PER TELEGRAAF. gcr, m'. van Gigch, geloofde dal er voldoende aanwijzingen waren waaruit zou blijken dat bckl. geprovoceerd was; bij gaf zijn leedwezen te kennen over de schandalen, waartoe het feest van 1 April op sommige plaatsen heeft aanleiding gegevenen hoopte dat de regtbank in aanmerking zou nemen de laatste alinea van art. 321 C. P. Ka re- en dupliek is de uit spraak bepaald op aanst. Maandag. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft heden in hooger beroep uit spraak gedaan in de zaak van den landbouwersleerling van Alkemade, be klaagd van belecdiging van een bedienend beambte in functie, liet hof heeft den beklaagde schuldig verklaard aan mondelinge voorwaardelijke bedreiging van manslag en hem lol 14 dagen cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. De commissievoor het examineren vari hendie een acte van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs verlangen, heeft bij de voortge zette examens op gisteren nog toegestaan eene acte voor lloogduitsche taal-en letterkunde aan mej. D. M. Verkerk, van Haarlem. Geweigerd: 1 acte voor lloogduitsch, 1 acte voor Nedcrlandsch en 1 acte voor Fransch. BU1TEN LAM JSC 11K RKjUÜÏKN* FKAÜliK IJ U. De afgevaardigden uit de noordelijke kustdepartementcn van Frank rijk hebben hij de regering bezwaren ingediend tegen de wet van Fe bruary jl. op de handelsmarine. De zeehandel is. volgens hen, ten gevolge der bij die wet ingevoerde regten naar de herkomst der schepen, geheel uit de havens van Duinkerken, Grevelingen, Calais en Boulogne naar Ant werpen verplaatst, vanwaar de voor Frankrijk bestemde goederen overland worden ingevoerd, onder het genot der lage regten bij hel wel opgezegde- doch nog geldende iiandelstraclaat met België bedongen. De commissie van gratie heeft dezer dagen het, doodvonnis, hetwelk tegen twee der personen, die aan den verraderlijken moord der twaalf Dominicaner monniken van Arcueil hebben deelgenomenis uitgesproken Pascal en Lucipia, in levenslange deportatie veranderdmaar daarentegen hel verzoek om kwijtschelding van dè doodstraf van Boin en Sérizier, die almede aan den genoemden moord medepligtig waren, en van Boudin, die bij den moord van den apotheker Coq, uit de straat Richelieu, en bij het in brand steken van hel paleis der Tnileriën eene voorname rol heeft ge speeld, verworpen. De voltrekking der straf van de drie laatstgenoemden heeft Zalurdag ochtend ten zes ure op den polygoon van Salory plaats ge had. Hun laatste woord was «Leve de Commune". Een oud-lid van den gemeenteraad te Straatsburg, de heerSchneegans heeft een protest uitgegeven tegen het rapport van den raad van ondèrzoek in zake de capitulalien. Die raad had ook een afkeurend oordeel geveld over de houding van de bevolking van Straatsburg en hiertegen meent de heer Schneegans te moeten opkomen. HerhaaldelijkZegt hij,'hebben de commissiën uit de bevoking zich tot de autoriteiten gewend met verzoek om de burgers van wapens te voorzien; de aanzoeken waren vergeefsch. In weerwil hiervan werd de rustende nationale garde georganiseerd als volg^t een batterij artillerie, met 122 man en 3 officieren; vier bataillons infan terie, van 750 man elk en 20 officieren; eene compagnie franc-tireurs, van 140 man en 3 officieren; een bataillon spuitgasten van 240 man en 10 oflfi- eieren. De batterij artillerie heeft, man voor man, tot het laatste oogen- blik loffelijk haren pligt gedaan, liet bataillon brandspuiten was dag en nacht op de been; het werd weggemaaid door de vijandelijke kogels, maar het werd telkens door vrijwilligers aangevuld. De andere manschappen hebben zicb niet minder van hunnen pligt gekweten. Men zegt, dat de posten door de rustende nationale garde verlaten zijn. Inderdaad, de ba taillons verlieten hunne positie, maar het was omdat zij liever wilden strij den te midden van een kogelregen, dan een nullelooze en weinig gevaar lijke dienst verriglen voor de openbare gebouwen. Daarom begaven zij zich naar de voorsleden, waar het vijandelijk geschulsvuur voortdurend een verwoestenden brand onderhield. Wel mag het zonderling voorkomen, dat men het gedrag van mannen gispt, omdat zij hun leven in gevaar gesteld hebben, ten einde de verspreiding der vlammen over de gansche stad legen te gaan. Sommige bladen keuren ook hel oordeel af van den