COURANT 187*2. V. !t5. STADS-BERICHTEN. BINNENLAiNDSGHE BEBIGTEN DONDERDAG 16 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50y met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor Dnitscliland, Oostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door HAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën te Hamburg, Lubeclc, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Zurich, St. Gallen, Geneve en Lausanne SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang lal worden gemaakt met de inschrijving voor rh*n Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat dere inschrijving ral geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1838 tot 1816 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder dok zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingenzullen woiden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behuorenterwijl dc geborenen in hel jaar 18<13 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te welen: liet eerste van den jare 1872 en het tiende, of dat der geborenen in 1837, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij lot de vrijgestelden of iiitgcslotencn te behooren, en dus ook,niet die personen, welke reeds hnn ontsl ig uil den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Diit de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit va den 21 Maart 1828 Staatsblad n°. 6), zullen worden geopend op Woensdag den 15 Mei aanstaande, en op den Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lcn Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door bet hoofd van de Regeering aan liet einde van liet register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut- tèrstaad zullen worden verwezen lot eene geulhoele, en daarenboven dadelijk, zon- der loting, bij de Schutterij ingelijfd, indien bet zal blijken dal er, tijdens de vcmiimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uilsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval liet huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden: alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit kraehte der wet van den 31 December 1832, op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van lieden af, van des voor- middags 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders gehoren zijnzich dat be wijs'vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner gehoorle-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens znllen inoelen opgeven hunne woonplaatsbenevens bet straatnomvier hunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in ieveri zijn, alsmede den lijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit liet huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen Ie doen certificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, znllende almede tot de afgifte dier huwelijks-extr.icien van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des vooriniddags 10 tot 's namiddags 1 nar. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld ailoope, een iegelijk, in die termen vallende, hij deze wordt opgeroepen, oin zich te vervoegen in een der vertrekken Van bel Raadhuis, en wel: Op Woensdag den 15 Mei 1872, de bewoners van Wijk I en II; Op Donderdag den 16 Mei 1872, de bewoners van Wijk III en IV, Op Vrijdag den 17 Mei 1872 d« bewoners van Wijk V en VI, benevens de bewoners van de buitenwijk. Op Zaterdag den 18 Mei 1872, de bewoners van Wijk VII en VIII: op ccrstgemelden dag, 's namiddags van 1 tot 3 uren, de overige dagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met nitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zonden ontstaan; zullende wijders hel tijdstip, dat de icgisters ter inrage zullen liggen, en dc dagen der loting, welke, volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloupen, nader wolden bekend gemaakt- En verder gelet hebbende op art. 7 van 7,r. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln". 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in bet afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door hel overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verbljjven, en I dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op tc maken algemeene Sehntters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan Ie melden des voormid dags lussclien 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Bnrgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van ait. 1 der wel van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n°. 12), houdende eene geldhuete van ten hoogste ƒ50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking cn door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. v. D. 11RANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1872. E. KIST, Secretaris LEIDEN, 15 Mei. Wij vernemen van goeder hand, dat de hh. Kop en Kaptijn, voor- loopige concessionarissen van den Rijnslreekspoorweg, hoe ook teleurgesteld door het besluit van den gemeenteraad op 11. Zatiirdagde zaak niet heb ben opgegeven en hoop hebben hunne laatste pogingen tot het tot stand brengen van dien spoorweg met geweuscht gevolg te zien bekroond. Ingevolge het bepaalde door den commissaris des konings in deze pro vincie had heden in de Lakenhal de aflevering plaats van de bij de nationale militie voor de ligting van dit jaar in te lijven manschappen voor dit militie kanton. -T- De iStaatscourant deelt mede de voorwaarden van concessie voor den aanleg van een spoorweg van Zutphen langs Winterswijk naar de Pruissi- sche grenzen, in de rigting van Borken. Die concessie is aanvaard door de hh. J. B. Snellen en J. Willink, door wie het waarborgkapitaal van ƒ200,000 op 1 Mei 11. is gestort. In gevolge de bevelen des konings zal door heeren officieren, wegens het overlijden van II. K. H. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden, gedurende vier maanden de rouw gedragen worden en wel door het dragen van een rouwband om den linkerarm, twee decimeter onder dè schouder bedekking of epaulet. De rouwband zal eene breedte moeten hebben van zes centimeter en voorzien moeten zijn van eene rosette. Voorts zal de rouw gerekend worden met den 3,l<'n dezer te zijn ingegaan. "De Luxemb. Zeit. geeft het programma voor de pleglige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van H. K. H. prinses Hendrik, wat betreft het vervoer van Walfcrdange naar het spoorweg station. Voor het vertrek van den spoortreinwaarmede het stoffelijk overschot wordt ver voerd zal op het kasteelvan Walferdange ten elf ure des ochtends een lijkdienst plaats hebben. De stoet zal zich lcn 1 ure vormen op het glacis der stad, om den trein af te wachten, welks aankomst door een salvo kanonschoten zal worden aangekondigd. Bij het tweede salvo zet de stoet zich volgens het programma in beweging. De lijkkoets zal omgeven zijn van het personeel van den hofstoet van Z. If. K. en van jonge meisjes in rouwgewaad, 16 onder-officieren (gendarmen en jagers) zullen aan de zijden van de lijkkoets gaan. De cerewacht voor de koets bestaat uit leden van de maatschappij van boogschutters. Het vorstelijk lijk zal over België naar Nederland worden vervoerd met een extra-trein, die Donderdag 16 Mei van Luxemburg zal vertrekken cn des nachts ten een ure te Utrecht zal aankomen, om Vrijdag morgen vroeg tijdig per extra-trein over 's Hage naar Dellt te worden overgebragt. De Standaard meldt: Naar wij van wel onderrigte zijde vernemen, is niet lang geleden aan den hoogleeraar van Oosterzee te Utrecht door eene officiële commissie, op hoogst vereerende en voordeelige voorwaarden, aan bieding gedaan van een professoraat in de theologie, aan het bloeijend seminarie der Dutch Reformed Church te New-Brunswick, op korten af stand van New-York gelegen, en heeft de hoogleeraar, na eenigen tijd van beraad, voor deze onderscheiding bedankt. Thans zal, zoo wij wel ondcr- rigt zijn, de aandacht van dezelfde gevestigd worden op enkele andere jonge vaderlandsche godgeleerden, van evangelisch regtzinnige rigling, wier namen hij onze gcloofsgenooten aan de overzijde van den Allantischen Oceaan een goeden klank hebben.

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1