BUIT ENt A N DSC 11E BEIUGTEN. PES* TELEGRAAF. 7 Dezer dagen werd onder loezigt van den lieer J. Noordhock llegl, •adjunct-directeur van liet kon. zoölogisch genootschap Natnra Artis Magislra, een duizendtal jonge zalmen, ter lengte van 10- 16 centimeter, in de rivier den I.Issel bij Velp vrij gelaten. Deze vischjes, gedurende plus minus veer tien maanden in de kunstmatige vischteeïl-inrigting van het genootschap tot ontwikkeling gebragl en verpleegd, zijn allen gemerkt: men verwacht dal zij het bewijs zullen leverendat de zalmna zijn tijdelijk verblijf in zee, op dezelfde rivier terugkomt, vanwaar hij zijn togt naar zee onder nam. Tevens zal later blijken of de talrijke zalmen, welke in den IJssel worden gevangen, werkelijk kweekelingen van hel genootschap zijn ge weest. (Hbl.) Te Botterdam had Donderdag middag een slagersknecht het ongeluk, terwijl hij bezig was met het slagten vaneen koe, door de stuiptrekkingen, die het beest nog had na te zijn gedood, in zoodanige aanraking er mede te komen, dat het mes in zijn pols schoot en de slagader doorgesneden werd. Onder lieerde is Dingsdag avond eene papierfabriek geheel afgebrand, liet daarbij staande woonhuis is behouden gebleven. Te Borne sloeg Dingsdag middag de bliksem in de herv. kerk, alwaar dc predikant juist catechisatie hield. Een der kinderen viel bedwelmd neder, terwijl een ander de muts van het hoofd verbrandde, het haar gezengd werd en een harer klompjes aan splinters door de kerk vloog, zonder dat het kind verder letsel bekwam. In de classis Groningen is een adres in omloop aan de synode der Ned hervormde kerk, inhoudende het voorstel om de afschaffing dertneede Paasch-, Pinkster- en Kerstdagen in de kerkelijke reglementen op te nemen en vast te stellen. 's GBAVENÜAGE17 Mei Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning-groothertog, heden behaagd te benoemen tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon: de heeren mr. F. H. B. 11. baron Fagcl en inr. W. F. baron van Doorn van Westcapelle, beiden katnerheeren des konings; en lot officieren dier orde de heeren mr. F. S. C. J. graaf van Ilandwijck, kamerheer des konings in buitengewone dienst, en L. E. baron van Pallandt, kamerheer des konings, toegevoegd aan het hof van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden. Door Z. M. is aan den hoogleeraar dr. P. J. KerckholF, te Utrecht, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als lid en voorzitter der commission belast met het afnemen der examens van hulpapolheker en apotheker, en als zoodanig benoemd de hoogleeraar dr. A. C. Oudemans, te Delft, thans plaatsvervangend lid, en tot plaatsvervangend lid de heer dr. ,1. M. van fiem- melendirecteur der hoogere burgerschool te Arnhem. De luit. ter zee Ic kl. jlr. T. E. de Branw wordt toegevoegd aan den kapitein ter zee A. B. Blommendal, chef der hydrographie', cn de 1uitt. ter zee 2e kl. VV. C. Dijckmcester en L. G. Kakebeeke worden respectivelijk ge plaatst aan boord van het wachtschip Willemsoord en het ramschip Buffel. Gisteren avond per extra-trein van half acht ure zijn Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, III! DD. HII. prins Eduard en de hertogen lier man en Gustaaf, alsmede 11. D. H. groothertogin van Saksen-Weimar-Eise- nach, zuster des konings, in de residentie aangekomen, tot bijwoning van de begrafenisplegligheid van H. K. H. prinses Hendrik. I1H. MM. de koning en koningin, HH. KK. HH. de prinsen Alexander en Frederik, bevonden zich aan het station van het Bijnspoor. waar de Nederlandsche driekleur als leeken van rouw ter halver stok geheschcn was, om hunne treurende familieleden te ontvangen. Diep ontroerd omhelsden de hooge personen den koninklijken prins, die zulk een gevoeligen slag heeft ondervonden en wiens gemoed door deze bewijzen van innige deelneming blijkbaar zeer was be wogen. Op let perronwaar een beperkt publiek, waaronder men ecnige leden van het huis des konings, verschillende hooge autoriteiten en eenige der dezer dagen alhier