LEIDSCHE COURANT. 87 MAANDAG 27 MEI. STA DS-BER IC II TEN. lilNN KIN LA NIKSCIIK UKMGTKN. V. 123. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cetils, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M. Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, HeetienPraag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en L. usance Bij deze Courant behoort een BIJFOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Pieter van Reek, vleesclihouwerwonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt om het perceel in de Spilsteeg, n". 14, tot slachtplaats te mogen doen inrichten; en b. Bartiiolomeüs Cor- nelis Looijaart, veehandelaar, mede alhier woonachtig, daarbij verzoekende om in zijn veestal in de Moriaausteeg, n°. 18, eene verzameling van meststoffen te mogen houden; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n". 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars ën bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commodo et ir.commodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Donderdag den 30slf« Mei aanst. 'svoormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien lijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 25 Mei 1872. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 218,tD en 23>,el1 dezer maand, invorderbaar ver klaarde kohieren, als: een van het patenrecht, vierdequartaal, en twee dito voor de belasting op het personeel, voljaarsch- en viercudeeljaarsch aan slagen, allen over het dienstjaar 1871 en 1872, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 25 Mei 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 25 Mei. Naar men verneemt is bij beschikking van den minister van justitie aangesteld tot 2Je commies in de militaire strafgevangenis te Leidende heer H. van Romunde, klerk ter griffie van de arrond. regtbank te De venter en is benoemd tot adjunctkommandant in de gevangenis voor ver oordeelde vrouwen te 's Bosclide heer F. U. Ruygrok tot dusver commies boekhouder te Woerden. Reeds meermalen is hier ter stede het plan ter sprake gebragt van het oprigten eener roeivereeniging, zonder dat men er in is mogen slagen dat plan te verwezenlijken. De ijverige ondernemer van de zwem- en badinrig- ling Rhijnzigt, de heer Kramer, beeft getracht hieraan te gemoet te komen, door het aanschaffen eener giek, waardoor de liefhebbers in staat worden gesteld zich in het roeijen te oefenen. Wanneer het blijkt dat hij daardoor aan den wensch van velen tegemoet komt, waaraan zeker niet te twijfelen valt, zullen ongetwijfeld door hem meerdere dergelijke vaartuigen in gebruik worden gesteld. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks 98 tot 111 volwassen personen en 44 tot 52 kinderen. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbende geves tigd op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar Ned. Indië, door middel van het stoomschip Prins Hendrik van de maatschappij /'Nederland", waarvan hel vertrek uit liet Nieuwediep is bepaald op den l-1'" Junij aanst. De brieven en verdere stukken, welke men met deze gelegenheid wenseht te verzenden, moeten voorzien zijn van eene aanwijzing op het adres, waaruil dat verlangen blijkt. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 279sle staats-loterij. De loterij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 17 Junij en gesloten op 29 Junij. De trekking der eerste klasse heeft plaats op 15—18 Juljj en de laatste 100 nommers worden gelrokken op Zaturdag 5 October aanst. Door de arrond.-regtbank te Amersfoort is uitspraak gedaan in de zaak van: 1°. iemand te Leusden, beschuldigd van in het begin van April twee personen te hebben mishandeld, waaronder een, een meisje willende dwin gen Oranje onder! te roepen en haar een modderbad in een sloot te heb ben gegevende regtbank veroordeelde hem tot 42 dagen cellulaire gevan genisstraf en twee boeten ieder van ƒ8.