LfSlDSCHE f -* COURANT. 1872. Z.ATURDAG I JUNIJ. IV. 128. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meet- 25 cents. Advertentiën voor Dnitschlandt Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te HamburgLubtck Frankfort aM.t BerlijnLeipzigDresdenBreslauKeulenStuttgartWeenenPraagBazelZurich, St. GallenGeneve en Lausanne LEIDEN, 31 Mei. Bij de heden door hh. curatoren der hoogeschool, onder nadere goed keuring, gehouden aanbesteding van het uitvoeren van eenige werkzaam heden ter uitbreiding der lokalen voor het onderwijs in de botanie, en eenige daarmede in verband staande werkenbehoorende tot de akademische gebouwen alhier, zijn de volgende inschrijvingen gedaan: J. N. van der Heiden ƒ2222, P. van der Kamp ƒ2249, J. 11. Carlier en J. C. van der Tas ƒ2053, J. P. Rietbergen ƒ2049, H. van Borselen 1967. De raming van het werk bedroeg ƒ2100. Men meldt ons uit Katwijk: Van de in zee verkeerende Katwijksche visschersvloot komen er bijna geen schuiten aan met verschen vischwegens de sedert eenige weken zeer onvoordeelige vangst. Het schijnt of de anders in zee bezochte plaatsen door den visch verlaten zijn. Er wordt door de schuiten koers gezet naar allerlei vroeger onbezochte strekenzoodat men na verscheidene dagen wachlens, niets van hun spoor vernemende, onder zoek heeft gedaan waar de schuiten zich bevonden; zij waren ongeveer 100 uren van huis, langs de noordelijke kust van Denemarken op de vangst uitgegaan. Ongelijk, na 14, zelfs na 17 dagen, keert eene schuit huiswaarts met cene vangst, die in weinige oogenblikken aan den man is gebragt. Het behoeft geene vermelding dat bij eene zoo nadeelige vangst, waarbij ook het huisgezin van den visscher lijdt, de visch tot bijzonder hoogen prijs wordt verkocht. Omtrent den stand der veldgewassen enz. in deze streken meldt men ons nog het volgende: Van de aardbeziën, althans naar men uit Aalsmeer verneemt, kan een voldoende pluk verwacht worden. Ten gevolge van het koude weer en de nachtvorsten zijn op vele plaatsen reeds uitgepootte snij- en tuinboonen grootendeels afgevroren, zoodat op nieuw van die vrucht is gelegd geworden. Men kon zich dan ook voorstellen dat vvanneer op eene zoo vroegtijdige ontwikkeling en weligen groei veranderlijke weersgesteld heid volgde, de schade grooter zou zijn, dan andere voorjaren hel geval is. De nachtvorsten hebben ongelijke schade veroorzaakt; op sommige plaatsen zijn in de duinen en op het vlakke veld geheele streken met aardappelen algevroren, op andere plaatsen hebben zij weinig of niet geleden. Som mige tuinlieden waren van oordeel dat eenige vorst niet eens kwaad zou doen aan het gewas, dat nu, in den groei van het loof belemmerd wordende, des te beter de ontwikkeling der knollen zou plaats hebben, al kon dan de rooijing ook eerst wat later geschieden. Het gras begon te verminderen, en ofschoon men zich had voorgesteld nog wel in Mei met den hooibouw te kunnen beginnen, zal liet toch wel half Junij worden eer men daartoe met goed gevolg kan overgaan. Voor een schraal hooigewin beeft men echter geen vrees. Het koolzaad heeft voldoende peulen gezet; de granen staan veelbelovend, schoon op den akker; het vlas is digt opgewassen en zal, naar het zich Iaat aanzien, rijkelijk bloeijen; met de bloemkoolteeit gaat het goed. De gezondheidstoestand van het rundvee laat te wenschen over. Bijna overal in deze omstreken heerscht de tongblaar in min ot meer hevigen graad; bijkomende omstandigheden, zooals het miltvuur, maken de ziekte doodelijk. Onder Slompwijk o. a. komen dan ook reeds eenige ge vallen van aan de tongblaar bezweken runderen voor; het jonge vee inzon derheid schijnt die ongesteldheid bezwaarlijk te kunnen doorstaan. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat krachtens I's konings besluit van 17 dezer, o. a. de voorwaar den, waaronder artsen als officieren van gezondheid bij de kon. Ned. zee- magt kunnen worden aangesteld in zoo verre zijn gewijzigd, dat de grati ficatie. vroeger bepaald op ƒ3000, voortaan 4800 zal bedragen, en dat de verpligte diensttijd, in plaats van 8 jaren, vastgesteld wordt op 6 jaren in active dienst en 0 jaren bij de reserve. In dit laatste tijdvak worden de officieren van gezondheid uitsluitend voor de dienst bij de binnenlandsche en kustverdediging te water gebezigdin tijdsomstandighedenwanneer het leger en de vloot op den voet van oorlog worden gebragt. Voorts dat krachtens voormeld kon. besluit studenten aan de Nederlandsche hoogescho- lep, onder genot van jaarlijksche tegemoetkomingen en premiën voor af gelegde examina, opgeleid kunnen worden tot officieren van gezondheid lig de kon. Ned. zecmagt, onder