buitenlanosche BF.iÜGTEN. PER TELEGRAAF! v 's GRAVENllAGE. 22 Mei. Door Z. M. is aan Joh. Aaris, arbeider lej Leur, gemeente Ettcn en Leur, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding eener vrouw, die op 2 Mei jl. in de haven aldaar viel, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift. Aan den heer W. C. A. Staring, referendaris bij het dep. van finan cien is vergunning verleend lot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder 2C kl. der orde van de Kroonhem door den keizer van Duitsch- land, koning van Pruissen, geschonken. Aan W. llouwens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als in genieur 2« kl. voor hel stoomwezenen de adspirant-ingenieur W. A. M. Piepers is benoemd lot ingenieur 2f kl. voor het stoomwezen. Aan den heer T. D. G. Rolandus, consul-generaal en zaakgelastigde honorair bij de gemeenebeslen Venezuela, Nieuw Grenada en Ecuador, is uit deze betrekking een eervol ontslag verleend met 1 Julij e. k., onder dank betuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezenterwijl de heer J. Brake), kapitein van den staf der infanterie, werkzaam bij het dep. van oorlog, is benoemd lot consul-generaal en zaakgelastigde honorair bij de gemeenebesten der Vereenigde Staten van Venezuela, van Ecuador en der Vcreenigde Stalen van Columbia. 11. K. 11. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenachzuster des konings, en llll. KK. HU. de prinsen Eduard, lierman en Gustaaf hebben lieden ochtend deze stad verlatenten einde zich naar Duitschland te bege ven. Z. M. de koning, 11. M. de koningin cn Z. K. H. prins Hendrik be vonden zich aan hel station om hunne bloedverwanten uitgeleide te doen. Inzonderheid was prins Hendrik bij het afscheid nemen zeer aangedaan, terwijl de overige vorstelijke personen door omhelzingen en handdrukken van hunne toegenegenheid deden blijken. Men verneemt dat den geachten chef van het Rijnspoorwegstation alhier, den heer Kemps, door de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, bij haar vertrek uit de residentie,, een gouden liorologie werd vereerd. liet prov. geregtsliof in Zuidholland behandelde gisteren in appel de zaak van een landbouwer uit Alkemade, die door de regtbank te Leiden tol 50 boete is veroordeeld wegens beleediging met woorden van den on- bezoldigden rijksveldwachter van Rijpwetering. tijdens deze een onderzoek w ilde instellen naar eene strooperij. waaraan bekl. zich zou hebben schul dig gemaakt. De geïncrimineerde uitdrukking «heb 't hart te komen, dan slaan we je dood of de pooten stuk'' werd door den officier bij gemelde regtbank geqnalificeerd als mondelinge voorwaardelijke bedreiging van man slag en deze eischte dan ook eene cellulaire gevangenisstraf van vijf maanden. Advocaat-generaal mr. Terpstra was het met de zienswijze van het open baar ministerie bij die regtbank eens, nquireerde de bevestiging van het vonnis, behalve wat de qualificalie betreft.' en veroordeeling van bekl. tot gevangenisstraf van 6 maanden en geldboete van ƒ12.50. Over acht dagen i zal de uitspraak geschieden. Jleden is alhier overleden jhr. mr. W. G. van de Pollminister van slaat, vroeger lid en van 1848 tot 1858 voorzittend lid van den raad van state. EKGELAWD. LONDEN, 21 Mei. Blijkens berigten uit New-York zon de regering gaarne zien dat de senaat uitspraak deed over het aan zijn oordeel onderworpen supplementair artikel van het Washingtonsche tractaat vóór 15 Junij, den dag waarop hel scheidsgeregt te Genève weder vergadert. Men beweert echter dat dit onmogelijk is, daar men een debat van veertien dagen verwacht; men geeft daarom in overwegingdat de beide regeringen bij eene gemeenschappelijke nota het scheidsgeregt zullen verzoekenzijn aanstaande vergadering nog eenigen lijd uit te stellen. FHANUKIJ K. Volgens de dagbladen is de regering met de commissie van rapporteurs over het wets-onlwerp op den staatsraad tol