LEIDSCHE COURANT. 1872. WOENSDAG 15 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTElN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Advertentiën voor DuitschlandOostenrijk en Zwitserland worden nitslnitend aangenomen door IIAASENSTEIN VOGLER, Expeditie-Kantoor van Advertentiën to Hamburg, Lubeck, Frankfort a. M.Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Praag, Bazel, Ziirieh, St. Gallen. Genh-e en Lausanne LEIDEN, 14 Mei. De Staatscourant bevat het volgende programma, onder de hooge goed keuring des konings vastgesteld, voor de pleglige begrafenis van wijlen II. K. H. mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden, geboren prinses van Saksen-YVeimar-Eisenach, hertogin van Saksen, op Vrijdag, den 17llen Mei 1872, des voormiddags ten 12 ure. Eerste afdeeliug. Betreffende de beschikkingen aan hel stationsgebouw te Delft. A. Het vorstelijk lijk zal op den 17JtD Mei, des morgens vroegtijdig, met "een extra-trein, uit Luxemburg te Delft aankomen, en in het stationsgebouw aldaar in een daartoe vooraf gereed gemaakt locaal worden geplaatst. B. De kamerheer-ceremoniemeester des konings bevindt zich aldaar om het vorstelijk lijk te ontvangen, de koninklijke kroon en ordeteekenen op de kist te bevestigen en bij hetzelve te verblijven tot het tijdstip voor de ter aarde bestelling vastgesteld. C. Aan het stationsgebouw te Delft zal zich, als eerewacht, bevinden eene compagnie van de stedelijke schutterij dier plaats (zonder het vaandel). D. Hel terrein in de nabijheid van het station wordt behoorlijk afgezet. Tweede aideeling. Betreflende den stoet. Des voormiddags ten 115$ ure zullen Z. M. de koning, Z. li. II. prins Hendrik der Nederlanden, Z. K. II. de prins van Oranje, alsmede Z. K. 11. prins Alexander der Nederlandenen de verdere vorstelyke personen die de plegtige ter aarde bestelling zullen bijwonenzich per extra-trein uit 's Gra- venhage naar Delft begeven. Een half unr vóór het vertrek des konings uit's Gravenhage, begeven zich mede per extra-trein uit 'sGravenhage naar Delft: de groolofïicieren, kamerhecrcn, officieren, hofbeambten en verder personeel der hofhouding, die deel zullen uitmaken 'van den stoet. Bij aankomst aldaar wachten zij Zijne Majesteit en de prinsen in een daartoe bestemd locaal af. Onmiddellijk na aankomst des konings, lormcert zich de stoet op de vol gende wjjze: A. Twee hofïouriers. B. De kamerheer-ceremoniemeester des konings, voor deze pleglige gelegenheid toegevoegd aan Z. k. II. prins Hendrik der Nederlanden. C. De hofbeambten en officianten van het huis van Z. K. H. prins Hendrik, benevens oud-dienaren van Z. K. II., en die van wijlen H. M. de koningin-weduwe, allen in diepen rouw, met lamfers aan de hoe den, gaande vier aan vier, de jongsten in rang vooruil. D. De secretaris van Z. K. II. prins Hendrikde heer mr. van Wickevoort Crommelinen de lijfarts des konings dr. Yinkhuyzengevolgd door den geneesheer Ma.vrisch uit Luxemburg, en de onder-secretaris de heer Ragut. E. De hofmaarschalk van Z. K. II. prins Hendrik der NederlandenL. R. baron Taets van Ame- rongen. F. De opper-ccremoniemeester des konings. G. De rouw wagen, met zes paarden bespannendoor evenveel stalbedienden geleidde vier slippen van het rouwkleed gedragen door de kamerheeren des konings: L. E. baron van Pallandl, baron van Doorn van Westkapelle, baron Fagel en graai van Randwijck. De adjudanten van Z. K. H. regis en links van het lijk, de hoogsten in rang regts. De kamerheeren dragers van het lijk, acht aan elke zijde van den rouwwagen, bijgestaan door evenveel onderofficieren der zee- en landmagt. H. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, Z. M. de koning, Z. K. H. de prins van Oranje en Z K. II. prins Frederik der Nederlanden in eene koels, met acht paarden bespannen, gaande vier lak- keijen naast elk portier De adjudanten van Z. M. den koning, rang heb bende van generaals, benevens de adjudant in buitengewone dienst, degene- raal-majoor Mac-Lcod, zullen regts cn links van de koets des konings rijden, de oudsten in rang regis. 1. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden en Z. K. H. prins Eduard van Sakscn-Weimar-Eisenach hertog van Saksen in ccne koets met vier paarden bespannen, gaande naast elk portier twee lakkeijcn. J. Hunne hoogheden de prinsen Herman en Gustaaf van Saksen-Weiraar- Eisenachhertogen van Saksenin eene koetsmet vier paarden bespannen gaande naast elk portier twee lakkeijen. K. De afgevaardigden der ver schillende vreemde hoven voor deze gelegenheid aanwezig. L. De opper kamerheer en de grootmeester, dienstdoende bij H. M. de koningin. M. De heeren van het gevolg van hunne hoogheden de prinsen van Saksen- Weimar- Eisenach, hertogen van Saksen. N. De stoet zal den volgenden weg nemen: Binnenwatcrsloot -- Oude Dellt, westzijde Nieuwstraat Cabaretten Groote-markt. 