alleen aan ontgraven te denken valt, het gepleegde feit was z. i. als poging tot opgraven te beschouwen, welke poging echter niet by de toepasselijke wet als misdrijf wordt genoemd en dus geen misdrijf is. j' De rederijkerskamer Nut en Genoegen, te Gorinchem, heeft ter gele genheid van haar 10-jarig bestaan, een loonecl-wedslrijd uitgeschreven, waaraan alle Zuid- en Noord-Nederlandsche rederijkers, tooneel-maatschap- pijen of andere vereenigingen van uiterlijke welsprekendheiddeel kunnen nemen. Voor het drama en voor hel blijspel zijn medailles en prijzen in geld (van ƒ400 lot ƒ50) uitgeloofd. Elke mededingende vereeniging zal ver- pligt zijn een drama van ten minste drie bedrijven en een blijspel van één of meer bedrijven te vertoonen. liet drama moet ten minste ééne vrouwen rol bevatten. De speelbeurten, bij loling te bepalen, zullen aan de mede dingende vereenigingen vóór 15 Augustus e. k. bekend gemaakt worden. De vereenigingen, die aan den wedstrijd verlangen deel te nemen, zijn verzocht zich vóór 15 Julij a. s. bij den secretaris der rederijkerskamer, den heer J. A. Polak, te Gorinchem, te laten inschrijven, en hem vrachtvrij toe te zenden een afschrift of exemplaar van elk der op te voeren stukken. Na kennisgeving dat de stukken de goedkeuring der daartoe benoemde commissie wegdragen, moet door de mededingende vereeniging, vóór 1 Augustus e. k., toegezonden worden: a. eene som van 25* die na de opvoering zal terug gegeven worden, doch verbeurd zal zijn in geval van verzuimde optreding, en 6. eene volledige opgave der beuoodigde decoration en tooneelbehoeften. De wedstrijd zal een aanvang nemen einde September e. k.en zooveel mogelijk van 14 lot 14 dagen worden voortgezet. De prijsuitdeeling zal plaats hebben na het einde van den wedstrijd, op een luisterrijk leest, dat den bekroonden zal worden aangeboden. Tc Amsterdam is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Amslerdamsche Kanaal-maatschappij. De voorzitter, de heer S W. J. Jitta, bragt hel jaarverslag uit en deelde, na melding te hebben gemaakt van de opening der Oranje-sluizen, mede, dat dit jaar de doorgraving, de verbinding lusschen de Noordzee en het kanaaleen feit zou worden. Voorts werd een technisch rapport uitgebragtwaaruit onder toejuichingen werd kennis ge nomen van het aanstaande tot stand komen der bovengemelde verbinding. In het geheel is 79 pCt. der ontgraving geschied. Verder werd medcdeeling gedaan van den stand der onderhandelingen met de regering tot het aangaan der bekende geldlcening. Naar men uit Wilk meldt, is aldaar tegen een der grootste veehouders proces-verbaal opgemaakt, omdat hij verzuimd heeft van eene, naar men ver moedt, onder zijne runderen uitgebroken besmettelijke ziekte, behoorlijke aangifte te doen. Volgens gerucht zouden reeds verscheiden stuks vee zyn gestorven o( nog bijtijds in het geheim zijn geslacht. De dislricts-veearts uit Arnhem zal op de plaats het noodige onderzoek instellen. 'Berigten van Paramaribo, van 2 Mei, melden bet volgende: Tot leden der koloniale staten zijn benoemd de heeren: mr. J. Mauritsz Ganderheyden, J. A. T. Cohen Stuartmr. Ph. H. Verbeek en mr. J. II. Gilquin: De heer mr. Colat;o Belmonte. lid der koloniale staten, heeft een ont- werp-verordening voorgesteld tot herziening van de belasting op bet perso neel in deze kolonie. De voorsteller gaat uit van de overweging, dat die belasting, zoóals zij thans in Suriname geheven wordt, bij een onevenredi- gen druk voor de belastingschuldigenaan de schatkist die baten niet ver zekert, die daarvan mogen worden verwacht; en dat, op den weg van eene hervorming van het koloniaal belastingstelsel, het noodzakelyk is voorge komen deze belasting aan eene radicale herziening te onderwerpen. Vol gens het ontwerp zijn aan deze belasting onderworpen alle meerderjarige of met meerderjarigen gelijk gestelde ingezetenen der kolonie; vrijgesteld zijn: n. militairen in werkelijke dienst; b. gehulde vrouwen. Aan de belasting op het personeel zouden ook niet onderworpen zijn hoofden van huisgezin nenwier jaarlijksch inkomen minder dan ƒ1000 en ongehuwden wierjaar- Iijkscli inkomen minder dan ƒ500 bedraagt. De aanslag zou geschieden door de schatpligtigen zeiven, in de klassen waartoe zij vermeenen te behooren. De klassen zyn twaalf in getal, de 1' kl. van 600, de 12' kl. van ƒ10. 