de voorwaarden vastgesteld in een regle ment, dat voor belanghebbenden verkrijgbaar is gesteld bij de medische fa culteiten aan de hoogescbolen en aan het dep. van marine. De minister van financiën, krachtens de wet van 20 Aug. 1859 voort zettende het beheer over de stichting van Clara Jansdr. van Sparwoude, ten jare 1615 opgebragt ter weeskamer van Delft; in aanmerking nemende dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van de twee studie beurzen, die, elk ten bedrage van ƒ150 'sjaars, uit de gelden van voor noemde stichting worden gekweten; heeft opgeroepen de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die zich voorstellen met 1 September eerstk. aan de hoogeschool te Leiden hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predik-ambt, aan te vangen, om, voor zoover zij meenen dat hunne kinderen of pupillen in de termen verkceren om op ondersteu ning tijdens hun verblijf aan de hoogeschool aanspraak te kunnen maken, zich vóór of op 1 .1 lil ij aanst. met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij hel dep. van financiën. Volgens berigt uit Aden was het stoomschip Prins van Oranje den 29slen aldaar aangekomen met gebroken schroefbladen, die aldaar zouden hersteld worden. Aan boord was alles wel. Tot hel in orde brengen der legerplaats op het Wicsselsche veld, zal Dingsdag den 4deD Junij aldaar aankomen een detachement, sterk 80 man, van het 1" reg. infanterie en 9 man van het bataillon mineurs en sappeurs. De administratieve dienst in het kamp is opgedragen aan den onder-intendant 2* kl. Frantzman, werkzaam in de 2' militaire afdeeling te's Hertogenbosch. Maandag a. s. zullen de kadellen van de kon. mil. akademie het kamp op de Teteringsche heide betrekken en aldaar lot 13 Julij a. s. gekampeerd blijven. Naar men uit Woerden meldt is het vertrek der vrouwelijke gevange nen aldaar naar 's HeiTogenbosch weder eene maand uitgesteld. Voor het prov. geregtshof in Noordholland is gisteren het getuigen verhoor in zake den te Heemstede op P. J. Kees gepleegden moord voort gezet. Onder anderen werd gehoord het 11-jarig dochtertje van den verslagene, die nog mededeelde dat zij op den avond van den dag waarop het feit gepleegd werd, met hare moeder had gewandeld. Van Tongeren had op die wandeling hare moeder aangesproken. Zij fluisterden, zoodat zij alleen de woorden had verstaan: "in de schuur". Dit was de plaats, waar volgens de afspraak liet geweer zou geborgen worden. Beschuldigde ontkende echter dal alles en beweerde vrouw Kees niet gesproken te heb ben. Deze handhaafde echter de juistheid der verklaring van haar kind. Te Amsterdam is eergisteren de algemecne vergadering gehouden van aandeelhouders in de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Door den voorzitter van den raad van commissarissen, mr. C. J. A. den Tex, werden de hoofdpunten van hel verslag omtrent den toestand der maatschappij medegedeeld. Het financiële resultaat van het boekjaar 1871 voor de maatschappij was, dat zij een batig saldo overhield van 806,539.83. Hiervan moet gereserveerd blijven een bedrag van 125,577.92%het winst cijfer 1868, waarover de arbitrale uitspraak tusschcn den staat en de maat schappij nog niet plaats had. Bleef dus over een bedrag, vatbaar voor uit- keering, van 680,961.90%, tegen 390,449.37in 1870. De vermeerdering der opbrengst per treinkilometer was 15 centen; de vermeerdering der kos ten slechts 3 centen. Door een der aandeelhouders werd de directeur-generaal geïnterpelleerd over de verbooging der tarieven, vooral van het vrachtgoederenvervoer op de Zuiderlijnenwaaromtrent zoo vele klagten waren geuit. De directeur- generaal gaf daaromtrent de noodige ophelderingen. Tijdens de opening van brokstukken van lijnen, in verschillende deelen des lands gelegen en onder verschillende omstandigheden, was de maatschappij genoodzaakt geweest verschillende locale tarieven in te voeren. Enkele daarvan, met name op do Zuiderlijnen, waren te laag. De behoefte aan gelijkvormigheid van het tarief voor alle spoorwegen door de maatschappij geëxploiteerd, gaf aanleiding tot onderhandeling met de regering; deze werkte daartoe mede en stelde de tarieven vast. Het beslelgoederentarief was in vele opzigten te laag. Eigen lijk was de geheele beweging, tegen de tariefsherziening eenigzins fictief in het leven geroepen, voor zoover hem hekend, door eene uitnoodiging van den raad van toezigt aan alle kamers van koophandel, om hunne bezwaren mede te deelen tegen de tarieven. Vele bezwaarschriften droegen het ken merk van het niet diep doordringen in de quaestie. De kamer van koop-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1