0. De officieren van het militaire huis des koningsbeneden den rang van generaal, zullen te paard, regts en links van den ingang der kerk geschaard, den stoet afwachten. P. Aan de kerk gekomen, zullen Zijne Majesteit de koning en hunne koninklijke hoogheden de prinsen uit hunne koetsen treden. De stoet zal in dezelfde volgorde, waarin hij gerangschikt was, zich in j de kerk begeven. Dc officianten zullen zich aldaar in twee rijen rangschikken, de jongsten j aan de kerkdeur, en zoo vervolgens, naar het Choor toe. Dc officieren en groot-officieren scharen zich in dezelfde rigling, makende dus twee rijen uit, tussclien welke het vorstelijk lijk zal doorgaan. De heeren dragers van het vorstelijk lijk, bijgestaan door een gelijk ge tal onder-officieren, hierboven genoemd, zullen hetzelve naar den koninklij ken grafkelder dragen. Aan het graf gekomenzal het vorstelijk lijk op eene daartoe bestemde lijkbaar worden gesteldde kroon en ordeteekenen daar afgenomen en over gegeven worden aan den baron Taets van Amerongen, om later, voor zoo ver de kroon betreft, door den hofmaarschalk des konings in bewaring te worden genomen. De kist wordt van het rouwkleed ontdaan, en het vorstelijk lijk in het graf geplaatst. Na afloop van deze plegtigheid verlaat de koninklijke familie de kerk. De kist wordt vervolgens met het grootzegel van het rijk verzegeld, door den minister van justitie, bijgestaan door den secretaris-generaal van gezegd departement, in het bijzijn van den hofmaarschalk L. R. baron Taets van Amerongen en den kamerheer L. E. baron van Pallandt. Genoemde minister en secretaris-generaal zullen zich tot dat einde vooraf naar de kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar, met het rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld worden, waarna de baron Taets van Amerongen zal aankondigen, dat de pleglige ter aarde bestelling van het stoffelijk overblijfsel van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden, geboren prinses van Saksen-Weimar-Eisenach, hertogin van Saksen, vol- bragt is. Van het oogenblik waarop de lijkstatie zich in beweging stelt, lot dat het vorstelijk lijk in het graf geplaatst zal zijn, zal elke minuut te Delft een kanonschot gelost worden, terwijl de kerkklokken aldaar gedurende den geheelen loop der plegtigheid zullen luiden. De derde afdeeling bevat eenige algemeene verordeningen, o. a.De mili- litaire magt begeeft zich des morgens van 10% uur af, op de haar aange wezen plaatsen. De eerewacht echter, aan het stationsgebouw te Delft, zal zich van 6 uur 's morgens af, op haar post moeten bevindenhet ter- rein in den omtrek daarvan zal op dat uur behoorlijk zijn afgezet. De stedelijke schutterij van Delftalsmede de troepen van het garnizoen te dier plaatse en het garnizoen der residentie, zullen langs den weg waar de stoet voorbij gaat, op een gelid aan beide zijden van den weg worden op gesteld; de vaandels zonder rouwfloers, de heeren officieren alleen deh rouwband om den linker arm. Overal waar de extra-trein, die het Vor stelijk lijk van Luxemburg naar Delft overbrengt, voorbij komt, zal, op Nederlandsch grondgebied voor zooveel dit tusschen zonsopgang en zons ondergang plaats heeft, het geheele garnizoen onder de wapenen zijn, ter wijl van de vestingen en forten het koninklijk saluut met geschut zal wor den gelost. Piketten cavalerie zullen in Delft, ter handhaving der orde, worden geposteerd. 's Lands middelen over de vier eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 26,438,878.83 y2, zijnde f 2,117,431.88 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1871. Dc raming bedroeg 24,781,443.20. Bij gelegenheid van de te Haarlem gehouden paardenmarkt op den 6'"" dezer, waarvoor premiën waren uitgeloofd, is voor het beste paard van inlqndsch ras, 4 jaren oud, bekroond dc heer van der Hoef te Oegstgeest. Voor de feesten, die op 21, 22 en 23 Mei te Enkhuizen zullen gegeven worden, ter viering van den 300slen gedenkdag van den overgang dier stad van de Spaansclie zijde tot die van den prins van Oranje, is een uitvoerig

Leydse Courant | 1872 | | pagina 1