lilITKNLAMJSCUK KiUGTE voor den heer L. van Raalte, op den hoek van het Gangetje alhier, de heeren Ads. Verhoog en P. Kaplijn den Boumeesler, voor de som van 16997. l)e wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zattirdag aanst. aldaar cene gewone vergadering houden. De Staatscourant bevat hel verslag door den algemeenen secretaris der kon. akademie van wetenschappen uitgebragt aan Z. 51. den koning, betref fende de werkzaamheden der akademie gedurende den afgeloopen jaarkring 1871/72. Door het voorloopig hoofdbestuur der Nederlandsclie vereeniging tot bevordering der koepokinenting is besloten, de algemeene vergadering te doen plaats hebben te Utrecht op Zondag den I Gd,n Junij a. s. Te Vlaardingen kwamen Dingsdag namiddag de kapitein en de stuur man van het Noordsche jacht Aurora, dat aldaar in de Maas op stroom lag. naar den wal roeijen met l.el lijk van een 9-jarig knaapje, aan een touw bevestigd op sleeptouw. Dit knaapje was des middags in een boot, met den stuurman van de schooner Ceres, naar een der bijgelegen scliqicn gevaren, terwijl de stuurman daar aan boord was, in die boot blijven wachten in is toen waarschijnlijk verdronken. Eenige uren daarna ten minste is hel door den kapitein van bet Noordsche jacht opgcvischt, die nog in hel oude dwaalbegrip scheen te verkeeren dat niet ieder de vrijheid heeft drenkelingen uit bet water te halen. Als een bewijs boe weldoeners en beweldadigden de onderlinge reke ning op hoogstvereerende wijze kunnen sluiten, wordt door het N.v.d.D. het volgende feil medegedeeld: Tijdens den Dnitsch-Franschen oorlog kwijnde de industrie der diamantslijpers. De heer W. A. Willing, te Amsterdam, nam toen het initiatief om de tijdelijk broodeloozen te hulp te komen en het mogt hem gelukken eenige menschenvrienden te vereenigen, die 3 a -I maanden in de bestaande behoefte voorzagen. Aan hel eind van dat tijdperk konden vele der ondersteunden zich zelf weer helpen en nu was de beurt aan hen. Zij verlangden hel genotene slechts als een voorschot beschouwd te zien en toonden dat daadwerkelijk. Reeds werden ƒ250.70 aan den heer W. ge restitueerd. Wat zou deze nu daarmee doen? Hij besloot na beraad en overleg deze gelden en die welke nog zullen inkomen, in het weduwen- en weezcnlonds der diamantslijpers te storten, en de bestuurders van die inrigling hebben dat geschenk dankbaar aanvaard. Enkhuizen vierde eergisteren feestelijk de afwerping van hctSpaansche juk in 1572. Van alle publieke en particuliere gebouwen wapperde de nationale vlag met de oranjekleur. Onderscheidene eerepoorten met toepas selijke opschriften en bloemslingers luisterden het feestelijk aanzien der stad op. De uilvoering der feestcantate in de Weslerkerk, voorafgegaan door een juhelouverture en toepasselijke toespraak, werd door de sehier tallooze schare, in het kerkgebouw zamengevloeidmet daverende-toejuichingen be groet. Des namiddags had er op het water hinnen de stad een muziekuit voering plaats door bet Utrechtsche stafmnziekcorps van het 7e reg. inf., en des avonds eene schitterende verlichting. Zaturdag avond 11. is een der gevangenen uit het huis van arrest te Zutphen ontsnapt. Hij is door het luchtgat van het privaat gekropen, op het dak geklommen en van daar met aaneengeknoopte touwen van zijne krib afgezakt. Waarschijnlijk heeft hij den weg naar de ünitsche grenzen genomen. Het is zekere Conrads, bijgenaamd Pippert; hij was tot 18 maan den eenzame opsluiting veroordeeld. Uit üidenzaal schrijft men: Zaturdag namiddag is, door een onweder, dat zich boven deze stad en den omtrek ontlastte, eene ontzettende hoe veelheid hagel gevallen, waardoor alle boom- en veldvruchten zijn vernietigd. Het aanzien van den omtrek is allertreurigst en doet denken aan eene plaats waar een paar legers