LMDSCHE COURANT. 1872. WOENSDAG 29 MEI. ■k\ m. li IN N E N L \NDSCH E B EB! G T EN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. t 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—. iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 24 blad 27) der Handelingen tan den Gemeenteraad. LEIDEN, 28 Mei. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging zal de zomerdienst op den lloll. ijzeren spoorweg met I Junij aanst. een aanvang nemen. Inheide, rigtingen. naar Amsterdam en Rotterdam, vertrekken dagelijks van hier 9 treinen, waarvan de helft sneltreinen zijn. De sneltreinen zijn voorzien van rijtuigen voor alle klassen en alle retourbilletten zijn daarop geldig voor den dag der afgille en den daarop volgenden dag. Het tarief voor die retourbilletten is lager gesteld dan bij eenige andere spoorweg-onderneming hier te lande. De maatschappij mag ongetwijfeld daarvan goede uilkomsten verwachten. De Staatscourant deelt omtrent het gebeurde ter Kuste van Guinea het volgende mede: Volgens berigten van Elmina, dd. 29 April jl., had in Krom aldaar een oploop van negers plaats gehad, die voor een der achter gebleven Nederlandsche ambtenaren eene betreurenswaardige uitkomst heeft opgeleverd. Naar het schijnt heelt de opdragt door de Britschc autoriteiten aan Eminsangdenzelfdcn, die vroeger met eene zending der Elminesche rege ring in Nederland is geweest, van verschillende betrekkingen, onder ande ren van die van ontvanger der inkomende regten en policie-magistraat, aan een gedeelte der bevolking aansloot gegeven, terwijl zij in de behandeling van zaken door genoemden inboorling geen vertrouwen stelt. In die stem ming hebben eenige negers eencn aanval willen doen op Eminsang, die de vlugt nam naar de zijde waar zich de kolonel de Ilaes en eenige andere officieren bevonden. Er werden schoten op hem gelost, welke echter het doel niet troffen. Ongelukkiger wijze werd de luitenant Joost zwaar in de heup getroffen. Hij werd terstond naar het fort gedragen; aan geneeskun dige hulp ontbrak het niet, maar zij mogt niet baten; de luitenant bezweek den volgenden dag. Algemeen was de deelneming in dit ongevaldaar men niets kwaads tegen genoemden officier in den zin had. Overigens was alles rustig en werd voor geene verstoring der rust gevreesdindien Eminsang van zijne functies wordt ontheven. De heer Le Jeune, agent der Neder landen, is te Elmina aangekomen. N De algemecne vergadering der Nederlandsche juristen-vcreeniging zal dit jaar worden gehouden te Arnhem op 22, 23 en 24 Augustus e. k. Door wijlen vrouwe Donker Curtius, wed. den heer dr. Voorhelm Schneevoogt, te Amsterdam, is aan het Nederl. gasthuis voor ooglijders te Utrecht een kapitaal van /5000, inschr. 4 pCt. N. W. S., gelegateerd. Men meldt ons uit VlaardingenDoor de gezamenlijke reeders hier ter stede is eene petitie gerigt aan het collegie voor de zeevisscherijen, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feit, dat nu er zich eene Nederlandsche rocderijdie daar ter plaatse onder directie van een Duitscher, den heer Krüthoffer, werd gedreven, naar Embden heeft verplaatst en van daaruit hare schepen tor vischvangst zal uitzenden en handel drijven, de voor ons land zoo belangrijke handel in haring en viseh door het invoerregt, dat een thaler per ton bedraagt, voor den viseh, die uil Nederland naar Duitsch land wordt gevoerdeene hoogst drukkende concurrentie tegemoet gaat. Zij vragen daarom genoemd collegie er toe mede te werkendatin het belang van den Nederlandschen handelde noodige stappen worden gedaan om het Duitsche gouvernement te bewegen dat dit invoerregt worde opgeheven. Te Haarlem is gisteren gehouden de 29e algemeene vergadering van de Algemeene Vereeniging van bloembollencultuur. Op die vergadering is be sloten, dat in het voorjaar van 1873 te Haarlem van wege de vereeniging aal worden gehouden eene tentoonstelling van bloeijcnde bloembolgewassen enz. Voorts is besloten, dal, even als in vroegere jarenvan half Junij tot half October op de groote zaal van den Stads-Doelen eene beurs voor den blocmbollenhandel zal worden gehouden. Deze beurs zal eiken Maan dag, van tien tol twaalf ure des middags, geopend zijn. Alleen de leden der vereeniging of hunne gemagtigden worden tot de beurs toegelaten. Tot voorzitter der vereeniging is op nieuw door de vergadering