PER TELEGRAAF. RUITEN LAN DSCÏIE BEUiüTK^ T~ lieden van hel bestuur nopens de regeling van den toestand der bevolking na de opheffing van het slaatstoezigt op 1° Julij 1873. Voorts is in eene vergadering van de Vereeniging lot bevordering van de belangen van Suriname, onder algemccite toejuiching, het volgende voorstel van het bestuur aangenomen: »Dc vereeniging ter bevordering van de belangen van Suriname. Gelet op den tegenwoordigen moeijelijkcn toestand, waarin zich onze kolonie in het algemeen en alle klassen harcr bevolking m hel bijzonder bevinden Overwegende dat hoezeer de immigralie in volslreklcn zin de groote vraag van de toekomst der kolonie blijft bepalen, desniettemin de wette lijke regeling van den maatschappelijken en zedelijken toestand onzer ge- emancipeerden tot de meest gebiedende cischen behoort, die de zorg van ons bestuur dienen te bepalen; Overwegende dat het zeer te betreuren is, dal op dien weg nog steeds wordt gewacht op handelingen en bestuursdaden, die de bedoelingen zoowel van de wet die de vrijverklaring der slaven in deze kolonie heeft afgekon digd, als van het slaatstoezigt dat haar vergezelde, tot oplossing hadden kunnen brengen, en de geemaueipeerden lot de vrijheid hadden kunnen opleiden en daarvoor geschikt, maken Overtuigd van de noodzakelijkheiddat er met alle kracht maatregelen worden genomen dat in het jqar 1873, waarin onze geemaneipeerdenzon der toereikende voorbereiding in een toestand zullen zijn geplaatst dien zij niet kennen en ook niet hebben geleerd in waarde te schattende orde en rust in de kolonie niet met verstoring worde bedreigd en hel bestaan der kolonie zelve niet aan onherslelbaren ommekeer en schokken worde prijs EWGELAm». LONDEN, 15 Mei. De zittingen van hel lagerhuis zijn tot 27 Mei verdaagd. De keizerin van Duitschlaiul is wederom van hier vertrokken. De werkstaking onder de matrozen te Southampton heeft een einde genomen. De meeste manschappen bebben genoegen genomen met de voor- i waarden, door de stoomboot-maatschappijen aangeboden. Daarentegen ver neemt men nu weder dat de poiicie-agenten Ie Plymouth met eene werk staking dreigen. Reeds voor eenfgen tijd bleek het, dat er een scheuring in de Inter- nationale ontstaan was. Een groot aantal Fransche leden wilde niets meer 1 met den Londenschen algemeenen raad te maken hebben. Sedert dien tijd is de bond der Internationale in zijne grondvesten geschokt en staan twee I algemeene raden vijandig tegenover elkander. De oude raadwaarvan Karl Marx de ziel is, wordt door vele Engelsche, Fransche, Duitsche en Zwitser- sclie leden van gewelddadigheid en slecht financieel beheer aangeklaagd. De nieuwe raad noemt zich: universele federale raad der interualionale arbeidersvereeniging en der met haar verbonden republikeinsche en socia listische vereenigingen. Ilij wordt geleid door Vésinier, redacteur van het Joirnal off. der Parijsciie Commune, en beweert zich niet van de Inter nationale afgescheiden te hebben, maar de ware Internationale te zijn. De heer 11. W. Wood, secretaris der Cork en Kinsale spoorweg-maat schappij, meldt aan de Timer., dat dezer dagen te Kinsale 1100 tonnen ma- krcelea gevangen zijn. Stelt men het gemiddelde gewigt der visschen op un pond, dan zijn er 2,464,000 visschen gevangen. FRANKRIJK. Volgens het Journ. des Déb. beeft de commissie van rapporteurs over het wets-ontwerp op den staatsraad zich in hare op Maandag gehouden bijeenkomst verklaard tegen het denkbeeld van den heer Target, dat de staatsraden iu werkelijke dienst door den president uit een door de natio nale vergadering op te maken dubbeltal zouden worden gekozen. Rij wijze van concessie verklaarden eenige leden zich alleen bereid aan den pre sident het regt te geven den president van den staatsraad en de