een vergelijk gekomen. De be noeming der staatsraden in werkelijke dienst zou, volgens die schikking, aan de nationale vergadering verblijven, doch het getal dier staatsraden van 28 tot 21 verminderd worden. Aan de regering zou alsdan het rcgl gege ven worden om den president van den staatsraad en de presidenten der af- deelingen te benoemen. Onder voorbehoud deelt men mede dat de krijgsraad, voor welken de maarschalk Bazaine zal worden teregt gesteld, zamengesteld zal worden als volgt: de admiraal Tréhouart, president, de generaals hertog van Aumale, de la Motterouge, Vinoy, de Chabaud Latour, .Tripier en Guiod, leden. Het openbaar ministerie zou worden waargenomen door den divisiegeneraal Pour- cet met den bataillonschef Martin als substituut; de brigade-generaal Séve de Rivière zou fungeren als rapporteur en de griffier van den eersten krijgs raad te Parijs als griffier. Volgens de door de nationale vergadering aangenomen post-overeen- komst tusschen Frankrijk en Duitschland, zal voor een enkelen brief, ter zwaarte van hoogstens tien wigtjes, uit Frankrijk en Algerië naar Duitsch land verzonden wordendebetaald worden 40 centimes bij frankering en CO centimes bij niel-frankeringen uit Duitschland naar Frankrijk verzen den wordende, 3 groschen bij frankering en 5 grosehen bij niet-frankering. Briefkaarten worden als gewone brieven beschouwd. Zoodra de omstan digheden dit zullen toelaten, zal het port der Fransche brieven verminderd worden van 40 op 30 centimes en dat der Duilsche van 3 gr. op 2% gr. Voor dagbladen, druk- en plaatwerken enz. zal wo den betaald 10 centimes of gr. per 50 wigtjes; voor stalen of monsters cn voor handelspapieren, voor drukproeven met manuscripten enz. 40 centimes of 3 gr. per 50 wigtjes. Bij verzending van geldswaarden in brieven zal, boven hel gewone port en liet aanteekengeld, 20 centimes per 100 fr. of 1 gr. per 20 kroonen worden voldaan. SPANJE. Van officiële zijde wordt berigt dat er sedert den dezer geen ander gevecht geleverd was dan nabij Manaria, waar eene bende van 3000 Carlisten door den generaal Letona verslagen en met groole verliezen uit hare positiën verdreven werd. Uit Bayonne wordt gemelddat de maarschalk Serrano eene sterke positie bij Galdercano in de nabijheid van Bilbao bezet had en er zich geen Carlisten tusschen zijne positie en de stad bevonden. Er werd een beslissend gevecht verwacht tusschen de regeringstroepen cn de hoofdmagt der Carlisten, welke op 5000 a 6000 man wordt geschat. De Spaansche regering heeft aan die van Frankrijk verzocht de op Fransch grondgebied aangehouden Carlisten in hechtenis te houden tot dat hunne indentiteit zou bewezen zijn. De Fransche regering schijnt aan dat verzoek geen gehoor te geven. De Spaansche consul te Bayonne is te Madrid gekomen en heeft verklaard dat zijne pogingen daartoe vruchteloos zijn gebleven. ITALIË. De berigten omtrent de verwoestingendoor de uitbarsting van den Vesuvius te weeg gebragt, zijn hoogst treurig. De zuidzijde van den berg is ongedeerd geblevenmaar de overige zijden hebben veel geleden. San Sebastiano, een stadje met 3000 of 4000 inwoners, is voor drie vierden door den lava-stroom verzwolgen. Deze stroom, thans verstijfd tot een zwarte aardmassa, drong de huizen binnen lot op een hoogte van 25 voet; op enkele punten heeft hij zich wel 50 voet hoog opgehoopt. Menige wijn gaard, menig oranje-boschje is bedolven. Doch meer kwaad nog dan de lava, heeft de aschregen lew'eeggebragt. Mijlen ver rondom den berg zijn de te veld staande gewassen en hel loof der vruchtboomen verschroeid. Zwart zijn de wijnstokken en het half gerijpte graan, als waren ze verkoold. En zoo de boomen al niet dood zijnde oogst is onherroepelijk Verloren. Bo vendien is de ascli met zooveel zout en andere onvruehtbaar-makende be- slanddeelen bezwangerd, dat de velden niet spoedig weer zullen kunnen bebouwd worden. Een gids, die aan