benoemd de heer J. H. Krelage. Te Wijp viel dezer dagen bjj hel vernieuwen van een huis een der muren omver, waarbij een jongeling zoodanig getroflen werd dat hij ter stond dood was. Door den burgemeester van Groningen werd in de Zalurdag aldaar i gehouden zitting van den gemeenteraad medegedeeld, dat hij, om redenen I van gezondheid, zijn eervol ontslag aan den koning had aangevraagd; hij nam reeds afscheid van het coUege, omdat hij, eerlang eene reis zullende ondernemenvermoedelijk niet weder eene vergadering zou presideren vóór het inkomen van zijn ontslag. In Groningen, in den Reiderwolder-polder, werd dezer dagen op nieuw door een zwerm bijen een aanval gedaan op paarden. Een landbouwer was bezig met ecu wagen met twee paarden klaver Hit het land te halen, toen de bijen hem en de paarden aanvielen. De laatslen stierven spoedig en de I landbouwer verkeert nog in bedenkelijken toestand. Het vergif der hjjen schijnt, als het in betrekkelijk groote hoeveelheid wordt aangebragt, spoe- 1 dig en hevig te werken. 's GRAVENHAGE, 28 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan L. E. graaf van Bylandt, te I 's Gravenhage, tot het dragen der versierselen van de Kon. Ivroon-orde 3® kl.; aan den kapitein C. D. H. Schneider, van den generalen staf. tot het dra gen der versierselen van ridder 3e kl. der Pruissische Kroonorde, en aan den officier van gezondheid 2e kl. G. II. de Kruyff, van het 4e reg. huzaren, tot het dragen van de versierselen der genoemde orde 4' kl.aan het her- inncringslinl met het Roode Kruis, hun door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Rotter dam de heer mr. J. C. E. baron van Lyndenthans regter in de arroricL- regtbatik te Zierikzee; lot kantonreglcr te Zaandam de heer mr. C. Visser, thans griffier bij het kantongeregt aldaar; tot griffier bij het kantongerggt te Zaandam de heer mr. J. W. Mouton, thans griffier bij het kantongeregt te Beverwijk tot griffier bij het kantongeregt te Beverwijk de heer mr. J. T. F. Huguenin, thans griffier bij het kantongeregt te Ootmarsum: tot grif fier bij het kantongeregt te Grave de heer mp. J. II. Keiser, advocaat te Utrecht. Aan den heer mr. 11. Verhoeff Maritz, regter-plaatsvervangcr in de arrond.-regtbank te Dordrecht, en aan den heer J. M. Smits, plaatsvervan gend kantonregter te Oudenbosch, is, op hun verzoek, eervol ontslag uit die betrekkingen verleend. Aan den heer J. F. Wesseling is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van commies bij de directie van de grootboeken der Nationale schold le Amsterdam, tevens belast met de dagelijkscliVcon trole van de rentebetaling dier schuld. De directeur van het rijkslelegraaphkantoor te Oss, J. L. Meys. is uit 's rijks dienst ontslagen. Door den Nederl. consul te Brussel is de heer H. J. T. van Oldenbaf- neveld Witte Tullingh benoemd tot zijnen vice-consul aldaar. Z. K. 11. prins Frederik zal zich morgen ochtend naar Neuwied begeven- II. K. H. prinses Marianne is gisteren avond uit Duitschland alhier aangekomendoch is onmiddellijk met den gereelistaanden trein van acht ure naar Voorburg vertrokkenom aldaar eenigen tijd op haar buitenverblijf door le brengen. - In dc zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp tot be krachtiging der provinciale belasting in Noordbrabant en dat tot afkoop der rijkstollen aldaar, beide met 42 tegen 14 stemmen, aangenomen, als mede de andere kleine ontwerpen wegens verstrekkingen bij het dep. van marine, met algemeene stemmen. - In den avond van 3 April jl. bewogen zich in Monster eenige Poel- dijkerhoerendie luide de kreten lieten hooren: leve Paus Pius IX, Oranje onder, en meerdere. Andere boeren, ingezetenen van Monster, die zich ook op straat bevonden, met oranje getooid, en oranje-liederen zongen, werden door cerstgenoemden ingesloten, terwijl een hunner tot dadelijkheden over ging en met een mes zekeren B. v. D.drie steken tocbragl. De dader van fdie verwonding, die gisteren voor de ariond.-reglbank alhier teregt stond werd door den subst.-offkier, jhr. mr. de Jonge, opmerkzaam gemaakt op dé omstandigheid dat dc toegebragle verwonding eene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen heeft doen ontstaan. Z. E. A. requircerde eene veroordceling van zes maanden cellulaire gevangenisstraf. De verdedi-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1