presidenten der verschillende afdeelingen te benoemen en het getal der staatsraden in buitengewone dienst, wier benoeming bij de regering verblijft, uit te brei den. De commissie heeft echter, vóór dat zij een stellig besluit nam, drie harer leden afgevaardigd om met den president en den minister van justitie het onderwerp te bespreken. In de nationale vergadering is door het lid Haentjens liet volgende voorstel gedaan: De nationale vergadering, overwegende dat het in strijd is met de billijkheid dat de capitulatie van Parijs niet aan de algemeene enquête wordt onderworpen, draagt aan de commissie van enquête, gepre sideerd door den maarschalk Baraguey d'Ililliers, op, de oorzaken van de capitulatie van Parijs te onderzoeken, alsmede de militaire feilen welke daaraan zijn voorafgegaan. Dit voorstel is urgent verklaard. Naar men verneemt bestaat het plan om de administratie der pos terijen en der lelegraphen te vereeuigen. De exploitatie zou alleen in de groote steden gescheiden zijn maar in kleinere plaatsen vereenigd geschieden. j Bij besluit van den president der republiek is eene commissie voor de schouwburgen ingesteld, bestemd om den minister voor onderwijs, eeredienst en schoone kunsten advies te geven omtrent alle vraagstukken van wetge- venden en administrativen aard, die op de aangelegenheid der schouwburgen en van het conservatoire voor toonkunst en declamatie betrekking hebben. De algemeene raad van het dep. der Seine heeft den prefect gemagtigd tot het verleencn van concessie voor den aanleg van vier onderaardsche spoorweglijuen, die Parijs zullen doorkruisen: 1°. van het Bosch van Bou logne naar. de spoorwegen van Vincennes en Lyon; 2". van de centrale halles of markten naar den ring-spoorweg op den regter oever der Seine; 3°. van den ring-spoorweg op den linker oever der rivier tusschcn Mont- rouge en «Ouest-Ceinlure" naar den spoorweg van Orleans; 4°. de vierde I lijn zal den Boulevard Saint-Michel met den Boulevard Sebastopol en den spoorweg van Orleans met den Lyonschen spoorweg verbinden. Later zal dit onderaardsche spoorwegnet, door toevoeging van dwarslijnen aan de hoofdlijnenkunnen worden uitgebreid. Deze week zal men een begin maken met de wederopbouwing van de kolom Vendöme. Dezer dagen namen de architecten de maat voor den reusachtigen steiger, die op de werven van Reuilly is opgerigt. Men hoopt niet meer dan veertien dagen noodig te hebben, om de kolom weêr op hare gewone plaats te zetten. Uit Ie Mans, de lot hel interneren der naar Frankrijk gevlugte Car- listen aangewezen plaats, wordt gemeld dat de aldaar aangekomen man schappen over hel geheel in een zeer berooiden staat verkeeren, en nagenoeg geheel van schoeisel en linnengoed ontbloot zijn, terwijl hunne bovenklecding zich almede in een jammerlijken staat bevindt. Van overheidswege is hun eene soldij van 75 centimes daags toegelegd. U I T S C II L, AIV D. De Engelsche kapitein Macneill is, vergezeld van twee ingenieurs, te Berlijn aangekomenom den minister van oorlog een geweer van een ge heel nieuw maaksel ter beoordeeling aan te bieden. Volgens voorloopig berigl is de soldaat met dit wapen in twee handgrepen tot vuren gereed en kan hij per minuut 50 schoten er mede doen. In den rijksdag is bij gelegenheid dat over eene verhooging van de toelage aan het Germaansche museum te Neusenberg werd gehandeld, ook ter sprake gebragt een voorval dat met den stichter van dat museum, den heer von Aufsess. te Straatsburg heeft plaats gehad. De heer Delbrückheelt hierop geantwoord, dat hij de zaak slechts kende uit de berigten deswege door eenige dagbladen medegedeeld. Het gebeurde met den lieer von Aufsess komt hierop neder: Bij de plegtige inwijding der universiteit zich te Straats burg bevindende, is bij, ten gevolge van een