BUITENLAN DSCH E BEK IGTEN. PEK TELEGRAAF. Muziekfeest op 23 en 24 Mei 1872. i et'ne mededeeling deden, die in de eerste plaatsin handen des koningsneder- gelegd moest worden." De tweede kamer heeft in hare zitting van lieden aangenomen de wets ontwerpen tot het verkenen van credieten ten behoeve van tot de dienst van 1867 hehoorende vorderingen ten laste der begrooting van Ned.-Iudië, en tot uitgifte in erfpacht van rijksduingrond aan de gemeente 's Gravenhage, benevens de conclusiëu van eenige rapporten. Morgen is aan de orde de credietwcl voor oorlog. LONDEN, 23 Mei. Er lieerscht weder eenige beweging onder de werklieden in liet arse naal Ie Wooiwich, ten getale van 10000, ter zake van door hen gewensclile vermindering der dagelijksche werkuren en verhooging der loonen. F ïi A tl II IJ Ei. De heer d'Audilfrel-Pasquier heeft, gelijk reeds gemeld is. met zijne rede ter wederlegging van de beweringen van den heer Rouher. de algc- iiiccue toejuiching der nationale vergadering mogen inoogsten. Zijne rede niogl dan ook verpletterend genoemd worden voor de mannen van het kei zerrijk. Gïj, zeide bij toT den lieer ltouher, hebt verklaard, dat gij ieder voor zijn regtmatig deel verantwoordelijk wilt gesteld zien. Wees gerust en beklaag u niet. Wij zullen de verantwoordelijkheid zoo hoog doen opklimmen, als gij maar wenschen kunt. Gij hebt gemeend dat ik een algemeen rapport bad opgemaakt. Doch hel loopt slechts tol 4 September. Indien hel gouvernement der nationale verdediging contracten beeft gesloten met mannen, die geen vertrouwen verdienen, die te kwader naam staan, aan wie is dan de schuld? Zij konden kwalijk anders doen; want uwe arsenalen waren ledig. De agenten waren dezelfde gebleven. Hoe wilt gij nu, dat ik 4 September zal afscheiden van de vorige feiten (betreffende de contracten)? liet waren dezelfde mannen, die men vroeger gebruikt heeft. Men heelt bij den val van het keizerrijk die personen werk zaam gevonden. Gij gaat iiog verder en hebt van de ministeriële verant woordelijkheid gesproken. Dat wil zeggen, gij wilt enkel de ministers treffen. Inderdaad, l.et is voor liet eerst in uw leven, dat gij van de mi nisteriële verantwoordelijkheid gewaagt. Ggaaf Falikao is, even als de heer Gambctta, door de commissie van enquête gehoord. De commissie is op den drempel van bet ministerieel departement blijven slaan. De minister is verantwoordelijk binnen den kring zijner eigen werkzaamheid. Verder niet. Gij hebt een pleidooi gevoerd ten gunste van graaf Palikao; gij hebt gezegd dat hij door het ongelukkig lot van zijn zoon zeozeer getroffen was. dat hij niet al zijne aandacht kon schenken aan de zaken van zijn departement. Maar hoe komt het dan, dal hij zijne smart als vader vergal om een bewijs te teekenen, waarbij aan het huis Chollet 80 pCt. verhoo ging werd toegestaan voor eene leverantie, waaromtrent men reeds met hem was overeengekomen? Zie. dat kon men met regt graaf Palikao vragen. Het huis Chollet heeft in 24 uren 750.000 l'r. zuivere winst gemaakt op de wapens, die het regtslreeks zelf geleverd heeft, in plaats van als uw agent te handelen. Voor de contracten, die graaf Palikao gesloten lreeft22 iu getal tot een bedrag van 87 millioen, zijn slechts twee onder het bestuur van dien minister afgeloopen. Zoudt ge nu gewild hebben, dat het gouver nement van 4 September de andere contracten nietig had verklaard? Dat mogl het niet doen. Laat ik u thans