duchtig slaags zijn geweest. Daar er letterlijk niets voor den oogst is overgebleven, zette men Maandag ochtend reeds hier en daar ploeg en spade in den grond, en zijn reeds, ten einde geen tijd Ie verliezen, van Zwolle en Deventer zaaizaden ontboden. Te Cromvoirt (Noordbrabant) had Donderdag II. een treurig ongeval plaats. Twee gebroeders waren bezig een jong paard voor de huifkar te spannen; het dier echter geraakte spoedig op hol, waardoor de oudste der broeders onder bet rad kwam en aan hoofd en aangezigt vreeselijk ver minkt werdten gevolge waarvan hij den volgenden dag overleed. In den nacht van Maandag op Dingsdag is een jongman uit Kaldeker- ken. bij Venlo, die van de Brachtsche kermis huiswaarts keerde, op den weg door twee andere jongelieden op een verraderlijke wijze aangevallen en zoodanig mishandeld, dat hij eenige uren later overleed. Een der daders is aangehouden en naar Kleef overgebragt. 's GRAVENHAGE, 23 Mei. Door Z. M. is aan II. Lawson, kapitein van het Britsche stoomschip itïaryvan Montrose, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens redding van den kapitein met vrouw en kinderen en van de bemanning van het op 2 April jl. verongeluke llarlingsche brikschip Daniel, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, en een loffe lijk getuigschrift, en aan A. K. W. I'anhorst, dienaar van policie te Am sterdam. als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van twee kinderen uit het water aldaar, op 12 Julij 1871, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan den heer S. van Roijen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Diever. - Tot ontvanger der directe belastingen te Makkinga is benoemd de heer W. 51. Goldbach, thans te Wedde. Tot tijdelijk adsistent. bij den rijkstelegraaf is benoemd A. J. N. T. Aernout, te Delft. Door de regering van Bronswijk zijn hare consulaten te Amsterdam en 's llage opgeheven, en de function daarvan overgegaan op de consulaten van bel Duit-ahe rijk te Amsterdam en te Rotterdam. De minister van biunenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. Naar men thans verneemt is Z. K. II. prins Hendrik voornemens, aanst. 5Iaandag naar hel groothertogdom Luxemburg terug te keeren. De tweede kamer is heden weder bijeengekomen. De minister van koloniën heeft, namens het kabinet, aan de vergadering medegedeeld, dat de ministers aan Z. 51. den koning hun ontslag verzocht, maar dat zij, op het verlangen des konings, zich bereid verklaard hebben met de verte genwoordiging de loopende zaken al te doen, ten einde stremming in dienst te voorkomen. Die mededeeliug zou reeds vroeger aan de kamer geschied zijn, zoo het ministerie de zekerheid had gehad, dat de koning reeds van dal ontslag kennis had gedragen. Het wets-ontwerp betreflende de vuur-, ton- en bakengelden is ingetrok ken. Tegen morgen zijn eenige ontwerpen aan de orde gesteld. Uil aanmerking van den toestand, waarin hèt ministerie zich op dit oogenblik geplaatst ziet, heeft de minister van oorlog hel noodig geacht, het bij de kanier aanhangige wets-ontwerp tot vaststelling van het VIII hoofdstuk der begrooting van staatsuitgaven voor hel dienstjaar 1872 te wjjzigen en het wenschelijk geoordeeld, dat slechts drie vierden der som men, in het wets-ontwerp uitgetrokkenvoorloopig worden toegestaan met uitzondering evenwel van de gelden noodig voor de remonte (art. 12), voor het kamperen der troepen [art. 40), voor bet aanschaffen van zwaar ge schut (art. 53), draagbare vuurwapenen (art. 54), patroonhulzen (art. 55) en de voortzetting der aangevangen geniewerken (art. 56)waarvan het noodzakelijk wordt geacht, het geheele bedrag toe te staan. Daartoe strekt eene ingezonden nota tot wijziging van het zoo even genoemd wets-ontwerp. Door de commissie uit het hof van Zuidholland, tot het afnemen van het examen voor bet notarisambt, zijn lieden als candidaat-notarissen toe gelaten de bh. Bakker, van Leiden, van Bosstraeten en van Rijckevorssel, van 'slfage, en van der Leeuw, van Delft. Bij de gisteren alhier gehouden examens voor liet middelbaar onder wijs, afdeeling letterkunde, zijn toegestaan: twee acten voor Engelsclie taal en letterkunde aan mej. L. 11. 