misverstand, door twee per sonen aangevallen en mishandeld. Hoog bejaard en zeer lijdende ten gevolge van zwakke gezondheid en doorgestane vermoeijenissenis hij weinige dagen na de bedoelde aanranding te Mtinsterlingen, nabij Constans, overleden. Bij de lijkschouwing heeft men echter niet het bewijs gevonden, dat zijn dood moet worden beschouwd als het gevolg der ondergane mishandeling. Men beweert dat de beide aanranders Duitsche professoren waren en dal hunne namen bekend zijn, welke lot heden echter geheim worden gehouden. - Te Keulen zijn de kanonnen aangebragt, door den keizer ten ge schenke gegevenom daaruit een klok voor den Dom te gieten. De klok zal den naam van Keizersklok dragen, eene hoogte van 17 voet en van onderen een middellijn van 13 voet hebben. De zwaarte 2al 50000 pond bedragen. Uit Crefeld wordt gemeld dat de kapellaan Mossier te Essendie het adres aan den rijksdag tegen de Jezuïteu heeft onderteekend, door den aartsbisschop in zijne priesterlijke bediening is geschorst. ROME, 15 Mei. In de zitting der kamer van afgevaardigden vroeg de heer Carutli ophelderingen over de houding der regering, toen in de Belgische kamer de koning van Italië werd aangevallen. De heer Visconti Venosta antwoordde, dat hel kabinet het in het belang van beid.e landen nuttig oordeelde, dc aandacht der Belgische regering te vestigen opj zekere feilen. Daan a heeft de Belgische gezant bevel gekregen zijne residentie in Rome te vestigen. De Belgische regering had tevens den wensch te kennen gegeven Zegt. onder betuiging van haren eerbied voor het bestuur der kolonie, dat, naar hare bescheiden meeniug, er gebiedende noodzakelijkheid bestaat, dat niet langer worde gewacht op daden en handelingen van liet koloniaal bestuur, om 1". door doelmatige wettelijke verordeningen, de nu reeds schromelijk toenemende vagabondage en lediggang tegen te gaan; 2*. den zedelijken toestand der bevolking, die men hier op het oog heefl door behoorlijke wettelijke regeling van het onderwijs krachtdadig te be vorderen 3°. en eindelijk, het toekomstig beheer der districten zoowel in admini- straiieven zin, als in betrekking tot policie en regtsmagt, op grondslagen te vestigen, die aan de eischen van den toestand, dien de kolonie in 1873 tegemoet gaat, zullen kunnen beantwoorden." 's GRAVENtlAGE. 1(5 Mei. Tol ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te 'sGravenpol der de heer 11. G. Radijs, thans te Sluis, en te Sluis dc heer-A. II. van Iddekinge, thans te Biadel. Tot schoolopziener in het 8C schooldistrict van Friesland is benoemd de heer jhr. mr. G. L. van Beyma thoe Kingma, te Lemmer, in de plaats van den heer ntr. J. J. Dolman, opzijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Z M. licefl benoemd bij het reg. rijdende artillerie, tot 1<U° luit., den 2d,D luit. J. R. Storm van 's Gravesandevan het corps. De militaire onder-intendant 2' kl. O. J. de Haart, thans non-actief, is op zijne aanvrage op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van militairen onder-intendant le kl. De minister van marine zal morgen en die van binnenlandsche zaken overmorgen geen gehoor verlecnen. De rouwwagen, waarmede het stoffelijk overschot van het station Delft naar den kon. grafkelder zal worden geleid, is in gereedheid gebragt door de heeren Scholder en Zonen, in de Kcrte Poten alhier. Dc wagen is in zijn geheel met nieuw zwart fluweel oinliangeu, welk fluweel met breed zilverband is omzoomd, terwijl zware zilveren kwasten de gordijnen ver sieren. Aan de beide buitenkanten van den hemel bevinden zich zilveren doodshoofden, terwijl in den wagen een caiafalk aanwezig is, waarop de -koninklijke kroon en de insigniën van de overledene zullen worden geplaaist.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2