aangekomen vertegenwoordigers van hun souverein bij de begrafenisplegligheid opmerkte, aanwezig was, heerschte eene indruk wekkende stilte. Met denzelfden trein kwamen verschillende Luxembnrgsche autoriteiten, zoowel burgerlijke als militaire, ter bijwoning der plegtigheid, alhier aan. Na de ontvangst, plaatste Z. M. de koning zich naast zijn smartelijk getroffen broeder in het gereed staande rijtuig, terwijl ook de overige leden der koninklijke familie en de vorsten in de rijtuigen plaats namen om zich allen naar het palcis van Z. K. 11. prins Hendrik Ie begeven, alwaar zij een gernimen tijd verbleven. Bij hel passeren ten 7 ure 25 min. van den trein, die het stoffelijk overschot van 11. K. 11. prinses Hendrik naar Delft vervoerde, langs het station van den Hollandschen spoorweg alhier, bevond zich aldaar een de tachement jagers, met het geweer gepresenteerd. Dc lijkwaggon, die in een doodsche stilte hel perron, in matigen rid, voorbijreed, was met talrijke bloemen en immortellen omhangenen in rouwfloers gehuld. Z. M. de koning, fill. KK. 1111. de prinsen Hendrik, Alexander en Fre derik, Gustaaf, Eduard en Herman van Saxcn-Wcimar Eisenach, allen in uniform en rouwmantels, zijn ten 11 '4 ure per extra trein naar Delft ver trokken terwijl zij reeds ten 1 ure weder in de residentie terugkeerden. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De Voorzitter deed o. a mededceling van de kon. boodschap, houdende kennis geving van het overlijden van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden, en stelde voor die boodschap met een eerbiedig adres van rouwbeklag te beantwoorden. Dienovereenkomstig werd besloten. Vervolgens ging de kamer over tot het trekken der afdeelingen. Dc voorzitter verzocht verder de leden zich naar hunne afdeelingen te begeven tot benoeming van voorzitters en ondervoorzitters en leden der commissie van redactie voor dat adres van rouwbeklag, welke laalslcn door hem verzocht werden na afloop der be noeming in de bibliotheek bijeen te komen. In de heden ten 3 ure gehouden zitting heeft de commissie voor hel adres van rouwbeklag haar concept ingediend; het is naar de afdeelingen verzon den ni de zitting geschorst tot heden avond 8 ure. ENGELAND. LONDEN. 16 Mei. Eene in het vorig jaar benoemde commissie van onderzoek naar de wetgeving op de oclrooijen van uitvinding heeft dezer dagen haar rapport aan de regering uitgebragt. In korte trekken komt de commissie tot de volgende conclusie: zij verdedigt het behoud der octrooijen op grond dat daardoor vele belangrijke uitvindingen en verbeteringen ten bate der nijver heid in toepassing komen en zich sneller verspreiden dan bij eene opheffing van het daaruit voortvloeijende monopolie te wachten ware: verder omdat zij het vervangen der octrooijen van uitvinding en verbetering door nationale belooningen niet mogelijk acht. Zij stelt voorts verschillende verbeteringen in de wetgeving op dit stuk voor. Ook geeft de commissie den wensch te kennendat de wetgeving op het stuk der octrooijen door eene internatonale regeling in alle landen op dezelfde leest kon worden geschoeid. Volgens de officiële opgaven van dr. Simonden rapporteur van het departement van openbare gezondheid, heeft gedurende het jaar 1871 de pokziekte in Engeland bijna 23000 personen weggerukt, waaronder 787G in Londen. De zich noemende sir Boger Tichborne werd dezer dagen in triomf te Alresfordde verblijfplaats van de lamilie Tichborne, ingehaald. Het volk spande de paarden van zijn rijtuig af, en trok het jubelend voort. Des avonds werd er vuurwerk afgestoken. Uit Dover wordt gemeld, dat aldaar weder eenige Fransche commu nisten zijn aangekomen, die, na hunne straf van 10 maanden opsluiting te hebben ondergaan, thans aan het tweede deel hunner straf (5-jarige ver banning) worden onderworpen. Te Calais werden zij door de Fransche polieie aan boord eener stoomboot gebragt cn te Dover had de policie maat regelen getroffenom hen in het werkhuis te doen overnachten zoodat zij den