LEIiSl'IE COURANT. V. 121 1871 ZATERDAG 25 MEI. S TA DS-BERICHTEN. m.NNKM.ANÜSCUE BKKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland worden uitsluitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Genbje en Lausanne De BURGEMEESTER vas LEIDEN doet te welen dat, ter vervulling der vacature, ontstaan tengevolge van liet genomen ontslag als raadslid dooi den lieer Mr. C. W. Hubrecht, de Raad in zijne vergadering van den 23',tn dezer tot Wethouder heeft benoemd den heer M'. PAUL GL'AUDE LEZWIJN. De Burgemeester voornoemd, Leides 24 Mei 1872. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 24 Mei. Van wege den minister van binncnlaiidsche zaken is ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de eindexamens van de polytechnische school, vermeld onder B en C in de arlt. CO65 der wet regelende het middel baar onderwijs, in de eerstvolgende maanden .Innij en Julij te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens weiischt af te leggen, moet zich daartoe vóór 1 Junij eersik. schriftelijk bij het dep. van binnenlandsclie za ken aanmelden, met naauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt toegelaten te worden. Bij de aanmelding voor de examens B moet worden overgelegd liet getuigschrift wegens voldoend afgelegd examenvermeld onder A in art. 59, of wel dat wegens voldoend afgelegd eindexamen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, vermeld in art. 57 van ge noemde wet. Naar wij vernemen zouden particuliere berigtenvan de Kust van Guinea alhier ontvangen, melding maken van ongeregeldheden aldaar voor gevallen. Op een gastmaal bij een negerhoofd waren Nederlandsche en En- gclsche officieren genoodigd; bij welke gelegenheid de Nederlandsche vlag werd gelieschen en de Engclsche officieren werden mishandeld, bij vergis sing zou echter een der Nederlandsche officieren zijn getroffen. Uit het Westland meldt men het volgende: Men moge beweren, dat de berigten omtrent de schade, door de nachtvorst aan de aardappelen loe- gebragl, overdreven zijn, het is eenc uitgemaakte zaak, dat de aardappelen althans hier, veel geleden hebben en het er voor den tceldcr niet heel gun stig uitziet. De groeikracht van vele aardappelen is niet alleen gebroken, maar het vooruitzigt om vroeger dan het buitenland de Engelsche markt van aardappelen te voorzienis door de vorst heel wat ongunstiger gewor den, terwijl de tweede vrucht nu ook later zal komen. Onder het vee heeft zich bij enkele landbouwers de tongblaar vertoond. Als voedingsmiddel voor aan tongblaar lijdende koeijen bezigt men lijnkoeken en roggebrood. y.ll.C Naar wij vernemen, meldt het Hbl., is door den heer F. W. Maudriaan, ingenieur op Java, een plan gemaakt voor een nieuw stoomschip, door hem »hoepelstoomer" genoemd. De eigenschap van bedoelde stoomboot zoude zjjn om met een grootere snelheid over het water te gaan dan tot nog toe bereikt is. De slepende wrijving, de grootste krachtverbruiker, is door hem omgezet in een rollende. De stoomboot gaat dan ook niet door het water, maar rolt er over. Volgens de meening van genoemden werktuigkundige zou dit schip met goed gevolg te bezigen zijn ais rollende torpedo. Het plan is voorloopig door hem ingediend bij het kon. instituut van ingenieurs. Onder Maarssen is eergisteren binnen zeer korten tijd een huis, door drie gezinnen bewoond, afgebrand. De brand was plotseling zoo hevig dat er zelfs van de inboedels weinig kon gered worden. Door den gemeenteraad van Kampen is besloten, de inschrijvers voor den onderbouw en het stellen van portieken ten behoeve der nieuw te bou wen ijzeren brug over de rivier de IJssel bij de herbcsleding, te bedanken; voorts den onderbouw en het stellen van portieken bij onderhandsch con tract te gunnen aan den heer F. van Weylen, te Kesscl bij Venlo, voor de som van f 180,000, met dien verstande, dal de registratiekosten daarvan, begroot op circa 1200, komen ten laste der gemeente Kampen, zijnde de prijs, waarvoor die heer bij de eerste aanbesteding had ingeschreven. Verder is de bovenbouw gegund aan de bh. Kloosl Zonente Alblasserdamvoor «en bedrag van 153,500, waarvoor zij bij de eerste aanbesteding hebben ingeschreven. De hagelslag van jl. Zaturdag, meldt de Ensched. C., heeft zich veel verder uitgestrekt en grooter verwoestingen aangcrigt, dan men aanvanke lijk dacht. Te