de waarheid zeggen omtrent den voor raad wapens en ammunitie in de arsenalen. Gij hebt gezegd, dat er 10000 kanonnen waren. Neen, er waren slechts 2058, of 343 batterijen van G stukken. Ja, wanneer gij de bronzen affuiten mederekent, dan waren er meer. Maar zoudt ge die stukken, die slechts bruikbaar waren in lang ver vlogen tijdenthans nog in 't veld willen brengen ter verdediging onzer sol daten. of tot den aanval? Ik heb het getuigenis van verscheidene generaals voor mij. dat de levensmiddelen evenzeer ontbraken als de ammunitie. De eenige zorg van generaal Viuoy was: den vijand te ontwijken. Waarom? Omdat hij geen patronen had. De maarschalk Bazaine was zóó slecht van ammunitie voorzien, dat hij er spaarzaam mede moest zijn Hij erkent het zelf en voegt er bij. dal zijn leger in het geheel slechts voor 14 dagen leef- togt had, en dat hij uit dien hoofde genoopt was zich binnen Metz te ber gen. En ook in Metz was geen voldoende voorraad van levensmiddelen. Wil men den maarschalk Bazaine niet gelooven. welnu, ik beroep mij op den generaal Soleil, die de verklaringen van Bazaine bcvesliet. In den senaat I werd eene rede gehouden, waarin alles zoo fraai mogelijk voorgespiegeld werdeene kunstwaarvan vooral de heer Rouher het geheim kende en de overwinning als zoker beloofd. Men zag den keizer in gedachten reeds j te Berlijn. Regtvaardig dat nu, even als gij de expeditie naar Mexico ge- rclvaardigd hebtGij wilt mij nopen de verantwoordelijkheid over zekere j personen te venkelen en meent te gelooven, dat gij buiten dié veraulwoor- j delijkheid kunt blijven? liebt gij in uwe ballingschap dan niet gevoeld, wat hel voor ons zeggen wilde, als de grond ons aan de voeten ontzonk, j en als wij bij elke schrede de Prnissen zagen naderen Zult gij tt ook I thans nog verschuilen achter de geheime oogmerken der Voorzienigheid, zoo- j als gij gedaan hebt tijdens de expeditie van Mexico? Maar ik zeg u, dat dit u thans niet meer zal balen. Gij hebt u geen rekenschap gegeven van al wal wij geleden hebben, - wij. die onze zonen, onze bloedverwanten hebben verloren? Gij. mannen, "tuet een ligt hart", gij hebt u daarvan geen voorstelling kunnen maken. Hebben wij niet het regt u toe te roe pen: «Varus, Varus, geef mij mijne legioenen weer!" Ja, geef ons onze legioenen weer, en den roem der vadereti; geef ons onze verloren provin ciën terug. En vooral, wees geen hinderpaal op den weg. die leidt tot onze wedergeboorte; want ik zeg hel u: groot is de demoralisatie, die wij gevonden hebben, er valt zeer veel te herstellen. De commissie van onderzoek in zake de capitulatiën laakt den gene raal lihrich, dewijl hij Straatsburg heeft overgegeven alvorens de vijand cenen storm ondernomen had, voorts omdat hij de ammunitie en dc vaan dels niet vernield, de krijgseer niet voor de bezetting bedongen en aan de officieren vergund heeft hun woord van eer te verpanden dat zij niet verder l tegen den vijand strijden zouden. Voor den vierden krijgsraad stond dezer dagen teregt Augustine Chif fon. eene verdedigster der Commune, die in dc door baar bewoonde wijk den bijnaam van «la Terreur" droeg. Na haren man naar de wallen gedre- i iet! te hebben, nam zij het bevel over eene barricade bij den Bottlcvard- Mazas op zich. Voor den krijgsraad heelt zij bestendig volgehouden, dal j zij niet op de troepen geschoten en niet geplunderd heeft. Was ik een man geweestzeide zijdan zou ik het zeker hebben