raad in zake gene raal Uhrich; een oordeel dat hij niet heeft verdiend. Men zij op zijne hoede, zegt het •Journ. des Déb,tegen die woedende koorts van geregtig- heid, die thans door hel land gaat. Een valsche geregligheid toch is het, welke één persoon w il treffen voor allen die in hun pligt tekort zijn ge schoten, welke voor onze nederlagen eene reden zoekt te vinden, die enkel de eigenliefde der natie kan streelcn. DVIT8CHLAKD.. tn het financieel rapport aan den rijksdag wordt omtrent de Fransche oo logscontributie o. a. hel volgende medegedeeld: Tot nu toe is ontvan gen: 2 milliard fr.benevens de rente der resteerende 3 milliard, a 150 millioende contributie van Parijs a 200 millioen en aan geheven belasting in de bezette departementen 55 milliociT; te zamen in Duitsche munt 66y2 millioen tb. Nog moet worden ingevorderd3 milliard fr.zijnde 780 mil lioen th.zoodat de geheele ontvangst zal zijn 1441% millioen th.waarbij men nog aan rente tot Maart 1874 kan rekenen op 40 millioen. Dezer dagen, meldt de Köln. Zeilheeft de heer Melchers, aartsbis schop van Keulen, er bij de regering op aangedrongen, dat zij de heeren Hilgers, Reusch en Langen, theologische professoren aan de universiteit le Bonn. uit hunne betrekking zal ontslaan, op grond dat zij vooreenigen tijd in den ban zijn gedaan. Het antwoord door de regering hierop gegeven laat zich vooraf met zekerheid radenzij heeft den aartsbisschop gewezen op de wet, in antwoord op zijn zonderlingen eisch. OOSTENRIJK. Men meldt uit Praag dat ten gevolge van hevige wolkbreuken een [.groot gedeelte des lands is overstroomd. Een aanzienlijk aantal menschen is omgekomen; de oogst is uren ver in den omtrek verwoest; geheele dor pen zijn door den vloed vernield. OOST-IN DIE. BATAVIA, 18 April. De laatste dagen, meldt het Bat. Hbl., hebben ons de overtuiging ge. schonken, dat de gouverneur-generaal het niet bij woorden laat. waar het geldt, zijn gezag le handhaven, maar door daden toont, dat dit hem ernst is. Het gezag was in de laatste jaren te grabbelen gegooid; ieder wilde bevelen, niemand gehoorzamen en vooral werden genoemd de kommandan- ten der land- en zeemagt, die, zooals men zegt, wel eens een toon konden aanslaan, die zwakke landvoogden zich lieten aanleunen, doch die, eigen lijk gezegd, niet voegde. Dezer dagen hebben zich, naar men wil, soort gelijke gevallen voorgedaan, doch voor de hooge ambtenaren met minder gewenscht einde. Te hopen is het, dat deze gebeurtenissen bij de ambte naren de overtuiging vestige, dat de onderkoning van Insulinde nog iets meer is dan één rang hooger dan de vice-president van den raad van Ned.- lndië en het dus zaak is te dienen gelijk het behoort en den verschuldigden eerbied in acht te nemen. Naar men verneemt heeft de generaal-majoor de Brabant zijn eervol ontslag gevraagd. Samarang is in den nacht van 12 op 13 dezer op nieuw onder water geloopen. Ditmaal liep het echter zonder bijzondere dijkbreuken of andere ongelukken af. Alleen nabij Simongan moet een weinig belangrijke door braak hebben plaats gehad. Wel werden en de dijk bij het residentiehuis èn die beneden de brug van Randoe-Saharie overstroomd, en stond een groot deel van boven-Bodjong en Boeloe weder onder water, maar alles hield zich goed. Volgens berigten van Solo werden aldaar in den nacht van 6 op 7 April twee ligte schokken van aardbeving waargenomen. Den 16<"° viel aldaar een zand- en aschregen, die zoo digt was dat men met lamplicht moest werken. De Straits Times gewaagt van eene veelbelovende goudlaag, welke geheel toevallig niet ver van Singapore door twee Britsche ingezetenen dier plaats ontdekt zou zijn. De vinders, die zich niet noemen, verhalen, dat zij zich onmiddellijk voor den tijd van 99 jaren van het regt van exploitatie ver zekerd hebben. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den notaris te Grissee L. C. Kruyff, en aan den aspir.-ingenieur bij den waterstaat A. Wolland. Ontslagen: op verzoek, eervol, de directeur van financiën A. Rutering; de resident van Probolingo P. Th. Couperusen de builengew. subst.-griflfier bij den landraad te Rondowoso (Bezoeki) P. Zeydel. Ingetrokken: art. 1 van bet besluit van 3 Maart 1872, waarbij de aan den civilen geneesheer J. J. Adriaans verleende admissie tot de uitoefe ning der genees- en heelkundige praktijk te Rembang is ingetrokken. Be noemd: lol directeur van financiën, de le gouv.