Usselo, Driene, het zuidelijk gedeelte van Boekelo, een ge deelte van Broekheurne is alles vernield; buurschap Lonncker en Twekkelo hebben minder, Eschmarke betrekkelijk wenig geleden. Men vindt in cfe eerstgenoemde buurschappen landbouwers, die van 30 lot 70 schepel land met rogge bezaaid hadden, en daarvan geen enkel brood zullen kunnen bakken; alles moet omgeploegd en met boekweit en haver bezaaid worden. Verder hebben nog zwaar geleden de buurschappen tusschen Hengelo en OI- denzaal en de omgeving van de laatste plaats; ook in een gedeelte van Weer- selo en te Losser zijn de vruchten totaal vernield. Aan de westzijde te Haaksbergen en aan de Geldersche grenzen is het almede treurig gesteld, terwijl verder te Gronau (Pruissen) en omstreken de schade mede zeer aan zienlijk is. In deze laatste plaats werd de groote tent, voor Schiitzenfeslen en dergelijke feestelijke gelegenheden dienende, omgeworpen, waarbij eenigè personen ernstige wonden bekwamen. Op eene andere plaats werden drie schoppen (schuren) omgeworpen en een eind weg voortgeslingerd. Vogels en hazen zijn den volgenden morgen op onderscheidene plaatsen dood op het veld gevonden. 's GRAVENHAGE, 24 Mei. Z. M. heeft den heer J. 11. Ferguson, gezaghebber van Bonaire, tijde lijk belast geweest met de waarneming van het ambt van gouverneur der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Door Z. M. is aan jh'. J. L. C. Pompe van Mcerdervoort, oud-officiet van gezondheid, thans praktiserend geneesheer te 'sGravenhage, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van het ridderkruis der Kon. Kroonorde 4® lil., met het roode kruis, op het witte veld te dragen aan het herinneringsband, hem door den Duitschen keizer en koning van Pruis sen geschonken. Aan den heer M. Sakakini is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Cairo, en als zoodanig is benoemd de lieer E. D. J. Dulilh; door den Nederl. consul-generaal te Hamburg is de heer G. ii. Wachter Jr. aangesteld tot zijne vice-consul aldaar. Aan den heer J. J. Ninck Blok is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van commies bij de algemeenc rekenkamer. Aan den heer E. Dulry van Hacftcn is vergund zijne notariële stand plaats over te brengen van Opheusdeu naar Tiel, en tot notaris te Opheus- den is benoemd de heer L. C. E. Hermsen, cand.-notaris te Schoorldam. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen tot luitenant ter zee 2® kl. den adelborst le kl. B. I'. Korteweg. en in hunnen rang van ltD luit. over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers, den 1™ luit.-adjudant jhr. C. K. van der Wijck, van het 7e reg. infanterie, en de le luitt, A. J. Gevers Leu ven en jhr. W. A. Roellrespectivelijk van het 5' reg. infanterie en van het instructie-bataillon. H. M. de koningin begaf zich dezen morgen langs den Ilollandschen spoorweg naar Vogelenzang, ten einde aan den baron van Verschuer, op diens buitenverblijf aldaar, een bezoek te brengen. De mededeeling, door den minister van koloniën gisteren in de tweede kamer gedaan, was hoofdzakelijk van den volgende inhoud: »ïk ben tot mijn leedwezen op nieuw verpligt het woord te voeren in plaats van den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, mijn geacblcn ambtgenoot van binnehlandcche zakendie door voortdurende ongesteldheid verhinderd wordt ter vergadering te verschijnen. De mededeeling, die ik namens het kabinet de eer heb aan de kamer té doen, is alleen deze: De ministers hebben den koning hun ontslag gevraagd in afwachting van dc benoeming hunner opvolgers. Overeenkomstig hel ver langen des konings en om stremming in de dienst te voorkomen, hebben zij zich echter bereid verklaard die zaken met de vertegenwoordiging af te doen, welker uitstel schadelijk zou kunnen zijn. Ik meen er nog eene opmerking bij te moeten voegen. Deze mededeeling zou ongetwijfeld vroeger aan de kamer zijn gedaan, bijaldien de ministers tijdens de laatste bijeenkomst der kamer de zekerheid hadden gehad dat hun verzoek om ontslag reeds toen in handen des konings ware geweest. Die zekerheid ontbrak ten gevolge van de afwezigheid des konings, die zich om treurige redenen buiten 's lands heeft moeten begeven. Onder die om standigheden achten de ministers het voegzaam, dal zij aan de kamer niet

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1