11. de Groot, van 'sHage; een acte voor Fransche taal en letterkunde aan mej. J. C. Camerlingh. van Hilversum; een acte voor geschiedenis aan mej. B. T. de Boevé. van Zwolle; een acte voor aardrijkskunde aan mej. A. W. G. Kaiser, van Amsterdam. Geweigerd: een acte voor Hoogduitsche taal en letterkunde en een voor Engelsche taal en letterkunde. BELGIE. Te Antwerpen is Woensdag morgen omstreeks 11 ure een hevige brand uitgebarsten in de petroleum-raflinaderij van de hh. Jules Kochlen en C". Door het springen der ketels hebben twee personen het leven verloren en zijn er eenigen gewond geraakt. De brand had een verschrikkelijk aanzien en was bij het afzenden van het berigt nog niet gebluscht. ENGELAND. LONDEN, 22 Mei. De nieuwe gouverneur-generaal, lord Norlhbrook, is den 26ittn April te Bombay aangekomen, waar hg met veel geestdrift ontvangen werd. Berigten van de Kaap de Goede Hoop, van 19 April, melden dat de president van den Oranje-Vrijstaat aan den gouverneur der Kaapkolonie het voorstel had gedaan, de quaestie van den eigendom der diamantvelden te onderwerpen aan de uitspraak van eenen scheidsregter. Intusschen heelt de gouverneur hij hel parlement der Kaapkolonie een wets ontwerp ingediend, waarbij de diamantvelden geannexeerd en de vertegenwoordiging der bevol king van die streek in de beide parlementshuizen alsmede de regtspraak al daar geregeld worden. Daar er echter in den Iaatsten tijd niet veel diaman ten meer gevonden wordenverwachtte men van die ontwerpen niet veel nut, daar men meende dat de bevolking, voor welke in die streek geen werk genoeg was, wel spoedig zou verloopen. Het Australische blad the Melbourne, Argus vermeldt verscheidene voorbeelden van de genezende uitwerking, die de oplossing van ammonia, in een ader van den regterarm aangebragt, uitoefende -bij menschen die door vergiftige slangen gebeten waren. Een man, die door een zwarte slang in de pink der linkerhand gebeten was, achtte men reeds verloren, toen de inspuiting van ammonia hem deed herstellen. FRANKRIJK. Naar men verneemt is er omtrent de zamenstelling van den krijgsraad, in zake den maarschalk Bazaine, nog niets met zekerheid bekend. De admi raal Thébouart en de maarschalk Vaillant zouden zich wegens ongesteldheid van het lidmaatschap van den krijgsraad trachten te verschoonen. De te Parijs bestaande vereeniging van doctorenwaartoe ook de al daar gevestigde Duitsche doctoren belmoren, heeft de quaestie van de uit sluiting der Duitschers buiten de vereeniging afhankelijk gesteld van het onderzoek naar de wijze waarop de Duitsche doctoren zich gedurende den oorlog van hunne taak hebben gekweten. De daartoe benoemde commissie heeft een rapport uitgebragtdat in alle opzigten ongunstig is voor de Duitsche doctoren; o. a. wordt hun te laste gelegd dat zij soms als spion nen dienst hebben gedaan. Door den heer Rapp, te Rouaanis bij adres aan de nationale verga dering verzocht om bij het met Duitschland te sluiten eind-tractaat te bedingen, dat het te Colmar, in het thans tot het Duitsche keizerrijk be- hoorende dep. van den Boven-EIzas of Boven-Rijnzich bevindende standbeeld van zijnen vermaarden bloedverwant, den generaal Rapp, verdediger van Dantzig, aan Frankrijk zal worden teruggegeven. SPANJE. Hit regeringsblad deelt mede dat volgens berigt van den maarschalk

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2