-secretaris K. J. Bool; tot leden in den raad van justitie le Soerabaija, mr. G. A. Stam en mr. J. D. Pecreboom Voller; tot assist.-rcsident voor de policie der stad en voorsteden van Batavia, de ambtenaar oji non-activiteit O. W. Swaving, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; lot assist.-resident van Bawean (resid. Soerabaija) J. C. W. R. th. Baud; tot assist.-resident van Anjer (Bantam) A. Matlhestot tijdelijke vervanger van den notaris L. C. Kruyff, te IIIr. P. J\. lUdlklics, iw. -'JV.o Grissee, de cand.-notaris F. D. Mariouw; tot commies op het bureau van den assist.-resident van Buitenzorg, dp ambtenaar op non-activiteit H. A. van de Pol. Werkzaam gesteld: bij het depart van binncnl. bestuur, de ambtenaren M. C. II G. Coenen, Is. Collard, P. Folmer, M. T. J. A. Keus, J. A. van Rossum en K. F. van Swieten; bij het depart, van financien, de ambtenaar W. Beijerinck; bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de ambtenaar P. H. Kennis; bij het depart, der burgerl. openb. werken, de ambtenaar .1. N. Labaar; bij de algem. rekenkamer, de ambte naren C. H. M. le Roux en A. E. Smits. Goedgekeurd: dat door den land raad te Pekalongan is benoemd: tol buitengew. subst.-griflfier bij die regt bank, jhr. mr. J. W. A. voii Schmidt auf Altenstadt, en dat door den land raad le Buitenzorg is benoemd: tot buitengew. subst.-griflfier bij die regt bank, A. C. Andreas. Departement van oorlog. Verleendeen tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapt. der inf. J. H. M. van Bronkhorst. Ontslagen: eervol, uit de milit. dienst, de kapt. der inf. J. T. F. Renaud, en de 1' luit. der inf. N. Kramer. Benoemd: bij het wapen der infant., lot kapt., de lc luitt. J. H. M. van Bronkhorst, F. R. P. van den Abeelen, P. J. Miltenburg en W. Hel derman; tot ls,e° luit., de 2' luitt. J. van Schmid, W. M. Meijer, W. van Santenkolfl, G. Vink, W. N. Poth, E. M. Haak en V. H. Gölz. Bij de mil. geneesk. dienst: bevorderd: tot dirigerend officier van gezondh. le kl.A. H. Kunze; tot dirigerend officier van gezondh. 2' kl.. M. A. de Vogel. Bij de mil. adminislr.bevorderd: tot l8ltn luit.-kwarlierm.P. M. E. Soeters. BERLIJN, 27 Mei. In den rijksdag is een aanvang gemaakt met dealge- meene discussie over de begrooling van marine. De chef der admiraliteit, de heer Slosch, verklaarde dat het zwaartepunt der Duitsche strijdmagt ge legen is in het leger te lande; en dat de marine niet bestemd is tot groote zeegevechten, of om zich te meten met de vloten van Engeland of Frankrijk, doch meer uitsluitend lot kustverdediging. LONDEN, 27 Mei. In het.lagerhuis heeft de heer Gladstone, in antwoord op eene interpellatie van den heer Jenkinson, verklaard, dat hel onwaar is, dat de regering voornemens zou wezen eerlang de fenians, die zich nog in hechtenis bevindenin vrijheid te stellen. Sir S. Northcoie beeft, in antwoord op eene interpellatie van den heer Bouverie, bevestigd, dat hij heeft verklaard dat de Engelscheafgevaardigden er verantwoordelijk voor zijn, dat zij het aan de regering hebben voorge- sicld als zou de belofte gegeven zijn dat de eischen lot het bekomen van indirecte schadevergoeding niet aan hel oordeel van de scheidsregters te Genève zouden worden onderworpenvóórdat er uitvoeriger ophelderingen zouden zijn gegeven. De heer Gladstone zeide in antwoord op eene vraag van den heer Disraeli, dat aan de regering gisleren werd medegedeeld dat het supplementair artikel was aangenomen door den senaat. Eerst heden werd de regering in kennis gesteld van de daarop voorgestelde amendementen. Deze moesten zorgvul dig door bel gouvernement worden overwogen. Tot eene beslissing is men niet gekomen in den ministerraad. De voorgestelde wijzigingen zijn niet publiek gemaakt door het gouvernement der Unie; zij zijn coniidenliëel mede gedeeld. De inhoud kan dus onmogelijk ojienbaar gemaakt worden. Indien het wenschelijk werd geacht dat dë bijeenkomst van de scheidsregters zou worden verdaagddan kan men daartoe bij minnelijke schikking komen. De heer Gladstone voegde er bij dat de Britsche regering geen minuut zal te loor laten gaan, om te antwoorden op het voorstel van Amerika.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2