gedaaninaar ik ben slechts eene zwakke vrouwdie niet eens een geweer kan hanteren. Zij 'beeft voorts herhaaldelijk van hare regters geëischt, dat zij haar óf vrij- preken óf ter dood veroordeelen zonden; het jaar verblijf op de pontons <".ed l aar. zeide zij, aan het laatste boven kerkerstraf de voorkeur geven. Ik eisch den doodgaf zij den president ten antwoordtoen deze haar aan het slot der pleidooijen vroeg, of zij nog iets in het midden had te bren gen; maar ik eisch tevens het herstel der Commune! Leve de Commune! Toen zij naar buiten was gebragt werden haar door het verontwaardigde publiek hoedmuts en doek van het lijf gerukt en menige vuistslag toege- bragt, zonder dat de baar begeleidende militairen het konden verhinderen. In de zaal teruggeleid, zeide men haar aan dat zij tot twintigjarigen dwang arbeid veroordeeld was. Zij riep toen uit: Twintig jaar! Gij hebt dus óók niet gedurld Moed gehoudenik ben nu 35 en over twintig jaar 55 Doch zoo lang zult gij mij niet in uwe klaauwen houden. Bij het minste wat er voorvalt geraakt de boel het onderst boven en dan verliezen uwe vonnissen hare kracht. Dat oogenblik zal zich niet lang meer laten wach ten. Leve de Commune! SPANJE. Door den minister Camacho is een wets-ontwerp ingediend tol regeling der Spaansch.e schuld. Hel is hoofdzakelijk van den volgenden inhoud Gedurende een tijdsverloop van zeven achtereenvolgende jaren, insluitende veertien halljqarlijksche vervaldagen der rente van de openbare schuld en aanvangende den 30"<,n September aanst., zal aan de houders der schuld brieven van de na tc noemen categorien hunne rente betaald worden voor 2/3 in klinkende munt en voor 1/3 in schuldbrieven rentende 5 pCt.'sjaars, en waarvan jaarlijks 1 pCt. tot amortisatie wordt aangewezen.: (lp de volgende catcgoriën der openbare schuld is deze regeling van toe passing: 1°. de binnenlandsche gevestigde 3 pCt. obligatiën; 2°. de onver vreemdbare inschrijvingen van alle soorten: 3». de aandeelen in geldleenin- gen voor den aanleg van wegen4". de aandeelen als boven voor publieke werken; 5°. de door den staal uitgegeven obligatiën ten behoeve der spoor wegen; 6°. de schulden van de schatkist. Het twee derde in klinkende munt zal jaarlijks worden betaald in twee gelijke termijnen op den vervaldag der rente; de thans geheven belasting van 5 pCt. zal even als tegenwoordig geheven worden van het totaal bedrag der vervallende halfjaars-coupons. Het één derde in schuldbrieven zal wor den voldaan in certificaten a pari. Deze zullen worden uitgereikt in de maand Januarij van elk jaar, en tot dien termijn zullen voorloopige bewijzen aan de regthebbenden worden afgegeven. De rente en amortisatie worden berekend over ieder dienstjaar, dat van I Julij tot 30 Junij loopt en zullen eenmaal 'sjaars betaald worden. De regering wordt gemagligd dezeEde regeling toe te passen op de builcn- landsche schuld, behoudens nadere overeenkomsten met de obligatiehouders en onder de volgende wijzigingen: dat de betaling der 2/3 gedeelte van het bedrag der coupons in klinkende munt en van het 1/3 in rentedragend papier zonder eenige reductie of inhouding tot het volle nominale bedrag ge schieden zal, en dat voor de geregelde betaling van dat 2/3 bijzondere waar borgen zullen worden gegeven. In de cortes heelt de beer Sagasta verklaard, dat het ministerie, ten gevolge van de openbaarheidaan eenige bescheiden betreffende de geheime fondsen