zijne bekomen wonden is overleden, heeft het nood lottig uiteinde medegedeeld van een gezelschap van 8 personen, dat zich op den berg had gewaagd. Bij het klimmen gaapte plotseling de grond onder hunne voelen, roodgloeijende lava en kokend water golfden omhoog en in een oogwenk waren de 8 ongelukkigen verdwenen. De graaf de Monigommery, eerste secretaris van het Zweedsche gezant schap te Rome, heeft door een val in een duizend voet diepen afgrond, op het eiland Capriwaarheen hij een uitstapje maakte, zijn leven verloren. De plaats waar zijn voet uitgleedis dezelfde waar keizer Tiberius eens zijn sterrenwigchelaar in den afgrond liet werpen, liet lijk is geheel ver pletterd teruggevonden. DIIIT9CULAND. Het Mil. IFochenbl. deelt bijzonderheden mede omtrent het verbruik van ammunitie door de veld-artillerie in den Franseh-Duitschen oorlog. De Pruissische, Badensche en Hessische veld-artillerie heeft met 1344 kanonnen gedurende den ganschen veldtogt 267,975 schoten gedaan, derhalve gemid deld 199 schoten per kanon. De Beijersche artillerie had uit 216 kanonnen 56211 schoten of gemiddeld 260 scholen per kanon, de Saksische uil 96 kanonnen 15521 schoten of gemiddeld 162 schoten per kanon gelost. - Naar men verneemt zullen dr. Buchholtz te Berlijn, dr. Ltihder te Greifswald en dr. Reichenow te Charlottenburg zich op reis begeven tot eene wetenschappelijke expeditie naar West-Afrika, bepaaldelijk naar Opper- Guinea, tot het doen van onderzoekingen in het tot nu toe weinig bekende Camaroen-gebergle. Uit Darmstadt wordt van den 18d!D gemeld dat aldaar en langs een] groot gedeelte der zoogenaamde Bergstrasse de graanvelden, oofttuinen en wijngaarden door regen en hagelslag zijn vernield. Het ruwe weder kwam uit het zuiden op en de buijen zrjn nedergekomen te Bensheim, Auerbacli, Zwingenberg en van daar langs de Bergstrasse tot Eberstadt, Pfungstadt en Griesheim. Te Darmstadt wendden zij zich in noordelijke rigling over Arheiligen en vandaar noordoostwaarts over Rossdorf naar het Odenwald. Te oordeelen naar de verschillende lijdingen moet de schade zeer groot zjjn. Niet alleen de oofiboomcn, maar ook de wijngaarden werden vernield door de stukken ijs die uil de lucht vielen. Een van die stukken, na 12 urea in de open lucht te hebben gelegenhad nog de grootte van een hoender-el Wat nabij Darmstadt van den hagel verschoond was gebleven, is door het stroomende water weggeslagen. Een schildwachtdie voor eene gevangenis op post stond, heeft, hoewel het schilderhuis op een hoog voetstuk stond, een tijd lang tot aan de knieën in het water gestaan. 'sGRAVENHAGE, 22 Mei. Door Z. M. is de heer dr. G. C. B. Suringar, op zijn verzoek, eervol ontslagen als hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de hoogeschool te Leiden. PARIJS, 21 Mei. In de nationale vergadering heeft heden de heer Bouher het woord gevoerd. Hij zou de politieke aangelegenheden laten rusten. Zijn doel was, aan te toonen dat de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen gedurende den oorlog eene geheel persoonlijke moest wezen. De Palikao noemde hij verantwoordelijk voor het beleid van den veldtogt tot aan den 4d,D September; en wat het overige betrof, zon, meende hij, de heer Gam- betta zijn deel aan de verantwoordelijkheid wel niet willen van zich schui ven. Alle verantwoordelijke personen moesten rekenschap afleggen aan de vergadering; en deze kon zich niet vergenoegen met eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag. Rouher protesteerde tegen de beschuldiging van den hertog d'Audiffret- l'asquier, dat de arsenalen niet het materieel bevatten, dat opgegeven was; hij beriep zien op den minister van oorlog. Hij was het echter met den hertog eens over de noodzakelijkheid van den algemeenen dienstpligt. De vergadering moest dien aannemenals een middel tot de herstelling van hel

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2