volgenden dag de reis naar Londen te voet konden aanvaarden. De vertoogen der Engelsche regering tegen het zenden van de in Frankrijk tot verbanning veroordeelden naar Engelandhebben dus weinig gebaat. FKANKRIJ k. Het Joum. Off. bevat hel besluit, waarbij de heer Gabriac, gezant- schaps-secretaris van de eerste klasse, benoemd wordt tot gezant te 's Hage. Bij de nationale vergadering zal eerstdaags door de daartoe benoemde commissie een wets-ontwerp worden ingediend tot regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken. Naar men verneemt zullen aan den divisie-generaal rourcet de gewig- tige funcliën van regerings-commissaris in het regtsgeding van den maar schalk Bazaine worden opgedragen; hij bekleedt den genoemden rang sedert het begin van 1869 en is groot-officicr van de orde van het Legioen van Eer. Tijdens het uitbreken van den jongstcn oorlog was hij met het mili- tair bevel der provincie Algiers belast. DUIT9CHL AND. Bij de behandeling van den post der begrooting voor het gezantschap bij den Paus heelt prins von Bismarck zijn leedwezen uitgedrukt over de weigering van Z. H. om den voorgestelden persoon te ontvangen. Een der gelijk geval kon hij zich in zijne politieke loopbaan niet herinneren. Mijn leedwezen over die afwijzing, zeidc hij, is zeer levendig, maar het is niet mijn voornemen gevoeligheid daarover te betoouenwant het is de pligt der regering jegens onze katholieke landgcnoolenniet moede te worden in het opsporen der wegen, langs welke de strijd tusschen de wereldlijke en de geestelijke magt in het belang des inwendigen viedes op de meest ver- schoonende wijze geëindigd kan worden. Daarom zal ik mij door het ge beurde niet laten ontmoedigen, maar voortgaan bij Z. M. den keizer er op aan te dringen dat een vertegenwoordiger des rijks voor Home gevonden worde, die het vertrouwen der beide mogendheden, zoo al niet in gelijke, dan toch in eene voor de vervulling zijner betrekking voldoende mate ge niet. Dat dit moeijelijker geworden is. kan ik intusschen niet ontkennen. De halfofficiële Prov. Corresp. bevat een uitvoerig artikel over de be kende handelingen van den bisschop van Ermeland, waarin gezegd wordt: Het door den bisschop verkondigde beginsel dat het kerkelijke regt voor hem meer verbindende kracht heeft dan dc burgerlijke wet, is in lijnregten strijd met dc souvereiniteit van den staat, met de bepalingen der consti tutie en met den eed van den bisschop zelf. De bisschop van Ermeland heeft het door hem verkondigde beginsel in zijne handelingen feitelijk toe gepast door in strijd met de burgerlijke wet den grooten kerkelijken ban over Pruissische staatsburgers zonder vergunning der staatsregering openlijk uit te spreken en door te weigeren de daardoor aan dc geëcommtini- ceerden toegevoegde beschadiging hunner burgerlijke eer door eene officiële verklaring goed te maken. De regering zal zich dus dringend verpligt ge voelen de souvereiniteitsregten van den staat, zoo dc bisschop verder mogt voortgaan de uitdrukkelijke erkenning en feitelijke naleving daarvan te weigeren, met alle te harer beschikking staande middelen Ie handhaven. Zij mag zich daarbij verzekerd houden van de instemming en, zoo veelnoo- dig, van de bereidwillige medewerking des Pruissischen en des Dnitschen volks en zijner vertegenwoordigers. 'sGRAVENHAGE, 17 Mei. De tweede kamer is bijeengeroepen tegen Don derdag 23 dezer, tot hervatting harer werkzaamheden. BERLIJN. 16 Mei. Nadat de rijksdag zes uren lang beraadslaagd had over de petitiën betreffende de Jezuïlen-orde, werd een concilianl voorstel aange nomen. waarmede alle partijen zich vereenigden. uitgezonderd het centrum en de Polen. In dat voorstel wordt de rijksregering uitgenoodigd een wets ontwerp in te dienen, dat, op grond van artikel 4 der rijksgrondwet, den regtsloesiand van godsdienstige orden, congregatiën, genootschappen en de aanvraag van deze om toegelaten te worden, alsmede de voorwaarden der

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2