— en in de kosten; 2". iemand te Amersfoort, wegens het inwerpen van glasruiten in het begin van Apriljl de regtbank veroordeelde hem tot 42 dagen cellulaire gevangenisstraf en een boete van ƒ25; 3°. iemand te Baarnwegens het bij twee personen inwerpen van glasruiten. De regtbank veroordeelde hem tot 42 dagen cellulaire gevangenisstraf en twee boelen van ƒ25. Nabij Deventer had eergisteren een schipper hel ongeluk van zijn vaartuig in den IJssel te vallen. Zijn vrouw had tegenwoordigheid van geest genoeg, om het bootje van het vaartuig los te maken en daarmede naar den drenkeling te roeijen, dien zij het geluk had van een anders wissen dood te redden. De algemeene kiesvereeniging te Assen heeft beslot-en den heer Thor- becke een adres te zenden, waarin Asser kiezers beluigen, dat des ministers besluit, om af te treden of zijne portefeuille ter beschikking van Z. M. te stellen, hun leed doet, met de verklaring, dat, zoo Z. M. de koning nu of later de diensten van den staatsman op nieuw mogt vragenen deze aan 'skonings wensch voldeed, dit door de onderteekenaars zeer zou worden gewaardeerd. Te Winschoten werd eergisteren op feestelijke wijze de dag herdacht, waarop in 1568 de slag bij lleiligerlee werd geleverd. Bij die gelegenheid werd een feestrede uitgesprokenvuurwerk afgestoken en een concert en bal gegeven. Gelijk men weet, is de onthulling van het monument voor graaf Adolf van Nassau onbepaald uitgesteld. Men meldt uit Leeuwarden. De longziekte onder het rundvee breidt zich in .deze provincie steeds meer en meer uit. In de maand April jl. zijn 3 runderen aan dierziekte gestorven, en werden 101 runderen wegens die ziekte afgemaakt. Sedert 1». Januar|j jl. werden afgemaakt 262 runderen. In genoemde maand werden 8 nieuwe stallen door die ziekte aangetast. De verkiezing van een nieuw lid der staten van Friesland, in het district Leeuwarden, in de plaats van den heer M. Manger Cats, die zijn ontslag genomen heeft, is bepaald op den 10 Junij a. s. en de herstemming, zoo noodig, op den 24-daaraanvolgende. Door den raad der gemeente Leeuwarderadeel is besloten, aan te vangen met de maand Juuij a. s.iederen Maandag eene boter- en kaasmarkt te houden te Wirdum. De prijs der boter aan de vvaag alhier was: le soort ƒ43.50, 2' soort ƒ37.50, 3e soort ƒ31, Te Udenhout is Woensdag avond eene boerderij geheel door brand ver nield. Vier melkgevende koeijen en vier varkens kwamen in den brand om, terwijl bijna de geheele inboedel en ƒ500 aan geld verloren gingen, liet vuur barstte eensklaps uit in den stalterwijl men bezig was de var kens te voederen. De gebouwen waren met riet gedekt en de bluschmid- delen bevonden zich op verren afstand. Te Middelburg had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Door het breken van een der touwen viel aan het werk buiten de haven-barrière een stoomheiblok neder, waardoor een werkman zoodanig werd verwond dat hij meer dood dan levend naar het gashuis werd vervoerd. Woensdag 11. werd le Sluis het stoffelijk overschot van den ge- achten hoofdonderwijzer J. H. van Dale ten grave gebragt. Onder de vrien den van den afgestorvene, die daarbij tegenwoordig waren, bevonden zich de leden van de kamer "Üranjebloem", waarvan de overledene voorzitter was benevens de predikanten van Sluis en St. Anna ter Muiden. Door deu laatstgenoemde alsmede door een lid der bovengenoemde kamer werd:n de verdiensten van den overledene in treffende bewoordingeu herdacht. Door den predikant van Sluis werd ten slotte een gebed uitgesproken. Te Maastricht werd dezer dagen door de politie bij een vleeschhouwer in beslag genomen en vervolgens begraven het vleesch afkomstig van een beest, dat aan miltziekte was gestorven. Tot de ontdekking gaf aanleiding het feil, dat de persoon, die het vleesch had vervoerd, daarvan eenig bloed in een open wonde kreeg, waardoor de arm opzwol en misschien afgezet zal moeten worden. Zie vei dei het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1