's GRAVENHAGE. 30 Mei. Aan den heer E. L. baron Rengers isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als betaalmeester te Utrecht, met dankbetuiging voor de diensten door hem, gedurende meer dan 50 jaren in verschillende betrekkingen aan den lande bewezen, en aan den heer J. I. van Steenbergen is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als directeur van liet postkantoor te Zevenaar. De inspecteur van administratie A. C. Ruighart, uil O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Den kapiteins der artillerie van de kon. militaire akademie W ,C. Hojel en II. J. Krantz zijn missiën opgedragenden kapitein Hojel naar; België tot het te Brussel bezoeken enz. van de militaire school, en den kapitein Krantz naar Pruissen tot hel bezoeken enz. van de Kriegsakademie en Anstalten te Berlijn en de Kricgsscholen te Melz. In de zitting van de tweede hHmer van lieden bragt de heer Miran- dolle rapport uil op de nadere inlichtingen van den minister van koloniën op het adres van den heer van Angelbeek. De conclusie er vanstrekkende om den minister dank te betuigen voor de toezegging der wijziging van het besluit van 28 Mei 1863, in de verwachting dat die toegezegde wijziging zonder verder verwijl zal plaats hebben, en dat de zaak van den lieer van Angelbeek op eene billijke wijze zal worden beëindigd, wordt zonder dis cussie aangenomen. Vervolgens werden aangenomen de volgende wels-o..twerpen: 1*. dat tot wyziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1871na eene wyziging door de regering er iu gebragt, met algemeene stemmen; 2'. dat tot goedkeuring eencr overeenkomst met de gemeente Venlo, om trent afstand van wegen enz.niet 59 tegen 2 stemmen; 3". dat tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een perceel vestinggrond te Maastricht, aan P. Regout, na discussie, met 61 tegen 2 stemmen; 4'. dal lo'. nadere verlenging der werking van het Indisch tariel, na discussie, met 45 legen 16 stemmen; 5°. dat tot nadere verstrekking van tijdelijke hulp aan de Amslerdamsche kanaalmaatschappijmei 57 stemmen tegen 1na aanneming van een amen dement van de commissie van rapporteurs, om een crediet te verleenen van 1% milliocn, naarmate van de behoefte, tot uilerlyk 31 December 1872; en 6". dal tot naturalisatie van G. Elsbacher en 4 anderen, met algemeene stemmen. Na behandeling in comité-generaal van de huishoudelyke begrooting der kamer, is de kamer op recès gescheiden. Door de commissie uil het prov. geregtshof voor het notarieel examen is heden als candidaat-notaris toegelaten de lieer mr. J. B. Burger, van Leiden. De commissie, belast met het afnemen der examens voor het middel baar onderwijs, heeft gisteren voor de wiskunde K. 1.5 candidaten opgeroe pen; 3 candidaten hebben zich tijdens het examen teruggetrokken; 2 zijn toegelaten, de heeren P. Brug, van Breda, en II. P. Rouman, van Groningen. Voor natuurlijke historie 1 candidaat, toegelaten de heer D. Hom, van Sit- tard. Toegestaan: 1 acte voor Ncderl. taal- en lelterk. aan mej. M. J. Ver- stege, van Sneek; 1 acte voor geschiedenis aan mej F. H. Janssonius, van Groningen. Geweigerd: 1 acte voor Fransch, 1 acte voor Duilsch en 2 acten voor Engelsch. BUI TKNLA N DSC 11E HE II IC. T UN ENGELAND. LONDEN29 Mei. Op eene dezer dagen te Dublin gehouden, vergadering van de vereeni ging die zich het verkrijgen eener eigen regering voor Ierland ten doel stelt, hebben twee parlements leden de lib. Smyth en Butt, voorspeld dat het niet zeer vele jaren meer duren zou, of Ierland zou, overeenkomstig hel doel der vereeniging, in het bezit zijn van een Iersch parlement en eene eigene regering voor zijne aangelegenheden, zonder te kort te doen aan