gegevenzal aftreden. Het hoofdkwartier van den maarschalk Serrano was, volgens de jongste bertglcn, te Mondragon gevestigd DÜITSCHLAN». In het rescript der staatsregering aan den bisschop van Ermeland, vroeger reeds vermeldwordt de hoogste bevreemding daarover uitgedrukt dat de bisschop door zjjnc verklaring de gehoorzaamheid aan 's lands wet- lien afhankelijk stelt van het persoonlijke oordeel der geestelijke overheden, en wordt er met nadruk op gewezen dat, gelijk alle corporalienook de katholieke kerk aan de wetten van den staat onderworpen is. Nadat ver volgens nog de bijzondere gelofte van trouw, welke de bisschoppen in Pruissen aan den koning moeten afleggenherinnerd en de onwettigheid eener de betrokken personen in hunne burgerlijke eer kwetsende en zonder vergunning van het staatsbestuur uitgesprokene excommunicatie geconsta teerd is, worden de praclische gevolgtrekkingen uit dit een en ander ge maakt. Er wordt namelijk verlangd: 1°. dat de bisschop bij eene officiële bekendmaking de schade wegneme, welke de geëxcommunicecrden door de openlijke afkondiging van den grooten kerkdijken ban in hunne eer gele den hebbenen 2°. dal bij aan de staatsregering de verklaring doe toeko men dat hij voortaan de wetten van den staat in haren vollen omvang zal gehoorzamen. Indien aan deze vorderingen niet voldaan wordt, dan zal daardoor dc breuk met den staat als voldongen beschouwd en dienovereen komstig gehandeld worden. DARIJS, 23 Mei. In de nationale vergadering heeft de heer Batbie voor lezing gedaan van het supplementair rapport betreffende de reorganisatie van den raad van state. Daaruit blijkt, dat de regering en de commissie tot overeenstemming zijn gekomen. Morgen komt de zaak iu behandeling. NEW-YORK, 23 Mei De senaat beraadslaagde heden over het supplemen tair artikel van het tractaal van Washington, doch de discussie leidde nog niet lot een definilieven uilslag. De wetgevende zitting is wel verdaagd, doch de senaat zal aan de zaak een oplossing geven, vóór dat hij weder tot een openbare Zitting bijeenkomt. MADRID, 24 Mei. De ministeriële crisis duurt voort. De koning heeft een onderhoud gehad met de voorzitters der kamers en met verschillende staatkundige personen, zonder echter aan iemand definitief den last op te dragen een kabinet zamen te stellen. NEW-YORK, 23 Mei. Gisteren hebben de beraadslagingen over het sup- lementaire artikel van het Washingtonscbe tractaat vijf uren geduurd. Er is nog geen rappoi't openbaar gemaakt. Men verwacht altijd de ratificatie. LEIDSGHE ZANGVEREENIGING. Eene groote menigte verzamelde zich gisteren avond onder de eeuwen oude en indrukwekkende gewelven der Hooglandsche kerk. De laatste stralen der ondergaande zon verlichtten nog even met hun vriendelijken glans de trotschc kruisbogen, dc sierlijke pilaren met hunne gebeeldhouwde kapi- leelen, toen reeds de talrijke schare toehoorders nederzat, geboeid onder den magligen indruk, dien de ouverture van hel oratorium Samson steeds verwekt. Het meesterlijk talent van den componist Handel had reeds daarop als het ware den stempel gedrukt van de tragedie, die itij in zijne stoute harmoniën wilde vertolken. Zeker mogt de keuze om deze schepping op hel muziekfeest der Leidsche Zangvereeniging iu 1872, als hoofdnommer van het programma, uit te voeren, gelukkig worden genoemd, maar ook, niet minder stout, wat betreft de vele

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2