PER TELEGRAAF programma verschenen. Er zullen muziek uitvoeringenen (laarhij hel zingen van eene feestcantate «Enkhuizen ontwaakt", een historisch-allegori- sche optogt, volksspelen enz. plaats hebben. Te Enspijk (gem. Deyl) hadvolgens de Tielsche C., Donderdag nacht 11. het volgende plaats: Omtrent 12 uur kwam de bierbrouwer C. uil Leer dam, waar hij zich gewoonlijk op Zon- en feestdagen heen begeeftteil zijnen huize te Enspijkwaar hij geheel alleen woont. Na paard en tilbury in den stal gebragt te hebben, opende bij de voordeur. Een paar treden in den gang zijnde, krijgt hij op eenmaal eenige zulke geweldige slagen tegen het hoofd, dat bij hierdoor, misschien ook gedeeltelijk door den schrik, bewusteloos neervalt. Alleen heeft hij nog lijd op te merken, dat zich drie mannen in zijn huis bevinden. Een poes later tot bewustzijn gekomen, bevindt hij zich liggende in den gang, sterk gebonden, den mond geheel diglgestopt met een prop, zoodat hij volkomen magteloos is, en alleen nog hoort dat de mannen in zijn huis bezig zijn. Zijne knechts, den anderen morgen in huis komende, vonden en verlosten hem uit dien onaangenamen toestand. Ilct bleek nu, bij nader ingesteld onderzoek, dat de dieven hem een portefeuille, waarin zich omstreeks 1700 aan papier, en een portemon- naie, waarin zich eenig klein geld bevond, uit de zakken gehaald hebben, benevens een sleutel, waarmede zij een in zijn huis staande secretaire hadden geopend. Daaruit hadden zij ontvreemd twee bankbilletten elk van ƒ100, en eenig klein geld. De bestolene is op verschillende plaatsen aan het hoofd verwond. Te Kampen is gisteren herbesteed het maken van stcenen pijlers en het stellen van portieken voor de te bouwen ijzeren brug over den -IJssel voor die stad. De minste inschrijver was J. van der Griend, te's Hertogenbosch, voor ƒ138,500. Te Leeuwarden is Zalurdag 11. de eerste steen gelegd van de 54 arbei derswoningen, die aldaar door de vereeniging "Help n zeiven", ecue spruit van de prov. Friesche werklieden-vereeniging, zullen geslicht worden. Deze plegtigheid werd volbragt door den heer burgemeester, mr. J. Bieruma Oos- ting, die door de leden der vereeniging in plegtstatigen optogt naar het feestelijk versierde bonwterrein werd geleid. De voorzitter der werklieden- vereeniging bragt bij die gelegenheid hulde aan allen, die zoowel door zede lijke als door stoffelijke middelendoor inspanning van krachtenmet hand en penhadden bijgedragen lot hetgeen zich thans in zijne eerste jeugd vertoonde, het kind, door den werkman zelvcn gekweekt, maar dat, krach tig gesteund door de burgerij, spoedig met mannelijke fierheid zou optre den. Hij hoopte, dat op deze wijze meer sleenen moglen worden aange- bragt tot voltooijing van het gebouw, waarvan beschaving, ontwikkelingen welvaart van de minder bedeelde standen uitgaan en heilzaam terugwerken zullen op de geheele maatschappij. De burgemeester drukte de hoop uit dat de vereeniging zou blijven voortgaan op den ingeslagep. weg; dan zou liet haar niet aan hulp en bijstand ontbreken. "Help u zeiven" was eene wel gekozen zinspreuk; zij sloot niet in zich, dat men geheel op eigen krach ten moest steunen, maar beteekende, dat wie zichzelven tracht te helpen en daarvan de beste bewijzen geeft, door zijn meerbedeelden broeder, als het middel in Godshand, zal worden geholpen in het bereiken van zijn edel doelde stoffelijke en zedelijke waarde van den werkman te verhoogen. Arbeid en kapitaal mogten elkander dienen, en waar een van beiden zich onttrok, ging de maatschappij haar ondergang tegemoet. De steen, dien hij zou leggen, mogt een steen zijn aan het gebouw tot veredeling der geheele maatschappij. Na den afloop der plegtigheid werd door de leden der vereeniging een huishoudelijk feest gevierd. Mag het bovenstaande als een lichtpnnt op sociaal gebied worden beschouw d Zondag heeft zich aldaar op dat gebied een donkere wolk vertoond. In eene vergadering van de bakkersknechts (vak-vereeniging), waartoe de patroons eveneens waren uitgenoodigddoch slechts door 4 waren vertegenwoordigd, is men hel over de loonsverhooging in verband tot eene vermindering van het getal werkuren niet eens kunnen wordenwaarvan het gevolg is geweest, dat thans door de knechts voor het meerendeel het werk is gestaakt. De 1 gevolgen van deze werkstaking doen zich reeds gevoelen. 