospitaal is overleden. Ook afdeelingen van het garnizoen en van de bemanning van het wachtschip volgden den stoet, waarbij zich verschillende officieren der land- en zeemagt hadden aangesloten en die door de muziek van het Russische schip werd voorafgegaan. Uit het verslag over de uitkomsten der met 1 Jan. 1871 ingevoerde postwet blijkt o. a. het volgende: Het getal der binnenlandsche portbetalende brieven over 1871 bedroeg 28,834,542, waarvan 27,317,397 gefrankeerd en 1,517,145 ongefrankeerd. Over het geheel waren er over 1871 1,980,203 of 7.37 ten honderd meer brieven dan over 1870. Het getal der met het buitenland gewisselde brieven heeft over 1871 7,845,439 bedragen, nl. 7,314,350 gefr. en 531,089 ongefr. Het gezamenlijk getal binnen- en buitenlandsche brieven over 1871 be reikte een cijfer van 36,679,981tegenover 33,796,646 in 1870. Vermeer dering 2,883,335 of 8.53 pCt. Er zijn in 1871 4,094,153 binnenl. briefkaarteneen som van 102,353.82% vertegenwoordigende, te gelde gemaaktterwijl naar het buitenland daaren boven werden verzonden 11,991. Daarentegen werden er uit het buitenland 4777 ontvangen. Het getal der binnen 's lands verzonden gewone aangeteekende brieven en verdere stukken, tegen een vast regt van 10-cent, heeft in 1871 bedra gen 596,683. Naar het buitenland werden in 1871 verzonden 106,536 en van daar ontvangen 131,214, te zamen 237,750 gewone aangeteekende brieven. In 1871 zijn binnen 's lands verzonden 7,476,266 dag- en weekbladen van 1 c. per n°. of ex.; 9.892,066 idem van c.4,698,189 ex. van andere drukwerken. Er zijn voorts in 1871 3,117,702 dagbladen en andere gedrukte stukken naar het buitenland verzonden en van daar ontvangen. In 1870 3,013,736, dus in 1871 103,966 meer dan in 1870. Het getal der binnen 's lands in 1871 verzonden monsters heeft bedragen 253,782, dat naar en uit het buitenland 339,098, te zamen 592,880. In 1871 werden binnen 'slands verzonden 397,058 postwissels, te zamen vertegenwoordigende eene som van 4,872,425.05%zoodat het gemiddeld bedrag van eiken postwissel heeft bedragen 12.27. In den loop van 1870 zijn als vermist aangegeven 499 en in 1871 730 stuks onaangeteekende brieven, waarvan in 1870 85 en in 1871 67 stuks zijn teregt gekomen, zoodat over 1870, van een getal van 414 en over 1871 van een getal van 663, de gedane nasporingen vruchteloos zijn gebleven. 's GRAVENHAGE. 1 Junij. Door Z. M. is de heer mr. W. F. G. L. Francois, voorzitter van het prov. geregtshof in Zuidholland, op]zijn verzoek, eervol ontheven van het

Leydse Courant | 1872 | | pagina 5