de magt en bevoegdheid van het ryks-parlemcnt en van de centrale landsregering. Om de voordeelcn der verlangde decentralisatie en de na deden der tegenwoordige organisatie te doen uitkomenhaalde een der sprekers op de vergadering aan, dat het lersche stadje Newry onlangs niet minder dan 9000 kosten had moeten maken om van hel parlement eene bill te verkrijgenwelke het in de gelegenheid stelde voor 20000 eene waterleiding aan te leggen. Door de regering zijn de rapporten van de ministerial van koophandel en van marine over de Alabama eischen openhaar gemaakt. Daaruit blijkt dal sommige cijfers, ten bedrage van een mitlioen dollars, meer dan eens in rekening worden gebragt; de eischen wegens verloren ladingen hangen in de lucht bij gebrek aan bewijzen; de tot een bedrag van 5% millioen dol lars in de nota gebragte eisch wegens winstderving is geheel onaanneme lijk de eischen wegens verloren geraakte schepen en ladingen kunnen eindelijk wel met ruim 12 pCt. worden verminderd, daar zij gegrond zyn op, overdreven taxatiën, waarin alweder de winstderving, de assurantie premie, enz. begrepen zijn. Op deze gronden meent het dep. van koophan del,- dat eene som van 8 millioen dollars voldoende is te achten voor de betaling der door de Amerikaanschc regering opgemaakte rekening, welke, na verbetering van eenige telfouten, een eindcijfer van 17.763.910 dollars bereikt. Het rapport van het departement van marine levert eene criliek op de in rekening gebragte kosten van uilrusting en onderhoud der krui sers. welke tegen de in Engeland uitgeruste kapers der geconfedereerde!! door de Amerikaansche regering werden uitgerust. Zonder opzcllelyke op drijving der rekening te willen onderstellen, doet het rapport uitkomen dat ook hier kosten in rekening worden gebragt, welke óf niet behoorlijk zijn gemotiveerd, ól in het geheel niet in verband staan met het vervolgen van de kapers der geconfedereerden. De officieren, die het rapport uitbren gen, berekenen dat de gestelde eisch van ruim 7 millioen dollars, voor het vermeesteren of vernielen der kapers, zeer overdreven is. Volgens hunne berekening hebben die kosten ruim 4% millioen dollars bedragen. Volgens berigten uit Madras, was de orkaan, die onlangs aldaar woed de, heviger dan men zich sinds vele jaren herinnert. Van al de schepen ter reede ontsnapten er slechts 3. 9 Europesche en 17 inlandsche vaartuigen werden op het strand geworpen en totaal verbrijzeld. Het havenhoofd werd doormidden geslagen. Berigten uit New-York melden dat 4 stoombooten en omstreeks 40 zeilvaarluigendie op de zechondenvangsl uit waren, op de kust van Labra dor zijn vergaan. De bemannning dier vaartuigen is daarbij omgekomen. FRANHRMB. Bij de beraadslagingen over de nieuwe legerwct in de nationale ver gadering, heeft de hertog van Aumalc het woord gevoerd ter verdediging van de verpligte' krijgsdienst. Door elk burger, zeide hij, moest als de eerste en de heiligste pligt beschouwd worden zijn vaderland te verdedigen. Bij invoering van de verpligte krijgsdienst zou men steeds 340 a 350.000 man gereed hebben om op Ie rukken naar de grenzen. Verpligte krijgs dienst is in het belang der natie, in dat des legers, in het belang der poli tiek en der maatschappij. In strijd met de door generaal Trochu geuite wenschen, drong de spreker aan op het behoud van de keurbenden bij het leger, die z. i. vooral in tijden van oorlog veel goeds tew-eeg brengen. Voorts gispte hij eenige maatregelen, die door de commissie waren voorgesteld, en die volgens hem onbillijk, onlogisch en anti-militair zijn. Zoo bestreed hij de bepaling, dat men zich niet mogt laten inly ven zonder te kunnen lezen of schryvenen die tevens voorschrijftdat de soldaten met een jaar meer der dienst zullen gestraft worden als zy, op het oogenblik dat zij diensl- pliglig zyn, niet kunnen lezen en schrijven. Daarmede straft men den jon geling. wiens schuld het niet altijd is, dat hij als kind niet leerde lezen en

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2