's GRAVENHAGE, 14 Mei. Bij kon. besluit van 12 Mei is de heer W. Muurling, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoogeschool te Groningen, met 1 October aanst. emeritus verklaard. Tot procureur bij de arrond.-reglbank te Sneek is benoemd de heer mr. J. C. Meijer, advocaat aldaar. De heer T. Persant Snoep, heel- en vroedmeester te Kapelle, is be noemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Aan den heer J. Z. J. Creutz Lechlcitner is eervol ontslag verleend als commandant der gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woerden, en tot commandant van de gevangenis voor veroordeelde vrouwen te 's Herto genbosch is benoemd de heer G. Valctte de Knoop, directeur van het huis van verzekering aldaar. Z. M. heeft goedgevondenden 2,n luit. J. C. Masmanvan het 3' reg. infanterie, op non-activiteit te stellen. Z. M. de koning heeft heden namiddag ten gehoore ontvangen den opper-stalmeester en generaal-majoor la suite bij Z. K. H. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach, baron d'Egloflsteindie gisteren aan het hotel Paulcz is afgestapt en, naar wij vernemen, den groothertog, bij de begra- fenisplegtigheid van 11. K. 11. prinses Hendrik zal vertegenwoordigen. Volgens la France kan de benoeming van den heer de Gabriac als gezant te 'sGravenhage als zeker worden beschouwd. Adv.-generaal mr. Smits heeft heden in de zitting van den hoogen raad (strafkamer) conclusie genomen in de zaak van directeuren der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, die door het hof in Utrecht tot geldboeten zijn veroordeeld, wegens bet invoeren van tarieven, waarvan de goedkeuring des konings niet was gevraagd of verkregen. Die conclusie strekt tot ver werping van het beroep. De uitspraak is bepaald op den 3de' Junij. BUITKNLANDSCÜE BEU1GTÊN7~ FRANKRIJK. Volgens le Soir zou de heer Thiers gezegd hebben dat hij de derde lezing van het wets-ontwerp op den staatsraad zou komen bijwonen, en alsdan met den minister Dufaure zou voorstellen het vroeger door de com missie van rapporteurs over dat wets-ontwerp en door de nationale verga dering verworpen beginsel der benoeming van de leden van den staatsraad door het uitvoerend gezag weder in de wet op te nemen. Wanneer de ver gadering dit voorstel verwierp, zou hij in dat besluit een votum van wantrouwen zien en zijne betrekking nederleggen. Door de commissie van onderzoek naar de capitulation gedurende den oorlog zijn ook de bevelhebbers van Thionville en Me'zières gegispt, omdat zij die vestingen buiten volstrekte noodzakelijkheid overgegevenhet krijgs- materieel aan den vijand ongeschonden overgeleverd en het beding aange nomen haddenwaarbij de officieren op hun eerewoord van krijgsgevangen schap vrijgesteld werden. De maarschalk Bazaine heeft zich Donderdag avond in hechtenis bege ven in het voor hem bestemde hótel. Naar aanleiding zijner zaak herinnert VMvenir Militaire aan artikel 209 van het militair strafwetboek, hetwelk aldus luidt: "Met de doodstraf, voorafgegaan door militaire degradatie, wordt gestraft iedere militaire gouverneur of bevelvoerende officier, die, op advies van eene commissie van onderzoek voor den krijgsraad gebragt zijnde, blijken mogt met den vijand gecapituleerd, en de liern toevertrouwde vesting overgegeven te hebben, zonder alle hem ten dienste staande middelen van tegenweer te hebben nitgeput en zonder te hebben gedaan wat eer en pligt hem voorschreven." De minister van oorlog heeft aan de commissie der kamer, belast met liet onderzoek van de rapporten van den raad van onderzoek omtrent de capitulatiëndoen weten, dat de regering liet volgende besluit heeft geno men ten aanzien der officieren, die gecapituleerd hebben: Zij, wier gedrag is afgekeurdzullen óf voor een krijgsraad teregt staan óf ontslagen wor den; zij, die wegens zekere feiten eene afkeuring hebben ontvangen, maar om andere handelingen geprezen zijn, zullen in hunnen rang worden ge handhaafd; zij, aan wier handelingen in allen deele lof wordt gebragt, zul len in rang bevorderd worden. DUITSCIILAWD. Men verzekert dat uit den bondsraad eene commissie zal worden benoemd tot het onderzoeken van de quaeslie der zoutbelasting. Meer en meer wint het denkbeeld veld, dat deze drukkende belasting, geheven op een der onontbeerlijke levensbehoeftenzoo spoedig doenlijk behoort te worden afge schaft. Deze commissie heeft in last, een plan in te dienen, om de belasting op het zout af te schaffen en de middelen tot dekking van het daardoor ontstaande verlies te vinden. Te Bielitz hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De werk lieden in verschillende vakken hadden aldaar den arbeid gestaakt en vorm den daarna het plan de werkplaatsen, magazijnen en woningen der fabrie kanten zooveel mogelijk te vernielen. Daar men van dit plan lucht had gekregen, werd het, door het tijdig ontbieden van militaire magl, ver ijdeld. De werklieden hebben daarop hunne vernielingswoede gekoeld aan de huizen der ingezetenen, zoodal op sommige plaatsen niet een glasruit is heel gebleven. Zij trokken ook naar buiten, maar aldaar kwamen zij in botsing met de militairen, waarvan het gevolg was dat er eenigen gedood en gekwetst werden. Het stadje Bacharach is op II dezer door een vreeselijken brand geteis terd ten gevolge waarvan een groot gedeelte dier plaats in de asch is gelegd; onder de voornaamste gebouwen, welke zijn vernield, behooren de kerk, het raadhuis en het postkantoor. WASHINGTON, 13 Mei. Waarschijnlijk zal er tusschen Amerika en En geland een compromis tot stand worden gebragt door de aanneming van een supplementoir tractaat. waardoor beiderzijds de verantwoordelijkheid voor de vergoeding voor indirecte schade ter zijde wordt gesteld. LONDEN, 13 Mei. In het lagerhuis heeft de heer Gladstone verklaard, - dat de regering niet afgeweken is van de houding, die zij van den beginne heeft aangenomen tegenover de eischen van Amerika wegens voldoening voor de indirecte schade. In hare dc'pèche van 3 Februarij deed zij aan Amerika weten, dat die eischen niet opgenomen waren in het tractaat van Washin»- ton. De heer Fisli heeft den 20"° April geantwoord, dat naar zijne meening de geheele quaeslie onderworpen moet worden aan de scheidsregters te Genève. Aan de regering is 'toen het voorstel gedaanwederzijds van gedachten te wisselen omtrent de voorwaarden, waarop de beide mogendheden geneigd zijn den inhoud harer memoriën aan de scheidsregters te onderwerpen. Don derdag is dit voorstel ontvangen; Donderdagavond heeft de ministerraad daarover beraadslaagd, en den volgenden dag heeft de regering aan liet Ame- rikaansch gouvernement haar besluit medegedeeld in een vorm, die tot grondslag kan dienen voor een nieuwe onderhandeling. Zondag daaraanvol gende heeft de Amerikaansche gezant aan lord Granville te kennen gegeven, dat de heer Grant geneigd is het voorstel van Engeland aan le houden. Hjj bad het reeds vertrouwelijk aan den senaat medegedeeld. In deze kennis geving ligt zoo goed als opgesloten, dat de heer Grant ons voorstel beeft aangenomen en goedgekeurd. De Amerikaansche senaat onderzoekt thans vertrouwelijk dit voorstel, waarbij liet standpunt gehandhaafd is, dat de regering reeds uiteengezet heeft onmiddellijk nadat de parlementszitting ge opend was. De heer Gladstone gaf vervolgens de hoop te kennen, dat de uitslag der verdere onderhandelingen niet enkel bevredigend, maar ook eer-

Leydse Courant | 1872 | | pagina 2